collapse

Reklama


Autor Wątek: Oracle Xe kończy się baza  (Przeczytany 1842 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Oracle Xe kończy się baza
« dnia: Maja 10, 2021, 13:11:55 pm »
Mam instalację na Oracle XE 18C, myślałem że migracja na 18c wystarczy na kilka lat ale niestety baza sporo przytyła :( meddata.dbf - 8,1GB, meddix.dbf - 3,3GB. Jak to się ma do limitu 12GB w XE? Sumuje się oba dbfy czy limit dotyczy tylko meddata? Pytam bo raz pojawił się błąd który sugeruje osiągnięcie limitu wielkości bazy.
Kamsoft proponuje przejście na pełnego Oracle - 9k zł + serwis albo migracja do Firebirda 3, który podobno bez problemu ogarnie takie wielkości. Ktoś używa Someda na Firebirdzie z porównywalną lub większą bazą? Jak doświadczenia, co polecacie? Po PPS na Fb2.5 mam raczej negatywne nastawianie do Firebirda.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Oracle Xe kończy się baza
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 10, 2021, 16:06:06 pm »
u mnie podobne wielkości bazy i też niedługo będę się mierzył z tym problemem.
Czy to Kamsoft Katowice zaproponował migrację do FB czy jakiś oddział?
Masz wstępną wycenę migracji (czyli pewnie koszt roboczogodziny + szacowana ilość godzin)?
Także podpinam się pod wątek jako bardzo zainteresowany tematem.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Oracle Xe kończy się baza
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 10, 2021, 19:18:45 pm »
@neelix
Sumuje, dane i indeksy to wszystko dane użytkownika dla oracla.
Jaką wersję Oracla zaproponował Kamsoft? Nie jest to raczej wersja na procesor.
Nie miałem styczności z Fire3, podobno jest lepszy niż dwójka. Zresztą na forum @MK kiedyś pisał, że osobiście poszedłby w Firebirda3, także coś pewnie w tym jest.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline MichalP

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 393
  • Pomógł? 10
  • Kujawsko-Pomorski OW
Odp: Oracle Xe kończy się baza
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 10, 2021, 21:29:46 pm »
Na mojej XE 11g niedawno było bardzo mało miejsca -  brakło 300 mb do 11GB czyli maxa.
Pomimo przejścia na inny system jeszcze poprosiłem kamsoft o wyczyszczenie co nieco w bazie by się nie zablokować w razie problemów z nowym systemem.
Usuwali chyba pobrane informacje z raportów statystycznych od 2011 do 2018. Wyrzucili z chyba z 1,5 GB danych z bazy, więc coś tam można jeszcze ugrać.

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Oracle Xe kończy się baza
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 10, 2021, 22:49:15 pm »
...
Czy to Kamsoft Katowice zaproponował migrację do FB czy jakiś oddział?
Masz wstępną wycenę migracji (czyli pewnie koszt roboczogodziny + szacowana ilość godzin)?
Także podpinam się pod wątek jako bardzo zainteresowany tematem.
Katowice, 9200 zł netto Oracle, licencja Named User, półtora roku temu robiłem u nich migracje na XE 18c to wyszło 3k, teraz jest bardzo wstępna wycena 5-6k: przygotowanie (bez instalacji systemu, migracja w weekend, nadzór po migracji w poniedziałek, pewnie też dokumetacja z migracji, zalecenia itp.

@neelix
Sumuje, dane i indeksy to wszystko dane użytkownika dla oracla.
Jaką wersję Oracla zaproponował Kamsoft? Nie jest to raczej wersja na procesor.
Nie miałem styczności z Fire3, podobno jest lepszy niż dwójka. Zresztą na forum @MK kiedyś pisał, że osobiście poszedłby w Firebirda3, także coś pewnie w tym jest.

Licencja to Named User, minimalna ilość do zakupu to 10 licencji za te 9200 zł netto. Ale jest jakiś licencyjny haczyk Oracle z e-rejestacją, w pełni legalnie każdy pacjent powinien mieć wykupioną swoją licencją :D W ogóle licencje Oracle to jakaś porażka, ten klient miał wykupioną pełną 8 czy 9 i co z tego jak upgrade jest jakiś przedziwnie ograniczony a czas wsparcia to kilka lat. Licencja per procesor to jakieś kosmiczne pieniądze (od 45k zł?).

Na mojej XE 11g niedawno było bardzo mało miejsca -  brakło 300 mb do 11GB czyli maxa.
Pomimo przejścia na inny system jeszcze poprosiłem kamsoft o wyczyszczenie co nieco w bazie by się nie zablokować w razie problemów z nowym systemem.
Usuwali chyba pobrane informacje z raportów statystycznych od 2011 do 2018. Wyrzucili z chyba z 1,5 GB danych z bazy, więc coś tam można jeszcze ugrać.

Pytałem o to kilka razy ale za każdym razem była odpowiedź" "nie realizujemy" bez szczegółów - nie wiem czy niemożliwe, ryzykowne czy nieopłacalne.

Jeszcze pomyślę ale chyba jednak Fb, XE 18 odwlekło tylko sprawę o 1,5 roku a koszty migracji razy dwa. Oracle ze swoim dziwnym licencjonowaniem to chyba ślepa uliczka. Zresztą PPS pewnie też będzie musiał przeskoczyć na Fb3.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Oracle Xe kończy się baza
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 11, 2021, 00:02:33 am »
Nie wiem czy to temat na ogólny, ale licencja NUP na min. stan 10 userów to sugestia serwisu czy decyzja przychodni? Zapewne userów nazwanych macie więcej, nie licząc tych pacjentów erejestracji.
Co do kwoty - dobrze mieć odniesienie, że siebie chyba za mało cenię :)
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 81
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3074 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]