collapse

Reklama


Autor Wątek: Raportowanie badań w POZ  (Przeczytany 152158 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 30, 2015, 23:25:25 pm »
Ooo :) A to żeś mnie zaskoczył. Mówisz, że nowy raport, całkowicie nowy typ?
Hmm, a wiesz, na to nie wpadłem bo mi tylko chodzi po głowie raport zbiorczy albo raport SWX.
Ale rzeczywiście, chyba coś musi być narzeczy, bo skoro są 2 terminy składania: SWX do 7 dnia po miesiącu rozliczanym a tutaj dają do 20 dnia - w samej rzeczy - może i będzie 2-gi raport.

Namieszali totalnie a do tego to jest dalej PROJEKT a nie finalne Zarządzenie Prezesa NFZ więc ostateczna wersja która będzie obowiązywać od 1.04 nie wiadomo jak będzie wyglądać..
http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=3&dzialnr=17&artnr=6544
Poczytaj sobie o SZPAMB i WYKBAD w załaczniku.

Co do tego jak, co sprawozdawać to można to niby wyczytać z "gwiazdek" pod słownikiem badań.
Poniżej się autozacytuję z innego forum
Cytuj
Żeby rozwiać Twoje wątpliwości co do tego które badania dla jakich świadczeń jak sprawozdajemy od 1.04, poniżej moja mała interpretacja "gwiazdek" do słownika badań opublikowanego na stronie centrali NFZ.
1) Dla świadczeń POZ związanych z wydaniem karty DILO badania dopisujemy "normalnie" do świadczenia kodami ICD9.
2) Dla świadczeń POZ związanych z chorobami układu krążenia i/lub cukrzycą (wg odpowiednich kodów ICD10) badania wykazujemy obowiązkowo przypisane do pacjenta na podstawie wszystkich 10-znakowych kodów ze słownika i sprawozdajemy prawdopodobnie (projekt) tym nowym okrjonym SWIAD (WYKBAD)
3) Dla pozostałych świadczeń POZ badania możemy wykazywać albo kwartalnie w ZBPOZ (10-znakowe kody) albo przypisując je do pacjenta na podstawie 10-znakowych kodów ze słownika ale UWAGA - nie wszystkich! a tylko tych z L.p. 2.7; 2.13; 2.32; 2.33; 2.35; 2.36; 2.37; 4.3; 8.1; 8.2; 8.3; 8.4; 8.5; 9.; 10.1; 10.2a; 10.2b; 10.2c; 10.2d; 10.3; 10.4; 10.5 i sprawozdajemy prawdopodobnie (projekt) tym nowym okrjonym SWIAD (WYKBAD).

Sprawdźcie to proszę ale wydaje mi się, że moja interpretacja jest właściwa.

I to wszystko, żeby ułatwić nam rozliczanie umów POZ, jak to ładnie zaznaczał Szanowny Pan Minister Zdrowia w pismach kierowanych do świadczeniodawców z prośbą o pilne podpisanie umów POZ pod koniec 2014 roku..

Natomiast jak to będzie wyglądało w praktyce już w samym PPSie czy Somedzie to nie wiadomo.. się okaże dopiero jak to Kamsoft wdroży. Obiecywali pierwszą wersję w piątek 27.03  ale jak widać ten i inne tematy (eksport do AP-KOLCE, kolejki na procedury STM) są na tyle ciężkie, że jeszcze to nie gotowe.
No i przypominam, że bazujemy narazie na PROJEKCIE Zarządzenia dla POZ..

Pozdrawiam

Offline logger

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 30, 2015, 23:53:06 pm »
No tak, w sumie jak te gwiazdki przeczytałem pod słownikiem i to co napisaliście Ty i kolega wyżej, zgadzam się z tym cytatem z tego innego forum. Pewnie tak będzie bo inaczej być nie może. Za dużego tutaj pola manewru nie ma. Fajnie, że to podałeś, bo wiele osób na pewno skorzysta z końcem kwietnia.

Do starego raportu świadczeń dołączyć nie mogą bo potem powstaną takie problemy z jak pkt. 2 w moim poście wyżej, zresztą to niemożiwe żeby do starego swx dołączać, badania przychodzą po czasie wtedy non-stop by poprawy świadczeń szły za poprzednie miesiące jeśli kazaliby dopisywać po czasie kody icd9 do starych świadczeń i to w systemie 10-znakowym.

Teraz jedyne co pozostaje to bez nerwów czekać aż coś się ruszy z tymi nowymi formatami.

Offline logger

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 31, 2015, 01:15:56 am »
Zależy o czym dokładnie mówisz: badania ICD9 związane z DILO czy badania "normalne" POZ raportowane 10-znakowymi kodami.
Te pierwsze idą raportem swx jako kody ICD9 z datą wizyty.
A jeśli chodzi o DILO, to myślę że tutaj się mylisz.
Pewny jesteś, że jak lekarz zlecił badania, pacjent przychodzi z nimi drugi raz do lekarza, ten na drugiej wizycie wydaje kartę DILO w oparciu o niepokojące wyniki, to kody icd-9 wpisujesz z datą drugiej wizyty?
Ja uważam, że wpisuje się datę kiedy badanie zostało wykonane a nie kiedy była wizyta. To byłoby bez sensu, bo te pole data przy procedurze icd-9 byłoby zawsze identyczne jak data wydania karty DILO, a co za tym idzie byłoby zbędne.
A skoro jest i tyczy się samego badania, oznacza kiedy to badanie zostało wykonane.

Offline Zdrowy

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 2
  • Mazowiecki OW
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 31, 2015, 09:23:09 am »
A reszta badań idzie specjalnym nowym raportem wysyłanym do 20 dnia za poprzedni miesiąc, z datami (prawdopodobnie) otrzymania wyników bez klikanych ewusiów.
Nowym raportem chyba nie, w nowym słowniku badań POZ wyraźnie jest mowa o komunikatach SWIAD / ZBPOZ. Może ten pierwszy zostanie rozszerzony. Tylko co z softem? Jutro zaczyna się kwiecień, a programy Kamsoftu chyba nie umożliwiają wprowadzania badań w ten sposób.

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 31, 2015, 09:37:55 am »
W projekcie jest mowa o raporcie "*.wbx", nie mają za dużo czasu na zmiany i myślę że tak przejdzie. Ponownie pisane na kolanie na ostatnią chwilę.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 31, 2015, 11:12:12 am »
Do starego raportu świadczeń dołączyć nie mogą bo potem powstaną takie problemy z jak pkt. 2 w moim poście wyżej, zresztą to niemożiwe żeby do starego swx dołączać, badania przychodzą po czasie wtedy non-stop by poprawy świadczeń szły za poprzednie miesiące jeśli kazaliby dopisywać po czasie kody icd9 do starych świadczeń i to w systemie 10-znakowym.

Ja w tym akurat nie widziałem żadnego problemu!
Od mniej więcej połowy lutego uruchomiliśmy u nas wpisywanie badań wykonanych w POZ na podstawie słownika złożonego przez nas ze wszystkich dostępnych źródeł (projekty, rozporządzenia, zrządzenia) wg ICD9 i dopisywaliśmy to do normalnych wizyt POZ (tak jak to ma miejsce w AOSie np). Wykazywaliśmy tylko te badania dla których wrócił wynik z lab/pracowni (=pacjent wykonał zlecenie). Było to w miarę proste i logiczne! Jak widać cała ta robota była na nic bo ktoś wyżej wie lepiej jak nam ułatwić pracę i podzielić to na kilka różnych przypadków, dwa rodzaje kodów i 3 rodzaje komunikatów.. na usta ciśnie się duuuże FCK!

Cytuj
A jeśli chodzi o DILO, to myślę że tutaj się mylisz.
Pewny jesteś, że jak lekarz zlecił badania, pacjent przychodzi z nimi drugi raz do lekarza, ten na drugiej wizycie wydaje kartę DILO w oparciu o niepokojące wyniki, to kody icd-9 wpisujesz z datą drugiej wizyty?
Ja uważam, że wpisuje się datę kiedy badanie zostało wykonane a nie kiedy była wizyta. To byłoby bez sensu, bo te pole data przy procedurze icd-9 byłoby zawsze identyczne jak data wydania karty DILO, a co za tym idzie byłoby zbędne.
A skoro jest i tyczy się samego badania, oznacza kiedy to badanie zostało wykonane.

Na 99% z poradami związanymi z wydaniem DiLO tak będzie!
Tak to działa w AOSie od lat!
Badania wykazuje się na wizycie na której pacjent wraca z wynikami i z datą wizyty a nie badania!

Pozdrawiam

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 31, 2015, 18:27:53 pm »
Z tego co zrozumiałem to NFZ sądzi że robi "łaskę" świadczeniodawcom, nowy format wg nich jest po to aby mogli wykazać badania w sytuacji gdy pacjent nie przyjdzie na drugą wizytę. A ktoś "inteligenty" wymyślił że nie można tego robić za pomocą procedur, bo do nich potrzebny jest pacjent i wykombinował nowe kody i formaty.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 31, 2015, 20:03:00 pm »
Z tego co zrozumiałem to NFZ sądzi że robi "łaskę" świadczeniodawcom, nowy format wg nich jest po to aby mogli wykazać badania w sytuacji gdy pacjent nie przyjdzie na drugą wizytę. A ktoś "inteligenty" wymyślił że nie można tego robić za pomocą procedur, bo do nich potrzebny jest pacjent i wykombinował nowe kody i formaty.

A wystarczyłoby w POZie dopuścić procedure przypisaną do świadczenia z datą inna (badania) niż data świadczenia (zestawu świadczeń). No ale widać to było za trudne i "uprościli"..

Pozdrawiam

Offline PaulinaSz

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 323
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 02, 2015, 12:53:11 pm »
[
Ja w tym akurat nie widziałem żadnego problemu!
Od mniej więcej połowy lutego uruchomiliśmy u nas wpisywanie badań wykonanych w POZ na podstawie słownika złożonego przez nas ze wszystkich dostępnych źródeł (projekty, rozporządzenia, zrządzenia) wg ICD9 i dopisywaliśmy to do normalnych wizyt POZ (tak jak to ma miejsce w AOSie np). Wykazywaliśmy tylko te badania dla których wrócił wynik z lab/pracowni (=pacjent wykonał zlecenie). Było to w miarę proste i logiczne! Jak widać cała ta robota była na nic bo ktoś wyżej wie lepiej jak nam ułatwić pracę i podzielić to na kilka różnych przypadków, dwa rodzaje kodów i 3 rodzaje komunikatów.. na usta ciśnie się duuuże FCK!

zrobiłam tak samo, od marca lekarze dopisują kody ICD 9 do porad jak pacjent wraca z wynikiem.
Natomiast nie mam zamiaru im teraz mącić w głowie i nie będę rozróżniać że w tych chorobach sprawozdajemy wszystkie badania, w tych chorobach  tylko wybrane badania bo wiem z doświadczenia, że będą błędy i nie sprawozdawane wszystkie badania. Wersja dla lekarzy jest taka: każdemu pacjentowi mają wpisywać wszystkie badania które zlecają i analizują. Rozmawiałam z NFZ nie będzie to walidowało.
niech Allah będzie z nami od 1 stycznia 2015 r.

Offline Zdrowy

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 2
  • Mazowiecki OW
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 02, 2015, 13:04:33 pm »
Natomiast nie mam zamiaru im teraz mącić w głowie i nie będę rozróżniać że w tych chorobach sprawozdajemy wszystkie badania, w tych chorobach  tylko wybrane badania

I tak musicie to rozdzielić, bo w  kwartalnych zestawieniach zbiorczych musicie wykazać te badania, których nie wykazuje się jako procedury ICD-9.

Nawet decydując się na wykazywanie jako ICD-9 dziewięciu badań z tabeli 17, liczbę pozostałych badań trzeba wysyłać zbiorczym.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2015, 13:06:52 pm wysłana przez Zdrowy »

Offline Oktawiad

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 139
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 03, 2015, 09:48:12 am »
Mam następujące pytania odnośnie raportowania badań>
1. Czy np. Jeśli pacjent był u lekarza 1.04 ( otrzymał skierowanie na badanie laboratoryjne), krew pobraliśmy 2.04 wynik otrzymaliśmy 3.04.  Czy ICD-9 możemy wpisać pod wizytę z dnia 01.04 jeśli wiemy, że to badanie było wykonane a tak naprawdę nie wiemy czy pacjent zgłosi się na kolejną wizytę w miesiącu kwietniu?
2. Druga pytanie nasuwa się odnośnie jednostek chorobowych diagnozowania CHUK i cukrzycy, czy należy dodatkowo oznaczać je jako badania służace diagnozie CHUK bądź cukrzycy w celu prawidłowego raportowania? czy wystarczy wpisać procedury ICD-9 i odpowiednie rozpoznanie ICD -10?   
Dodam, że chcemy wpisywać wszystkie badania które są wykonywane u nas (ICD-9), więc kolejne pytanie się nasuwa czy obowiązuje nas wówczas raport zbiorczy. Jeśli wszystkie bedą procedury wykonane wpisywane? 

Offline bjern

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Pomógł? 2
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 03, 2015, 10:31:38 am »
Witajcie, ja po rozmowach z NFZ przedstawię "ich" interpretację po przeanalizowaniu komunikatu szczegółowego świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych (I fazy) ogólna budowa komunikatu danych załącznik do zarządzenia nr 16 NFZ i tam jest fragment dotyczący badań. Otóż sprawozdajemy:

1. Dane pacjenta
2. Badanie (10 znakowy kod)
3. Data badania
4. Określenie grupy schorzeń (K lub P)

I gdzie takie coś można robić w KS-PPS ?? Na moje pytania do Kamsoftu ten nie ogarnia tematu odpowiadając mi, że badania wpisuje po staremu z kodem ICD9, który później będzie w jakiś magiczny sposób zamieniany na 10 znakowy.

I co Wy na to ?

Offline graszka

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 7
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 03, 2015, 10:50:05 am »
Dla świadczeń POZ związanych z chorobami ukł. krążenia  i cukrzycy sprawozdajemy obowiązkowo po kodach 10-cio cyfrowych, do 20 go maja za m-c kwiecień. Moje pytanie, czy zanim zaczniemy sprawozdawać za kwiecień w/w badania, to normalnie wszystkie badania sprawozdajemy   po staremu, czyli  od stycznia do marca zbiorczo ?

Offline Edward_B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2935
  • Pomógł? 154
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #28 dnia: Kwietnia 03, 2015, 18:23:21 pm »
Te kody 10 znakowe to sprawozdajemy zbiorczo, czyli trzeba cyknąć szablon i tam zbiorczo je naginać - moim zdaniem, według mnie ...
Edward z Kętrzyna

Offline maciek777

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2200
  • Pomógł? 81
  • Mazowiecki OW
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 03, 2015, 19:51:40 pm »
...moim zdaniem, według mnie ...
lubię to  ;) :) 8)
Wróżbita maciek już nie wróży, bo zamknął się w sobie :p

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 136
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 5
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]