collapse

Reklama


Autor Wątek: Druk recept  (Przeczytany 7361 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline piotrkaczmarekinfo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Pomógł? 0
Druk recept
« dnia: Lipca 06, 2012, 10:24:26 am »
Witam
Przymierzam się do drukowania recept, mam kilka tysięcy gotowych bloczków zamówionych dużo wcześniej z numerem recepty oraz kodem paskowym i chciałbym je wykorzystać czy może ktoś przerabiał już ten temat i może udzielić mi pomocy tzn. wstawić szablon wydruku recepty na takim "bloczku" lub pokazać ścieżkę postępowania. Z góry dziękuje za pomoc.
« Ostatnia zmiana: Lipca 06, 2012, 22:32:17 pm wysłana przez Paweł »

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Drul recept
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 06, 2012, 11:19:51 am »
Mi średnio podoba się pomysł nadruku na gotowych receptach ale nie znam warunków i może dla Was to lepsze wyjście.
Co mogę na szybko podpowiedzieć to wybierasz szablon nadruk, ustawiasz na czuja na środek i po kilkunatu wydrukach i poprawkach jest mniej więcej dobrze. Do tego dochodzi oczywiście mnóstwo szczegółów: drukarka, wybór podajnika, nagłówek recepty.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: Drul recept
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 06, 2012, 11:29:47 am »
Dodając do tego co powyżej:
-wyłącz, jeśli by włączone było, numerowanie recept przez system.
-z wzorca usuń to, co na bloczku jest - pewnie wykorzystasz wzorzec z opcją nadruk, bo ramki już masz - usuń więc kody kreskowe (numer recepty) które już są na bloczku, usuń - na wszelki wypadek - zmienną numer recepty.
Powinno wystarczyć.
Z doświadczenia naszych klientów: strzeżcie się bloczków klejonych - niektórzy takie coś zamawiali, aby było lepiej i aby się im nie rozsypywały, gdy wentylator włączą.  Jeśli masz takie bloczki - spal je, pobierz nową pulę recept i zamów czyste kartki. Nie da się wyrywając z bloczku takiego kartkę całkowicie pozbawić ją kleju. Jak taki coś wlezie do laserówki, to się zgrzeje, stopi i ? po kilkunastu receptach można tylko domyślać się, jak wygląda bęben drukarki.

Offline piotrkaczmarekinfo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Pomógł? 0
Odp: Drul recept
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 06, 2012, 11:57:44 am »
Dziękuję za udzielone rady i wskazówki.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3180
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Druk recept
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 06, 2012, 22:30:22 pm »
Mi średnio podoba się pomysł nadruku na gotowych receptach ale nie znam warunków i może dla Was to lepsze wyjście.

Znam jeden powód, dla którego to może być dobre rozwiązanie. Jeżeli nie masz raida-1 (nie sądzę aby ktoś w przychodnianym serwerze mógł sobie pozwolić na inny zabezpieczające dane w podobny sposób) i nie robisz backupu co godzinę albo częściej (gdzieś na forum przedstawiłem skrypt, który robi przyrostowy backup bazy firebird PPS'a - Kamsoft jednak nie zalecał mi robienia backupów przyrostowych), który to może Ci to uratować tyłek.

Wyobraź sobie sytuację, że pada dysk w serwerze pod koniec dnia a Ty masz backup z dnia poprzedniego (albo z przed kilku godzin). W zależności od ilości lekarzy wystawionych recept od momentu backupu do awarii może być całkiem sporo. Po przywróceniu backupu znowu będziesz drukował recepty z numerami, które już wcześniej były wydrukowane. Pacjent, który pójdzie później do apteki nie kupi leku i przyjdzie do Ciebie z pretensjami (do lekarza a lekarz do Ciebie).

Nie używam SOMED'a a w PPS nie szukałem zbyt intensywnie, ale jak dojdziesz do tego, które numery recept zostały już wydrukowane? Jest możliwość zablokowania wydruku tych numerów jeżeli już będziemy wiedzieć, które to? Ile zajmie to czasu?

Sam jestem ciekaw co można zrobić w takiej sytuacji :)
« Ostatnia zmiana: Lipca 06, 2012, 22:37:01 pm wysłana przez Paweł »
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: Druk recept
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 09, 2012, 08:37:35 am »

Znam jeden powód, dla którego to może być dobre rozwiązanie. Jeżeli nie masz raida-1 (nie sądzę aby ktoś w przychodnianym serwerze mógł sobie pozwolić na inny zabezpieczające dane w podobny sposób) i nie robisz backupu co godzinę albo częściej (gdzieś na forum przedstawiłem skrypt, który robi przyrostowy backup bazy firebird PPS'a - Kamsoft jednak nie zalecał mi robienia backupów przyrostowych), który to może Ci to uratować tyłek.


OK, ja to rozumiem, ale podnoszenie tu problemu recept przy "upadku totalnym" systemu, wybacz za porównanie, ale przypomina mi gościa, który nie planuje Sylwestra 2012 bo przecież według Majów w 2012 świat się skończy.
Jeśli zajdzie tu taka tragedia, jaką opisujesz, to problem recept jest najmniejszym zmartwieniem. Jeśli już odtworzę bazę z kopii bezpieczeństwa, np. wczorajszej, to abstrahując od innych problemów, biorę wszystkie pule recept i ustawiam jako puste, lub je usuwam i każdemu lekarzowi pobieram nową pulę recept. Pule recept, o ile się orientuję, nie są dobrem narodowym i straty kilkuset, kilku tysięcy nawet numerów nasz kraj raczej nie odczuje a i lekarz, o ile mnie pamięć nie myli, za pule nic nie płaci. To jest rozwiązanie najbardziej bezpieczne.
Jeśli wiem, ile mniej więcej recept mógł lekarz wydrukować, mnożę to przez trzy i przestawiam licznik aktywnej puli na nową wartość. Jak "wylezie poza pulę" - rozwiązanie powyższe, lub wykorzystuję wcześniej pobraną pulę, która jeszcze nie była ruszana. To rozwiązanie nieco bardziej ambitne, bo po pierwsze muszę jako tako znać budowę numeru recepty ? a wiedza ta jest ogólnie dostępna w rozporządzeniu ministra zdrowia oraz w komunikatach NFZ. Po drugie, muszę jakoś oszacować, ile lekarz tych recept wydrukował. Mogę go podpytać, ale mogę skorzystać z dokumentacji medycznej, która, powinna być on-line archiwizowana na innym serwerze, KS-SOMED ma taką funkcjonalność.
Oczywiście opisuję tu funkcjonalność KS-SOMED bo tego wątek dotyczy. KS-PPS nie jest moją działką.

Offline piotrkaczmarekinfo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Pomógł? 0
Odp: Druk recept
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 18, 2012, 08:08:06 am »
Witam
Pytanie moje dotyczy nadal druku recept a dokładnie co z "nagłówkiem" recepty gdzie są umieszczone dane świadczeniodawcy z tym nie ma problemu ale musi być również umieszczona poradnia. Czy da się ustawić w jakiś sposób nagłówek tak aby po wyborze lekarza jest do niego przypisany gabinet i poradnia na recepcie drukowała się ta właśnie poradnia.
Serdecznie dziękuje za pomoc i odpowiedź.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: Druk recept
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 18, 2012, 08:39:02 am »
(ciach)ale musi być również umieszczona poradnia.

A gdzie w rozporzadzeniu jest napisane, że na recepcie musi być drukowana poradnia? W paragrafie 4 niczego takiego nie znalazłem.

Offline piotrkaczmarekinfo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Pomógł? 0
Odp: Druk recept
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 18, 2012, 11:07:22 am »
ok, dzięki za info ale mam jeszcze jedno pytanie w jaki sposób co należy zrobić aby na recepcie drukowała się sygnatura umowy, która jak wiadomo nie jest stała i zależy od lekarza?

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: Druk recept
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 18, 2012, 12:48:00 pm »
co należy zrobić aby na recepcie drukowała się sygnatura umowy, która jak wiadomo nie jest stała i zależy od lekarza?
I znów to samo pytanie. Jakie rozporządzenie lub ustawa mówi o tym, że na recepcie należy umieścić numer recepty?
KS-SOMED, proszę mi wierzyć, jest pisany i aktualizowany w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Staramy się, by to co według prawa ma być na dokumentach drukowane, drukowało się bez żadnych udziwnień i nieprawdopodobnych kombinacji. Jeśli więc numer umowy nie jest wprost dostępny, znaczy się nie jest wymagany. Oczywiście zawsze się może zdarzyć, że coś nam umknie. Stąd nie twierdzę autorytarnie, że numer umowy nie jest wymagany, lecz proszę o wskazanie podstawy prawnej. Jeśli takowa jest, w trybie nagłym uaktualnimy system.
Przy okazji, skoro dorwałem się do klawiatury. Częstym pytaniem jest, dlaczego nie ma na recepcie - mówię tu o dostępnej zmiennej w katalogu recepty - pola REGON, które rozporządzenie wymienia jako obligatoryjne. Otóż jest, tylko, że kryje się pod nazwą Kod resortowy.
Dlaczego tak dziwnie, że pod pojęciem RECEPTA.Kod resortowy kryje się REGON? Otóż, problem w tym, że parę lat temu na recepcie miała pojawiać się I część kodu resortowego. A to dlatego, że poprzednie rozporządzenie o kodach resortowych mówiło o tym, że I część kodu resortowego to pierwszych 9 znaków kodu REGON. Potem, rozporządzenie o kodach się zmieniło, o receptach też, mówiąc już bezpośrednio o REGONie a nie kodzie resortowym. Aby jednak użytkownikom ulżyć i nie kazać im zmieniać wzorca recepty pole RECEPTA.Kod resortowy jest ustawiane  REGONem, a dokładniej 9 znakami. Nikt więc nie musiał już zmieniać wzorca recepty zapisanego w bazie i wszystko hulało.  No i tak pozostało. W sekcji RECPETA nie ma więc REGONU, a jest kod resortowy, który jednak odpowiada właśnie REGONowi. A w sekcji Podmiot mamy i REGON, który w tym przypadku MOŻE mieć 14 znaków i mamy też poszczególne kody resortowe, które znaczą już dokładnie to co znaczą.


Offline piotrkaczmarekinfo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Pomógł? 0
Odp: Druk recept
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 31, 2012, 10:19:43 am »
Witam
W jaki sposób wystawić receptę na lek złożony " do produkcji" np. kwas borowy 0,6 + woda utleniona 10 z nazwami drukowanymi w języku łacińskim.???Czy kros może przerabiał już podobny temat, wiem że w chwil obecnej bardzo niewielu lekarzy wystawia tego typu recepty. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: Druk recept
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 31, 2012, 12:15:59 pm »
Dodać lek do bazy lokalnej z opisami jakimi się chce, a więc  i po łacinie.
Proponuję jednak wczęśniej poczytać w biuletynach o wydruku leku robionego, mającego więcej niż 5 pozycji (wierszy).

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 165
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 3
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9315 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3180 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]