collapse

Reklama


Autor Wątek: RODO - prawo pacjenta do bezpłatnej kopii danych osobowych  (Przeczytany 7340 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
RODO - prawo pacjenta do bezpłatnej kopii danych osobowych
« dnia: Maja 28, 2018, 10:42:57 am »
Informacja, dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że placówki medyczne mogą zbankrutować chcąc być w 100% zgodnymi z RODO.
Pacjent ma prawo do bezpłatnej (pierwszej) kopii swoich danych osobowych czyli m.in. dokumentacji medycznej. Już widzę jak pacjenci będą chcieli takie prawo wyegzekwować i te dziesiątki czy nawet setki stron dokumentacji medycznej świadczeniodawca będzie musiał kserować na własny koszt.

Jeszcze przed 25 maja 2018 roku miałem wątpliwości czy tak będzie, ale stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta jest jasne:


Cytuj
Pacjencie!


Od dnia 25 maja 2018 r. stosuje się Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO).

Przepisy RODO nakładają na administratorów danych, którymi są również szpitale, przychodnie lub inne placówki medyczne, nowe obowiązki. Pacjenci, których dane są przetwarzane, zostali natomiast wyposażeni w nowe uprawnienia.

Pacjenci mają między innymi prawo dostępu do swoich danych osobowych, które  mogą zrealizować również poprzez zażądanie ich kopii.

Placówki medyczne przetwarzają dane osobowe dotyczące zdrowia pacjentów w szczególności w prowadzonej dokumentacji medycznej. Realizując zatem ww. obowiązek będą zobowiązane do bezpłatnego udostępnienia pierwszej kopii dokumentacji medycznej.

Kopia danych osobowych powinna zostać Państwu przekazana niezwłocznie, nie później niż w ciągu miesiąca lub powinni zostać Państwo poinformowani o późniejszym terminie jej przekazania.

Jeżeli placówka medyczna nie spełni żądania dostarczenia kopii danych, przysługuje Państwu między innymi prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Jeżeli chcielibyście Państwo uzyskać bezpłatnie kopię swoich danych, w tym zawartych w dokumentacji medycznej, mogą Państwo skorzystać z zamieszczonego wzoru wniosku.

Wniosek można złożyć na piśmie lub drogą elektroniczną.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: RODO - prawo pacjenta do bezpłatnej kopii danych osobowych
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 28, 2018, 19:05:43 pm »
Dla mnie to jest rozjazd między przepisami krajowymi, które mówią o pobieraniu opłat za udostępnienie dokumentacji a RODO, które daje prawo do pierwszej kopii za darmo (nie tylko w medycynie).

Offline Manioo SE

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1011
  • Pomógł? 77
  • Zachodniopomorski OW
Odp: RODO - prawo pacjenta do bezpłatnej kopii danych osobowych
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 29, 2018, 10:31:06 am »

Pacjent ma prawo do bezpłatnej (pierwszej) kopii swoich danych osobowych czyli m.in. dokumentacji medycznej. Już widzę jak pacjenci będą chcieli takie prawo wyegzekwować i te dziesiątki czy nawet setki stron dokumentacji medycznej świadczeniodawca będzie musiał kserować na własny koszt.


kopia to niekoniecznie tylko  kserokopia

pacjent ma smartfona- niech sobie zrobi fotokopie
albo przyjdzie w uzgodnionym terminie z aparatem fotograficznym i zrobi sobie kopie dokumentacji
kto przeżyje zdrowy będzie,
kto umiera zdrowy już

" Jeśli chcesz - znajdziesz sposób,
jeśli nie chcesz - znajdziesz powód "
...........................................................
Spechej pomalu. Pozdrawiam.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: RODO - prawo pacjenta do bezpłatnej kopii danych osobowych
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 29, 2018, 11:01:47 am »
pewnie, ja też mam takie podejście. Można też zrobić skan, spakować, zaszyfrować i wysłać na maila, ale czy czytaliście co w RODO jest napisane?

Cytuj
Administrator dostarcza osobie, której dane dotyczą, kopię danych osobowych podlegających przetwarzaniu. Za wszelkie kolejne kopie, o które zwróci się osoba, której dane dotyczą, administrator może pobrać opłatę w rozsądnej wysokości wynikającej z kosztów administracyjnych. Jeżeli osoba, której dane dotyczą, zwraca się o kopię drogą elektroniczną i jeżeli nie zaznaczy inaczej, informacji udziela się powszechnie stosowaną drogą elektroniczną.

a wzór przygotowany przez RPP zawiera trzy opcje do wyboru przez pacjenta:

Cytuj
?   w formie papierowej na adres: ????????????????????.
?   drogą elektroniczną:?????????????????????????
?   odbiór osobisty
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Manioo SE

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1011
  • Pomógł? 77
  • Zachodniopomorski OW
Odp: RODO - prawo pacjenta do bezpłatnej kopii danych osobowych
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 29, 2018, 11:41:30 am »
to dalej:

"administrator może pobrać opłatę w rozsądnej wysokości wynikającej z kosztów administracyjnych"

koszty administracyjne to konieczność zatrudnienia dodatkowego personelu i zakupu dodatkowego sprzętu i materiałów
przecież drukarki/kopiarki w gabinecie służą do bieżącej pracy lekarza,a rejestratorka też ma ludzi przy okienku
mam na mysli małe podmioty typu gabinet poz, stm

wiem że w szpitalach sobie poradzą :)

edit: chyba jednak obowiązują w Polsce raczej nasze ustawy i rozporządzenia

unijnych przepisów z pominięciem dostosowania polskich regulacji nie łykam
« Ostatnia zmiana: Maja 29, 2018, 12:00:44 pm wysłana przez Manioo SE »
kto przeżyje zdrowy będzie,
kto umiera zdrowy już

" Jeśli chcesz - znajdziesz sposób,
jeśli nie chcesz - znajdziesz powód "
...........................................................
Spechej pomalu. Pozdrawiam.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: RODO - prawo pacjenta do bezpłatnej kopii danych osobowych
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 29, 2018, 12:10:40 pm »
Jak już cytujemy to nie wyrywajmy z kontekstu:

Cytuj
Za wszelkie kolejne kopie, o które zwróci się osoba, której dane dotyczą, administrator może pobrać opłatę w rozsądnej wysokości wynikającej z kosztów administracyjnych.

wg mnie ta opłata dotyczy kolejnych kopii, ale pierwsza należy się bezpłatnie.
Żeby była jasność. Dla mnie RODO w tej konkretnej sytuacji (i nie tylko) to jakaś bzdura i też się na to wewnętrznie nie zgadzam, ale nie mam podstawy prawnej aby odmówić. Jeżeli ktoś taką zna to bardzo proszę o podanie. Jedyne jak można zniechęcić pacjenta wg mnie to poinformować, że przy ksero "na RODO" nie otrzyma potwierdzenia zgodności z oryginałem na każdej ze stron a przy ksero "na dotychczasowych zasadach" otrzyma potwierdzenie zgodności z oryginałem, ale też do końca pewny nie jestem czy tak można.

W jednych z opracowań dotyczących RODO przeczytałem:

Cytuj
Jeśli odpowiedź na żądanie pacjenta wymagałaby zaangażowania personelu medycznego w taki sposób, że inni pacjenci nie mogą skorzystać ze świadczeń medycznych lub znacznie wydłuża się czas realizacji takiego świadczenia (np. realizacja prawa dostępu do dokumentacji medycznej administrator ma prawo odmówić zrealizowania takiego żądania.
Niestety konkretnej podstawy prawnej na takie stwierdzenie nigdzie nie znalazłem :( Ktoś? Coś?
« Ostatnia zmiana: Maja 29, 2018, 12:13:01 pm wysłana przez Michał »
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline rd

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Pomógł? 3
Odp: RODO - prawo pacjenta do bezpłatnej kopii danych osobowych
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 10, 2018, 17:31:38 pm »
Wiem, że wątek już nieco stary ale gdyby ktoś szukał w przyszłości to może się przydać... Kopia dokumentacji medycznej to nie koniecznie to samo co kopia przetwarzanych danych wg. RODO ;)

http://www.rodo-med.pl/czy-kopia-przetwarzanych-danych-to-kopia-dokumentacji-medycznej/

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 90
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]