collapse

Reklama


Autor Wątek: Rozliczanie ukrainca  (Przeczytany 2046 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nyahaha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 784
  • Pomógł? 15
  • ...
Rozliczanie ukrainca
« dnia: Października 19, 2023, 11:33:17 am »
Mam nie raz problem z Ukraińcami gdzie wywala błąd "WYKAZANE ŚWIADCZENIE NIE MOŻE BYĆ ROZLICZONE Z TYTUŁEM UPRAWNIENIA UA" gość ma pesel i zweryfikowany ewuś na zielono ale głębiej zaglądając do pliku z ewusiem ma informacje "Pacjent posiada uprawnienie do świadczeń opieki zdrowotnej na mocy Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy ...". W dodatkowych uprawnieniach nawet jak się zmieni z tego artykułu na ubezpieczony to nic nie pomaga. Ogólnie przy 2 świadczeniach wywala błąd "PORADA RECEPTOWA LEKARZA POZ" i "PORADA LEKARZA POZ". Dodatkowo część z nich jest zadeklarowanych. Nie wiem co można jeszcze zrobić by to poprawnie przeszło. Program KS-SOMED.

Offline ELA1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Pomógł? 1
Odp: Rozliczanie ukrainca
« Odpowiedź #1 dnia: Października 19, 2023, 11:57:25 am »
Pacjentów a ukrainy rozliczamy produktem jak pacjentów z spoza OW , spoza terenu......

Offline Nyahaha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 784
  • Pomógł? 15
  • ...
Odp: Rozliczanie ukrainca
« Odpowiedź #2 dnia: Października 19, 2023, 12:02:45 pm »
Pacjentów a ukrainy rozliczamy produktem jak pacjentów z spoza OW , spoza terenu......
czyli usługą "5.01.00.0000046", a w przypadku porady receptowej też ten kod?

Offline adamus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Pomógł? 2
Odp: Rozliczanie ukrainca
« Odpowiedź #3 dnia: Października 19, 2023, 13:08:27 pm »
Pacjencji z Ukrainy mają zielonego ewusia w dwóch przypadkach. Jeśli ewuś na zielono wskazuje uprawnienia UA (ustawa o pomocy) rozliczasz takiego pacjenta jak spoza listy (bez deklaracji, bez porad receptowych itp). Natomiast jeżeli jest ubezpieczony z uprawnieniem U (bo np. pracuje i odprowadza składki) to składa deklarację i idzie jak inni. Ważne żeby każdorazowo weryfikować uprawnienia jakie zwraca ewuś.

Offline ELA1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Pomógł? 1
Odp: Rozliczanie ukrainca
« Odpowiedź #4 dnia: Października 19, 2023, 13:13:31 pm »
tak nie ważne jaka to jest porada produkt jest ten sam

Offline Maja04

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 341
  • Pomógł? 5
Odp: Rozliczanie ukrainca
« Odpowiedź #5 dnia: Października 24, 2023, 08:43:09 am »
NFZ zawsze weryfikuje e-wusia na pierwszy dzień danego miesiąca. Jeśli masz tak to w zwrotce w następnym miesiącu przyjdzie Ci niezaliczona deklaracja ( mino, że np 5 dnia miał normalny status jak polak, ale na dzień 1 dnia miesiąca miała UA). Pozostało po zwrotce usunąć deklaracje i zmienić usługę na tą dedykowaną im końcówka 46. Mozna się bawić i zawsze pierwszego dnia miesiąca sprawdzac e-wusia wszystkim Ukraińcom i będziesz jakby miesiąc do przed zanim Ci zwrotka deklaracji przyjdzie, ale czy usuniesz wtedy deklaracje przed zwrotką? decyzja twoja, u nas pani prawnik stwierdziła, ze usunięcie deklaracji tylko przez NFZ jest " legalne"

Offline KrystianT

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 30
Odp: Rozliczanie ukrainca
« Odpowiedź #6 dnia: Października 24, 2023, 09:12:33 am »
A czasem się zdarza, że na pierwszego status ewuś jest normalny i deklarację zaliczą, a przy wizycie np. 10 w ewusiu jest "specustawa" i nie przejdzie ani ...121 bo specustawa, ani ...046 bo na pierwszego była deklarcja :-/

Offline Maja04

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 341
  • Pomógł? 5
Odp: Rozliczanie ukrainca
« Odpowiedź #7 dnia: Października 24, 2023, 09:14:29 am »
to wizyta może sobie nie przechodzić jak na 1 dnia była ważna deklaracja, masz kasę za deklaracje , a wizyta to....

Offline KrystianT

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 30
Odp: Rozliczanie ukrainca
« Odpowiedź #8 dnia: Października 24, 2023, 10:40:24 am »
Tak, wiem. Ale błąd wisi... Teoretycznie można by się kopać z koniem i dociekać na jakiej podstawie uznają za błędne sprawozdanie rozliczenia ...046 ze statusem UA w ubezpieczeniu - przecież to jest poprawne, sami tak kazali rozliczać, i pieniądze z tego są większe (takich wizyt może być kilka w miesiącu). A jak mają problem z deklaracją to niech skorygują deklarację (tylko na jakiej podstawie?).
Mi się nie chce więc po prostu usuwam rozliczenie żeby błędu na portalu nie było.

Offline xbot65

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 54
  • Pomógł? 0
Odp: Rozliczanie ukrainca
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 02, 2023, 21:51:54 pm »
Witam. Też mam z tym problem - "moja" położna, której pomagam się rozliczyć wykazała poradę patronażową i edukację u rodziny z UA i oczywiście błąd.
Zmieniłem na porade dla pacjentów "SPOZA" i przeszło, ale to były pojedyncze usługi. 
Czy jak się zdarzy więcej usług, to przejdzie tak jak wizyty paronażowe czy edukacje do max  5 / miesiąc ? - czyli można wykazać usługę dla pacjentów spoza terenu i gminy kilkakrotnie w miesiącu ? Przejdzie to ?

Offline Anna144

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 6
  • Pomógł? 0
Odp: Rozliczanie ukrainca
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 18, 2024, 12:35:13 pm »
dzień dobry, a jak wygląda sprawa z bilansem zdrowia czy u dzieci z ukrainy można rozliczyć ten produkt?

Offline adamus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Pomógł? 2
Odp: Rozliczanie ukrainca
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 18, 2024, 13:55:07 pm »
Dla uprawnienia UA można rozliczyć jako poradę lek. udzieloną osobie spoza listy świadczeniobiorców. Jako bilans zdrowia - nie.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 152
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3180 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]