NFZ W-M zamieścił na stronie:
Faktury
Warmińsko-Mazurski OW NFZ w Olsztynie informuje, że 01 stycznia 2014 roku weszła
w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która wniosła wiele znaczących zmian
w podatku od towarów i usług, w tym również zasad wystawiania faktur.
Większość dotychczasowych uregulowań dotyczących faktur została przeniesiona do ustawy o VAT, znajdują się one w art.106a-art.106q (Dz.U. z 2011r. NR 177, poz.1054 z późn.zm.), a część uregulowań w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 03 grudnia 2013r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2013r. poz.1485).
Nowe regulacje rozszerzają krąg podmiotów uprawnionych do wystawiania faktur. Nie są to wyłącznie podatnicy VAT czynni lub zwolnieni (art.43 ust.1), lecz również podmioty, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł (art.113 ust.1 i 9). Istotną rzeczą jest, że faktury dla czynności zwolnionych z VAT powinny zawierać podstawę zwolnienia tj. podanie konkretnego przepisu, z którego wynika zwolnienie z VAT.
Z dniem 01 stycznia 2014 roku w związku ze zmianami dotyczącymi obowiązku wystawiania faktur określonymi w ustawie o VAT art.87 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012r. poz.749
z późn.zm.) otrzymał nowe brzmienie: Jeżeli z odrębnych przepisów nie wynika obowiązek wystawienia faktury, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są obowiązani, na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.
Fakturą jest każdy dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie. Wynika to bezpośrednio z definicji faktury wyrażonej w ustawie, art.2 ust.31. Definicja faktury jest nowością w ustawie, obowiązującą od 01 stycznia 2014r.
Dodatkowe istotne elementy m.in.:
Faktura korygująca będzie musiała zawierać przyczynę korekty ( art.106j ust.2 pkt 4).
W przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik nie może już podawać na fakturze miesiąca i roku dokonania sprzedaży lecz datę wykonania usługi. Zatem usługi o charakterze ciągłym uznać należy za wykonane ostatniego dnia każdego okresu, do którego odnoszą się płatności lub rozliczenia.
Niezależnie od ustawowych terminów wystawiania faktur Oddział przypomina, że zgodnie z ogólnymi warunkami umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej dokumenty rozliczeniowe świadczeniodawca składa oddziałowi wojewódzkiemu Funduszu w nieprzekraczalnym terminie do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a w przypadku świadczeń leczenia uzdrowiskowego w terminie 5 dni po zakończeniu okresu sprawozdawczego.