Prezes NFZ: będą duże zmiany w kontraktowaniu leczenia szpitalnego
W pierwszej połowie 2013 r. zaproponujemy duże zmiany w kontraktowaniu świadczeń szpitalnych. Premiowane będą placówki, które zapewniają kompleksowe leczenie. Zmienimy także system rozliczania podstawowej opieki zdrowotnej - zapowiada w wywiadzie dla PAP prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.
Prezes NFZ podkreśla podjęte prace nad zmianą wyceny świadczeń pediatrycznych: - Od czasu wprowadzenia JGP dużo się mówiło o niezadowalającej ich wycenie. Chcemy sprawdzić, jak jest naprawdę. W pierwszym kwartale nowego roku powinniśmy poznać pierwsze rezultaty analiz prowadzonych w ścisłej współpracy ze środowiskiem pediatrów. W okresie zarządzania przeze mnie Funduszem opublikowaliśmy ponad 60 zarządzeń, w tym trzy w mojej ocenie najistotniejsze, dotyczące ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia szpitalnego oraz świadczeń odrębnie kontraktowanych - przypomina Agnieszka Pachciarz.
-
W ciągu tych sześciu miesięcy wiele uwagi poświęciliśmy niełatwej do wdrożenia ustawie dotyczącej elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców, która wchodzi w życie 1 stycznia. Oddziały wojewódzkie Funduszu prowadziły szkolenia dla personelu rejestracji placówek leczniczych. Przeprowadziliśmy też akcje informacyjne dla pacjentów, m.in. za pośrednictwem mediów, ale były też w oddziałach Funduszu tzw. dni otwarte. Jednocześnie we współpracy z ZUS, KRUS sprawdzaliśmy informacje przekazywane z tych instytucji do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych - dodaje.
Jej zdaniem, po 1 stycznia pacjenci nie będą mieli problemów związanych z dostępem do leczenia szpitalnego.
- W tym roku kontraktowanie bądź aneksowanie umów przebiegło sprawnie. Już pod koniec listopada 98 proc. szpitali podpisało umowy lub je aneksowało. W pierwszej połowie 2013 r. zaproponujemy duże zmiany w kontraktowaniu świadczeń szpitalnych. Mają one na celu poprawę jakości wykonywanych świadczeń, m.in. poprzez premiowanie lecznic, które zapewniają kompleksowe leczenie.
Szefowa NFZ zapowiada po pierwszym kwartale 2013 r. przedstawienie propozycji zmian w systemie rozliczania świadczeń POZ: - Będzie to system bazujący na wycenie jakości i efektywności porad udzielanych przez lekarzy rodzinnych, a nie jak obecnie wyłącznie na stawce kapitacyjnej, którą otrzymują za każdego zapisanego do nich pacjenta. Stawka kapitacyjna pozostanie jednak nadal bazą finansowania świadczeń w tym rodzaju. Będą zmiany w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. - Premiowane będą poradnie, które umożliwiają kompleksowe leczenie, czyli np. możliwość wykonania badań endoskopowych, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego. Chodzi także o ciągły dostęp do gabinetów diagnostyczno-zabiegowych, co pozwoli na wykonanie części zabiegów, np. chirurgicznych, ortopedycznych, ginekologicznych i laryngologicznych, w trybie ambulatoryjnym. Pewne zmiany uwzględniające te propozycje zostały zawarte już w wydanym jesienią zarządzeniu - zapowiada prezes Pachciarz.
I dodaje, że według stanu po dziesięciu miesiącach 2012 r., niewykonanie w zakresie refundacji leków w 2012 r. wynosi 1,34 mld zł. - Szacunki niektórych ekspertów, którzy już kilka miesięcy temu mówili o 2 mld zł tzw. oszczędności, nie znalazły zatem potwierdzenia. Zgodnie z ustawą refundacyjną możemy przesunąć te środki np. na programy lekowe i chemioterapię, ale nie na inne świadczenia w bieżącym roku - mówi Agnieszka Pachciarz.
http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Prezes-NFZ-beda-duze-zmiany-w-kontraktowaniu-leczenia-szpitalnego,126607,1.html