w 2012 było tak:
Szczecin,28.05.2012r.
ŚWIADCZENIODAWCY UDZIELAJĄCY ŚWIADCZEN
W RODZAJU PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ
dotyczy: zgłaszania zastępstw.
W związku ze zbliżającym się okresem urlopowym, pragniemy Państwu przypomnieć podstawowe obowiązki w zakresie zgłaszania zastępstw.
Konieczność zgłaszania zastępstw pod nieobecność personelu zgłoszonego do realizacji świadczeń w umowie wynika zapisów § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (dz. u. nr 81, poz. 484 z dnia 13 maja 2008 r.) - świadczeniodawca powiadamia oddział wojewódzki funduszu o planowanej przerwie w udzielaniu świadczeń, w terminie co najmniej 30 dni przed planowaną przerwą.
Jednocześnie informujemy, że zgodnie z zarządzeniem nr 85/2011/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 17 listopada 2011 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju : podstawowa opieka zdrowotna załącznik nr 2 ( umowa):
- zgłaszanie zmian również elektronicznym wnioskiem o zmianę potencjału dotyczy każdego zastępstwa przekraczającego okres 14 dni (kalendarzowych) - § 2 pkt.6 ''obowiązek zgłoszenia zmiany w harmonogramie pracy lekarza, pielęgniarki, położnej, o którym mowa w ust. 5, nie dotyczy przypadku, gdy zaistniała zmiana nie przekracza okresu 14 dni...''.
- zastępstwo realizowane na rzecz praktyki indywidualnej lub przedsiębiorstwa leczniczego, w którym świadczenia realizowane są jednoosobowo winno być zabezpieczone przez innego świadczeniodawcę - § 4 pkt. 7.
Aby uzyskać zgodę Dyrektora OW na zastępstwo, pisemna informacja od świadczeniodawcy winna zawierać:
- imię, nazwisko, NPWZ osoby nieobecnej,
- przedział czasowy nieobecności,
- imię, nazwisko, NPWZ osoby realizującej zastępstwo.
Brak wskazanych realizacji przedstawionych wyżej zaleceń uniemożliwi rozpatrzenie wniosku.