collapse

Reklama


Autor Wątek: Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego  (Przeczytany 13079 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline kamill

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Pomógł? 0
Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego
« dnia: Grudnia 05, 2012, 18:01:56 pm »
Witam wszystkich  :)

Po 2-dniowym przeszukiwaniu forum poddałem się i dokonałem rejestracji, aby zapytać ekspertów  ;)

Czy ktoś może mi w jakiś sposób wytłumaczyć, jak zrobić poprawnie raport statystyczny odnośnie profilaktyki gruźlicy w KS-PPS? Rodzaj świadczeń to pielęgniarka środowiskowa POZ.
Po kilkukrotnym utworzeniu pliku SWX i wysłaniu na serwer dostępowy (SZOI) za każdym razem wszystko zostaje odrzucone ze względu na błędy:

Cytuj
3700011 - "Niezgodne dane kontaktu"
3700012 - "Niezgodne dane - brak potwierdzenia epizodu/kontaktu/produktu wynikający z innego błędu w ramach epizodu"
3702032 - "Błąd pozycji rozliczeniowej wynikający z wystąpienia innego błędu w zestawie świadczeń"
3702033 - "Błąd pozycji rozliczeniowej wynikający z wystąpienia innego błędu w danych kontaktu"
3702034 - "Błąd pozycji rozliczeniowej wynikający z błędu w innej pozycji rozliczeniowej"

Nie wiem o co w nich chodzi, nie mam pojęcia gdzie robię błąd podczas wpisywania świadczeń płatnych w module "POZ"?

Może krok po kroku przedstawię moje działanie:
- wchodzę w moduł "POZ",
- z dostępnych opcji po lewej stronie wybieram "Usługi płatne" - rozwija się dodatkowe okienko, gdzie z kilku opcji wybieram "Porada profilaktyczna w programie profilaktyki gruźlicy",
- wyskakuje okienko, gdzie trzeba wprowadzić:

1. Imię i nazwisko pacjenta - no z tym nie mam problemu  :)

2. Rozpoznanie główne - czyli kod ICD-10: tutaj akurat mam problem - co wybrać? Ja wybieram po omacku kod Z00.

3. Rozpoznanie współistniejące - tutaj nic nie wpisywałem, bo też nie wiedziałem co?

4. Pracownik medyczny - pole wypełnia się automatycznie, więc nie ma problemu.

5. Data wizyty - no tutaj wiadomo.

6. Il. wykonanych prod. - też samo się wypełnia.

7. Ministerialny kod świadczenia - tu wybieram: 2.4 LECZENIE W RAMACH PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ. OBEJMUJE CZYNNOŚCI ZWIĄZANE ZE STAWIANIEM DIAGNOZY I  PODEJMOWANIEM LECZENIA PRZEZ LEKARZA PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ. Sory za duże litery ale kopiowałem za pomocą kopiuj/wklej. Nadmienię tutaj, że mam do wyboru z tego całego słowniczka w sumie dwie takie same opcje jeśli chodzi o ten kod 2.4 z tym, że obok jednego jest jeszcze cyfra "1", a poniżej ten sam kod z cyfrą "2" - wybieram ten z cyfrą "2". Tak naprawdę tutaj też działam zdecydowanie po omacku.

8. Teraz mamy tabelkę pt. "Efekty udzielanych świadczeń i wynik Barthel" - tu zaznaczam opcje:
"Pacjent skorzystał z edukacji zdrowotnej w Programie" oraz (w zależności od ilości zdobytych punktów w ankiecie) "Pacjent zakwalifikowany do grupy umiarkowanego (albo podwyższonego) ryzyka zachorowania na gruźlicę". Czy coś tutaj jeszcze trzeba zaznaczyć, czy to, co napisałem wystarczy? Na mój chłopski rozum wystarczy.

9. Okienko "Wynik analizy Barthel" pozostawiam puste i nic nie wpisuję.

10. Tak samo nie zaznaczam okienka "Zakwalifikowany".

11. Pole "Objęty opieką do" też pozostawiam puste.

No i tak wpisuję wszystkich pacjentów. Jak skończę przechodzę do modułu "Rozliczenia", wybieram "Raporty" -> "F2 Dodaj" -> "Raport wykonanych świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych", wybieram okres refundacyjny, numer umowy i w okienku "Podstawa ubezpieczenia" wybieram "Dowolna".
Tworzy się raport, wysyłam go do pliku, który zapisuję na dysku w formacie SWX, a następnie przesyłam na SZOI i czekam na weryfikację. Otrzymuję raport zwrotny, wczytuje go i przeglądam komunikaty o błędach, jednocześnie po wczytaniu raportu zwrotnego w module "Rozliczenia" -> "Świadczenia" (Ctrl +1) status wszystkich wykazanych osób to czerwony "X", co oznacza "Odrzucone".

Co prawda niby można to poprawić, gdy przeglądam raport zwrotny, ale tak naprawdę to nie wiem co mam poprawić: ministerialny kod świadczenia czy kod ICD-10??? Nie mam pojęcia.

Jeśli ktoś byłby w stanie wyłapać jakiś błąd, który popełniam przy tworzeniu raportu statystycznego to będę niezmiernie wdzięczny.

Pozdrawiam.

Kamil

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9389
  • Pomógł? 525
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 05, 2012, 18:36:00 pm »
Błędy te o niczym nie świadczą. Na liście świadczeń przy jednym ze świadczeń pociśnij SF3 Komunikaty i podaj co tam siępojawia.

Prawidłowe dane do wpisania przy profilaktyce gruźlicy to:
ICD10: Z11.1
Kod ministerialny: 46.6 wersja 2

Offline kamill

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Pomógł? 0
Odp: Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 05, 2012, 18:44:13 pm »
Czyli i tak źle powpisywałem kody.

Tylko tak się zastanawiam, czy w przypadku pielęgniarki środowiskowej POZ ten kod 46.6 będzie odpowiedni:

WERSJA 2 KOD 46.6 ZAPOBIEGANIE CHOROBOM ZAKAŹNYM. OBEJMUJE SZCZEPIENIA FINANSOWANE ZE ŚRODKÓW PUBLICZNYCH WYKONYWANE OSOBOM POWYŻEJ 18 ROKU ŻYCIA.

Chodzi tylko o poradę, a tutaj szczepienia???

Gdy podświetlę imię i nazwisko pacjenta po wciśnięciu SF3 pojawia się:
Poziom problemu - Zestaw świadczeń, Waga - Błąd, Kod - 370041, Opis - Modyfikacja zestawów świadczeń zablokowana.

Gdy kliknę dwa razy w nazwisko pacjenta, a następnie wybiorę to, co pojawia się pod nazwiskiem to mam inny błąd: Kod - 3702032, Opis - Błąd pozycji rozliczeniowej wynikający z wystąpienia innego błędu w zestawie świadczeń.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2012, 20:38:09 pm wysłana przez kamill »

Offline ulka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Pomógł? 0
Odp: Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 05, 2012, 19:00:05 pm »
Ja to wpisuje przez moduł Rozliczenia- świadczenia-dodaj-wybieram pacjenta-przechodze do zakładki świadvzenia jednostkowe- uzupełniam miejsce wyk.usług, itd.  tryb przyjęcia - bez skieroania, liczba dni leczonych -1
kod ministerialny- 46.6 wer.2  ja wpisuję z.10- ICD10
 a póxniej dodaj produkt- dodaję- gruźlica i odchaczam efekt ( tu utworzyłam sobie szablon dla każdej pielęgniarki )
przyjmuje mi NFZ zawsze.

Offline kamill

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Pomógł? 0
Odp: Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 05, 2012, 19:30:06 pm »
Postaram się zrobić tak jak pisze ulka. Nie za bardzo wiem o co chodzi z tym szablonem, o którym piszesz, ale dobra - coś postaram się wykombinować.

I jeszcze jedno pytanie: w tych efektach coś zaznaczasz czy zostawiasz wszystko odznaczone?

..................................

Zrobiłem tak jak napisałaś i to samo - wszystkie pozycje odrzucone. W efektach zaznaczyłem tylko "Pacjent skorzystał z porady w Programie". Kody wpisałem tak jak pisałaś: 46.6 wersja 2, a ICD-10 Z10.

...................................

Zmieniłem też kod ICD-10 na Z11.1 - to samo: wszystkie pozycje odrzucone.

Ręce mi opadają. To jest bardzo proste do zrobienia, bo już to w zeszłym roku wysyłałem i było ok. Jakieś tam drobne problemy miałem, ale ostatecznie się udało. Myślę, że chodzi o jakiś szczegół, który pomijam. Inna sprawa, że bardzo rzadko się tym zajmuję i po prostu tutaj jest problem.

Gdybyście mieli jakieś jeszcze pomysły to będę zobowiązany.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2012, 20:26:55 pm wysłana przez kamill »

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 05, 2012, 22:08:38 pm »
Zrób tak jak mówił Paweł tylko teraz nie na całym zestwie a na pozycjach rozliczeniowych i podaj jakie błędy się pojawiły.
To co wcześniej wrzucałeś: "Modyfikacja zestawów świadczeń zablokowana" wygląda na to że próbowałeś poprawić zestaw z pierwszego półrocza, zablokowany okres.
A na to: "Błąd pozycji rozliczeniowej wynikający z wystąpienia innego błędu w zestawie świadczeń" może odpowie nam właśnie błąd pozycji.

Offline nieznajomy234

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Pomógł? 12
Odp: Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 05, 2012, 22:52:36 pm »
Prawidłowe dane do wpisania przy profilaktyce gruźlicy to:
ICD10: Z11.1
Kod ministerialny: 46.6 wersja 2

To są prawidłowe dane i takich zalecam używać - to, że w innej wersji są akceptowane i pieniążki są wypłacane to nie znaczy, że nie czekają was poprawki. Wiem to sam po sobie. W '11 poprawiałem za '10 :)

Cytuj
ZAPOBIEGANIE CHOROBOM ZAKAŹNYM
Jak chyba każdy wie, gruźlica to choroba zakaźna a wywiad środowiskowy ma na celu ocenienie potencjalnego zagrożenia tą chorobą i ewentualnych działań w walce jej lub zapobieganiu - skierowanie do lekarza w razie podwyższonego ryzyka.

Problem zaczął się od tego miesiąca czy po prostu Ty zabierasz się za to pierwszy raz?

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9389
  • Pomógł? 525
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 05, 2012, 22:59:34 pm »
Gdy podświetlę imię i nazwisko pacjenta po wciśnięciu SF3 pojawia się:
Poziom problemu - Zestaw świadczeń, Waga - Błąd, Kod - 370041, Opis - Modyfikacja zestawów świadczeń zablokowana.

I to wszystko wyjaśnia. Nic co wpiszesz nie spowoduje, że dane te przejdą import.
Zgodnie z umową 45 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego umowa jest blokowana. Jedyna możliwość to napisanie wniosku o odlokowanie okresu rozliczeniowego w celu przesłania tych pozycji.
Podpowiadam, że obecnie można wrzucać/poprawiać dane maksymalnie za październik 2012.

Offline kamill

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Pomógł? 0
Odp: Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 05, 2012, 23:11:26 pm »
Zrób tak jak mówił Paweł tylko teraz nie na całym zestwie a na pozycjach rozliczeniowych i podaj jakie błędy się pojawiły.
O ile dobrze zrozumiałem to tak właśnie zrobiłem już wcześniej klikając dwa razy w nazwisko pacjenta, pod którym rozwija się w moim przypadku "Teren miasta i gminy", a pod nim kolejno "Porada profilaktyczna w programie profilaktyki gruźlicy" i klikając właśnie na "Porada profilaktyczna..." i wybierając "SF3 Komunikaty" wyświetla kod błędu 3702032, opis - "Błąd pozycji rozliczeniowej wynikający z wystąpienia innego błędu w zestawie świadczeń".
To co wcześniej wrzucałeś: "Modyfikacja zestawów świadczeń zablokowana" wygląda na to że próbowałeś poprawić zestaw z pierwszego półrocza, zablokowany okres.
Dokładnie to wpisywałem z września tego roku.
A na to: "Błąd pozycji rozliczeniowej wynikający z wystąpienia innego błędu w zestawie świadczeń" może odpowie nam właśnie błąd pozycji.
W ogóle to muszę przyznać, że po 2-dniowym poczytaniu forum niektóre osoby po prostu wymiatają jeśli chodzi o znajomość obsługi oprogramowania firmy Kamsoft  - szacunek, naprawdę... Pomimo tego, że raczej nie mam problemów z obsługą software'u, którego wcześniej nie znałem i metodą prób i błędów z reguły jakoś tam daję sobie radę - zwłaszcza na początku - to po kilku latach z KS-PPS bardzo często rozkładam ręce i nie jestem w stanie zrobić dobrze choćby dość prostego rozliczenia profilaktyki gruźlicy. Niektóre operacje mam opanowane i wykonuję je wręcz mechanicznie, jednak raport statystyczny rozłożył mnie na łopatki :( Tym bardziej się dziwię, bo w zeszłym roku nie sprawiło mi to takiego problemu.

Problem zaczął się od tego miesiąca czy po prostu Ty zabierasz się za to pierwszy raz?
Pierwszy może nie. Powiedzmy, że drugi ;)

No nic... Jutro będę walczył dalej.

Zgodnie z umową 45 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego umowa jest blokowana. Jedyna możliwość to napisanie wniosku o odlokowanie okresu rozliczeniowego w celu przesłania tych pozycji.
Podpowiadam, że obecnie można wrzucać/poprawiać dane maksymalnie za październik 2012.
I podejrzewam, że tutaj może być przysłowiowy "pies pogrzebany". Mamy grudzień, a ja próbuję wrzucić dane za wrzesień  :-\ :-\ :-\ Czyli co? Pozostaje tylko wniosek o odblokowanie okresu rozliczeniowego, za który próbuję przesłać dane??? Z drugiej strony dwa tygodnie temu robiłem korekty rachunków za zgony z lat 2009 i 2010 i wszystko poszło jak "po maśle". No ale korekta rachunku, a raport statystyczny to z drugiej strony dwie różne rzeczy.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2012, 23:22:15 pm wysłana przez kamill »

Offline nieznajomy234

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Pomógł? 12
Odp: Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 05, 2012, 23:54:36 pm »
W odzyskiwaniu funduszy nie utrudniają sobie sprawy - tylko korekta i mają to co chcą.
Ale w drugą stronę nie jest tak kolorowo, szczególnie gdy już minął ten okres o którym wspomniał Paweł.

Offline kamill

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Pomógł? 0
Odp: Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 11, 2012, 13:37:01 pm »
Okazało się, że Paweł miał rację. W chwili obecnej na SZOI mam zaakceptowane wszystkie dane, otrzymałem raport zwrotny, który wczytałem do KS-PPS. No i tutaj kolejne pytanie: co dalej?

Wchodzę w moduł "Rozliczenia"->"Raporty"->"F2 Dodaj"->"Raport rozliczeniowy do umowy", wypełniam wszystkie wymagane pola i na końcu po kliknięciu "OK" mam komunikat: "Brak możliwości wygenerowania raportu rozliczeniowego do umowy (numer umowy). Rozliczenie świadczeń do wybranej umowy należy wykonać na SZOI, gdyż naliczanie odbywa się po stronie OW NFZ". Co robię nie tak???

O ile pamiętam to plik WSX tworzy się chyba w KS-PPS, a nie na SZOI??? Już nie czaję tego.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2012, 13:46:10 pm wysłana przez kamill »

Offline nieznajomy234

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Pomógł? 12
Odp: Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 11, 2012, 14:11:37 pm »
Raport zwrotny jest Ci potrzebny tylko do zweryfikowania, które ankiety "odpadły" i z jakiego powodu.
Generowanie szablonu odbywa się na SZOI -> SPRAWOZDAWCZOŚĆ -> ŻĄDANIA ROZLICZENIA.
Tam wybierasz "Dodanie żądania rozliczenia świadczeń".
 Wypełniasz pola danymi i czekasz aż na liście żądań pokaże Ci się możliwość pobrania szablonu rachunku.

Manioo SE

  • Gość
Odp: Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 11, 2012, 14:19:43 pm »
Okazało się, że Paweł miał rację.

to jest obowiązująca reguła tego Forum  ;D

Offline kamill

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Pomógł? 0
Odp: Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 11, 2012, 14:27:50 pm »
Raport zwrotny jest Ci potrzebny tylko do zweryfikowania, które ankiety "odpadły" i z jakiego powodu.
Generowanie szablonu odbywa się na SZOI -> SPRAWOZDAWCZOŚĆ -> ŻĄDANIA ROZLICZENIA.
Tam wybierasz "Dodanie żądania rozliczenia świadczeń".
 Wypełniasz pola danymi i czekasz aż na liście żądań pokaże Ci się możliwość pobrania szablonu rachunku.
Ok, tak zrobiłem i jest ok. Otrzymałem raport zwrotny ZRZ, potem wczytałem i wszystko cacy.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2012, 14:43:15 pm wysłana przez kamill »

Offline nieznajomy234

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Pomógł? 12
Odp: Profilaktyka gruźlicy - tworzenie raportu statystycznego
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 11, 2012, 14:37:21 pm »
Raport zwrotny jest Ci potrzebny tylko do zweryfikowania, które ankiety "odpadły" i z jakiego powodu.
Generowanie szablonu odbywa się na SZOI -> SPRAWOZDAWCZOŚĆ -> ŻĄDANIA ROZLICZENIA.
Tam wybierasz "Dodanie żądania rozliczenia świadczeń".
 Wypełniasz pola danymi i czekasz aż na liście żądań pokaże Ci się możliwość pobrania szablonu rachunku.
Ok, tak zrobiłem.

I teraz ten szablon importujesz do KS-PPS jako raport zwrotny.
Przechodzisz do Rachunków, dodajesz nowego RUM-a do umowy. Na liście pozycji rachunków wybierasz "Świadczenia [...] w ramach profilaktyki gruźlicy", następnie F6 i klikasz "Na podstawie szablonu". Tutaj powinien być przed chwilą wygenerowany i wczytany do KS-PPSa szablon rachunku za ankiety gruźlicze.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 479
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9389 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3284 Wiadomości
Michał Michał
3191 Wiadomości
karolweksler
3141 Wiadomości
09061303
3069 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2963 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2201 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1634 Wiadomości

Reklama

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]