collapse

Reklama


Autor Wątek: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ  (Przeczytany 1808 razy)

2 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lillka

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 164
  • Pomógł? 8
  • MOW NFZ
Odp: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 25, 2024, 12:42:38 pm »
Ciekawe jak sobie z tym poradzą inne programy niż Kamsoft, które sprawdzają codziennie EWUŚ 'hurtowo'  :o

Przepraszam, że się wtrącę, ale to stwierdzenie może wprowadzać w błąd. Zarówno PŚ, jak i SZOI jak i eWUS nie są "kamsoftu". Są NFZ. To, że KS wykonuje tam jakieś czynności nie ma żadnego przełożenia na inne programy KS. Sprawy te regulują odpowiednie zapisy umów. Dlatego też Kamsoft, tak jak każdy inny producent ma dokładnie takie same warunki.

No tak, zgadza się, daleko posunięte uproszczenie, przepraszam. Bardziej mi chodziło o to, że Kamsoft najszybciej pewnie ogarnie temat z którym przyjdzie się mierzyć (jak zawsze z resztą) ze względu na chociaż częściową znajomość środowiska, ogólnie pojętego, w jakim pracuje NFZ. I to raczej w pozytywnym znaczeniu, a nie jakiś niepoprawnych insynuacji  ;)

Offline MarekJ

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Pomógł? 0
Odp: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 25, 2024, 14:01:45 pm »
Na Portalu Śląskim właśnie się pojawił komunikat o wprowadzeniu 2FA. Codziennie człowiek się loguje po kilkanaście razy na Portal i za każdym razem kodzik. Super. Przy wywalaniu się samego Portalu to za jedną sesję sprawdzenia czegoś będzie trzeba po kodzik sięgać dodatkowe kilka razy.

Offline frodo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 961
  • Pomógł? 29
  • Zachodniopomorskie
Odp: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 25, 2024, 14:08:09 pm »
Na koncie SZOI można aktywować 2FA i działa ale na tym samym koncie logowanie do eWUŚ nie wymaga podwójnej autoryzacji a ma zacząć obowiązywać wcześniej zaraz po majówce. Na stronie eWUŚ po zalogowaniu nie ma na razie możliwości aktywacji 2FA chociaż wraz z SZOI są powiązane bo zmiana hasła na SZOI powoduje automatyczną zmianę hasła na eWUŚ.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9317
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ
« Odpowiedź #18 dnia: Kwietnia 25, 2024, 14:13:31 pm »
Przed chwilą wysłałem pwt przez webservice na koncie z włączonym uwierzytelnianiem i przyjęło bez niczego.

Offline frodo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 961
  • Pomógł? 29
  • Zachodniopomorskie
Odp: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ
« Odpowiedź #19 dnia: Kwietnia 25, 2024, 14:37:21 pm »
W dokumentacji użytkownika e-WUŚ , będącej załącznikiem do komunikatu na SZOI jest we wstępie:

Jeżeli dla operatora w portalu SZOI/SNRL została zarejestrowana aplikacja przeznaczona do logowania
wieloskładnikowego MFA, to podczas logowania do eWUŚ po uzupełnieniu loginu oraz hasła wymagane jest
dodatkowo uzupełnienie kodu weryfikacyjnego wygenerowanego w aplikacji zewnętrznej.

Ale jak sprawdziłem to jeszcze nie działa przy próbie logowania do eWUŚ

Offline Gabinet2013

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Pomógł? 0
Odp: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 25, 2024, 20:23:32 pm »
hejka,my mamy kspps i przez terminarz robimy ewuś dla wszystkich pacjentów zapisanych na każdy dzień,czasem przez świadczenia i pacjentów tez coś przeewusiujemy w ksppsie,oprócz tego mamy konto na szoi,mógby ktoś z Was wytłumaczyć co się zmieni w takim przypadku i co to jest to 2FA?

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9317
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 25, 2024, 20:28:12 pm »
2FA? Uwierzytelnianie dwuskładnikowe. W obecnych czasach dostępne prawie wszędzie. Bank, e-mail, najróżniejsze konta. Wszędzie można to sobie włączyć dla własnego bezpieczeństwa. Profil zaufany, gabinet.gov.pl to ma nawet obowiązkowo.

Offline Gabinet2013

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Pomógł? 0
Odp: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ
« Odpowiedź #22 dnia: Kwietnia 25, 2024, 20:31:47 pm »
2FA? Uwierzytelnianie dwuskładnikowe. W obecnych czasach dostępne prawie wszędzie. Bank, e-mail, najróżniejsze konta. Wszędzie można to sobie włączyć dla własnego bezpieczeństwa. Profil zaufany, gabinet.gov.pl to ma nawet obowiązkowo.
właśnie doczytałam:)
Ale jak ma się to odbywać z kontem szoi?bedzie sms?czy coś innego jak profil zaufany...

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9317
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 25, 2024, 20:38:03 pm »
Najłatwiej to zainstalować sobie aplikację do uwierzytelniania. Pełno tego jest, ja mam 2FAS. Logujesz się i z aplikacji przepisujesz kod. Trwa to wszystko dłużej jakieś 3 sekundy.

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3078
  • Pomógł? 222
Odp: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 25, 2024, 22:14:01 pm »

Ale jak sprawdziłem to jeszcze nie działa przy próbie logowania do eWUŚ
W komunikacie jest info, że zacznie po majówce.
2FA jest dostępne na szoi od jesieni 2023 r. i działa tylko wobec szoi. Teraz będą to rozbudowywać o kolejne systemy i zacząć wymagać stosować  a nie tylko oferować jako opcję dla chętnych.

Offline pieszyce

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Pomógł? 0
Odp: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 26, 2024, 08:21:33 am »
Najłatwiej to zainstalować sobie aplikację do uwierzytelniania. Pełno tego jest, ja mam 2FAS. Logujesz się i z aplikacji przepisujesz kod. Trwa to wszystko dłużej jakieś 3 sekundy.
Mam pytanie, czy aplikacje np w smartfonie może pracować w trybie offline? Czy musi mieć dostęp do internetu?

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9317
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 26, 2024, 08:28:49 am »
No raczej jednak musi. Inna opcja - kody zapasowe, które można sobie wydrukować. Problem w tym, że te kody są trochę przydługawe...

Offline marcheffka

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 6
  • Pomógł? 0
Odp: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 26, 2024, 09:03:42 am »
Witam, o ile z logowaniem na SZOI  ogarniam o tyle chciałabym wiedzieć jak to będzie wyglądało z Ewusiem tak od praktycznej strony. Przychodzę na 7 do pracy, robię kawę, odpalam somed i klikam sprawdź uprawnienia wszystkich zarejestrowanych i......??
"Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów" Albert Einstein

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 826
  • Pomógł? 76
  • W-M OW NFZ
Odp: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ
« Odpowiedź #28 dnia: Kwietnia 26, 2024, 09:41:19 am »
Już było wyżej - chodzi o logowanie przez przeglądarkę, nie przez webservice z programu.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2024, 10:20:25 am wysłana przez Profesor Wilczur »

Offline marmolada

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 55
  • Pomógł? 6
Odp: Podwójna autoryzacja 2FA w portalach NFZ
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 26, 2024, 10:04:18 am »
Kolejną przesłanką, że to nie będzie dotyczyło ewuś web service (czyli sprawdzania z programów), jest fakt, że w dokumentacji dla twórców oprogramowania nie ma o tym ani słowa: https://www.nfz.gov.pl/dla-swiadczeniodawcy/ewus/tworcy-oprogramowania/.

Oczywiście, teoretycznie mogliby "zapomnieć" o tym wspomnieć  ;D ale jak do tej pory dokumentacja ewuś była zawsze OK.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 179
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9317 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3181 Wiadomości
karolweksler
3078 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]