collapse

Reklama


Autor Wątek: Automatyczny backup i szyfrowanie  (Przeczytany 54208 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Automatyczny backup i szyfrowanie
« dnia: Marca 24, 2008, 14:46:49 pm »
Jestem w trakcie wdra??ania procedury automatycznego backupu bazy PPS i/lub innych plik??w/folder??w na serwerze. Ze wzglÄ?du na koszty interesowa??y mnie tylko rozwiÄ?zania bezp??atne.
Znalaz??em ciekawy program Cobian Backup (http://www.cobian.se) do robienia backup??w. Ma sporo funkcji, o kt??rych mo??ecie poczytaÄ? na stronie producenta.
Moje rozwiÄ?zanie wyglÄ?da nastÄ?pujÄ?co:
Przed godz. 17 kiedy nikt ju?? nie pracuje na PPS, pielÄ?gniarka wk??ada pendrive'a do kompa. O 17 uruchamia siÄ? zadanie, kt??re kopiuje i pakuje bazÄ? danych PPS'a na pendrive'a. W piÄ?tek uruchamiane jest dodatkowo zadanie kopiujÄ?ce i pakujÄ?ce inne (rzadziej modyfikowane, mniej wa??ne) pliki. Po sko??czonej operacji komputer wy??Ä?cza siÄ? automatycznie a pielÄ?gniarka zabiera pendrive'a i chowa go w "bezpieczne miejsce". Backup robiÄ? na pendrive bo kiedy?? w??amano siÄ? do przychodni i ukradziono komputer, wiÄ?c backup musi znajdowaÄ? siÄ? na jakim?? innym no??niku aby zabezpieczyÄ? siÄ? przed taka sytuacjÄ?.

Kolejna kwestia, kt??rÄ? trzeba siÄ? zajÄ?Ä? ze wzglÄ?du na charakter danych przechowywanych na dyskach to szyfrowanie i tu z pomocÄ? przyszed?? mi TrueCrypt, kt??ry mo??na ??ciÄ?gnÄ?Ä? stÄ?d: http://www.truecrypt.org/downloads.php

Jak wyglÄ?dajÄ? wasze rozwiÄ?zania tych kwestii?

PS.
Na kompach w przychodni mam Windows XP Home, gdzie nie jest dostÄ?pne narzÄ?dzie Kopia Zapasowa.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

kylo2s

  • Gość
Odp: Automatyczny backup i szyfrowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 25, 2008, 07:57:55 am »
Witam
Dobry pomys??.
Ja z kolei napisa??em prostego batcha z funkcjÄ? XCOPY. Kobitka klika sobie na niego i tyle. Niczym nie szyfrujÄ?.

Pozdrawiam

Offline Norbert

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Pomógł? 8
  • Mazowiecki OW NFZ
Odp: Automatyczny backup i szyfrowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 25, 2008, 09:42:22 am »
A nie pro??ciej z serwisu robiÄ? kopie - pielÄ?gniarkÄ? da siÄ? tego nauczyÄ? - niech kopie zapisuje na pen'a
Nieświadomi żyją dłużej.......

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Automatyczny backup i szyfrowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 25, 2008, 11:08:14 am »
Mam obawy przed dawaniem pielÄ?gniarkom takich uprawnie?? w PPS a poza tym zwyk??e kopiowanie przekracza ich mo??liwo??ci:). Kopie z modu??u serwisu robie gdy tylko jestem na miejscu i czasami zdalnie.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Automatyczny backup i szyfrowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 25, 2008, 11:41:22 am »
witam

dzieki Michal za namiary na tego Cobiana, jak bede mial chwilke to potestuje !
ja rowniez ze wzgledow finansowych musze szukac darmowych rozwiazan ..

poki co mam to rozwiazane tak ze codziennie ok 23 (wczesniej nie ma sensu bo
sam nieraz po nocach siedzialem i cos klepalem w PPSie ..) robi sie kopia
pliku bazy na cd-rw
ze wzgledow cenowych wybralem Nero Backup z pakiety Nero Express dolaczanego
do nagrywarek LG
nagrywarki kosztuja teraz grosze a jednak wole robic kopie na plyty niz pendrive
bo plyty co jakis czas mozna zmienic (raz na tydzien) bo przeciez nic nie jest wieczne
a padajace pendrivey juz widzialem ! mam wiec poki co jakies 5 szt cd-rw i co tydzien
podmieniam plytke
dodatkowo robi sie jeszcze kopia na drugi dysk w serwerze, tak na wszelki wypadek
nieglupim pomyslem byloby tez robic kopie na jakis inny komp (zamapowany dysk)
ja to akurat moge bez problemu wdrozyc bo mam PPSa na osobnym serwerze
a oprocz tego mam jeszcze stary serwer z samba na ktorym lezy reszta danych firmy !

szyfrowania poki co nie uzywam przy PPSie ale Truecrypta uzywam juz jakis czas
w firmie i w domu do wazniejszych danych (w firmie np wszystkie dane wyciagane
z bazy PPSa czy P?ša leza tylko i wylacznie na szyfrowanej partycji bo to przeciez czysty txt ..)

pozdrawiam

Offline pitero

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Pomógł? 0
Odp: Automatyczny backup i szyfrowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 13, 2008, 22:19:56 pm »
Ja wykorzysta??em mechanizm zaplanowanych zada?? w windows kt??ry o 1 rano odpala plik bat, kt??ry tworzy katalog z datÄ? i tam kopiuje bazy i dane z r????nych program??w. Jednocze??nie serwer jest w RAID,
nie szyfruje ani nie pakujÄ? plik??w, poniewa?? spotka??em siÄ? z przypadkiem gdzie by?? robiony backup ca??o??ciowy codzienny bazy i pakowany zip-em.
Codziennie tworzy??a siÄ? kopia bazy i gdy dosz??o do powa??nej awarii serwera okaza??o siÄ? ??e to jedyne spakowane archiwum mia??o b??Ä?d CRC kt??rego nie uda??o siÄ? ju?? naprawiÄ?.
Dlatego tworze pe??ne z??uty danych i mogÄ? w razie czego wr??ciÄ? nawet do danych/konfiguracji sprzed miesiÄ?ca.
Serwer ma 2x400GB tak??e miejsca pod dostatkiem.
Dobry spos??b jest te?? kopiowanie danych na inny zmapowany dysk w przypadku braku mirror-u

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Automatyczny backup i szyfrowanie
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 14, 2008, 09:34:51 am »
Witam

U mnie oczywiscie tez RAID 1 na serwerze z PPSem (2x80GB SATA)
ale mimo to kopia bazy robiona jest jeszcze na CD/DVD i na podpiety
dysk z drugiego serwera (2x 18GB SCSI w RAID 1)
To tak na wszelki wypadek ;-)

Zastanawiam sie jeszcze nad jakas mozliwoscia robienia kopii przyrostowych (lub roznicowych)
w ciagu dnia, bo kopia calosci raz na dzien (w nocy) teoretycznie uratuje sprawe,
ale co jesli w polowie dnia w czasie ktorego padnie baza zdaze zrobic jakas komunikacje z NFZ ?
Jezeli przywroce baze z poprzedniego dnia to bedzie rozjazd z NFZ a tego bym nie chcial
bo to trudno odkrecic :-/

pozdrawiam
Piotr

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Automatyczny backup i szyfrowanie
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 14, 2008, 14:34:54 pm »
W cobianie jest opcja tworzenia takich kopii. Jest w nim te?? zaimplementowane: Support for Volume Shadow Copies. You will be able to backup locked files. Czyli teoretycznie backup mo??e byÄ? tworzony w trakcie pracy PPS. Niestety a mo??e stety nie musia??em sprawdzaÄ? czy przywr??cenie takiej kopi da oczekiwany rezultat.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Automatyczny backup i szyfrowanie
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 15, 2008, 10:28:42 am »
W cobianie jest opcja tworzenia takich kopii. Jest w nim te?? zaimplementowane: Support for Volume Shadow Copies. You will be able to backup locked files. Czyli teoretycznie backup mo??e byÄ? tworzony w trakcie pracy PPS. Niestety a mo??e stety nie musia??em sprawdzaÄ? czy przywr??cenie takiej kopi da oczekiwany rezultat.

Witam ponownie

No to jezeli Cobian ma opcje "Volume Shadow Copies" to chyba go sprobuje !
Jak wczesniej juz gdzies pisalem, poki co uzywam Nero BackUp z oemowego Nero dodawanego do nagrywarek, ale ten program czasami ma jakies dziwne zachowania i zdazalo sie ze przez kilka dni nie robil kopii bo nie i juz .. o dziwo najwiecej problemow mial z kopiami na CD/DVD a na dysk praktycznie zawsze robil bezproblemowo ..

Jak potestuje Cobiana to dam znac co i jak

pozdrawiam

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1302
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Automatyczny backup i szyfrowanie
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 15, 2008, 11:02:58 am »
Ja uzywam RAID1 w serwerze na w2003 i uzywam ntbackup, ktory zapisuje mi ladnie kopie calosci na NASie budzetowym. Raz juz raid sie posypal i niestety te programowe pseudo raidy na nic sie zdaja. Jak kogos stac to polecam zdecydowanie normalny kontroler raid i macierz.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Automatyczny backup i szyfrowanie
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 15, 2008, 13:48:40 pm »
Ja uzywam RAID1 w serwerze na w2003 i uzywam ntbackup, ktory zapisuje mi ladnie kopie calosci na NASie budzetowym. Raz juz raid sie posypal i niestety te programowe pseudo raidy na nic sie zdaja. Jak kogos stac to polecam zdecydowanie normalny kontroler raid i macierz.

No ja niestety na serwerze z PPSem mam kontroler Promise TX4200 z RAID dla SATA ale nie jest to prawdziwy sprzetowy raid ..
Za to w serwerze ktory wlasnie buduje na potrzeby przechowywania waznych danych w firmie bedzie juz cos konkretniejszego :-)
Bedzie to Compaq SmartArray 5300 128MB i 2 macierze RAID 1 (w pierwszej 2x18GB SCSI a w drugiej 2x36GB SCSI)
Serwerek to stary Compaq Proliant ML370 G2 (2xPIII 1200, 1GB ramu) ale w porownaniu do dziadkow (Proliant 1600) na ktorych obecnie firma stoi to bedzie spory skok wydajnosci :-D
Mozliwe ze na niego przezuce baze PPSa (najpierw zrobie testy czy cos to przyspieszy czy tez zwolni ;-)

pozdrawiam

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Automatyczny backup i szyfrowanie
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 03, 2008, 20:09:14 pm »
No to kwestia kopii bezpiecze??stwa zosta??a rozwiniÄ?ta tutaj i w wÄ?tku Bartosza http://forumpps.pl/index.php?topic=126.0.
Chcia??em pociÄ?gnÄ?Ä? wÄ?tek dotyczÄ?cy szyfrowania danych i zabezpieczenia przed dostÄ?pem os??b nie powo??anych. Ja wszelkie dane newralgiczne (g????wnie pliki .xls wyeksportowane z PPS) trzymam w zaszyfrowanych truecryptem kontenerach i wydaje mi sie to bardzo fajnym rozwiÄ?zaniem.
Chcia??em siÄ? jednak dowiedzieÄ? jak macie zabezpieczonÄ? sama bazÄ? PPS. Jest ona bowiem zabezpieczona standardowym u??ytkownikiem i has??em. Macie je zmienione czy pozostawili??cie wszystko jak by??o? Jakie sÄ? wasze rozwiÄ?zania w tym wzglÄ?dzie?
Zawsze przecie?? mo??e zdarzyÄ? siÄ?, ??e komputer, na kt??rym jest PPS zostanie skradziony a wtedy z??odziej mo??e uzyskaÄ? dostÄ?p do poufnych danych.

PS.
trochÄ? dziwne jest to, ??e PPS nie rozr????nia ma??ych i du??ych liter w loginach i has??ach.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Automatyczny backup i szyfrowanie
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 04, 2008, 09:34:39 am »
Witam

U mnie poki co PPS na standartowej instalacji czyli hasla do bazy i polozenie bazy niestety standartowe ..
Kradziez komputera na ktorym lezy baza (serwera lub kompa ktory go udaje ;-) to jest tylko jeden z problemow ..
Przeciez na standartowej sieciowej instalacji PPSa kazdy komp kliencki musi miec dostep do katalogu PPSa na serwerze w celu pobierania z niego aktualizacji, a co za tym idzie ma tez dostep do pliku bazy i jakis wredy user moze go sobie skopiowac na lokalnego kompa, potem na pendriva i do domu .... az strach pomyslec .. bede musial to jakos inaczej rozwiazac ! Powinno sie chyba dac zmienic polozenie pliku bazy na instalce serwerowej, tak zeby te pliki nie lezaly na udostepnionym zasobie ?

pozdrawiam

Offline ernest

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 72
  • Pomógł? 0
Odp: Automatyczny backup i szyfrowanie
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 24, 2009, 09:35:21 am »
Przerobili??my dok??adnie zasady ochrony danych osobowych (GIODO lubi udzielaÄ? mi??ych instrukcji).
Ka??da ko??c??wka czyli komputer zgodnie z zalecenie GIODO :

W przypadku ko??c??wki z dyskiem twardym i systemem Windows (np. terminal) :
* brak nagrywarki Cd/DVD;
* brak czynnych port??w usb;
* brak stacji FDD;
* brak szuflady HDD;

W przypadku ko??c??wki z dyskiem twardym i systemem Linux :
* blokada root na wszystkie czynno??ci systemowe

lub

* brak nagrywarki Cd/DVD;
* brak czynnych port??w usb;
* brak stacji FDD;
* brak szuflady HDD;

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Automatyczny backup i szyfrowanie
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 24, 2009, 10:47:43 am »
Wszystko piÄ?knie i fajnie tylko, ??e jak zwykle ma siÄ? to nijak do rzeczywisto??ci. Skoro taka ko??c??wka stoi u lekarza to dobrze by??oby nie ograniczaÄ? siÄ? tylko do u??ywania jej do potrzeb PPS'a.
Teraz w wiÄ?kszo??ci przypadk??w zdjÄ?cia RTG zapisywane sÄ? na p??ytach CD a nie kliszach. Przychodzi pacjent ze zdjÄ?ciem na cd i co wtedy?
"Przykro mi, ale ze wzglÄ?du na GIODO nie jestem w stanie zobaczyÄ? pana zdjÄ?cia"?

To tylko jeden przyk??ad, ale pewnie znajdÄ? siÄ? inne. Mo??e GIODO jeszcze siÄ? przyczepi do tego, ??e ko??c??wki dzia??ajÄ? na koncie z uprawnieniami administratora?;)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 99
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 30.

[Pokaż zapytania]