collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego  (Przeczytany 7992 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline togo

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Pomógł? 0
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #15 dnia: Października 02, 2019, 11:58:29 am »
Czyli sugerujecie, że poza dwoma trybami wystawiania recept przez asystenta (recepta własna + kontynuacja), jest jeszcze trzeci tryb, "recepta w imieniu lekarza", którą może wystawić osoba bez uprawnień (np. rejestratorka)?
Co do "hackowania" systemu, to jedna z naszych pielęgniarek nie ma (jeszcze) uprawnień do wystawiania zwolnień i recept własnych (czyli może wystawiać tylko recepty w trybie kontynuacji), a mimo to jej wniosek na asystenta w RAMie przeszedł.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #16 dnia: Października 02, 2019, 12:43:37 pm »
asystent zawsze wystawia receptę w imieniu lekarza bo ma upoważnienie od niego.
pielęgniarka (z odpowiednimi uprawnieniami) może wystawiać w swoim imieniu a jeżeli ma upoważnienie w RAM od lekarza to może wystawiać jako asystent medyczny w imieniu lekarza.
wniosek przeszedł bo lekarz może upoważnić kogo chce. Po to stworzyli ten twór asystenta medycznego.
U ciebie zbiegły się u jednej osoby dwie rzeczy: pielęgniarka i asystent medyczny.
A pomimo, że pielęgniarka nie ma uprawnień do wystawiania recept to może je wystawić bo przecież nie ma rejestru pielęgniarek z takimi uprawnieniami, więc jeżeli już coś system weryfikuje to poprawność NPWZ.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #17 dnia: Października 02, 2019, 18:31:32 pm »
Ja bym to ujął trochę z innej strony - pomijając na początek eReceptę, żeby odciąć się od certyfikatu. Recepty papierowe mogły pisać pielęgniarki i położne w wybranych przypadkach (mogły wypisać ogólnie leki z danej grupy oraz kontynuować leki z też określonej grupy jeśli wcześniej były one zaordynowane przez lekarza - może jakiś przypadek ominąłem) już wcześniej. Tego przypadku nie możemy nazwać pisaniem recept przez asystenta, bo to są recepty pisane przez pielęgniarkę/położną, bo ma do tego prawo (jako zawód wykonywany + odpowiednie zgłoszenie w NFZ).
Powyższy przypadek jest u Ciebie @togo ["(recepta własna + kontynuacja)"] z poprawką, że wystawiane są eRecepty.
Problem z eReceptą w tym przypadku jest (w zasadzie był, jak się okazuje) taki, że ZUS sam z siebie pielęgniarce/położnej nie może wygenerować certyfikatu, dlatego napisałem wcześniej, że się nie da inaczej jak ePUAP lub podpis kw. Natomiast Ty znalazłeś furtkę jak dostać certyfikat darmowy dla piel/poł. za pomocą tworu (RAM), który sam z siebie nie nadaje pielęgniarkom/położnym uprawień do wystawiania recept (mają je z racji zawodu tak w przypadku eRec jak i rec. papierowych). Stąd - robiąc z pielęgniarki poprzez RAM asystentkę otrzymujemy dla niej certyfikat. I krok spełniony - mamy się czym uwierzytelnić za darmo.

Tak jak napisał @Michał - asystent medyczny z założenia, to jest osoba, która sama nie ma prawa z racji zawodu wypisania żadnej recepty, ale z mocy upoważnienia jej poprzez RAM przez lekarza (otrzymania w ten sposób certyfikatu osobistego), może wystawiać w imieniu tego lekarza recepty na pełnych prawach jako lekarz, ale tylko ten upoważniający lekarz.

W Twojej nomenklaturze /(recepta własna + kontynuacja), jest jeszcze trzeci tryb, "recepta w imieniu lekarza"/ - recepta własna + kontynuacja nie ma nic wspólnego z pojęciem recepty wystawianej przez asystenta (sposób uzyskania certyfikatu się nie liczy), natomiast recepta wystawiana w imieniu lekarza to jest właśnie w 100% to, o co chodzi.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #18 dnia: Października 03, 2019, 10:02:16 am »
09061303 dokładnie tak :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #19 dnia: Października 30, 2019, 12:25:26 pm »
Dzisiaj otrzymałem odpowiedź z CSIOZ

Cytuj
Szanowni Państwo,
dokumentacja integracyjna umożliwiająca przygotowanie modułu dla dostawców oprogramowania gabinetowego, aby asystent medyczny mógł w imieniu lekarza wystawiać ereceptę będzie dostępna dla dostawców w listopadzie.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 15, 2020, 14:41:37 pm »
Nie wiem czy wiecie, ale w KS-SOMED jest już możliwe wystawianie e-recept przez asystenta medycznego i to z poziomu terminarza. Zrobiłem instrukcję dla swoich asystentów, więc się nią podzielę.
Kilka uwag:
- o tym, że istnieje taka możliwość dowiedziałem się od Pana Michał Zorzyckiego z Kamsoftu. Jednak przedstawiony przez niego sposób kompletnie nie przypadł mi do gustu, ale zainspirował do zrobienia tego w sposób, który poniżej prezentuję (może inni doświadczeni użytkownicy zaproponują jeszcze inne podejście?)
- celowo pewne rzeczy w instrukcji pominąłem, np. możliwość szybkiego ponownego wyboru lekarza w imieniu, którego leki wystawiamy, F5 Bloz przy braku leku w bazie lokalnej, możliwość szybkiego wystawienia leków stale zażywanych a inne opisałem i zilustrowałem dosyć dokładnie bo wiem, że takie podejście w przypadku naszych asystentek jest potrzebne (bo za dużo informacji na raz, bo lepiej jak same sobie dopiszą takie triki, bo istnieje inna instrukcja, w której to wyjaśniono, bo skoro ma wystawiać powtórki to taki lek powinien być już w bazie lokalnej), ale u innych niekoniecznie
- to jest instrukcja pokazująca asystentowi jak w praktyce wystawić e-receptę. Dodatkowo obowiązuje inna procedura (poza KS-SOMED), zgodnie z którą lekarz wydaje dyspozycję asystentowi do wystawienia recepty konkretnemu pacjentowi, konkretnych leków. Bez takiej dyspozycji asystent sam z własnej woli nie może wystawić e-recepty.
- asystenci medyczni mają odpowiednie upoważnienia w RAM do wystawiania e-recept. Ponadto każdy z nich ma również upoważnienie do wystawiania eZLA, dzięki czemu posiada certyfikat z ZUS umożliwiający również podpisywanie e-recepty.
- musiałem wyłączyć proste logowanie do modułów (co jest trochę upierdliwe w naszym przypadku) i dodać odpowiednie uprawnienia asystentom aby mogli wybierać pracownika, w imieniu, którego będą działać.

Instrukcja:
Cytuj
Wystawianie e-recept przez asystenta medycznego w KS-SOMED
   
Informuję, że w KS-SOMED istnieje możliwość wystawiania e-recept przez asystenta medycznego. Poniżej instrukcja jak tego dokonać z poziomu Rejestracji.
Klikamy prawym przyciskiem myszy na zarejestrowanym pacjencie i z menu kontekstowego wybieramy ?Przejdź do wizyty Ctrl+F5? (alternatywnie możemy przejść na zakładkę ?Funkcje medyczne? i tam kliknąć przycisk ?Przejdź do wizyty?) (Rys. 1.).
W kolejnym oknie potwierdzamy, że chcemy przejść do wizyty ?Tak? (Rys. 2.).
W nowym oknie klikamy na przycisk ??? obok pola ?Pracownik? i wybieram lekarza w imieniu, którego będziemy wystawiać receptę i wciskamy przycisk ?OK?(Rys. 3.).
W oknie wizyty klikamy przycisk ?Dodaj nowy lek? (Rys.4.). Wpisujemy nazwę leku, klikamy na odpowiedni lek dwa razy lewym klawiszem myszki (ewentualnie po zaznaczeniu zatwierdzamy przyciskiem ?OK? i potwierdzamy chęć wystawienia recepty przyciskiem ?Tak?.
W oknie Recepty ( wpisujemy ilość opakować, wybieramy odpowiednie Wskazania na podstawie, których ustawiany jest odpowiedni poziom odpłatności. W polu Uwagi wpisujemy sposób dawkowania, a następnie zatwierdzamy przyciskiem ?OK? (Rys. 5.). Jeżeli danemu pacjentowi chcemy wystawić kolejny lek to ponownie klikamy przycisk ?Dodaj nowy lek? i dodajemy kolejny lek.
Kiedy już wszystkie wybrane leki zostaną dodane, w oknie wizyty klikamy przycisk ?Wyślij nowe eRecepty? (Rys. 6.). W nowym oknie klikamy przycisk ?Potwierdź? (Rys. 7.). Wpisujemy hasło do ?certyfikatu ZUS?, zaznaczamy opcję ?Zapamiętaj wybrany certyfikat oraz hasło?? (dzięki temu do czasu wylogowania z KS-SOMED nie będzie potrzeby ponownego wpisywania hasła do ?certyfikatu ZUS?) i wciskamy przycisk ?Ok? (Rys. 8.). Po wystawieniu e-recepty pojawi się jej numer a przed nim w nawiasie kwadratowym czterocyfrowy kod niezbędny do realizacji recepty w aptece (wraz z numerem PESEL pacjenta) ? patrz Rys. 9. Nie ma konieczności informowania pacjenta o kodzie do e-recepty, gdyż w tym momencie został automatycznie wysłany do niego (na numer zapisany w kartotece) sms z kodem.
Po wysłaniu wszystkich e-recept klikamy przycisk ?Zamknij wizytę? (Rys. 10.) a w kolejnym oknie w polu ?Rozp. ICD:? wpisujemy kod: Z76.0 i klikamy przycisk ?Zapisz i zamknij? (Rys. 11.)

Tylko dlaczego nie można w ten sposób wystawić eZLA? :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2020, 15:44:27 pm wysłana przez Michał »
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 15, 2020, 21:09:12 pm »
@Michał Ty to masz dojścia... jakżeś trafił aż do Pana MZ? Aczkolwiek zdarzyło mi się w jednym temacie, że żadne tłumaczenia na niższym szczeblu nie trafiały i było "system działa dobrze", dopiero na tymże szczeblu jakaś nić zrozumienia się pojawiła skutkująca doprowadzeniem do modyfikacji.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #22 dnia: Kwietnia 15, 2020, 22:24:10 pm »
Przypadek ;) a Ty wiedziałeś, że tak się da ogarnąć wystawianie recept przez asystentów?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 15, 2020, 22:32:05 pm »
Nie, ponieważ go nie badałem. W jednym miejscu miałem temat poruszany, pewnie kiedyś wróci, ale jak na razie są inne problemy, więc zszedł na dalszy plan ten temat.
Nasuwa się pytanie czy ten sposób jest zamierzony czy dziura w systemie? Jeśli zamierzony to czy gdzieś został opisany?
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 16, 2020, 12:52:28 pm »
Nie, to nie luka w systemie. Nie to nie zniknie. Tak, to jest dokładnie ten sam mechanizm o którym pisałem tu wcześniej. Przecież to nie jest nic innego jak wejście do modułu lekarskiego przez asystenta medycznego pracującego na rzecz konkretnego lekarza. Począwszy od pierwszego okienka, są to dokładnie te same okna, jaki pojawiłyby się wchodząc do modułu gabinet gdyby wchodził asystent i wybrał konkretnego lekarza, na rzec którego pracuje. Proszę zauważyć, powstanie również wizyta dla tego pacjenta wykonana przez wybranego lekarza. OK, różnica jest taka, że od razu mamy wybór konkretnej wizyty. I tak, jest te wejście od dość dawna dostępne w terminarzu. I tak, szczerze przyznam, zapomniałem o tym wspomnieć, albo inaczej, nie przypuszczałem, że Państwo nie wiecie o takim wejściu do modułu lekarskiego.
I powtórzę raz jeszcze, formalnie to dokładnie to samo co wejście przez moduł gabinet. Zapewne nawet licencję gabinetu zabierze, a jak nie zabiera, to zabierze ;

edit:
co do ezla. Ten panel rzeczywiście nie jest dostępny w tym trybie jak zapewne nie jest też dostępny poprzez wejście do gabinetu zabiegowego. Bo rzeczywiście, bliżej temu do wizyty właśnie w gabinecie zabiegowym.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2020, 12:55:40 pm wysłana przez MK »

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 16, 2020, 13:41:35 pm »
Panie MK, ale właśnie nie mam możliwości wystawienia eZLA w ten sposób! W oknie wizyty nie widać panelu "Zwolnienia", a w opcjach Gabinetu jest włączona jego widoczność!
Jak z poziomu Terminarza wybieram Przejdź do wizyty, to panelu zwolnień nie ma (i niektórych innych też) a jak wchodzę przez Gabinet to panel zwolnień już jest. Oczywiście przez przycisk Dodaj w Gabinecie też mogę dodać zwolnienie ale w Terminarzu już nie (nie ma na liście zwolnienia).
Może muszę jeszcze jakieś uprawnienia dodać albo opcje włączyć żebym mógł z poziomu Terminarza wystawić eZLA? Wydaje się więc że nie jest to dokładnie to samo co przejście do modułu gabinet :)

Przewaga przedstawionego przeze mnie sposobu nad wejściem do modułu Gabinet polega na tym, że pracownik rejestracji (asystent) nie musi wychodzić z modułu, w którym już pracuje a po zakończonej wizycie nie musi znowu przechodzić do Terminarza.

Co do licencji, to ja właśnie w związku z tym, że zaraz może się okazać, że potrzebna będzie "bardziej wypasiona" licencja dla pracowników rejestracji przy zakupie nowego stanowiska zawsze biorę droższą opcję - stanowiska lekarskiego. Jak widać dobrze robię :)

Jeszcze jedno pytanie. Po wyłączeniu trybu prostego logowania (aby asystent mógł wybrać lekarza w imieniu, którego pracuje) po wejściu do Gabinetu muszę jeszcze kliknąć Wizyta aby otworzyła się poczekalnia. Czy jest możliwość aby poczekalnia otwierała się automatycznie jak to było do tej pory?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2020, 13:44:53 pm wysłana przez Michał »
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline togo

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Pomógł? 0
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 16, 2020, 23:34:51 pm »
- musiałem wyłączyć proste logowanie do modułów (co jest trochę upierdliwe w naszym przypadku) i dodać odpowiednie uprawnienia asystentom aby mogli wybierać pracownika, w imieniu, którego będą działać.

Podpowiesz, o jakie uprawnienia chodzi? U mnie proste logowanie jest wyłączone, a mimo to przy wchodzeniu w wizytę okno wyboru operatora/lekarza jest wyszarzone, a przechodząc z terminarza w ogóle się nie pokazuje.

Inną wadą przechodzenia do wizyty z terminarza poza brakiem eZLA jest niemożliwość wydrukowania historii wizyty.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 17, 2020, 00:00:01 am »
Moduł Lekarski --> Logowanie do modułu lekarskiego

Po tym jak lekarz przeprowadza wizytę drukujecie historię wizyty?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #28 dnia: Kwietnia 17, 2020, 00:19:30 am »
Przy założeniu, że wszystko masz w papierach jeszcze, Somed można wykorzystywać jako źródło generacji dokumentacji papierowej. W kontekście rozporządzenia
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12326010/katalog/12634237#12634237
powstaje pytanie czy w ramach jednostki można prowadzić dokumentację przez część lekarzy elektronicznie, a część papierowo.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline togo

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Pomógł? 0
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 17, 2020, 11:30:36 am »
Te z naszych pielęgniarek, które wypisują recepty, wpisują to do HZiCh jako pełną wizytę. Tylko z terminarza nie da się jej ani wydrukować, ani wygenerować.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 102
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]