collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-SOMED - powtórki leków  (Przeczytany 3557 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3183
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
KS-SOMED - powtórki leków
« dnia: Czerwca 29, 2017, 09:52:38 am »
Hej,

chciałem się dowiedzieć jak u Was jest rozwiązana kwestia wypisywania powtórek recept. Wiem, że pielęgniarka bez uprawnień nie może wypisywać recept, ale jak wiadomo w wielu przychodniach gdzie recepty nie są drukowane tylko wypisywane ręcznie wygląda to tak, że:
 
1. pacjent zostawia karteczkę z informacją jakich leków potrzebuje
2. pielęgniarka wyciąga kartotekę pacjenta i wypisuje receptę weryfikując leki z kartki z lekami z kartoteki
3. wypisana recepta wraz z kartoteką jest przekazywana lekarzowi
4. lekarz weryfikuje poprawność wystawionej recepty, podbija i podpisuje receptę
5. pacjent odbiera podpisaną receptę

W KS-PPS nie ma z tym problemu (a przynajmniej nie było jakiś czas temu jak sprawdzałem).Chciałem się dowiedzieć jak podobną funkcjonalność można osiągnąć w KS-SOMED.

Znalazłem w terminarzu funkcję "Zlecenie na leki", ale wg mnie działa ona tak jak powinna. Chciałem się dowiedzieć czy istnieje możliwość takiej konfiguracji aby działało to następująco:

1. pacjent zostawia karteczkę z informacją jakich leków potrzebuje
2. pielęgniarka rejestruje w terminarzu wizytę pacjenta (mamy w grafiku godziny przeznaczone na wypisywanie recept) i jednocześnie wypisuje zlecenie na leki pacjenta (chodzi o to żeby można to było zrobić w jednym oknie/kroku bo teraz wg mnie to najpierw trzeba zarejestrować pacjenta a później wystawić zlecenie na leki)
3. Lekarz wchodzi do modułu wizyta i w poczekalni widzi m.in. pacjentów, którym trzeba wystawić leki.
4. Lekarz otwiera wizytę pacjenta, gdzie widać już jakie leki powinny być wystawione i klika drukowanie recepty (oczywiście po wcześniejszej weryfikacji z kartoteką pacjenta), wpisuje icd-10 (zazwyczaj Z76.0) żeby nie było później ewentualnej koincydencji i zamyka wizytę.
5. pacjent odbiera podpisaną receptę
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: KS-SOMED - powtórki leków
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 29, 2017, 16:42:15 pm »
oczywiście po wcześniejszej weryfikacji z kartoteką pacjenta
Oczywiście 8)

Funkcjonalność o której piszesz powoduje, że rejestratorka dodaje pacjentowi leki zażywane. To samo może zrobić lekarz na wizycie kliknięciem na wystawionym leku pkm i wybraniem z menu "dodaj lek zażywany". Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że zachowywane jest dawkowanie i nie ma ewentualnej pomyłki rejestracji i konieczności sprawdzania przez lekarza za każdym razem leku z kartoteką.
Proponowałbym więc takie podejście.
Wystawianie stałych leków pacjentowi stanie się banalnie proste i sprowadzi się do zaznaczenia wybranych leków zażywanych i wybraniu wystaw receptę z menu pkm. Wystawi się wtedy recepta na wszystkie zaznaczone leki. Wystarczy lekarzowi tylko przekazać, które leki ma wypisać. Zaręczam, że jest to szybsze rozwiązanie dla lekarza niż sprawdzanie każdego leku za zgodność z kartoteką, że o wyszukiwaniu takich danych w dokumentacji medycznej przez rejestratorki aby dodać je do leków zażywanych.

Można tak lub maksymalizując panel z receptami i kopiować leki/recepty pojedynczo po wcześniejszym odszukaniu na liście. Pierwsza metoda wydaje mi się jednak szybsza.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3183
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - powtórki leków
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 30, 2017, 10:57:12 am »
Dzięki Sorn za odpowiedź. W między czasie jeszcze sobie potestowałem tą funkcjonalność i jest tak jak napisałeś. W Twoim rozwiązaniu jest jednak pewien problem. Pielęgniarka/Rejestratorka i tak musi przekazać jakie leki należy wystawić. Problem pojawia się też ze względu na to że u nas lekarze dopiero zaczynają przygodę z drukowaniem recept/zleceń itp. i cała dotychczasowa kartoteka jest w formie papierowej, więc pewnie przez dłuższy czas trzeba będzie nią posiłkować w trakcie wizyt.
Czy nie uważasz, że zamiast wybierać z menu ppm powinny być przyciski (przecież jest dużo miejsca obok przycisku pozwalającego drukować dawkowanie) umożliwiające wydruk wszystkich zażywanych leków i zaznaczonych zażywanych leków?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: KS-SOMED - powtórki leków
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 30, 2017, 14:29:12 pm »
Moim zdaniem taki przycisk na pewno byłby pomocny dla lekarzy i przyspieszyłby im pracę.

Na już, mamy do wykorzystania skróty klawiszowe.
"w" wystawia receptę na bieżący (kliknięty) lek lub na wszystkie zaptaszkowane.
shift+ "w" wystawia receptę na wszystkie leki zażywane.

Alternatywnie można zaznaczyć wybrane leki i przeciągnąć je na przycisk "Dodaj nowy lek zażywany". Rozpoczyna to proces wystawiania recepty.

Jeżeli chodzi o listę leków do wypisania, to chyba najlepszym sposobem jest zeskanowanie takiego wniosku i dołączenie go do wizyty. Lekarz wtedy może otworzyć taki załącznik i sprawdzić co jest potrzebne. Jeżeli jednak papier króluje to można taki wniosek przekazać lekarzowi razem z kartotekami papierowymi.

Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: KS-SOMED - powtórki leków
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 30, 2017, 16:20:32 pm »
W moim POZ wystawiamy tylko my recepty powtórkowe, nie angażujemy w to pielęgniarek- tak jest zdecydowanie szybciej wbrew pozorom, znasz pacjenta, wiesz na co zwrócić uwagę, również (co bardzo istotne) na fakt, że któregoś leku "unika"- z jakiegoś powodu wydaje mu się nieważny lub szkodliwy- np. często dotyczy to "leków od cholesterolu". Oprócz sposobów wystawiania recept które Panowie przedstawiliście, bardzo wygodne i często przeze mnie stosowane, jest cofnięcie się na poprzednią wizytę i przekopiowanie całej recepty(recept)- przez przeciągnięcie i wtedy na obecnej wizycie tylko klikasz drukuj. Przy liście stałych leków masz dwie daty- pierwszego i ostatniego wypisania leku, co pozwala szybko zlokalizować odpowiednią wizytę "lekową".
Pozdrawiam

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3183
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - powtórki leków
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 01, 2017, 10:13:20 am »
Isiek, dzięki za cenne uwagi. Dobrze wiedzieć w jaki sposób pracują lekarze już obeznani z KS-SOMED. Najciężej będzie jednak przekonać lekarzy do zmiany przyzwyczajeń. Pozwolę się posiłkować Twoją wypowiedzią to może się uda :)
Mam jednak pytanie jak dokładnie wygląda u Ciebie wypisywanie powtórek. Chodzi mi o takie wypisywanie bez wizyty pacjenta u lekarza, czyli że pacjent lub ktoś przez niego uprawniony przychodzi z listą leków, które mu się kończą, a które stale przyjmuje.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: KS-SOMED - powtórki leków
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 01, 2017, 10:41:47 am »
Trochę z przymrużeniem oka podeszliśmy do konieczności "zgody" pacjenta na wypisanie leku bez osobistej wizyty, bo organizacyjnie jest to bardzo trudne a nasza znajomość pacjenta w dużym stopniu chroni nas przed "nieprawidłowościami". Dla bezpieczeństwa w kontekście NFZ, w szablonie wywiadu (w ogóle pracujemy na autorskich szablonach pozwalających nam zautomatyzować wpisy w większości sytuacji- ale to inny temat) jest wpis mniej więcej "pacjent (lub rodzina pacjenta) kontaktuje się telefonicznie z prośbą o wypisanie recept na stałe leki, pacjent nie zgłasza nowych dolegliwości, zalecam kontynuację  stałego leczenia", ten wpis w HZiCh stosujemy niezależnie od sposobu zlecenia nam przepisania recept, co moim zdaniem jest wystarczające pod względem formalnych wymogów. W praktyce albo pacjent albo rodzina starszej/ niepełnosprawnej osoby dzwonią do rejestracji albo przychodzą osobiście do rejestracji, dostają informacje, że recepta w rejestracji będzie do odbioru następnego dnia, w szczególnych sytuacjach tego samego popołudnia. Pielęgniarki wiedzą kto u kogo się leczy ale starają się dzielić "sprawiedliwie" ;) z uwzględnieniem recept dla seniorów (jeden z lekarzy pracuje pod nadzorem), magiczne karteczki pojawiają się na biurku pod monitorem a pacjentów wpisujemy na ostatni termin danego dnia w terminarzu. W razie moich uwag, do recept dołączam karteczkę, np. z wyjaśnieniem dlaczego danego leku nie wypiszę (oczywiście zaocznie wypisujemy tylko i wyłącznie stałe leki) albo zapraszam na następną wizytę osobiście (pilnuję, żeby pacjent co kilka miesięcy się u mnie pojawił). Recepty są do odbioru w rejestracji.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3183
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - powtórki leków
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 12, 2017, 12:33:36 pm »
trochę potestowałem jeszcze funkcję Zlecenia na leki i robi ona niemalże to czego oczekiwałem.

Z tego co zauważyłem to w momencie kiedy pracownik rejestracji w module terminarz wystawi pacjentowi zlecenie na leki (w funkcjach medycznych) to lekarz widzi u siebie w poczekalni takich pacjentów ze zleceniami, na końcu listy. W wizycie tej są już wypisane leki, na które było zlecenie i wystarczy tylko wydrukować receptę. Niestety wizyta taka nie ma automatycznie dodanej odpowiedniej usługi (Porada Lekarska Ambulatoryjna) i "zmuszamy" lekarza do pamiętania o kolejnej czynności.
Ponadto pracownik rejestracji nie jest w stanie sprawdzić czy dodane przez niego "Zlecenie na leki" faktycznie się dodało. Czasami zachodzi też konieczność aby inny pracownik rejestracji sprawdził czy takie zlecenie na leki już zostało dodane a teraz z tego co widzę takiej funkcji nie ma.
Wady aktualnego rozwiązania to:
- brak widoczności dodanego już zlecenia na leki w terminarzu
- konieczność wyboru właściwej usługi przez lekarza

Może KS dałby radę niedużym nakładem pracy trochę ulepszyć tą funkcję aby pozbyć się wymienionych wad? A może da się tak skonfigurować KS-SOMED aby już teraz się ich pozbyć?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 164
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9319 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3183 Wiadomości
karolweksler
3080 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1625 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]