Społecznościowe Forum Podstawowy Problem Świadczeniodawcy

Rozliczenia świadczeń => POZ => Wątek zaczęty przez: jm89 w Czerwca 21, 2022, 18:06:47 pm

Tytuł: Internista jako lekarz poz
Wiadomość wysłana przez: jm89 w Czerwca 21, 2022, 18:06:47 pm
Czy lekarz internista moze być lekarzem poz? Od kiedy ten kurs doszkalający obowiązuje ? Czy ktoś coś wie na ten temat ?
Tytuł: Odp: Internista jako lekarz poz
Wiadomość wysłana przez: Tomek811 w Czerwca 22, 2022, 10:10:26 am
Każdy lekarz z pwz (bez specjalizacji, w trakcji lub z jakąkolwiek) może pracować w poz. Internista może przyjmować tylko deklaracje dla pacjentów dorosłych.
Tytuł: Odp: Internista jako lekarz poz
Wiadomość wysłana przez: Seler w Czerwca 29, 2022, 17:32:32 pm
Zgodnie z Ustawą z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1050 z późn. zm.).


Art.  6.  [Lekarz POZ]
1.    Lekarz POZ to lekarz, który:
1)   posiada tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej albo
2)   odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej, albo
3)   posiada specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, albo
4)   posiada specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, pod warunkiem ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej
- z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej albo który wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, wybrany przez świadczeniobiorcę zgodnie z art. 9.

2.    Lekarzem POZ jest także lekarz:
1)   posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub
2)   posiadający specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych
- udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej przed dniem 31 grudnia 2024 r., pod warunkiem ukończenia kursu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, z zastrzeżeniem art. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1172).

3.    Lekarz, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, może sprawować opiekę nad świadczeniobiorcą wyłącznie do ukończenia przez tego świadczeniobiorcę 18. roku życia.
4.    Kurs, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, organizuje instytut, o którym mowa w art. 15 ust. 2, lub Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, na podstawie ramowego programu kursu określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 6.
5.    Koszty kursu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, pokrywa lekarz lub świadczeniodawca, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej.
6.    Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, ramowy program kursu obejmujący założenia organizacyjno-programowe, plan nauczania zawierający rozkład zajęć, wykaz umiejętności i treści nauczania oraz warunki ukończenia kursu, uwzględniając zakres wiedzy i umiejętności niezbędnych do udzielania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.



Art.  38.  [Wejście w życie]
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 2017 r., z wyjątkiem:
...
2)   art. 6 ust. 4-6, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.;
...
4)   art. 6 ust. 1 pkt 4 i ust. 2, w zakresie obowiązku ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.

Tak to dokładnie wygląda.
Tytuł: Odp: Internista jako lekarz poz
Wiadomość wysłana przez: Michał w Czerwca 30, 2022, 08:27:11 am
Pytanie zasadnicze czy prowadzone są takie kursy i czy ze względu na małą liczbę lekarzy POZ nie wydłużą czasu (tak jak to było już wielokrotnie w przeszłości) przez który mogą pracować np. "interniści z jedynką", którzy od dawna powinni być na emeryturze bez konieczności kończenia kursu.
Tytuł: Odp: Internista jako lekarz poz
Wiadomość wysłana przez: grubsztyl w Września 17, 2022, 11:40:01 am
Pytanie też w jaki sposób należy interpretwać ust. 2 pkt. 2:

2)   posiadający specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych
- udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej przed dniem 31 grudnia 2024 r., pod warunkiem ukończenia kursu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, z zastrzeżeniem art. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1172).

Czy warunek udzielania świadczeń zdrowotnych przed 31 grudnia 2024 r. jest bezwzględny (+ odbycie kursu doszkalającego) dla bycia lekarzem POZ, czy jest to jedynie ustalenie czasowego zezwolenia dla tych internistów, którzy tego kursu jeszcze nie odbyli. Innymi słowy, czy lekarz chorób wewnętrznych, który nigdy nie udzielał świadczeń, po 2024 roku będzie mógł być lekarzem POZ pod warunkiem odbycia kursu doszkalającego.
Style:2: Portal (default), Printpage (default).
Pod-szablony:4: init, print_above, main, print_below.
Pliki językowe:6: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:14 - 659KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 17.

[Pokaż zapytania]