collapse

Reklama


Autor Wątek: Komórki we wzorowej przychodni POZ  (Przeczytany 9378 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Komórki we wzorowej przychodni POZ
« dnia: Grudnia 20, 2010, 12:27:31 pm »
Jakie komórki powinny występować we wzorowej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej? Czy taki układ przedstawiony poniżej jest dobry? Czy powinien być inny? Czy muszą występować komórki takie jak Poradnia Dziecięca, Internistyczna itp.? Czy może zamiast tego powinna być jedna komórka "Gabinet Lekarza POZ"?

Cytuj
Nazwa komórki organizacyjnej                 Część VIII   Numer profilu   Część IX5   Część X5
Poradnia Dziecięca dla Dzieci Chorych                             0010                  1            HC.1.3.1   28
Poradnia Internistyczna                                        0010                  2            HC.1.3.1   16, 07
Gabinet Zabiegowy                                               0060                  3            HC.1.3.1   16, 07, 28
Punkt Szczepień                                                       0050                  3            HC.1.3.1   16, 07, 28
Poradnia Dziecięca dla Dzieci Zdrowych                       0010                  1            HC.1.3.1   28
Gabinet Medycyny Szkolnej                                  0041                  1            HC.6.2.   79
Gabinet Pielęgniarki Środowiskowo - Rodzinnej                     0032                  2            HC.1.3.1    16
                                                                                                                         HC.1.3.9   16
Gabinet Położnej Środowiskowo - Rodzinnej                     0034                  2            HC.1.3.1    16
                                                                                                                         HC.6.1       78

Jeżeli przychodnia (i spółka, która utworzyła nzoz) zmienia lokalizację to czy istniejącą jednostkę i komórki trzeba "zamknąć" i utworzyć nowe?

Jeszcze kilka pytań, które mi się nasunęły przy tej okazji.
Podpisując umowę na świadczenia Lekarza POZ, lekarz musi też posiadać gabinet zabiegowy i pielęgniarkę, która będzie wykonywała iniekcje itp. Gdy tworzymy ofertę wybieramy tylko jedno miejsce udzielania świadczeń dla danego zakresu świadczeń. Jak zatem uwzględnić wszystkie komórki przychodni w ofercie składanej do NFZ (tak aby uwzględnić gabinet zabiegowy i pracujące w nim pielęgniarki)?
Podobny problem powstaje jeżeli mamy dwie komórki: jedna dla ludzi dorosłych a druga dla dzieci. Jak w ofercie uwzględnić obie skoro podczas tworzenia oferty mamy możliwość wyboru tylko jednej?
Wszystkich mających doświadczenie w tych kwestiach proszę o wypowiedzi.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Komórki we wzorowej przychodni POZ
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 20, 2010, 17:34:03 pm »
Temat rzeka Panie Michale  :) ale mnie również on ciekawi. Ja mam swój pogląd i chciałbym, żeby go ktoś zweryfikował jeśli się mylę.
Według mnie ciężko podać idealną strukturę. Ja nauczony przez te wszystkie lata zrobiłbym tylko jeden gabinet lekarza poz. Pytanie tylko czy to przejdzie u Wojewody bo oni lubią swoje 3 grosze wtrącać. Dlaczego tylko jeden gabinet? Przede wszystkim do łatwiejszych rozliczeń z NFZ. Piszesz, że w ofercie można wskazać tylko jednen gabinet - ja od kilku lat wybieram dwa gabinety. Po prostu robię dwie pozycje w ofercie. Lekarzy od dorosłych wskazuję do jednego miejsca, a lekarzy pediatrów do drugiego. Zrobiłem tak dlatego, ponieważ jak przyjdzie jakiś upierdliwiec na kontrolę, spojrzy w RZOZ i stwierdzi, że są dwa miejsca wykonywania świadczeń a w umowie tylko jedno - więc świadczeniodawca udziela świadczeń w miejscach innych niż wskazane w umowie.
Oczywiście jest problem w sprawozdawczości. Ponadto jeśli lekarz z medycyną rodzinną przyjmuje i dorosłych i dzieci to albo wydzielimy harmonogramy na każdy gabinet albo będziemy wykazywać np. przyjęcia dorosłych w gabinecie dla dzieci. Zresztą nigdzie nie jest napisane, że lekarz np. z pediatrią ma przyjmować tylko dzieci - więc jest ten sam problem.
Podsumowując: jeśli u Wojewody by przeszło to bym zakładał jedną komórkę Gabinet Lekarza POZ.

Podajesz komórkę "poradnia dla dzieci zdrwoych". Coś mi się wydaje, że ma to związek z wymogami sanepidu. Tu nie chcę się wymądrzać, ale wydaje mi się, że w chwili obecnej wystarczy odpowiedni harmonogram tzn. inne godziny przyjęć dzieci zdrowych i inne dzieci chorych. Nie musi być oddzielny gabinet.

Gabinet medycyny szkolnej - tutaj wiadomo, jeśli ktoś ma taki gabinet w szkole to wpisuje.

Gabinet pielęgniarki i położnej. Według kodów resortowych możesz również mieć jeden gabinet o kodzie 0030. To jest raczej zależne od Twoich możliwości lokalowych.

Gabinet Zabiegowy i Punkt Szczepień. W rozporządzeniu MZ dotyczącym świadczeń gwarantowanych w poz jest zapis
3) punkt szczepień (możliwość funkcjonalnego połączenia z gabinetem szczepień)
Ja to odbieram w ten sposób, że punkt szczepień może funkcjonować w gabinecie zabiegowym (pewnie teżma to związek z możliwościami lokalowymi).

A teraz odnośnie pracujących pielęgniarek w gabinecie zabiegowym...
Z góry napiszę, że nie jestem ani lekarzem, ani pielęgniarką a jedynie próbuję ułożyć sobie wytyczne NFZ i MZ i zastosować je do rzeczywistości. Proszę się w związku z tym nie bulwersować  :D
Ja wszelkie materiały dotyczące POZ interpretuję w taki sposób, że w przychodni POZ nie ma miejsca dla pielęgniarki z kwalifikacjami innymi niż opisane w art. chyba 5 (chodzi o pielęgniarkę poz). Zabiegi, bądź procedury diagnostyczno terapeutyczne wykonuje pielęgniarka poz - którą wykazujemy w ofercie na pielęgniarkę poz.
Spotykam się czasami z takimi pojęciami jak "pielęgniarka praktyki" która ma niby pracować właśnie w zabiegowym i "pielęgniarka środowiskowa" które moim zdaniem nie powinny mieć już zastosowania. Powinna być tylko jedna pielęgniarka poz o odpowiednich kwalifikacjach i udziela ona świadczeń i w domu i w przychodni. Ewentualnie pielęgniarka "współpracująca" o takich samych kwalifikacjach.
Pozostaje jeszcze osoba z uprawnieniami do szczepień - taką pielęgniarkę bym wykazał w ramach gabinetu lekarza poz, chyba że to jedna z pielęgniarek poz to wtedy wyodrębnił godziny na szczepienia i częśś tu a czesc w gabinecie piel poz.

Czy komórki musisz zamknąć? Masz dwie tabelki - z jednostkami i komórkami. Nie wypełniasz adresu jeśli jest taki sam jak adres siedzby. Teoretycznie jak złożysz o zmianę adresu siedziby to komórek chyba nie musisz ruszać.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Komórki we wzorowej przychodni POZ
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 22, 2010, 15:46:13 pm »
mpi napisal: Podsumowując: jeśli u Wojewody by przeszło to bym zakładał jedną komórkę Gabinet Lekarza POZ

no i tak to wlasnie jest u mnie od 1999r zarejestrowane!
jedna komorka Gabinet lekarza POZ i pod nim odpowiednie profile medyczne podpiete (bodajze leczenie chorych, poradnia dzieci zdrowych, szczepienia)
do tego komorki ambulatorium, punkt pobran materialu do badan, dzial diagnostyki ambulatoryjnej

nigdy nie bylo problemu z umowami POZ na lekarza (dorosli i dzieci), calodobówkę (ambulatorium) i transport (podwykonastwo)
osobnej umowy na pielegniarki od kilku lat juz nie mamy

pozdrawiam


Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Komórki we wzorowej przychodni POZ
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 22, 2010, 19:41:47 pm »
Punkt szczepień też masz pod gabinetem lekarza poz?
Dodam jedynie, że pisząc tylko o jednym gabinecie miałem na myśli gabinet dla dorosłych i dzieci.
Jakiś czas temu w jednej z przychodni była kontrola od Wojewody i musieli uzupełnić jakieś komórki - nie pamiętam czy gabinet zabiegowy czy punkt szczepień. Także te komórki chyba powinny być oddzielnie.

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: Komórki we wzorowej przychodni POZ
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 22, 2010, 20:32:37 pm »
Jeśli przychodnia POZ kontraktuje transport sanitarny to powinien posiadać w swojej strukturze komórkę: 9240 Zespół transportu sanitarnego
Pozdrawiam
Bartosz

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Komórki we wzorowej przychodni POZ
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 23, 2010, 09:18:00 am »
Jeśli przychodnia POZ kontraktuje transport sanitarny to powinien posiadać w swojej strukturze komórkę: 9240 Zespół transportu sanitarnego

Teraz pewnie już tak i dlatego transportu już w 2011 nie będziemy mieli!
Do tej pory mieliśmy na transport podwykonastwo na cały Zakres

mpi napisał: Punkt szczepień też masz pod gabinetem lekarza poz?

już sprawdzam jak to dokładnie wygląda
komorka Poradnia Lekarza POZ a pod nią 3 profile medyczne
1) Funkcja - HC.6.3.1. - Szczepienia
    Dziedzina - 28 - Pediatria
2) Funkcja - HC.1.3.1. - Leczenie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej
    Dziedzina - 16 - Medycyna rodzinna
3) Funkcja - HC.6.1.3. - Opieka nad zdrowym dzieckiem
    Dziedzina - 28 - Pediatria

pozdrawiam

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1305
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Komórki we wzorowej przychodni POZ
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 23, 2010, 10:56:03 am »
Ja mam osobno, gabinet lekarza, pielęgniarki środowiskowej, położnej, zabiegowy, punkt szczepień i zespół transportu. Wszystko osobne komórki organizacyjne.  ;)
 

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Komórki we wzorowej przychodni POZ
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 27, 2010, 09:23:32 am »
Ja mam osobno, gabinet lekarza, pielęgniarki środowiskowej, położnej, zabiegowy, punkt szczepień i zespół transportu. Wszystko osobne komórki organizacyjne.  ;)
 

u nas w ramach tej komorki Gabinet Lekarza POZ jest bodajże 3 gabinety lekarza pediatry (w tym jeden dla dzieci zdrowych) + 8 gabinetów lekarza POZ + 2 czy 3 zabiegowe

pozdrawiam

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 121
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]