Pozostałe problemy > Problemy ogólne

korekta nadwykonania

(1/1)

dominika95s:
Przychodnia lekarska ma podpisaną umowę z NFZ, z której wynika, że NFZ przesyła max do 40 dni informację o nadwykonaniach w danym miesiącu przesyłając zestawienie z prośbą o wystawienie faktury. np. nad wykonane usługi w grudniu 2023 NFZ przesłał 31.01.2024 po wysłaniu do 25.01.2024 pliku JPK.

Czy należy zrobić korektę 12.2023, czy wystawić fakturę z datą otrzymania zestawienia 31.01.2024 i zaliczyć przychód do 1.2024 - tłumacząc się że nie byliśmy wstanie ustalić przychodu bez zestawienia NFZ?

KrystianT:
Dla systemów NFZ-owych korekty są tylko na minus, jak jest cokolwiek na plus to przyjmą tylko jako fakturę. Zresztą zaimportowany szablon sam "wymusza" czy to korekta, czy faktura... Z punktu widzenia księgowości to nie do końca jest poprawne, ale system inaczej nie przepuści...
Tłumaczenie o niemożności rozliczenia wcześniej można bez problemu potwierdzić daną generacji przez NFZ szablonów, więc US powinien to uwzględnić. Ja wystawiam faktury z biżącą datą wystawienia, ale nie interesowałem się nigdy jak to księgowe ogarniają, nigdy nie protestowały, że jest coś nie tak...

09061303:

--- Cytat: KrystianT w Marca 18, 2024, 20:27:45 pm ---... Z punktu widzenia księgowości to nie do końca jest poprawne, ale system inaczej nie przepuści...

--- Koniec cytatu ---
Nie znam się na księgowości, ale NFZ też ma swoją. Skoro takie coś zostało przepuszczone i funkcjonuje lata, to z raczej księgowo jest to poprawne.


--- Cytat: KrystianT w Marca 18, 2024, 20:27:45 pm ---Ja wystawiam faktury z biżącą datą wystawienia, ale nie interesowałem się nigdy jak to księgowe ogarniają, nigdy nie protestowały, że jest coś nie tak...

--- Koniec cytatu ---
Tak jak napisałem wyżej, nie znam się na księgowości, ale tutaj potwierdzam - data wystawienia to na bieżąco. Dodam - data sprzedaży zawsze ostatni dzień miesiąca rozliczeniowego, do którego jest dokument. Bardziej szczegółowo data sprzedaży może (czy powinna) być dniem sprzedaży ostatniego świadczenia w ramach dokumentu. Sprawdzone przy przyspieszonych rozliczeniach miesiąca. Ale czy przy zamykaniu po zamkniętym okresie jest sens to w ogóle brać pod uwagę to raczej nie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej