collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-SOMED - wystawianie eZLA przez asystenta medycznego  (Przeczytany 3053 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
KS-SOMED - wystawianie eZLA przez asystenta medycznego
« dnia: Października 26, 2019, 11:00:48 am »
W najnowszej wersji KS-SOMED umożliwiono wystawianie eZLA przez asystenta medycznego, a przynajmniej tak to zrozumiałem.

Cytuj
Asystenci medyczni dla dokumentu eZLA. Ta wersja systemu pozwala na podpisywanie dokumentu eZLA
w imieniu lekarza przez asystenta medycznego swoim własnym certyfikatem. Aby skorzystać z tej
funkcjonalności należy zalogować się w module Gabinet na lekarza, w imieniu którego asystent pracuje. Czyli
operatorem systemu jest asystent medyczny, natomiast przy logowaniu do modułu lekarskiego należy
wybrać lekarza, w imieniu którego asystent prowadzi dokumentację medyczną.
Uwaga, pobranie numerów
eZLA do wykorzystania w trybie offline musi być wykonane przez lekarza, to znaczy, lekarz musi być
operatorem w danej chwili, aby swoim certyfikatem mógł potwierdzić pobranie numerów. Czyli raz na jakiś
czas lekarz musi samodzielnie się zalogować i pobrać numery, a w codziennej pracy może zastąpić go
asystent medyczny. Uwaga, asystenci medyczni, na razie nie są jeszcze obsługiwani w komunikacji z P1, czyli
nie mogą podpisać recepty w imieniu lekarza.

Wytłuszczenie jest moje. Ktoś mi to przetłumaczy bo za cholerę tego nie rozumiem. Co oznacza "zalogować się na lekarza" a potem info, że "operatorem systemu jest asystent medyczny"?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - wystawianie eZLA przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #1 dnia: Października 26, 2019, 12:16:21 pm »
Ja to rozumiem tak, że jak Ty jesteś asystentem, to logujesz się na siebie, a w okienku po zalogowaniu do gabinetu (pracownik, gabinet, poradnia...) wybierasz lekarza.
Ale racja, ten opis nie należy do najłatwiejszych.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - wystawianie eZLA przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #2 dnia: Października 26, 2019, 12:23:17 pm »
też tak to zrozumiałem. Niestety jak wchodzę do gabinetu to nie wyświetla się dodatkowe okno. Może dlatego, że jestem administratorem? Będę musiał przetestować w przyszłym tygodniu z pracownikami rejestracji.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - wystawianie eZLA przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #3 dnia: Października 26, 2019, 14:29:27 pm »
Nie masz przypadkiem włączonej opcji Proste logowanie do modułu lekarskiego (Opcje główne - Logowanie do modułów)?
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - wystawianie eZLA przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #4 dnia: Października 26, 2019, 16:20:15 pm »
zgadza się. Mam, ale nie ma to znaczenia. Przetestowałem już to na dedykowanym rejestratorce/ asystentce medycznej koncie. Niezależnie od tego czy opcja prostego logowania jest włączona czy nie, to wygląda to tak samo.
Oczywiście musiałem nadać uprawnienia do uruchamiania modułu lekarskiego dla rejestratorki. Przy wejściu pojawia się okienko gdzie trzeba wybrać gabinet (reszta opcji już wybrana i nie ma możliwości zmiany). Potem otwiera się już okno poczekalni.
Nie bardzo rozumiem jak takie wystawienie eZLA miałoby wyglądać.
Pacjent przychodzi i mówi, że potrzebuje zwolnienia, Pani w rejestracji najpierw rezerwuje wizytę na siebie a potem wchodzi do modułu wizyty lekarskiej i "przeprowadza wizytę" w trakcie, której wystawia pacjentowi eZLA?
Wg mnie możliwość wystawienia eZLA przez asystenta medycznego powinna być dostępna z poziomu modułu Terminarz.
09061303 jak to wg Ciebie powinno/może wyglądać?
Zazwyczaj opisy w biuletynie opisują wszystko dokładnie krok po kroku a teraz wiem, że nic nie wiem.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - wystawianie eZLA przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #5 dnia: Października 26, 2019, 17:22:48 pm »
Na chwilę obecną wygląda na to, że możliwość będzie tylko w gabinecie.
Zakładam, że jak masz okienko w z wyborem gabinetu, to widzisz tam też pracownika, ale bez możliwości zmiany. Poszukaj jeszcze w uprawnieniach - na to jest oddzielne.
Jak dasz radę zmienić pracownika, to masz scenariusz taki, że pracujesz w programie jako Ty = operator (np. jako pracownik modyfikujący wpisany do bazy będziesz Ty), ale cała reszta wygląda, jakbyś się zalogował jako lekarz. W takim wypadku rejestrujesz pacjenta do terminarza lekarza i później zobaczysz go w poczekalni bez problemu.
Ogólnie ten scenariusz odzwierciedla sytuację, gdy lekarz przeprowadza wizytę, ale ma swojego asystenta w gabinecie, który ogarnia ją w komputerze, bo lekarz boi się go dotknąć. W bazie widać, że dane wprowadził zalogowany operator, ale w wszystkich miejscach, gdzie ma się ustawić lekarz (np. usługa do rozliczenia, pieczątka na skierowaniach - oczywiście w zależności od wzorca, itd) są pobierane dane z pracownika wybranego w okienku, o którym pisałem wyżej.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - wystawianie eZLA przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #6 dnia: Października 28, 2019, 08:56:04 am »

Ogólnie ten scenariusz odzwierciedla sytuację, gdy lekarz przeprowadza wizytę, ale ma swojego asystenta w gabinecie, który ogarnia ją w komputerze, bo lekarz boi się go dotknąć. W bazie widać, że dane wprowadził zalogowany operator, ale w wszystkich miejscach, gdzie ma się ustawić lekarz (np. usługa do rozliczenia, pieczątka na skierowaniach - oczywiście w zależności od wzorca, itd) są pobierane dane z pracownika wybranego w okienku, o którym pisałem wyżej.

Potwierdzam, że o to dokładnie chodzi. Jest to rozwiniecie istniejącej od zarania dziejów systemu KS-SOMED metody pracy z asystentem medycznym. Czyli do systemu loguje się asystent, podaje swoje hasło, a następnie wybiera lekarza w imieniu którego rejestruje dane. I tak, wszelkie zapisy do bazy danych są sygnowane operatorem, czyli asystentem, natomiast wszelkie zapisy medyczne są na konto lekarza. Działa to od około 20 lat i najwcześniej było wykorzystywane w stomatologii, choć oczywiście nie tylko. Zresztą każdy klient z tego korzysta, tylko że zazwyczaj zarówno operator jak i lekarz to jedna i ta sama osoba. Są zresztą opcje i uprawnienia, które albo "przykrywają" tą funkcjonalność, albo nieco ograniczają możliwości zmiany lekarza.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - wystawianie eZLA przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #7 dnia: Października 28, 2019, 10:07:34 am »
Dzięki za wyjaśnienie. Pewnie na naszej instalacji są włączone właśnie te opcje i uprawnienia "przykrywające" tą funkcjonalność. Dobrze, że Kamsoft umożliwił wystawianie eZLA przez asystentów medycznych, ale...
wg mnie mało kiedy można spotkać asystenta medycznego pracującego w gabinecie lekarza POZ (piszę o nich bo z nimi mam styczność i szczerze mówiąc nigdy się nie spotkałem z takim duetem), co oczywiście nie znaczy, że kiedyś to się nie zmieni. Piszę też o nich bo co prawda nie mogę się posiłkować żadnymi danymi, ale jestem przekonany, że to właśnie w placówkach POZ jest wystawiana zdecydowana większość zwolnień lekarskich.
W obecnej sytuacji w znanych mi przypadkach korzystanie z asystenta medycznego do wystawiania eZLA polega na tym, że lekarz podczas wizyty na małej karteczce wypisuje informacje od kiedy do kiedy ma być zwolnienie, icd-10, czy może chodzić czy nie,  podbija pieczątką i parafuje, a pacjent idzie z tym do rejestracji gdzie Panie Rejestratorki / Asystentki Medyczne wystawiają pacjentowi eZLA przez portal zus.pl logując się jako asystentka medyczna.
Jeżeli KS-SOMED miałby pomóc lekarzom to właśnie w zbliżony sposób. Pani Rejestratorka np. klika PPM w terminarzu takiego pacjenta i wybiera opcję wystaw eZLA (a najlepiej jakby był skrót). Nie musi już wybierać w imieniu, którego lekarza bo pacjent miał wizytę u konkretnego i w imieniu tego właśnie lekarza ezla powinno być wystawione. Wypełnia dane dotyczące zwolnienia i podpisuje je swoim certyfikatem z ZUS wgranym do bazy KS-SOMED.
Można powiedzieć, że teraz kiedy e-recepty będą obowiązkowe, lekarz i tak musi sam w komputerze wystawić e-receptę i przedstawione rozwiązanie nie ma już sensu. Tak jest w tym trochę racji, ale wiem ile razy muszę odbierać telefony od lekarza, który sam wystawia eZLA i pomagać mu bo akurat jest problem z komunikacją z zusem i trzeba wystawić zwolnienie w trybie offline, albo pacjent ma niewłaściwe dane zamieszkania i zapomniał o tym wspomnieć a później mu się przypomniało, albo zmienił pracodawcę, więc NIP jest inny albo pracodawca wydzielił spółkę córkę, więc NIP zakładu pracy też się zmienił albo przychodzi pacjent i twierdzi, że pracodawca nie otrzymał eZLA. Jeżeli nie ma problemów to oczywiście wszystko trwa chwilę, ale jak już coś się dzieje to wizyta pacjenta wydłuża się strasznie, powstają opóźnienia, pacjenci, lekarze i inni pracownicy są zdenerwowani i słusznie a to wszystko dlatego, że lekarz wystawiał sam eZLA.
Jeżeli się sceduje wystawianie zwolnień na Panie w Rejestracji (Asystentki Medyczne) to opóźnień w przyjmowaniu pacjentów nie ma, bo pacjenci sprawy administracyjne załatwiają już po wyjściu od lekarza, a on może przyjmować kolejnych pacjentów.
Mam w przychodni lekarzy, którzy wystawiają sami eZLA w KS-SOMED, takich którzy wystawiają sami eZLA przez portal zus.pl (erecepty wystawiają z powodzeniem w KS-SOMED tak samo też prowadzą dokumentacje medyczną) oraz takich, którzy scedowali wystawianie eZLA na Panie w rejestracji. Najmniej telefonów z problemami mam od Pań z rejestracji, które w imieniu lekarza wystawiają eZLA na zus.pl (a one wystawiają największą liczbę zwolnień).

Panie MK, jeżeli KS-SOMED ma faktycznie pomagać lekarzom i usprawnić obsługę Pacjentów, to wg mnie wystawianie eZLA przez Asystentów Medycznych powinno się odbywać w sposób przeze mnie przedstawiony bądź zbliżony.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: KS-SOMED - wystawianie eZLA przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #8 dnia: Października 28, 2019, 12:55:39 pm »

Ogólnie ten scenariusz odzwierciedla sytuację, gdy lekarz przeprowadza wizytę, ale ma swojego asystenta w gabinecie, który ogarnia ją w komputerze, bo lekarz boi się go dotknąć. W bazie widać, że dane wprowadził zalogowany operator, ale w wszystkich miejscach, gdzie ma się ustawić lekarz (np. usługa do rozliczenia, pieczątka na skierowaniach - oczywiście w zależności od wzorca, itd) są pobierane dane z pracownika wybranego w okienku, o którym pisałem wyżej.

Potwierdzam, że o to dokładnie chodzi. Jest to rozwiniecie istniejącej od zarania dziejów systemu KS-SOMED metody pracy z asystentem medycznym. Czyli do systemu loguje się asystent, podaje swoje hasło, a następnie wybiera lekarza w imieniu którego rejestruje dane. I tak, wszelkie zapisy do bazy danych są sygnowane operatorem, czyli asystentem, natomiast wszelkie zapisy medyczne są na konto lekarza. Działa to od około 20 lat i najwcześniej było wykorzystywane w stomatologii, choć oczywiście nie tylko. Zresztą każdy klient z tego korzysta, tylko że zazwyczaj zarówno operator jak i lekarz to jedna i ta sama osoba. Są zresztą opcje i uprawnienia, które albo "przykrywają" tą funkcjonalność, albo nieco ograniczają możliwości zmiany lekarza.

Serio w SOMED to jest od 20 lat? A jak kiedyś prosiłem o coś takiego w PPSie to usłyszałem, że się nie da..

Pozdrawiam

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - wystawianie eZLA przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #9 dnia: Października 28, 2019, 15:44:35 pm »

Serio w SOMED to jest od 20 lat? A jak kiedyś prosiłem o coś takiego w PPSie to usłyszałem, że się nie da..

Pozdrawiam

No bo jednak SOMED i PPS to systemy mające inną filozofię pracy. Dlatego w wielu przypadkach PPS jest łatwiejszy, czytelniejszy i często dla samych rozliczeń lepszy, natomiast SOMED od dawna ma funkcjonalność, które wielu ocenia jako "ciężkie", niepotrzebne, utrudniające pracę - stąd te opcje ukrywające okno logowania lekarza, przecież to dodatkowe, niepotrzebne kliknięcie - ale pozwalające na pewne, niekonwencjonalne rozwiania.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - wystawianie eZLA przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 04, 2019, 10:09:25 am »
Panie MK. Dzisiaj jak praktycznie w każdy poniedziałek przed południem nie da się wystawić eZLA w normalnym trybie. Lekarz w imieniu, którego asystenka medyczna wystawia eZLA przyjmuje pacjentów bez opóźnień bo kolejka przeniosła się do rejestracji. Lekarz, który sam wystawia eZLA ma niestety opóźnienia. Próbuje wystawiać zarówno w KS-SOMED jak i zus.pl.
Kolejny raz bardzo proszę aby umożliwić wystawianie eZLA asystentom medycznym w rejestracji a nie w module gabinet bo umożliwi to właśnie przeniesienie kolejki z gabinetu lekarskiego do rejestracji.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - wystawianie eZLA przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 15, 2020, 15:00:53 pm »
Panie MK, udało mi się wypracować sposób wystawiania e-recept przez asystentów medycznych z poziomu terminarza: http://forumpps.pl/index.php?topic=12003.msg89723#msg89723
Niestety nie wiem dlaczego w taki sam sposób asystent nie może wystawić eZLA. Na wizycie nie widać panelu zwolnień pomimo tego, że w opcjach Gabinetu użytkownik ma włączoną widoczność tego panelu.
Czy jest szansa, że w niedalekiej przyszłości w podobny sposób co e-receptę asystent będzie mógł wystawić eZLA?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - wystawianie eZLA przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 16, 2020, 13:12:04 pm »
@Michał
Wiem, widziałem, odpisałem.
eZLA - niczego nie obiecuję. Ale też nie wykluczam ;-)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - wystawianie eZLA przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 16, 2020, 13:44:09 pm »
a ja z góry dziękuję :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 134
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 4
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]