collapse

Reklama






Autor Wątek: zgony - weryfikacja wsteczna - lekarz  (Przeczytany 16575 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: zgony - weryfikacja wsteczna - lekarz
« Odpowiedź #30 dnia: Października 19, 2012, 09:47:10 am »
Właśnie dosięgła mnie wsteczna weryfikacja świadczeń za lata 2009-2010 związana ze zgonami.
CIACH ;-)

Jakich umów dotyczą te korekty ?
I dlaczego później piszesz o korygowaniu świadczeń ?? Jak mogły być wystawiane świadczenia dla pacjentów po zgodnie ?
U nas takie świadczenia mogą się zdarzyć tylko w 2 przypadkach.
1 - pomyłka PESELu pacjenta i "trafienie" na pacjenta który już nie żyje
2 - lekarz POZ jedzie stwierdzić zgon pacjenta i zgłasza to jako odbytą wizytę, która jest później kwestionowana przez NFZ bo "pacjent" już nie żył (swoją drogą ciekawe kto ma w takim razie za stwierdzenie zgonu zapłacić..)

Ja już wystawiałem korekty do zgonów za 2009 i 2010 ale tylko i wyłącznie do deklaracji POZ. Nasz Małopolski OW NFZ przysyłał to z 1-1,5 rocznym opóźnieniem w stosunku do korygowanego okresu . Teraz czekam aż sobie o 2011 przypomną..
Samo korygowanie deklaracji było proste ale czaso i papiero chłonne. W 2009 mieliśmy w POZ nie tylko lekarza ale też całodobówkę i transport czyli za każdy miesiąc 3 FV do korekty.
W przypadku transportu były to korekty po np 0,37zł za dany miesiąc ...

pozdrawiam

ps,: z ciekawostek weryfikacyjnych to MOW NFZ właśnie nam przysłał wykaz deklaracji za 2011 rok gdzie pacjenci dokonali trzeciego i więcej wyboru lekarza w danym roku (bezpłatnie przysługują 2) .. nudzi im się tam na górze chyba :-/

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3183
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: zgony - weryfikacja wsteczna - lekarz
« Odpowiedź #31 dnia: Października 19, 2012, 11:35:51 am »
Z korygowaniem świadczeń to źle się wyraziłem. Chodzi oczywiście o weryfikację list POZ trzy lata wstecz a w związku z tym korektę rachunków. Cała akcja dotyczy umów POZ (dzisiaj powinna zakończyć się wysyłka do świadczeniodawców w naszym oddziale).
Z informacji jakie uzyskałem weryfikacja wsteczna jest robiona na podstawie art. 118 Kodeksu Cywilnego:

Cytuj
Art. 118. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej -- trzy lata.

czyli wg mnie jeżeli już, to mogą się cofać maksymalnie o 3 lata i się zastanawiam czy świadczeniodawcy powinni robić korekty do pierwszych miesięcy 2009 roku skoro informacja z NFZ przyszła w październiku 2012 roku.

superrewizor, Twoje ostatnie wpisy sugerują, że znasz się na rzeczy. Co ty o tym sądzisz?

PS. a co Wy macie zrobić z tą informacją?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: zgony - weryfikacja wsteczna - lekarz
« Odpowiedź #32 dnia: Października 19, 2012, 13:54:30 pm »
Mi się coś kołacze w głowie, że NFZ może kontrolować do 5 lat wstecz .. (nie wiem czy w umowach nie ma takiego zapisu ale teraz nie sprawdzę)

I u nas by się to zgadzało bo niedawno MOW NFZ bardzo gonił, żeby zdążyć zweryfikować świadczenia z 2007 roku ..
Z miesiąc-dwa temu przysłali nam listę kilkunastu świadczeń z STM, jednego z PRO i ok 20 z REH za 2007 rok które zakwestionowali i można się było odwołać podpierając się dokumentacją medyczną lub przyznać do błędu i wystawić korektę lub UWAGA prosić o notę księgową!
Chwilka zaraz znajdę jak to dokładnie ujęli
JEST - trochę inaczej niż pamiętałem
"Równocześnie informujemy, że nieprzekraczalnym terminem na przekazanie do Funduszu właściwych korekt (rachunków/faktur korygujących oraz ww. zestawień) lub złożenie ewentualnych odwołań od wykazanych błędów jest dzień 30 września 2012 roku. Po wyznaczonym okresie nastąpi analiza przesłanych odwołań i ustalenie ostatecznej listy błędnych świadczeń, do których w razie braku korekty rachunku, wystawione zostaną noty obciążeniowe. Jednocześnie informujemy, że odwołania złożone po ww. terminie lub nie zawierające ww. danych nie będą rozpatrywane."

Pozdrawiam

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: zgony - weryfikacja wsteczna - lekarz
« Odpowiedź #33 dnia: Października 19, 2012, 14:16:16 pm »
Roszczenie jest wtedy kiedy to by oni wystąpili z notą obciążeniową czy np. wezwaniem do zapłaty, a póki co wymagają od nas zrobienia korekt a to nie jest roszczenie. Oni to dobrze wiedzą i czuję, że wystąpią z takimi notami ale tylko do tych co nie zrobią korekt. Zawsze to mniej pracy niż by mieli do wszystkich.

Ja mam jeden przypadek kiedy to w międzyczasie świadczeniodawca przekształcił się z z o.o. na sp.j - zmienił się nip i regon i jeden taki mi każe robić na obecnym nipie korekty do rachunków poprzedniej firmy :) masakra jakaś :)

Offline kangoo12

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Pomógł? 10
Odp: zgony - weryfikacja wsteczna - lekarz
« Odpowiedź #34 dnia: Listopada 15, 2012, 09:28:02 am »
Witajcie.
Mam pytanie, czy wystawialiście też korekty za 2009 i 2010 do umów w rodzaju transport w POZ i nocna i świąteczna opieka pielęgniarki. Mi "poradzono" nie ruszać ich, a wystawić tylko lekarza i pielegniaki.
Pozdrawiam

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3183
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: zgony - weryfikacja wsteczna - lekarz
« Odpowiedź #35 dnia: Listopada 15, 2012, 10:54:46 am »
Nie mam tego zakresu, więc nie wystawiałem.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline vers

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Pomógł? 0
Odp: zgony - weryfikacja wsteczna - lekarz
« Odpowiedź #36 dnia: Listopada 27, 2012, 21:11:40 pm »
Hej,

Chcialbym wystawic rzeczone korekty w Kuj-Pom. Zmienilem w SZOI i PPS model rozliczen. Wchodze w rachunki, robie spr i wystawiam recznie korekte na podstawie pliku excelowego, jaki zostal nam wyslany. Czy to wszystko, czy cos jeszcze powinienem zrobic?

Offline zibi

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 14
  • Wielkopolski OW
Odp: zgony - weryfikacja wsteczna - lekarz
« Odpowiedź #37 dnia: Listopada 27, 2012, 21:46:59 pm »
Qcze a w WLKP księstwie pojawiły się znów zwrotki do list za 2011 rok co do zgonów :(
tylko już w sierpniu raz to robiliśmy :(

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 118
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9325 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3183 Wiadomości
karolweksler
3088 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1625 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]