collapse

Reklama


Autor Wątek: Instalcja PPS na OracleXE  (Przeczytany 2057 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Instalcja PPS na OracleXE
« dnia: Grudnia 23, 2019, 10:27:14 am »
Witam

Będę instalował nowego PPSa tym razem wreszcie na bazie Oracle!
W związku z tym mam pytania jak to teraz wygląda.

1. Czy można użyć najnowszej wersji OracleXE (18c) czy trzeba szukać jakiejś starszej pod PPSa?
2. Czy najpierw instalujemy serwer bazy i ręcznie tworzymy w nim użytkowników czy instalator PPSa instaluje Oracla?

Pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Instalcja PPS na OracleXE
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 23, 2019, 15:53:27 pm »
Ad.1 Nie testowałem... pewnie jeszcze.
Ad.2 Zawsze użytkowników i przestrzenie zakładam ręcznie. Przynajmniej wiem, gdzie co się posadziło. Dawno w ogóle PPSa nie instalowałem na Oraclu, także nie powiem czy sama instalka Ci to zrobi, ale zawsze możesz na sucho spróbować.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Instalcja PPS na OracleXE
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 23, 2019, 20:31:18 pm »
Ad.1 Nie testowałem... pewnie jeszcze.
Ad.2 Zawsze użytkowników i przestrzenie zakładam ręcznie. Przynajmniej wiem, gdzie co się posadziło. Dawno w ogóle PPSa nie instalowałem na Oraclu, także nie powiem czy sama instalka Ci to zrobi, ale zawsze możesz na sucho spróbować.

Dzięki za opodwiedz!

Wracając do 1
Czy instalowałeś gdzieś OracleXE 64bit jako serwer a potem na klientach OracleClient już 32bit? Będzie to gadać?

Co do 2 to już wiem, że trzeba ręcznie i mam nadzieję to ogarnę.. 11 lat temu nie ogarnąłem instalacji PPSa na OracleXE i utknąłem na FB.. teraz się tak łatwo nie poddam ;-)

3. Wiesz może czy daje trzeba robić jakąś kombinację z ręczną zmianą strony kodowej na Win1250 w bazie danych przed instalacją PPSa czy już to jakoś normalnie ogarnęli w instalatorze PPSa?

Pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Instalcja PPS na OracleXE
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 23, 2019, 22:13:31 pm »
Ad.1 Będzie gadać. Linux + Oracle 11XE 64bit to serwer, na końcówkach klient 32bit - tak robiłem i bezawaryjnie działa do dziś. Jedynie nie wiem jak z tą osiemnastką - pewnie będzie ok, ale jak nie dotknąłem, to się nie wypowiadam.
Ad. 2 Jak coś, dawaj znać - jakoś się dogadamy.
Ad. 3 Strona kodowa, to tak jak zakładanie użytkownika - w XE ręcznie, w pełnym oraclu - w trakcie zakładania bazy można zmienić. Tutaj masz skrypt do tego
ftp://ftp.kamsoft.pl/pub/KS-APW/2020_ora_xe/Oracle/InitOraXE.sql
aczkolwiek z uwagą, że kiedyś @MK pisał, że ustawienie dla Somedu JOB_QUEUE_PROCESSES (chyba ten parametr, nie AQ****, trochę nie pamiętam, do znalezienia na forum) na 0 nie jest dobre. Ja go zostaiwałem na domyślnej wartości i działa już parę lat bez problemu.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline ekspert1

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Pomógł? 13
Odp: Instalcja PPS na OracleXE
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 24, 2019, 12:43:39 pm »
A czy macie skrypty do zakładania uŻytkownika/schematu i w ogóle wszystkiego w KS-PPS? Byłbym wdzięczny :)
Jeżeli pomogłem, kliknij 'Pomógł'.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Instalcja PPS na OracleXE
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 27, 2019, 12:06:23 pm »
Kolejne pytania... ;-)

4. Czy żeby zainstalować i uruchomić PPSa na serwerze to muszę na nim również zainstalować Clienta Oracle 32bit?
5. Jeżeli tak to czy normalny instalator z NT_180000_client.zip czy to co jako pierwsze podpowiada google czyli jakiś InstantClient instantclient-basic-nt-18.5.0.0.0dbru.zip?
6. Jeżeli ten Instant to gdzie go mam skopiować żeby go instalator PPSa widział?
7. W instalatorze PPSa bazę danych my zakładamy przy instalacji PPSa czy trzeba sobie wybrać tą którą założył XE?

Pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Instalcja PPS na OracleXE
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 27, 2019, 15:20:34 pm »
Ad.4 Tak. Dodatkowo w PATH ustawić jako pierwszą ścieżkę na klienta, za nią na serwera.
Ad.5 Instanta do tej pory nie używałem, nie wiem czy w 18tce się coś zmieni, bo wcześniejsze wersje w tej opcji nie miały tnsnames.ora wgrywanego, a potrzebujesz go żeby namiar na bazę wpisać. Nie wiem czy PPS Ci pójdzie na pełnej ścieżce wpisanej do instalatora - nie próbowałem, ale na pewno z aliasem w pliku jest wygodniej.
Ad.7 Wskazujesz alias i usera założonego przez Ciebie i dalej już leci.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Instalcja PPS na OracleXE
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 29, 2019, 19:02:10 pm »
09061303: Dzięki za pomoc!
Na razie się poddałem i postawiłem PPSa na Oracle XE 11g bo tam serwer i klient 32bit..,
ale ze względu na jego ograniczenia w stosunku do 18c trzeba będzie pomyśleć
o przeniesieniu tego jak będzie czas! Na razie za dużo tematów do  uruchomienia "na wczoraj" :-/

Teraz walczę z tak prostą rzeczą jak dostanie się na panel administracyjny Oracla.. stronka się nie ładuje :-/
A muszę sobie jakoś przynajmniej tymczasowo backup tego ogarnąć.

Pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Instalcja PPS na OracleXE
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 29, 2019, 21:58:03 pm »
Najszybciej - tymczasowo czy docelowo - spod cmd komendą exp. Stare co prawda podejście, ale jako prosty temat do ogarnięcia. Później pod harmonogram zapinasz i masz. Jedna tylko uwaga - musisz tutaj równolegle dwa schematy ogarnąć, więc do expa podajesz do logowania użytkownika system, a wskazujesz do backupu ks i pps (albo jak tam masz u siebie).
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Instalcja PPS na OracleXE
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 30, 2019, 10:34:13 am »
Najszybciej - tymczasowo czy docelowo - spod cmd komendą exp. Stare co prawda podejście, ale jako prosty temat do ogarnięcia. Później pod harmonogram zapinasz i masz. Jedna tylko uwaga - musisz tutaj równolegle dwa schematy ogarnąć, więc do expa podajesz do logowania użytkownika system, a wskazujesz do backupu ks i pps (albo jak tam masz u siebie).

Mniej więcej rozumiem co piszesz ;-)

Samemu coś tworzyć (skrypt) czy skorzystać z gotowca z
http://forumpps.pl/index.php?topic=12005.0
lub poprosić Kamsoft o jakiś ich skrypt?

Zanim zacznę backupy, pierwszą rzeczą jest chyba włączenie ARCHIVELOG loga dla bazy tak?

Pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Instalcja PPS na OracleXE
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 30, 2019, 12:13:54 pm »
W tamtym wątku jest opisany expdp - nowsze trochę narzędzie, ale nie potrzebowałem go używać do tej pory. Funkcjonalności bardzo podobne.

Jak nie włączasz RMANa, nie włączaj tej opcji. Ogólnie domyślnie, oprócz tego skryptu startowego, nie musisz zmieniać nic.
Z expem można zrobić to tak (piszę z głowy, mogę coś pominąć, musisz sprawdzić):

1) tworzysz plik param.txt i w nim umieszczasz (oczywiście wg Twoich ustawień, do nazw plików najlepiej podać pełne ścieżki)

userid=system/haslo@xe
file=kopia.dmp
log=log.log
owner=(ks,pps)
consistent=Y
feedback=5000


2) z cmd odpalasz

exp parfile=ścieżka_do_pliku_param.txt

Powinno Ci zrobić to to kopię.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 30, 2019, 13:43:38 pm wysłana przez PiotrSz »
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Instalcja PPS na OracleXE
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 30, 2019, 13:44:10 pm »
Bardzo dziękuję za pomoc! Powalczę pewnie wieczorem z tym..

Pozdrawiam

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 171
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9317 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3181 Wiadomości
karolweksler
3078 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]