collapse

Reklama


Autor Wątek: Więcej niż jedna kopia KSPPS  (Przeczytany 12187 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Więcej niż jedna kopia KSPPS
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 28, 2017, 16:07:58 pm »
(...) Czy to prawda czy nie. Nie mam pojęcia i mało mnie to do tej pory interesowało.(...)

Nie chcę się wymądrzać, ale powinno Cię to interesować. Program nie jest Twoją własnością. Program jest licencjonowany i licencja mówi o warunkach jego używania. Akceptując licencję zgadzasz się na te warunki. Jeśli się nie zgadzasz powinieneś kupić inny program, który spełnia Twoje oczekiwania.
Zasady to zasady - są wszędzie. Kupując jeden bilet do kina wprowadzasz kilka osób? ;)

Pytanie do Michała. Jak masz zainstalowanego FireBirda. (Classic, SuperServer?)?

Nie powinieneś sugerować się Michałem, ani sposobem zainstalowania firebirda gdyż on ma wersję sieciową - na kilka stanowisk, a Ty podejrzewam jednostanowiskową.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3180
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Więcej niż jedna kopia KSPPS
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 28, 2017, 17:45:35 pm »
Żeby nie było nieporozumień. Nie instalowałem czystego PPS'a tylko aktualizowałem z wersji 2016 (nie pamiętam dokładnie, a nie chce mi się sprawdzać) do najnowszej dostępnej (2017.00.0.4) przez standardowy system aktualizacji PPSa. Wcześniej PPS był instalowany standardowym instalatorem PPS'a (firebird 2.5.0.26074). Wersja sieciowa na 5 stanowisk, więc i tak się zdziwiłem, że mogłem uruchomić aż 7 instancji. Może gdybym jednocześnie coś robił na wszystkich to by się nie dało tylu odpalić, ale wiadomo, że ciężko fizycznie coś takiego zrobić (ale dla chcącego zapewne nic trudnego). System operacyjny to Windows 10 Pro.
zukes piszesz, że

Cytuj
Po aktualizacji do wersji 2017.0.0.4 nie mogłem uruchomić na jednej stacji więcej kopii KSPPS niż mam wykupionych licencji.

Wg mnie to prawidłowe zachowanie programu i na wersji 2016 też to u mnie tak działało. Kiedyś zdziwiłem się że nie mogłem pracować na PPSie a po krótkim dochodzeniu okazało się że na jednej stacji "przypadkiem" pielęgniarka odpaliła aż trzy instancje PPSa.

PS.
Produkcyjnego PPSa nadal nieaktualizowałem.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Więcej niż jedna kopia KSPPS
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 01, 2017, 07:33:37 am »
Michał a logowałeś się na każdej uruchomionej instancji?

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3180
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Więcej niż jedna kopia KSPPS
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 01, 2017, 08:30:32 am »
przyznaję się że nie na każdej, ale kiedyś tak jak kiedyś pisałem, na wersji 2016 pop przekroczeniu 5 uruchomionych instancjach (na jednej stacji były odpalone 3 z czego do dwóch nikt się nie logował) nie mogłem uruchomić kolejnej.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Więcej niż jedna kopia KSPPS
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 01, 2017, 09:12:37 am »
Fakt, że w PPS nie kupuje się licencji na lekarza / pielęgniarkę itp więc teoretycznie samo odpalenie programu może już zabierać jedną, ale... nigdy nic nie wiadomo :)

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
Odp: Więcej niż jedna kopia KSPPS
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 01, 2017, 15:09:11 pm »
To trochę zabawne jak skazany przez Sąd KAMSOFT za działanie w zmowie z NFZ na niekorzyść klientów poucza innych jak powinni się zachowywać (uwagi na temat ilości zapalonych kopii aplikacji).
Gdyby to ode mnie zależało- nie kupiłbym KSPPSa z wielu przyczyn.
Ale jak przed Sądem dowiedziono, KAMSOFT zrobił wałek i niestety muszę używać KSPPSa.
KAMSOFT zapłacił karę, którą i tak klienci zapłacili w cenie produktów KAMSOFT.
Tacy spryciarze. Jak napisałem zabawne, że innych moralizują. Dodajmy w naprawdę banalnej sprawie.

Do rzeczy.
Ponieważ wiemy, że dla  jakiejś wersji KSPPSa funkcjonalność wielu kopii aplikacji na ekranie działa.
Pozostaje ustalić od czego to zależy. Postaram się tym zająć. Dziękuję wszystkim za pomoc.
Intuicja podpowiada mi że zależy to od sposobu instalacji Firebirda. Z opisu Michała wynika że używa standardowej instalacji zatem FB w wersji SuperServer. Zobaczymy.




Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Więcej niż jedna kopia KSPPS
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 01, 2017, 16:16:31 pm »
Pewnie będę żałował że niepotrzebnie rozpętałem dyskusję ale jakoś nie mogę obojętnie przeczytać Twojego baaaardzo subiektywnego wpisu ;)

1. Nie można podchodzić w taki sposób, że skoro ktoś już raz popełnił błąd to będzie zawsze na skreślonej pozycji i nie ma żadnych praw. Przepraszam za porównanie - chciałem dać inne ale jeszcze ktoś mógłby się obrazić: myśląc w taki sposób to jeśli ktoś by Cię kiedyś pobił, to teraz Ty możesz go bić dowolnie bo on nie ma prawa do nietykalności.

2. Sprawa o której piszesz ciągnie się od 2004 roku. Wtedy nie było jeszcze KS-PPS. Rok w którym UOKiK nałożył karę był ostatnim rokiem kiedy był KS-SWD. Jak kupowałeś KS-PPS to było już po całym zamieszaniu.
Według artykułów sprawa wyglądała tak, że na szkoleniach były różne sugestie na temat oprogramowania a także  udostępniane były za darmo programy, które były płatne w wersji sieciowej. Z tego co piszesz masz cały czas jednostanowiskową wersję. Więc jaką szkodę konkretnie Tobie Kamsoft wyrządził? Pomijam fakt z punktu 1 że wtedy nie było jeszcze KS-PPS a jeśli był to większość takich jak my używało KS-SWD.

3. Jeśli jednak uważasz że jesteś przez Kamosft skrzywdzony to przecież mamy w Polsce sądy.

4. Dalej nie rozumiem dlaczego cały czas masz KS-PPS. Piszesz że nie od Ciebie zależał jego zakup. Tak jak pisałem wyżej - co do tego mam wątpliwości, ale nawet jeśli w wyniku nieprawidłowego działania masz produkt, którego nie chcesz używać to dlaczego go nie zmienisz? Pacjentów możesz wyeksportować i przenieść do innego programu. KS-PPS możesz zarchiwizować i trzymać na wypadek gdyby były jakieś korekty. Fakt że jeśli korekty będą za 2 lata a zmieni się format wymiany danych to trzeba będzie zapłacić za licencję, ale przecież to jest niewielka kwota w stosunku do Tego że jest się szczęśliwym posiadaczem tego co odpowiada i pasuje.
Tym bardziej nie rozumiem tego w czasie, gdy wielkimi krokami zbliża się EDM. W tej chwili w systemie masz tylko rozliczenia. Dokumentację medyczną masz na papierze. Jak wejdzie EDM będzie już trudniej (aczkolwiek będzie też możliwość) zmieniać oprogramowanie.

5. Ponownie przypominam, że właścicielem programu jest Kamsoft. Ty nie kupujesz programu i praw do niego a jedynie licencję na używanie. W licencji Kamsoft zawarł warunki że pomimo zapłaty należy przestrzegać pewnych postanowień. Czy Kamsoft jako właściciel nie ma do tego prawa?


To tyle.
Mam nadzieję że nie wywołam zbędnej dyskusji. Piszę to z punktu widzenia kogoś kto też czasami coś stworzy/zaprogramuje i rozumie co to jest własność intelektualna  :)
« Ostatnia zmiana: Marca 01, 2017, 16:18:15 pm wysłana przez mpi »

Offline gringo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 815
  • Pomógł? 22
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Więcej niż jedna kopia KSPPS
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 01, 2017, 17:10:13 pm »
ehhh, przy zamawianiu PPS w wersji sieciowej, cena jednej licencji/stanowiska spada do ~ 180 PLN brutto kwota na rok. Naprawdę nie wiem, o czym my mówimy, 15 PLN miesięcznie?
Szkoda gadać  :-[
Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
Odp: Więcej niż jedna kopia KSPPS
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 01, 2017, 21:25:08 pm »
To co chcę podkreślić, to że  KAMSOFT wytyka jego klientom, że próbują z kiepskiego narzędzia uczynić coś użytecznego. Jest to politowania godne i jak napisałem wcześniej, w przypadku KAMSOFTu, moralnie wątpliwe.

Z innej strony, niby dlaczego, przez cały okres rozwoju KSPPSa, nie można było, tak poprawić aplikacji aby otwierać wiele okien równocześnie w jednej uruchomionej kopii. Dlaczego nazwa się złodziejami, oszustami ludzi, którzy chcą normalnie używać narzędzia, za które zapłacili, bo nie mieli innego wyjścia. To żałosne.

Liczę, że konkurencja w końcu urośnie. Paradoksalnie szansą jest likwidacja NFZtu.
A jeśli to się stanie, to wszyscy klienci będziemy mieć wybór, a dyskutowana tu sytuacja, będzie NIE do pomyślenia.

Kiedyś, gdy nie było wyboru, Fiat był najlepszym samochodem w Polsce. Jak pojawił się wybór okazało się, że Fiat to synonim kiepskiej jakości.

Online 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Więcej niż jedna kopia KSPPS
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 02, 2017, 00:05:19 am »
Patrząc obiektywnie, to jednej rzeczy w tym nie rozumiem - jak to nie mamy wyboru? mMedica, DrEryk - to chyba najbardziej znane (przynajmniej dla mnie), dalej jakieś aplikacje Comarchu, Eurosoftu, eZOZ. Wybór wg mnie jest. Inna sprawa - to że jedna aplikacja nam pod danym względem nam spasuje pod innym nie, to już nasz wybór. Zawsze zostaje na koniec zlecenie komuś napisania aplikacji pod nas - spotkałem się z takim pomysłem.

Spójrz na temat jeszcze z jednej perspektywy - to producent (dyrektor, prezes czy programista - nieważne) decyduje, na jakich prawach ma być użytkowana jego aplikacja. To, że producent zdecydował tak, że jeden komp (czy też sesja RDP)=jedna wykorzystana instancja licencji, to nie znaczy, że musi poprawiać w aplikacji cokolwiek, bo aplikacja działa zgodnie z założeniami (mogła oczywiście wcześniej być pod tym kątem niedopracowana i przepuszczać pewne rzeczy, ale skoro tak, to był tylko dodatkowy zysk użytkownika, którego nie można brać za wartość przysługującą zawsze). Równie dobrze można by powiedzieć, że mając dwa komputery i kupując pojedynczą licencję na Windows'a, powinienem sobie móc zainstalować i zgodnie z prawem używać na swoich dwóch komputerach jednocześnie - trochę inny wymiar techniczny, ale chodzi o to samo.

Teraz w kontekście tego kto z kim był w zmowie albo i nie. Pytanie - czemu w niektórych województwach mMedica ma kilkanaście/dziesiąt procent większe pokrycie w przychodniach/gabinetach niż Kamsoft (biorę te dwa pod uwagę, bo w regionach, gdzie coś działam, mają największe pokrycie - nie znam badań, nie wiem czy tak jest w całej Polsce)? Możesz powiedzieć - bo jest lepsza. Spotykam się z różnymi opiniami - jedni uważają ją za lepszą, inni Kamsoft uważają za lepszy, jeszcze inni eZOZ, kwestia gustu. Otóż za czasów wejścia w format otwarty, kiedy powstawały pierwsze twory komercyjne (właśnie mMedica, nie pamiętam - Somed chyba istniał jako płatny wcześniej, a wtedy dopisywane miał rozliczenia z NFZ, ale mogę się mylić, PPSa nie było jeszcze) jako następcy tzw. Pakietu Świadczeniodawcy (darmowy, dawany przez NFZty niekamsoftowe, wtedy chyba jeszcze) i chyba KS-SWD jako jego odpowiednik w oddziałach kamsoftowych, to w co po niektórych oddziałach padało stwierdzenie (proszę nie odczytywać tego dosłownie, nie wiem czy takiego zwrotu ktokolwiek kiedykolwiek użył), że mMedica jest programem do rozliczeń w kontekście jedynym na rynku i ją najlepiej jest używać. Za tamtych czasów mMedica była jeszcze o ile dobrze pamiętam pisana przez Computerland. Inną sprawą było to, że w owych czasach mMedica pod kątem rozliczeń była dziurawa, serwis uszkodzonej bazy danych, co bywało częste,  trwał dwa tygodnie lub więcej (wysyłka bazy do Gliwic, później wgrywanie naprawionej), ale niepodważalnym plusem był interfejs, który był identyczny jak w Pakiecie Świadczeniodawcy. To plus parę słów ze strony NFZ i jest przepis na sukces. Ale tyle o historii... jak widać nikt nie jest bez winy. (sytuacji powyższej sam nie doświadczyłem, ale słyszałem od wielu świadczeniodawców)

http://www.banklek.com.pl/index.php?subj=medycyna&detail=KS-SWD

W powyższym artykule jest jedno fajne stwierdzenie - szkoda, że nie ma daty i autora
Cytuj
Użytkowanie programu KS-SWD przez świadczeniodawców nie jest obligatoryjne i może on być zastąpiony dowolnym innym oprogramowaniem. Jedynym warunkiem stawianym świadczeniodawcom jest przekazywanie okresowych rozliczeń w postaci zbiorów elektronicznych, zgodnych z ustalonym formatem określonym przez NFZ.
Czyli od momentu jak wszedł format otwarty, nikt nikomu niczego nie narzucał. Jak sama nazwa wskazuje, specyfikacje formatu były dostępne dla wszystkich, każdy mógł pisać aplikacje obsługujące rozliczenia. Zakładając doskonałość mMediki z tamtych czasów, nikt w oddziałach SZOIowuch nie mógłby zabronić jej używania, chociaż na pewno w razie zgłaszania problemów z rozliczeniami do NFZ można by usłyszeć, że tamto oprogramowanie jest lepsze. Odwrotnie na pewno byłoby i było w oddziałach z Portalem Świadczeniodawcy. W sumie do dziś rozmawiając z NFZtem z Portalem Świad. można usłyszeć, że "jakby Pan miał mMedicę, to powiedziałbym/działabym gdzie kliknąć i co przycisnąć - takie ot zaszłości.
Nawiasem mówiąc w latach kiedy zacząłem mieć cokolwiek wspólnego z rozliczaniem czy wdrażaniem Kamsoftu (ok. 2010), to aplikacje Kamsoftowe miały w porównaniu do mMedici dużo (rzędu kilkunastu lub małych kilkudziesięciu %) mniejszą ilość błędów po stronie rozliczeń i szybszy serwis i dlatego świadczeniodawcy nawet wyłamywali się z porozumień typu PZ i narzuconej idei jakie oprogramowanie mają mieć. Później mMedikę przejęło Assecco i napisało ją praktycznie od nowa (rdzeń systemu, który wcześniej był modyfikacją Pakietu Świad.) i już można powiedzieć nie ma z nią większych problemów.
Jak widać nie jestem zapatrzony tylko w Kamsoft i nie jestem jego ślepym zwolennikiem tego co wypuszcza (przykład z PPSa - wygaszacz jako integralna część aplikacji, spod której nie można jej wyłączyć; wygaszacz, który na monitorze odstrasza jakością - zdjęcie pracowników Kamsoft to już prawie w sepii - i wciska na siłę treści reklamowe zmieniając konfigurację Windowsa -> osobiście uważam to za marketingowy strzał w kolano i chętnie bym go wyłączył, ale co ja mogę...). Ale śmiało można stwierdzić - konkurencja istnieje i nawet oferuje migrację danych (oczywiście bez świadczeń ;))

Likwidacja NFZtu - nie wiem, ale osobiście uważam, że technicznie likwidacja NFZtu nic nie zmieni, oprócz przesunięć na górze (kto inny będzie się zajmował decyzjami w danym zakresie) i zmianą tabliczek na budynkach (krzesła i pracownicy niższych szczebli zostaną Ci sami). Uważam, że z takiego poziomu sprawozdawczości w kontekście ilości i specyfiki przekazywanych danych nikt nie zrezygnuje, a rozliczając kogokolwiek nawet ryczałtowo, to też trzeba jakoś go sprawdzić. Same informacje o ICD10 na wizytach - prosty sposób do opracowania jakby nie było pomysłu obecnego rządu jakim są mapy zdrowotne. Dane do tego mają już w systemie, tylko zrobić zestawienie. W moim otoczeniu (wdrożenia i rozliczenia) i po stronie wielu przychodni panuje podobna opinia.

Cytuj
A jeśli to się stanie, to wszyscy klienci będziemy mieć wybór(...)
W tym kontekście, to albo nie rozglądałeś się po rynku, albo nie wpuszczacie przedstawicieli do przychodni. Wybór jest - ale w każdej aplikacji, śmiem twierdzić, jedno się spodoba, inne nie.

Przepraszam za długi wywód, ale taki jakiś dzień mam dziś, że jakoś samo się pisało.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Online 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Więcej niż jedna kopia KSPPS
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 02, 2017, 00:29:40 am »
Tak jeszcze mnie podkusiło, żeby sprawdzić to odpalanie - miałem możliwość tylko na PPSie na Oraclu przez RDP (może mieć to też znaczenie), w licencji 8 stanowisk - odpaliło się i zalogowało na jednym odpalonym połączeniu RDP więcej instancji PPSa niż zaszyte w licencji (jak w załączniku). Nie za bardzo dam radę znaleźć coś na FB wielostanowiskowego (też to może mieć znaczenie), ale jakbym znalazł to spróbuję przetestować.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Online 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Więcej niż jedna kopia KSPPS
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 03, 2017, 09:20:35 am »
Sprawdzenie na Firebirdzie w załączeniu - PPS mnie w ogóle nie poblokował. Licencja jest jednostanowiskowa tylko z dodatkiem ZPO, Windows XP jako XPmode na Win7 - odpalone i zalogowane rozliczenia, terminarz i admin (nie ma tutaj sesji, widok z połączeń). PPS do wersji ...4 nie instalowany od nowa, tylko aktualizowany z wersji dość starej.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Więcej niż jedna kopia KSPPS
« Odpowiedź #27 dnia: Marca 03, 2017, 09:57:21 am »
Sprawdzenie na Firebirdzie w załączeniu - PPS mnie w ogóle nie poblokował. Licencja jest jednostanowiskowa tylko z dodatkiem ZPO, Windows XP jako XPmode na Win7 - odpalone i zalogowane rozliczenia, terminarz i admin (nie ma tutaj sesji, widok z połączeń). PPS do wersji ...4 nie instalowany od nowa, tylko aktualizowany z wersji dość starej.

A dostęp do internetu ten winXP miał?

Pozdrawiam

Online 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Więcej niż jedna kopia KSPPS
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 03, 2017, 16:00:04 pm »
Miał... karta sieciowa XPmode'a widoczna równolegle na oddzielnym IP z kartą Win7.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
Odp: Więcej niż jedna kopia KSPPS
« Odpowiedź #29 dnia: Marca 05, 2017, 18:34:03 pm »
Tym co mówią o otwartym formacie. To nich ktoś pokaże choć jeden plik xsd opisujący ten otwarty format.
Nie znajdziecie.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 177
  • Kropka Ukrytych: 1
  • Kropka Użytkowników: 4
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3180 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]