Trzy możliwe scenariusze po wprowadzeniu zmian:
Pierwszy: poradnia, która realizuje świadczenia specjalistyczne pierwszorazowe na równi z progiem lub powyżej otrzyma pełne wynagrodzenie z NFZ. Dotyczy to również sytuacji, w której pomimo zwiększenia udziału świadczeń pierwszorazowych o mniej niż 3 pkt. procentowe, poradnia osiągnie określony próg.
Drugi: Inna poradnia, która wprawdzie jest poniżej progu, ale mimo to zwiększy udział świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych o przynajmniej 3 pkt. procentowe, także dostanie za wizytę pełną stawkę.
Trzeci: W przypadku, gdy poradnia ma mniejszy udział świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych, niż wynosi próg i nie poprawi się w kwartale o minimum 3 pkt procentowe, będzie miała obniżone wynagrodzenie o 1/4.
wzrost udziału procentowego świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych w stosunku do wartości tego udziału w analogicznym kwartale poprzedzającego roku kalendarzowego jest niższy niż 3 punkty procentowe
Mediana ogólnopolska udziału świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych, o której mowa w ust. 32 pkt 1, obliczana jest na podstawie danych sprawozdawczych za rok poprzedni
Analizowaliśmy dzisiaj Zarządzenie i założenia Ministerstwa Zdrowia i w dalszym ciągu zastanawiamy się czy to tylko przedwyborcze drutowania swetra czy faktycznie oni tak na poważnie.
Mediana z 2024 nie jest jeszcze na tyle straszna aby się jej bać, ale pomyślcie co będzie jak wszyscy zwiększą przyjmowanie pacjentów pierwszorazowych ? Mediana ogólnopolska wzrośnie o kilka procent, potem znowu o kilka procent i wszyscy staniemy nad dylematem czy pacjenta ze złamaną ręką nie odesłać do kowala na ściągnięcie gipsu czy może od razu zgodzić się na 0,75 x cena za pkt ? Sami tą medianę będziemy podnosić i przyjdzie taki dzień że sami zobaczymy szablon 0,75.
Życzę dużo zdrowia dla pacjentów wymagających kolejnych wizyt !