collapse

Reklama


Autor Wątek: Nowe wymogi dotyczące informacji o kolejkach  (Przeczytany 7103 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maniek1979

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 5
  • Pomógł? 0
Nowe wymogi dotyczące informacji o kolejkach
« dnia: Grudnia 19, 2013, 16:53:23 pm »
Witam, dzisiaj NFZ poprzez SZOI podał nową informację o tym, że będzie wymagał (najprawdopodobniej od 01.01.2014) informacji o kolejce w raportach statystycznych z wykonanych świadczeń. Dodam tylko, że zajmuje się stomatologią.

Do tej pory prowadziłem sobie kolejkę w formie papierowej (zeszyt) i na koniec miesiąca podliczałem wszystko co trzeba i generowałem raport kolejkowy. Wygląda na to, że od nowego roku trzeba będzie w karcie świadczenia wypełniać również te rubryczkę "kolejka oczekujących". Mam w związku z tym kilka pytań:

1. Nie prowadzę terminarza w wersji elektronicznej, czy będzie możliwe wpisanie danych kolejkowych w karcie świadczenia w dniu przyjęcia pacjenta? Czyli wpisuję pacjenta, sprawdza się E-WUŚ, wpisuję świadczenia i na koniec uzupełniam rubrykę: kolejka oczekujących wpisując informacje z mojego zeszytu kiedy pacjent się rejestrował(np miesiąc wcześniej)?

2.W kolejkę wpisywałem zawsze tylko pacjentów pierwszorazowych, tych z kontynuacją leczenia nie wykazywałem w kolejce zgodnie z wytycznymi NFZ. Czy teraz wypełniając kartę świadczenia z rubryką "kolejka oczekujących", uzupełniam ją tylko przy pacjentach pierwszorazowych właśnie, a u tych z kontynuacją leczenia pozostawiam ją  jak dotąd niewypełnioną?

3. Zastanawiałem się nad prowadzeniem elektronicznego terminarza, żeby nie bawić się w ręczne liczenie wszystkiego i zeszyty ale co zrobić w momencie kiedy wcześniej zapisany pacjent wysyła na wizytę kogoś z rodziny a ta osoba nie figuruje przecież w terminarzu?

4. Czasami zdarzają sie przypadki, że umówiony pacjent nie stawi się na wizytę a akurat zjawi się inny (np wypadła plomba), skoro i tak siedzę to zwykle przyjmowałem takich pacjentów, jak wybrnąć z nimi w sprawach kolejkowych?

Przepraszam,że  trochę przydługo może ktoś się przez te wątpliwości przedrze  i pomoże :) Tak sobie dziś pomyślałem, że z roku na rok staje się coraz bardziej urzędnikiem niż dentystą i tak się zastanawiam czy póki jeszcze jestem młody nie rzucić tego w piz.....u i nie wyjechać za granicę, bo za parę lat będzie za pózno.
Pozdrawiam wszystkich Walczących :)

Offline Monia

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 245
  • Pomógł? 3
Odp: Nowe wymogi dotyczące informacji o kolejkach
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 19, 2013, 22:04:07 pm »
Ja chyba polecę w kosmos,jeszcze dopiepszają nam stomatologom szczegółowe kolejki?U nas jeszcze nie ma tego komunikatu,ale kto wie.Też zapisywałam w kolejkę w zeszycie i stary notatnik już wyrzuciłam .Ciekawe czy te elektroniczne zapisy będą obowiązywać zapisu pacjentów jeszcze nieprzyjętych,bo inaczej klapa.Dokładnie mam te same pytania i wątpliwości co Ty.Do tej pory sama prowadziłam sprawozdawczość i dawałam radę,ale teraz to już chyba oszaleję.Nawet chyba i tak nie warto mi zaczynać współpracę z informatykiem,bo przecież podobno wchodzi od sierpnia EDM i tak każdy świadczeniodawca będzie musiał pracować on-line.Coraz krótsze kontrakty,coraz mniejsze pieniądze i coraz większe wymagania.Czasami mam ochotę to wszystko rzucić w diabły.Zawsze można przejść na prywatę.Jak dojdę do ściany i będę miała objawy nerwicopsychozy to tak właśnie zrobię.Pozdrawiam.

Offline dana51

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 119
  • Pomógł? 8
Odp: Nowe wymogi dotyczące informacji o kolejkach
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 19, 2013, 22:25:24 pm »
Witam, dzisiaj NFZ poprzez SZOI podał nową informację o tym, że będzie wymagał (najprawdopodobniej od 01.01.2014) informacji o kolejce w raportach statystycznych z wykonanych świadczeń. Dodam tylko, że zajmuje się stomatologią.

Do tej pory prowadziłem sobie kolejkę w formie papierowej (zeszyt) i na koniec miesiąca podliczałem wszystko co trzeba i generowałem raport kolejkowy. Wygląda na to, że od nowego roku trzeba będzie w karcie świadczenia wypełniać również te rubryczkę "kolejka oczekujących". Mam w związku z tym kilka pytań:

1. Nie prowadzę terminarza w wersji elektronicznej, czy będzie możliwe wpisanie danych kolejkowych w karcie świadczenia w dniu przyjęcia pacjenta? Czyli wpisuję pacjenta, sprawdza się E-WUŚ, wpisuję świadczenia i na koniec uzupełniam rubrykę: kolejka oczekujących wpisując informacje z mojego zeszytu kiedy pacjent się rejestrował(np miesiąc wcześniej)?

2.W kolejkę wpisywałem zawsze tylko pacjentów pierwszorazowych, tych z kontynuacją leczenia nie wykazywałem w kolejce zgodnie z wytycznymi NFZ. Czy teraz wypełniając kartę świadczenia z rubryką "kolejka oczekujących", uzupełniam ją tylko przy pacjentach pierwszorazowych właśnie, a u tych z kontynuacją leczenia pozostawiam ją  jak dotąd niewypełnioną?

3. Zastanawiałem się nad prowadzeniem elektronicznego terminarza, żeby nie bawić się w ręczne liczenie wszystkiego i zeszyty ale co zrobić w momencie kiedy wcześniej zapisany pacjent wysyła na wizytę kogoś z rodziny a ta osoba nie figuruje przecież w terminarzu?

4. Czasami zdarzają sie przypadki, że umówiony pacjent nie stawi się na wizytę a akurat zjawi się inny (np wypadła plomba), skoro i tak siedzę to zwykle przyjmowałem takich pacjentów, jak wybrnąć z nimi w sprawach kolejkowych?

Przepraszam,że  trochę przydługo może ktoś się przez te wątpliwości przedrze  i pomoże :) Tak sobie dziś pomyślałem, że z roku na rok staje się coraz bardziej urzędnikiem niż dentystą i tak się zastanawiam czy póki jeszcze jestem młody nie rzucić tego w piz.....u i nie wyjechać za granicę, bo za parę lat będzie za pózno.
Pozdrawiam wszystkich Walczących :)

Ad. 1
Jak najbardziej jest to możliwe i tak właśnie używane.

Ad.2
Nie wiem jak jest w wypadku stomatologii, ale  w AOS wpisujemy 1 razowych lub pacjentów którzy byli i się zgłoszą z jakimś innym problemem po np. 6 m-cach. Nie wpisujemy np. ciężarnych, które przychodzą na wizytę.

Ad.3
Wtedy wykreślasz pacjenta- rezygnacja świadczeniobiorcy i wpisujesz nowego.

Ad.4
Tak samo jak wyżej, wykreślasz/usuwasz pacjenta i wpisujesz nowego w trybie nagłym ( tryb nagły- przyjęcie w ciągu 3 dni).I jedna uwaga od. trybu nagłego jeśli pacjent zgłasza się dzisiaj i przyjmujesz go dzisiaj, w kolejce wpisujesz datę kiedy się rejestrował - wczorajszą  :o

Mam nadzieję że pomogłam,
U nas niektórzy mają swoje kalendarze i dopiero z nich się wpisuje albo wcześniej albo na wizycie.

Offline Monia

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 245
  • Pomógł? 3
Odp: Nowe wymogi dotyczące informacji o kolejkach
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 20, 2013, 00:37:24 am »
Ja dziękuję,bo wszystko wydaje się logiczne ,może dam radę z tymi imiennymi kolejkami,zresztą wszystko wyjdzie w praktyce.Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz, kolejki te imienne ,szczegółowe zaczęły obowiązywać na podstawie zarządzenia w którym w załączniku były wyszczególnione dziedziny lekarskie które muszą prowadzić szczegółowe kolejki,wśród tych specjalności nie było stomatologii,o ile wiem nowe zarządzenie w tym temacie nie pojawiło się,czy wystarczy  jedynie komunikat,którego zresztą u nas jakoś nie ma,no czeski film.Pozdrawiam.

Offline cobratw

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 301
  • Pomógł? 14
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Nowe wymogi dotyczące informacji o kolejkach
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 20, 2013, 07:48:19 am »
Ad.4
Tak samo jak wyżej, wykreślasz/usuwasz pacjenta i wpisujesz nowego w trybie nagłym ( tryb nagły- przyjęcie w ciągu 3 dni).I jedna uwaga od. trybu nagłego jeśli pacjent zgłasza się dzisiaj i przyjmujesz go dzisiaj, w kolejce wpisujesz datę kiedy się rejestrował - wczorajszą  :o

jeśli pacjent zgłosił się dziś i został dziś przyjęty to nie ma kolejki, bo jest na bieżąco

Offline Maniek1979

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 5
  • Pomógł? 0
Odp: Nowe wymogi dotyczące informacji o kolejkach
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 20, 2013, 09:36:00 am »
Cobrat i Dana dzięki za podpowiedzi sporo mi wyjaśniły, pozostaje kwestia pktu. drugiego, co zrobić z pacjentami na kolejnych wizytach. Na mój rozum pozostawić pole puste.
Co do pktów 3 i 4, to czy w takim razie jak przyjmę pacjenta na bieżąco, bez umieszczania w kolejce, to potem w razie kontroli nie zarzuci mi ktoś, że przyjmuje pacjentów poza kolejnością?
Pozdrawiam

Offline gringo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 815
  • Pomógł? 22
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Nowe wymogi dotyczące informacji o kolejkach
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 20, 2013, 09:50:21 am »
Prośba, czy ktoś może wkleić tutaj ten komunikat z SZOI. W ZP nie ma tego a warto zapoznać się ze szczegółową treścią tego dokumentu.
Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Nowe wymogi dotyczące informacji o kolejkach
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 20, 2013, 11:02:31 am »
pozostaje kwestia pktu. drugiego, co zrobić z pacjentami na kolejnych wizytach. Na mój rozum pozostawić pole puste.

Wg mnie, wszędzie gdzie pacjent nie jest "kolejkowy" zostawiamy puste miejsce o kolejce na świadczeniach.
Pacjent kolejkowy to taki który nie został przyjęty w dniu zgłoszenia, został mu wyznaczony termin i jest to jego pierwsza wizyta na dany problem zdrowotny (moja interpretacja - dokładnej szukajcie w NFZ ;-) ).
NFZtowi chodzi pewnie o to, żeby ilość oczekujących z raportu statystycznego kolejki zgadzała się z ilościami przekazywanymi na świadczeniach!

Swoją droga ciekawy jestem jak można ręcznie liczyć statystyki kolejek.. co się później dziwić, jakie cuda niektórzy w kolejach wykazują..

Cytuj
Co do pktów 3 i 4, to czy w takim razie jak przyjmę pacjenta na bieżąco, bez umieszczania w kolejce, to potem w razie kontroli nie zarzuci mi ktoś, że przyjmuje pacjentów poza kolejnością?

Pacjenci kolejkowi powinni być przyjmowani wg kolejności i niby nie ma zmiłuj..
Jednakże pacjent "nagły" nie idzie do kolejki więc można go "wepchać"
Aha właśnie.. trzeba by jeszcze wyjaśnić czy chodzi Wam o pacjentów naprawdę nagłych (i taki typ ustawiamy na świadczeniu) czy pacjent w kolejce pilnej.
Bo kolejki powinno się do każdej komórki prowadzić 2. Stabilną i pilną (pacjenci z pilnej powinni być przyjęci chyba do 3 miesięcy od zapisu).

Pozdrawiam

Offline LilkaD

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Pomógł? 0
Odp: Nowe wymogi dotyczące informacji o kolejkach
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 14, 2014, 09:17:45 am »
Nowe wymogi w Mazowieckim OW NFZ:
Komunikat operatora systemu SZOI
Numer komunikatu:    601305
Data publikacji:    2014-01-10
Temat:    SZOI CENTRALNY - LISTY OCZEKUJĄCYCH

KOMUNIKAT  DO  WSZYSTKICH  ŚWIADCZENIODAWCÓW ZOBOWIĄZANYCH  DO  PRZEKAZYWANIA  RAPORTÓW  LIST OCZEKUJĄCYCH  W  APLIKACJI  SZOI  CENTRALNY


W związku z napływającymi do Departamentu Spraw Świadczeniobiorców Centrali NFZ wątpliwościami co do konieczności i częstotliwości zmiany daty oceny list oczekujących, prowadzonych przez świadczeniodawców w SZOI dla wybranych 6 świadczeń wysokospecjalistycznych, w przypadku świadczeniodawców, którzy nie mają nikogo wpisanego na te listy, Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ informuje, co następuje:

    Świadczeniodawcy realizujący obecnie świadczenia, na które są prowadzone listy oczekujących w SZOI, wyłącznie w trybie nagłym nie powinni dokonywać w SZOI zmiany daty oceny listy oczekujących;
    Świadczeniodawcy realizujący świadczenia, na które są prowadzone listy oczekujących w SZOI, w trybie planowym powinni, pomimo braku osób oczekujących, co najmniej raz w miesiącu dokonywać zmiany daty oceny listy oczekujących.

Zmiana w SZOI dat oceny list oczekujących, co najmniej raz w miesiącu, jest warunkiem niezbędnym, aby aktualne (za ostatni okres sprawozdawczy) dane statystyczne z zakresu prowadzonych przez świadczeniodawców w SZOI list oczekujących zostały przez system
w sposób automatyczny wygenerowane, a następnie opublikowane w internetowym serwisie ?Kolejki oczekujących?.
 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Działem Ewidencji Ubezpieczonych
MOW NFZ pod numerem telefonu 22/279-79-21, 279-79-22, 279-79-23.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2014, 09:25:09 am wysłana przez LilkaD »
Pozdrawiam.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 158
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9317 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3181 Wiadomości
karolweksler
3078 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]