collapse

Reklama


Autor Wątek: Baza danych i NAS  (Przeczytany 1546 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline macieqq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Pomógł? 1
Baza danych i NAS
« dnia: Listopada 25, 2019, 13:19:24 pm »
Witam.

Obecnie korzystam z KS-PPS na jednym urządzeniu tj. na laptopie. Program jest zainstalowany jako serwer i na tym laptopie oczywiście trzymam całą bazę danych.

Czy istnieje możliwość zainstalowania KS-PPS jako "serwer" na tym laptopie (niestety nie posiadam żadnego dedykowanego serwera), lecz samą lokalizację bazy danych wskazać na urządzenie NAS (planuję zakup jego zakup tak czy inaczej)? Czy mógłbym wtedy jakoś zdalnie łączyć się z taką bazą danych? Czy mógłbym wtedy podpiąć w jakiś sposób taką bazę danych z NAS pod drugi komputer z PPSem w opcji klient?

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 826
  • Pomógł? 76
  • W-M OW NFZ
Odp: Baza danych i NAS
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 25, 2019, 13:33:03 pm »
Zapewne można by zamontować udział SMB, wrzucić tam .fdb i pracować na takiej bazie ale.... chyba nie polecałbym takiego rozwiązania.
 
Są tez NASy, na których można postawić zwirtualizowany serwer (windows + firebird). Wtedy to zupełnie inna rozmowa :-)

Offline macieqq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Pomógł? 1
Odp: Baza danych i NAS
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 25, 2019, 13:44:13 pm »
Dziękuję za odpowiedź.

A jak ma się taki NAS z maszyną wirtualną w porównaniu do dedykowanego serwera Windowsowego? Jest sens w ogóle coś takiego robić?

Szukam najprostszego rozwiązania, abym mógł korzystać z dwóch licencji PPSa i jednej bazy danych. Oba laptopy będą bardzo często w drodze, więc zależy mi na mobilności. Koszt Windows serwera wydaje się być sporym, aby podpiąć tylko dwóch klientów. Czy są może jakieś inne sposoby, aby sobie z tym poradzić?

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3085
  • Pomógł? 222
Odp: Baza danych i NAS
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 25, 2019, 18:32:06 pm »
Jeżeli na NAS nie możesz zainstalować serwera Firebirda to będzie to działać nie za bardzo. Lepiej kupić komputer po-leasingowy za 300 zł, włożyć dwa dyski w RAID1 i tam zainstalować Linuksa + Sambę + Firebirda.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 322
  • Podkarpacki OW
Odp: Baza danych i NAS
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 25, 2019, 18:38:21 pm »
NAS z wirtualizacją trochę będzie kosztował, bardziej pasuje mi opcja jaką @karolweksler przedstawił. Serwera oczywiście na komputerach mobilnych nie stawiamy, musi on stać na czymś w jednej lokalizacji.

Serwer bazy już mamy - teraz dostęp. Klient na laptopie - może się skończyć średnio, bo nie dasz raczej rady zapewnić stabilnego internetu wszędzie, gdzie będziesz. No to musimy się na coś połączyć najlepiej czymś  rodzaju RDP.

Windows Server - drogo. Weźmy jakąś altenatywę - na forum było ich trochę wskazanych, ja wskazywałem tsplusa. Na win pro się go stawia i działamy.

Ostatnia rzecz - zaszyfrowanie ruchu, bo bez tego nie odważyłbym się działać. Jakiegoś VPNa trzeba postawić (różne wersje i podejścia są) i to pewnie by było wszystko.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline macieqq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Pomógł? 1
Odp: Baza danych i NAS
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 25, 2019, 19:27:02 pm »
Dzięki za kolejne odpowiedzi.

Co do serwera, to opcja przedstawiona przez @karolweksler jest faktycznie całkiem sensowna. NAS będę kupował tak czy inaczej, bo jest mi potrzebny do prywatnych spraw. Wybiorę jakiś model z opcją VPN.

Ogólnie schemat byłby taki:

Serwer - Linux, Samba, Firebird
NAS - do VPN, kopii bazy z powyższego serwera oraz spraw prywatnych
Klienci PPS - połączenie przez VPN do serwera (z połączeniem internetowym nie będzie problemu - czy w takim wypadku RDP będzie potrzebny?)

Czy takie coś będzie dobrze funkcjonowało?

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 322
  • Podkarpacki OW
Odp: Baza danych i NAS
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 25, 2019, 20:19:18 pm »
VPN to nie na NAS, tylko najlepiej na ruterze (wg mnie) albo na jakimś kompie z linuks/windows.

Co do nas, to jak najbardziej - ale jak nie chcesz na nim wodotrysków, to qnapa możesz kupić podstawowego dwudyskowego np. ts-212 i w małych pieniądzach.
SMB może być na NAS, chyba nawet wygodniej.
O klientach PPS stawianych na kompie mobilnym i łączących się przez neta napisałem wcześniej - nie jestem zwolennikiem takiego czegoś, chyba, że poprawiło się Firebirdowi albo masz szczęście i nie będzie zrywać neta nigdy. Stwierdzenie, że z połączeniem nie będzie problemu jest dość odważne. Jak nie ten sposób, to musisz mieć jakiegoś windowsa dostępowego.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline macieqq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Pomógł? 1
Odp: Baza danych i NAS
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 25, 2019, 22:09:52 pm »
@09061303 A dlaczego VPN nie na NASie tylko na routerze? Chodzi o stabilność czy może o coś innego?

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 322
  • Podkarpacki OW
Odp: Baza danych i NAS
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 25, 2019, 23:47:29 pm »
Może złe założenie zrobiłem - jak go chcesz stawiać na nasie?
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline macieqq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Pomógł? 1
Odp: Baza danych i NAS
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 26, 2019, 08:08:47 am »
Do tego jeszcze nie doszedłem :) Pytałem, ponieważ wydawało się, że masz doświadczenie z jednym i drugim sposobem.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 322
  • Podkarpacki OW
Odp: Baza danych i NAS
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 26, 2019, 08:45:49 am »
Ja stawiam na ruterze. NAS jest workiem na dane. Jak będę chciał postawić na NASie serwer VPN, to muszę go przynajmniej częściowo wystawić na świat (do tego i tak bardziej zaawansowany ruter potrzebujesz, niekoniecznie droższy) lub w jakiegoś DMZta go wrzucić - mogę się tutaj mylić, nie robiłem. NASa nie chciałbym wystawiać w DMZta, przekierowanie portów też pokazuje NASa na świat. Nie wiem czy tego bym chciał, patrząc na to jak na sensowniejszych ruterach widać w logach skanowania różne z różnych stron świata.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Baza danych i NAS
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 26, 2019, 09:05:07 am »
Też jestem zwolennikiem pracy zdalnej w PPSie przez RDP po VPN!
PPS z firebirdem potrafi zrywać połączenia w sieci lokalnej a nawet jako localhost.. ;-)

Jako komputer pod serwer PPSa polecam jakąś starszą markową stację roboczą z prawdziwego zdarzenia bo tam podzespoły są odpowiedniej jakości.
U mnie dalej jeszcze za serwer PPSa robi Fujitsu Celsius M470 i dobrze sobie radzi (12GB ramu, 4 dyski HDD WD Velociraptor 160GB w raid10).
Na allegro aż jedna sztuka i do tego w mocniej konfiguracji więc drogo

https://allegro.pl/oferta/fujitsu-celsius-m470-2-xeon-w3540-24gb-480ssd-1000-8699892009

Dodatkową zaletą tych komputerów jest licencja na Windows (zazwyczaj 7 Pro) która spokojnie pociągnie PPSa jako serwer nawet dla kilkunastu lokalnych klientów.
Po RDP wersja PRO windowsa na pewno pozwoli jednemu użytkownikowi pracować ale czy więcej to nie jestem pewny.

"Bliźniakiem" tego Fujitsu od Della jest np T3500 którego można już za śmieszne pieniądze w słabych konfiguracjach dorwać i dostosować do swoich wymagań (ram, nowe dyski itp)

https://allegro.pl/oferta/dell-t3500-w3503-2x2-4ghz-6gb-8180303057

Pozdrawiam

Offline macieqq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Pomógł? 1
Odp: Baza danych i NAS
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 26, 2019, 09:09:47 am »
No i bajka. Dziękuję wszystkim za pomoc. Zabieram się w takim razie za kompletowanie sprzętu :)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Baza danych i NAS
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 26, 2019, 10:26:36 am »
A co do NASa to też można "po taniości" postawić go na używanym kompie z nowymi dyskami z darmowym systemem ala FreeNAS, XigmaNAS (dawniej Nas4Free) itp.

Pozdrawiam

Offline macieqq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Pomógł? 1
Odp: Baza danych i NAS
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 26, 2019, 10:37:06 am »
To tak jeszcze na koniec, aby upewnić się czy wszystko dobrze zrozumiałem. Nigdy nie pracowałem na RDP i dlatego mam problemy z ogarnięciem tego tematu.

Stawiam sobie VPN na routerze w, nazwijmy to, sieci firmowej. W tej sieci będzie lokalnie podpięty serwer z linuxem, na który wrzucę PPSa w wersji serwer i właśnie tam będzie znajdowała się cała baza danych.

Do tego mam dwa laptopy, które będą znajdowały się gdzieś tam w świecie. Na obu będzie PPS w wersji klient (?). Będą się one łączyły poprzez VPN z wyższej wspomnianą "siecią firmową", w której jest serwer z bazą danych.

Jaką rolę odgrywa tutaj RDP? Czy jest on potrzebny, aby obie wersje klientów (te na laptopach) "fizycznie" widziały pliki bazy danych znajdujące się na serwerze? Jeżeli tak, to czy w takim razie w ogóle potrzebne są wersje klientów, czy zamiast tego pracować bezpośrednio na wersji serwerowej PPSa?

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 132
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9324 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3183 Wiadomości
karolweksler
3085 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1625 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]