Obliczanie liczby osób oczekujących oraz średniego czasu oczekiwania na świadczenie opieki zdrowotnej, sprawozdawanych w komunikatach XML W związku z błędami pojawiającymi się przy obliczaniu średniego czasu oczekiwania uprzejmie przypominamy, że:
Średni czas oczekiwania dotyczy świadczeń, których już udzielono! Oblicza się go na podstawie ostatnich 6 miesięcy!
Liczba osób oczekujących to liczba osób, które obecnie czekają na świadczenie (są wykazane w kolejce oczekujących)!
Średni czas oczekiwania
Od października 2010r. średni czas oczekiwania obliczany jest według nowego wzoru*. Aby otrzymać średni czas oczekiwania należy dodać do siebie liczby dni rzeczywistego oczekiwania pacjentów na świadczenie (ile dni kalendarzowych minęło od dnia wpisania pacjenta na listę oczekujących, do dnia udzielenia mu świadczenia), a następnie podzielić tę liczbę przez liczbę osób, które czekały!
Czas oczekiwania to rzeczywista liczba dni oczekiwania na świadczenie!
Tak przygotowana informacja daje obraz, ile średnio czasu pacjenci rzeczywiście czekali na świadczenie w poprzednim miesiącu. Dzięki temu osoby korzystające z komunikatów zamieszczanych na stronie internetowej NFZ dowiedzą się, np. w której poradni czas oczekiwania jest najkrótszy.
Obliczając średni czas oczekiwania (T) np. za miesiąc sprawozdawczy lipiec 2011 r., należy podstawić do wzoru dane o łącznej liczbie dni oczekiwania (D) wszystkich osób (L), które w ciągu 6 ostatnich miesięcy, tj. od 1 lutego do 31 lipca uzyskały świadczenie (i dlatego zostały skreślone z listy oczekujących).
T = D/L
gdzie:
T - średni czas oczekiwania
D - łączna liczba dni oczekiwania wszystkich osób (oblicza się ją dodając do siebie liczbę dni, jaką każdy z pacjentów czekał na świadczenie: d1 + d2 + d3....)
L - łączna liczba osób, które uzyskały świadczenia w ostatnich sześciu miesiącach (i dlatego zostały skreślone z listy oczekujących)
Liczba osób oczekujących
Liczba osób oczekujący to liczba pacjentów, którzy aktualnie są wpisani na listę oczekujących
w poszczególnych komórkach organizacyjnych i nadal oczekują na udzielenie świadczenia, według stanu na ostatni dzień miesiąca.
Prosimy o sprawdzenie poprawności obliczania średniego czasu oczekiwania, a świadczeniodawców, którzy nadesłali błędne dane, o ich skorygowanie.
http://www.nfz-szczecin.pl/n-1698.htm