Społecznościowe Forum Podstawowy Problem Świadczeniodawcy

Komunikaty i informacje => Ministerstwo Zdrowia => Wątek zaczęty przez: Paweł w Maja 15, 2013, 11:57:57 am

Tytuł: PROJEKT USTAWY zmieniającej ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej
Wiadomość wysłana przez: Paweł w Maja 15, 2013, 11:57:57 am
PROJEKT USTAWY zmieniającej ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw

http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/projekt_uosoz_15052013.pdf
Tytuł: Odp: PROJEKT USTAWY zmieniającej ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej
Wiadomość wysłana przez: mpi w Maja 15, 2013, 14:53:07 pm
Nie podoba mi się to. W ustawie dodano pediatrów i internistów. Należy zauważyć, że mogą oni udzielać świadczeń w poz na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. no może z tym zastrzeżeniem, że dotyczy to tych lekarzy co posiadali te specjalizacje przed 24.08.2007r. W praktyce (poza tym jednym zastrzeżeniem) nic się nie zmieniło na lepsze a na gorsze bo teraz taki pediatra lub internista może przyjmować jedynie w zespole.

Druga sprawa to nie rozumiem w uzasadnieniu
Cytuj
W celu wprowadzenia powyższych rozwiązań konieczna jest zmiana art. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. (Dz. U. Nr 166, poz. 1172), poprzez wyeliminowanie z zakresu podmiotowego tego przepisu lekarzy objętych normą zawartą w art. 5 pkt 13 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w brzmieniu nadanym projektowaną ustawą. Wobec faktu, że w systemie podstawowej opieki zdrowotnej mogą udzielać świadczeń także inni lekarze, z tym że pod nadzorem lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, przesądzono, że lekarzy wymienionych w art. 14 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej uznaje się za lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, co oznacza, że mogą być oni wskazywani w deklaracjach wyboru składanych przez świadczeniobiorcę.
czyli że obecnie lekarze, którzy pracują w poz na podstawie ustawy z dnia 24.08.207 (obecnie również pediatrzy i interniści) to są lekarze pracujący pod nadzorem i nie mogą zbierać deklaracji? Gdzie to jest napisane?

Trzecia sprawa - co z lekarzami "innymi" uprawnionymi na podstawie ustawy z 24 sierpnia 2007? Też mają w zespołach pracować? Jeśli tak to jakich? Jeśli nie to dlaczego pediatrzy i interniści są "pokrzywdzeni"?

Następnie:
Cytuj
Art. 3. 1.
Oświadczenia woli o wyborze lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej, złożone u danego świadczeniodawcy przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stają się deklaracjami wyboru, o których mowa w art. 56 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
czyli jeśli ustawa wejdzie w życie np. 1 lipca 2013 roku a 15 lipca 2013 roku odejdzie lekarz to deklaracje zachowają rozumiem ważność? Ale jeśli odejdzie lekarz np 15 czerwca 2013 - deklaracja jest jeszcze ważna na podstawie umowy z NFZ ale czy zachowa ważność po jej wygaśnięciu na podstawie ustawy?
Style:2: Portal (default), Printpage (default).
Pod-szablony:4: init, print_above, main, print_below.
Pliki językowe:6: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:14 - 659KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 17.

[Pokaż zapytania]