collapse

Reklama


Autor Wątek: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ  (Przeczytany 31186 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bartolinio

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Pomógł? 4
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ
« Odpowiedź #60 dnia: Lutego 11, 2013, 07:39:00 am »
tak ktoś tu gdzieś pisał, że tak zrobił i wszystko mu szoi wywaliło
po co chcesz to robić? przecież logiczne, że NFZ nie przyjmie świadczeń bez ubezpieczeń

Offline egol

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 466
  • Pomógł? 2
Odp: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ
« Odpowiedź #61 dnia: Lutego 11, 2013, 08:14:43 am »
Pisałam już, że wysłałam raport "wyślij bez dokumentów"
i każdy zestaw poszedł  tak samo jak "wyślij bez EWUŚ"
Wszędzie był tytuł uprawnienia "EL"
SZOI przyjęło i jako błędy importu wywaliło niesprawdzonych i nieuprawnionych.
I też czekam, jak wysłać niesprawdzonych.
egol

Offline pio

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 11
  • Pomógł? 0
Odp: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ
« Odpowiedź #62 dnia: Lutego 11, 2013, 14:55:32 pm »
Z wysyłaniem pozycji bez pliku z eWuś  sprawa wygląda następująco.
Jeżeli w poradni danego dnia pacjent był sprawdzany w eWuś, ale ktoś zapomniał np. zapisać plik to takiego pacjenta można rozliczyć następująco:
1.   Generujemy plik raportu statystycznego jak dotąd (przycisk Wyślij) ? system zgłasza pozycje z brakiem bezp.
2.   Usuwamy te pozycje z raportu
3.   Generujemy plik raportu ponownie już bez tych pozycji (przycisk Wyślij)
4.   Tworzymy nowy raport i generujemy plik za pomocą przycisku Wyślij z eWuś
Wysyłamy oba pliki na SZOI i jeśli tylko rzeczywiście dany pacjent był sprawdzany w eWuś raporty przejdą. Sprawdziłem działa

Pytanie jak wysłać pozycje, które nie były sprawdzone. Przycisk Wyślij bez dokumentów jakoś nie działa

Offline Kasia

  • Sponsorzy Forum
  • Początkujący
  • *****
  • Wiadomości: 65
  • Pomógł? 0
Odp: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ
« Odpowiedź #63 dnia: Lutego 13, 2013, 12:23:47 pm »
Przycisk wyślij bez dokumentów jednak działa, ale tak jak napisałam - SZOI odrzuca wszystkie świadczenia.
Korespondencja z Kamsoftem to jest zabawa w głuchy telefon - opisałam problem z podkreśleniem, że wysłałam raport opcją bez dokumentów, a Pani mi odpowiedziała, że istnieje możliwość wysłania bez dokumentów.
Czyli problem rozwiązany?  >:( :'(
Raporty zwrotne wgrałam i wszystkie świadczenia mam oznaczone jako błędne. 
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2013, 12:26:25 pm wysłana przez Kasia »

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ
« Odpowiedź #64 dnia: Lutego 13, 2013, 13:28:58 pm »
Kasia - jaki zakres świadczeń, jaki błąd i jakie potwierdzenia uprawnień dla tych świadczeń ?

pozdrawiam

Offline Kasia

  • Sponsorzy Forum
  • Początkujący
  • *****
  • Wiadomości: 65
  • Pomógł? 0
Odp: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ
« Odpowiedź #65 dnia: Lutego 13, 2013, 14:38:47 pm »
Dotyczy specjalistyki i stomatologii. Podejrzewam, że ze świadczeniami POZ będzie to samo - jeszcze nie robiłam.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ
« Odpowiedź #66 dnia: Lutego 13, 2013, 15:45:47 pm »
A byli ci pacjenci sprawdzani w ewusiu w danych dniach?

Offline Kasia

  • Sponsorzy Forum
  • Początkujący
  • *****
  • Wiadomości: 65
  • Pomógł? 0
Odp: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ
« Odpowiedź #67 dnia: Lutego 14, 2013, 08:50:22 am »
Cytat: mpi link=topic=6365.msg43507#msg43507 cdate=1360766747
A byli ci pacjenci sprawdzani w ewusiu w danych dniach?
Część była - część nie. Ja mam specyficzną sytuację, ponieważ mam ponad 30 miejsc wykonywania świadczeń. To są pojedyncze gabinety i nie wszyscy zdążyli załatwić dostęp do internetu. Jak zwykle.

Dzisiaj mam zakończenie korespondencji z Kamsoftem - zgodnie z tym co przewidywaliście:

"Witam,

"Funkcja ?Wyślij bez dokumentów? jest funkcją uproszczonego raportu bez dokumentów uprawniających (o czym informowaliśmy podczas wysyłki tego raportu) ? funkcja przygotowana została na podstawie komunikatu NFZ.

Jeśli NFZ nie przyjmuje takich raportów to proszę kontaktować się z NFZ.

 Jednak sugerowałabym uzupełnienie dokumentów uprawniających na karcie rejestracji świadczenia udzielonego pacjentowi >uprawnienia 2013."

Czyli Fundusz odsyła do producenta oprogramowania - producent do Funduszu. I co dalej nikt nie wie.  :(

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ
« Odpowiedź #68 dnia: Lutego 14, 2013, 09:17:42 am »
Jak to nikt nic nie wie. Wiedzą wszyscy, tylko niektórzy nie chcą przyjąć tego do siebie.
Napiszę to już któryś raz na tym forum, może tym razem dotrze:

UPROSZCZONA SPRAWOZDAWCZOŚĆ NIE OZNACZA, ŻE NFZ PRZYJMIE WSZYSTKIE USŁUGI. JEŚLI NIE MASZ KODÓW Z EWUSIA A PACJENCI BYLI SPRAWDZANI W DNIU WIZYTY TO TAKIE USŁUGI MOŻNA WYSŁAĆ BEZ KODÓW I NFZ JE PRZYJMIE. JEŚLI NIE BYLI PACJENCI SPRAWDZANI MUSZĄ MIEĆ WPISANE DOKUMENTY UPRAWNIAJĄCE.
NFZ WPROWADZIŁ UPROSZCZONĄ SPRAWOZDAWCZOŚĆ ALE NIE ZWOLNIŁ Z OBOWIĄZKU POTWIERDZENIA UBEZPIECZENIA W STYCZNIU.


EDIT: użyłaś przycisku [wyślij bez dokumentów] co jest moim zdaniem bzdurą bo w żadnym komunikacie nie było, że takie coś przejdzie. Jeśli już to powinno się użyć [wyślij z ewuś] - to dla tych co sprawdzali pacjentów ale nie mają kodów autoryzacyjnych. Ty jeśli masz w programie kody dla części pacjentów to i tak wysłałaś bez dokuemntów bo pewnie wszystkich tak potraktowałaś.
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2013, 09:23:30 am wysłana przez mpi »

Offline Kasia

  • Sponsorzy Forum
  • Początkujący
  • *****
  • Wiadomości: 65
  • Pomógł? 0
Odp: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ
« Odpowiedź #69 dnia: Lutego 14, 2013, 09:36:06 am »
Trudno nie przyznać Ci racji. Jednak do końca 2012 roku nie było obowiązku wpisywania numerów i typów dokumentów ubezpieczeniowych i przekazywania ich w raportach. Lekarze w uproszczonej formie odnotowywali to w karcie choroby. Dlatego początek roku to było jedno wielkie zamieszanie - także ze względu na informacje w mediach i entuzjastyczne wypowiedzi przedstawicieli NFZ i resortu zdrowia - pacjenci przychodzili odtąd i przychodzą nadal bez dokumentów.
Problem jest w tym, że to jest około 3 tys usług bez sprawdzenia - wyobraź sobie teraz zdobywanie tych informacji i wpisywanie do programu.

Wiesz - to co mnie denerwuje, to fakt, że Fundusz ma dostęp do pełnej informacji o pacjencie ( no w miarę) i te wszystkie informacje są w jego posiadaniu więc nie widzę powodu, aby to lekarz miał je przekazywać. Lekarz ma się upewnić, że przyjmuje pacjenta uprawnionego i tyle. Taka była idea "walki" o zdjęcie tych obowiązków ze świadczeniodawców.

Offline ted

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Pomógł? 7
Odp: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ
« Odpowiedź #70 dnia: Lutego 14, 2013, 09:41:53 am »


Wiesz - to co mnie denerwuje, to fakt, że Fundusz ma dostęp do pełnej informacji o pacjencie ( no w miarę) i te wszystkie informacje są w jego posiadaniu więc nie widzę powodu, aby to lekarz miał je przekazywać. Lekarz ma się upewnić, że przyjmuje pacjenta uprawnionego i tyle. Taka była idea "walki" o zdjęcie tych obowiązków ze świadczeniodawców.

A jak przyjmie pacjenta bez sprawdzenia, a on nie jest ubezpieczony to kto wtedy miałby pokryć koszty. Wg ciebie NFZ bo wie ,że pacjent jest nieubezpieczony. Po to lekarz ma sprawdzić aby nie przyjmować nieubezpieczonych. To czy konieczne jest wysyłanie tych potwierdzeń, lub czy nie można tego rozwiazać inaczej to juz inna kwestia

Offline Kasia

  • Sponsorzy Forum
  • Początkujący
  • *****
  • Wiadomości: 65
  • Pomógł? 0
Odp: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ
« Odpowiedź #71 dnia: Lutego 14, 2013, 09:48:58 am »
Ted - nie piszę o pacjentach nieubezpieczonych - takie ryzyko świadczeniodawca przyjmuje na siebie jeśli nie ma ochoty na sprawdzanie jego uprawnień. To jest ułamek procenta zgłaszających się. Mówię o pacjentach istniejących w CWU i posiadających uprawnienia do uzyskania bezpłatnych świadczeń.
Potwierdzanie Funduszowi tego faktu - a jak powiedziałam Fundusz ma wiedzę o tych uprawnieniach -  jest niepoważnym obowiązkiem, tym bardziej, że Fundusz i tak przeprowadza weryfikacje w oparciu o CWU i ma możliwość sprawdzania uprawnień wstecznie.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ
« Odpowiedź #72 dnia: Lutego 14, 2013, 09:51:15 am »
Ja powiem tak. Może i niektórym lekarzom się nie dziwię, że nie wiedzieli. Ale Tobie się dziwię. Masz kilkuletni staż na forum. Nie jesteś nowicjuszem w rozliczeniach. Powinnaś wiedzieć, że to nieważne iż do końca roku 2012 nie było obowiązku sprawozdawania dokumentów ubezpieczeniowych - ważne jest to co jest wymagane od stycznia 2013.
Pomimo tego, że do końca 2012 roku nie było obowiązku sprawozdawania tych dokumentów to był obowiązek ich sprawdzania co i tak większość lekarzy miała gdzieś.

Druga sprawa, że jeśli zajmujesz się rozliczeniami to powinnaś się interesować zwłaszcza na przełomie roku czy są jakieś zmiany i informować o tym swoich klientów. Na naszym forum już było jasne chyba w połowie listopada, że te kody lub dokumenty ubezpieczeniowe trzeba będzie wysyłać z usługami.
Moje przychodnie też nie wszystkie miały internet i początkowo olałem ewusia znając ich podejście do obowiązku sprawdzania uprawnień. Ale jak tylko się okazało, że to jednak obowiązek to dałem im 2 tygodnie czasu na założenie internetu, szybko upoważnienia do ewusia i na początku grudnia wszyscy mieli już ewusie w ks-pps.
Oczywiście niedowiarków i na forum nie brakowało ale nie zmienia to faktu że na podstawie projektu zarządzenia prezesa NFZ w sprawie budowy komunikatu SWIAD już w połowie listopada na forum o tym pisaliśmy.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ
« Odpowiedź #73 dnia: Lutego 14, 2013, 09:53:08 am »
EDIT: użyłaś przycisku [wyślij bez dokumentów] co jest moim zdaniem bzdurą bo w żadnym komunikacie nie było, że takie coś przejdzie. Jeśli już to powinno się użyć [wyślij z ewuś] - to dla tych co sprawdzali pacjentów ale nie mają kodów autoryzacyjnych. Ty jeśli masz w programie kody dla części pacjentów to i tak wysłałaś bez dokuemntów bo pewnie wszystkich tak potraktowałaś.

opcja wyślij bez dokumentów nie usuwa danych o dokumentach z raportu a jedynie pozwala wysłać raport dla zestawów w których nie ma pełnego pokrycia
jeżeli świadczenie ma sprawdzenie z ewuś to przy wysyłce bez dokumentów pójdzie poprawnie z EL i kodem autoryzacji
natomiast wyślij z ewuś powoduje wysłanie wszystkich świadczeń z EL bez kodu tak, żeby sobie NFZ sam dopiął kod o ile go ma (o ile było sprawdzenie)

pozdrawiam

Offline Kasia

  • Sponsorzy Forum
  • Początkujący
  • *****
  • Wiadomości: 65
  • Pomógł? 0
Odp: Komunikat ws. nie przekazywania w styczniu kodu autoryzacji z eWUŚ
« Odpowiedź #74 dnia: Lutego 14, 2013, 10:07:52 am »
Ja nie olałam EWUSIA. W grudniu rozpoczęłam w nim pracę i informowałam wszystkich jak z tym się mają obchodzić. Dziękuję za potwierdzenie moich przemyśleń - bo tak jest przyjęte, że lekarz nie musi. A tak naprawdę - musi. Bo jego wpisów nikomu zmieniać nie wolno. I taki obowiązek ma zgodnie z umową.

Wybacz - ale nie będę się czuła winną, tylko dlatego, że nie stałam z batem nad każdym z nich. Pracuję w służbie zdrowia dużo, dużo dłużej niż bywam na tym Forum i niestety, chyba do końca życia pozostanę z przekonaniem, że dla większości lekarzy nie skończyła się poprzednia epoka i zawsze będzie ktoś, kto musi całą tę "administrację" za nich zrobić. Mam tylko dwóch lekarzy, którzy skrupulatnie wypełniają wszelką dokumentację, a i oni nie ustrzegli się błędów przy sprawdzaniu i rejestrowaniu uprawnień. A o potrzebie takich wpisów ich informowałam także o zapisaniu koniecznych danych . To właśnie dzięki Forum, bo w wielu miejscach o tym pisaliście.

Dziękuję Wam (mówię to bez ironii) za tę wymianę poglądów. Mam już świadomość co mnie czeka - ale taka rozmowa jak tutaj jest wysoce pożyteczna.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 207
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3180 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]