Moduł rozliczenia -> pacjenci -> zaznaczamy pacjenta -> Popraw [F4] -> na karcie pacjenta w polu ubezpieczenia pacjenta [AF2] Dodaj -> podstawa ubezpieczenia -> z listy wybieramy -> osoby, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy (I) -> dodajemy dokument potwierdzający prawo do świadczeń.
Pytanie - a ten dokument potwierdzający prawo do świadczeń to jaki - mam go stworzyć a skąd dane ??
Bartosz - a coś bliżej bo to strasznie zabrzmiało (gdzie tego szukać??)
(gdzie tego szukać??)
W raportach zwrotnych dotyczących własnie tych raportów z wykonanych świadczeń sa informacje o tym że dzieciaki które ws danym miesiący miały jakieś świadczenie - "status ubezpieczenia świadczeniobiorcy w centralnym wykazie ubezpieczonych nie pozwala rozliczyć świadczenia z tytułu uprawnienia - u"
Co to oznacza ?? A co to jest STM??
Póki co to NFZ daje tylko informacje - ale boję się że potem prawie 2 tyś. deklarację będę musiał natychmiast poprawić.
Art. 67. 1. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu osoby podlegającej temu obowiązkowi do Funduszu zgodnie z przepisami art. 74-76 oraz opłaceniu składki w terminie i na zasadach określonych w ustawie.
2. Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego po zgłoszeniu do Funduszu uzyskuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.
3. Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek zgłosić do Funduszu członków rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6, którzy uzyskują po zgłoszeniu prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.
4. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób, o których mowa w ust. 2 i 3, ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.
5. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę średnią lub wyższą, wygasa po upływie 4 miesięcy od zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów lub studentów.
6. Osoba, o której mowa w ust. 2, pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma wraz z członkami rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
7. Osoba ubiegająca się o przyznanie emerytury lub renty pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma wraz z członkami rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6, prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego w okresie trwania postępowania o przyznanie tych świadczeń.
Art. 193. Kto:
1) nie zgłasza wymaganych przepisami ustawy danych lub zgłasza nieprawdziwe dane mające wpływ na wymiar składek na ubezpieczenie zdrowotne albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia,
2) udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli w zakresie realizacji ubezpieczenia zdrowotnego,
3) nie odprowadza w terminie składek na ubezpieczenie zdrowotne,
4) pobiera nienależne opłaty od ubezpieczonych za świadczenia objęte umową z Funduszem o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
5) uniemożliwia lub ogranicza w poważnym stopniu dostęp świadczeniobiorców do świadczeń opieki zdrowotnej,
6) będąc ubezpieczonym dobrowolnie nie zgłasza do Funduszu członków rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6,
7) podaje w ofercie złożonej w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez Fundusz nieprawdziwe informacje i dane
- podlega karze grzywny.
Jestem przekonany, ze rodzice masowo nie zglaszaja dzieci do ubezpieczenia (nie ma nawet tego jak udowodnic).
P.S2 Znam kilka osob, ktore wiem na 100%, ze od kilku ladnych miesiecy nie sa ubezpieczeni
Trzeba brać pod uwagę, że aby dziecko było ubezpieczone wcale nie trzeba lecieś do ZUS-u.
Wystarczyło wyrobić sobie legitymację rodzinną i zakład pracy w tym momencie zgłasza dziecko do ubezpieczenia.
Ostatnio: problem waga="B" kod="50301047" opis="Data dokumentu potwierdzającego inne uprawnienie wcześniejsza niż 1.01.1999r."
"Dziecko" z 93 roku, dałam datę dokumentu równą dacie urodzenia.
Czy jest jakaś ustawa o tym mówiąca? Jakiś termin początkowy uprawnienia "I" ?
Maluch z 2003 roku przeszedł.
Co z tym zrobić? Poradźcie ,proszę.
Pozdrawiam - egol
Próbuję dzieciaki przepchnąć w raporcie i ciągle coś nie tak.
Ostatnio: problem waga="B" kod="50301047" opis="Data dokumentu potwierdzającego inne uprawnienie wcześniejsza niż 1.01.1999r."
"Dziecko" z 93 roku, dałam datę dokumentu równą dacie urodzenia.
Czy jest jakaś ustawa o tym mówiąca? Jakiś termin początkowy uprawnienia "I" ?
Maluch z 2003 roku przeszedł.
Dzieci do lat 18 mają prawo do korzystania ze świadczeć na mocy ustawy i powinni być bezwględnie przyjmowane "