Jednocześnie informujemy, że w przypadku nie wywiązywania się we wskazanym terminie lub przedstawienia przez świadczeniodawcę danych niezgodnych ze stanem faktycznym, na świadczeniodawcę nałożona zostanie kara umowna w wysokości do 2% kwoty zobowiązania określonej w umowie dla danego zakresu świadczeń, za każde stwierdzone naruszenie, stosownie do dyspozycji zawartych w treści §30 ust.1 pkt 2 lit. C OWU.
Tylko na jakiej podstawie się dowali ??
Legitymacji nie trzeba kserować i przechowywać w dokumentacji jednostki.
Troche mi takie komunikaty "trącą" zastraszaniem maluczkich.
Rozmawiałam dziś z osobą z NFZ odnośnie tego komunikatu i dowiedziałam się że dotyczy to tylko osób nieubezpieczonych i jeśli pacjent podpisuje oświadczenie to i tak muszę zażądać dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie i ksero dołączyć do oświadczenia. Niestety nie dowiedziałam się na jakiej podstawie, przecież jest ewidentnie napisane że pacjent, który jest "na czerwono" przedstawia mi dokument potwierdzający ubezpieczenie lub podpisuje oświadczenie.
Mieliśmy takie przypadki że pacjent był na czerwono i od razu podpisywał oświadczeniem, gdyż firma w której pracował miała siedzibę w innym mieście i pacjent powiedział że nie ma możliwości dostarczenie tych papierów w najbliższym czasie.
BTW, czy jednoczesne pobieranie oświadczeń i żądanie dokumentów poświadczających prawo do świadczeń, nie jest przekroczeniem uprawnień?
Rozmawiałam dziś z osobą z NFZ odnośnie tego komunikatu i dowiedziałam się że dotyczy to tylko osób nieubezpieczonych i jeśli pacjent podpisuje oświadczenie to i tak muszę zażądać dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie i ksero dołączyć do oświadczenia.
art 50
6. W przypadku niepotwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w sposób określony w ust. 1 lub 3 świadczeniobiorca po okazaniu dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, może przedstawić inny dokument potwierdzający prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, a jeżeli takiego dokumentu nie posiada, złożyć pisemne oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.
Jak to rozumieć:CytujJednocześnie informujemy, że w przypadku nie wywiązywania się we wskazanym terminie lub przedstawienia przez świadczeniodawcę danych niezgodnych ze stanem faktycznym, na świadczeniodawcę nałożona zostanie kara umowna w wysokości do 2% kwoty zobowiązania określonej w umowie dla danego zakresu świadczeń, za każde stwierdzone naruszenie, stosownie do dyspozycji zawartych w treści §30 ust.1 pkt 2 lit. C OWU.
Czyli 2% z kwoty przeznaczonej na tego pacjenta, tj. ~ 2 zł?
Tak się wtedy zastanawiałem, jak NFZ to zrobi? Czy będzie pozywał każdego pacjenta z osobna za każde lipne oświadczenie? Czy w każdym takim przypadku będzie wszczynał postępowanie o wyłudzenie 8zł?