collapse

Reklama


Autor Wątek: Kolejki oczekujących w długoterminówce  (Przeczytany 7269 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marzenie

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 5
  • Pomógł? 0
Kolejki oczekujących w długoterminówce
« dnia: Lutego 05, 2014, 13:18:29 pm »
Witam wszystkich!

Obserwuję to forum jakiś czas i w końcu przyszedł czas, aby coś zapytać, bo mam już kompletny mętlik w głowie :(

Proszę mi wyjaśnić zasady wpisywania (prowadzenia) kolejki oczekujących.
Na szkoleniu (LOW) pan nas tak zakręcił, że już sama nie wiem, a z rozmowy z nim jeszcze mniej wynika.

Wiem co to jest kolejka, pacjent pierwszorazowy itp.
Tylko teraz tak:
1. Czy pacjentów, którym wykonujemy aktualnie świadczenia wpisujemy w kolejkę?
Wydaje mi się, że nie, no bo oni są "kolejni", no ale wtedy skąd będę miała pacjentów skreślonych z powodu wykonania, jak ich nie było?
Z koleżanką prowadzimy po 6  pacjentów, no i według mojej wiedzy, oni nie są w kolejce, wg NFZ niekoniecznie i nie rozumiem co to "niekoniecznie" oznacza...
2. Do kolejki natomiast wpisujemy sobie osoby, które czekają, aż zwolni się miejsce, i to jest czas od skierowania do przeważnie końca roku (wolny termin ustalamy na 31 grudnia) - możemy tak robić, NFZ nam potwierdził.
Tylko, jak zwolni nam się miejsce to w to miejsce wpisuję pacjenta, który czeka (akurat SOMED - wykonanie zlecenia czy z listy? - ale na ten dzień nie mam go na liście...) i on automatycznie skreślony zostaje z kolejki z powodu wcześniejszego wykonania?
3. Przychodzi ten 31 grudnia i pacjentów, którzy czekają muszę przesunąć na kolejny termin. Powinnam skreślić takiego pacjenta i od nowa wpisać do kolejki, prawda? A jaki powód skreślenia wybrać?

Bardzo proszę o podpowiedź. W SPO te kolejki są bardzo specyficzne a chcę, żeby wszystko było dobrze.

Z góry Wam bardzo dziękuję!
Pozdrawiam, Marzena.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9324
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Kolejki oczekujących w długoterminówce
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 05, 2014, 13:32:51 pm »
Ciężko jest prowadzić kolejki oczekujących w programie bo trzeba wpisać planowany termin a w opiece długoterminowej termin ten jest nieokreślony.
Zasada prowadzenia kolejek jest taka, że na listę oczekujących wpisujesz pacjentów, którzy oczekują na świadczenie. W długoterminówce w zdecydowanej większości nie są to kontunuacje leczenia więc wpisujesz wszystkich jacy się zgłaszają. Jeżeli zwolni się miejsce to obejmujesz opieką takiego pacjenta i skreślasz go z kolejki z datą objęcia opieką. Wysyłając raport z kolejek do funduszu podajesz liczbę pacjentów oczekujących na ostatni dzień miesiąca, średni rzeczywisty czas oczekiwania (czyli ile czekali pacjenci, którzy zostali objęci opieką w ciągu ostatnich 6 miesięcy), liczbę pacjentów skreślonych w ostatnim miesiącu (wszystkich, razem z tymi, którzy w oczekiwaniu na objęcie opieką zrezygnowali albo zmarli), liczbę pacjentów skreślonych w ostatnim miesiącu z powodu objęcia opieką oraz liczbę skreślonych z powodu objęcia opieką w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
Odpowiadając na pytania:
1. Nie, oni są już objęci opieką, nie oczekują na świadczenie
2. To jest ten problem z koniecznością wpisania planowanego terminu. Musicie prowadzić kolejkę w programie?
3. Nie powinno się tak robić bo wtedy powstaje zafałszowany średni czas oczekiwania. Chyba, żeby wpisać go znowu z datą wpisania na listę taką samą z jaką był wcześniej wpisany tyle, że z nowym planowanym terminem.

Offline marzenie

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 5
  • Pomógł? 0
Odp: Kolejki oczekujących w długoterminówce
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 05, 2014, 13:56:45 pm »
Dziękuję Pawle :)

No niby nie musimy na siłę prowadzić w programie, jednak szefostwo "lubi" widzieć co się dzieje... No mniejsza z tym ;)
Papierowa kolejka, poza problemem wyliczenia czasu, rozwiązuje mi po części ten problem, o którym wspomniałeś, że po tym 31 grudnia od nowa wpisać go do kolejki z tą samą datą co poprzednio, program mi na to nie pozwoli, ale to znowu nie rozwiąże prawdziwego rzeczywistego czasu....
Swoją drogą, czy to program czy papier, jak nie wiem jaki jest planowany termin, to w jaki sposób mam obliczyć czas?
Bo od np 1 stycznia do 31 grudnia będzie to 365 dni, za rok w programie jak wpiszę znowu 1 stycznia na 31 grudnia to znowu będzie 365 dni, na papierze będzie 730 dni, ale dopiero w tym roku, bo w poprzednim było 365, to też nie do końca była prawda...

Pozdrawiam serdecznie, Marzena.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9324
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Kolejki oczekujących w długoterminówce
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 05, 2014, 14:29:00 pm »
Czasu nie wyliczasz na podstawie osób, które znajdują się w kolejce tylko na podstawie osób skreślonych z tej kolejki. Podaje się średni rzeczywisty czas oczekiwania czyli: średni czas jaki oczekiwali pacjenci, którzy mieli zrealizowane świadczenie w ostatnich 6 miesiącach.

Offline marzenie

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 5
  • Pomógł? 0
Odp: Kolejki oczekujących w długoterminówce
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 05, 2014, 14:32:32 pm »
Aaaaa racja... Mówiłam, że mam mętlik w głowie :D

Dziękuję Ci jeszcze raz, pozdrawiam!

Offline antosia

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 57
  • Pomógł? 0
Odp: Kolejki oczekujących w długoterminówce
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 06, 2014, 14:41:36 pm »
Ja tez mam problem z kolejkami i już zgłupiałam dzisiaj dzwoniłam do NFZ Olsztyn i oni twierdzą, że pacjenci oczekujący w kolejkach na ZOL- PSY i ZOL- SPO powinni być wykazani bez planowanego terminu realizacji- ponieważ w danych komórkach nie można przewidzieć terminu realizacji świadczenia.
Tylko ,że nie ma możliwości by pole "termin realizacji" było nie wypełnione. Wg NFZ powinna być odpowiednia rubryka  która umożliwi przesłanie uzasadnienia o braku planowanego terminu realizacji.
   Chyba zwariuję , nic już nie kumam proszę pomóżcie mi jak mam wykazywać kolejki w programie  i z jakimi planowanymi datami?
 

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9324
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Kolejki oczekujących w długoterminówce
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 06, 2014, 14:47:14 pm »
Z doświadczenia wiem, że w funduszu zawsze lepiej od nas wiedzą jak wyglądają wszystkie programy używane przez świadczeniodawców i jakie mają możliwości.

Offline Grażyna

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 640
  • Pomógł? 5
  • Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ
Odp: Kolejki oczekujących w długoterminówce
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 06, 2014, 21:53:24 pm »
Kiedyś robiłam kolejki w długoterminowej, ale nigdy nie odpowiadało to NFZ, zawsze musiałam wysyłać pismo z wyjaśnieniem. Jak z jakiegoś powodu ubywa mi pacjent to wpisuje następnego. Kolejkę prowadzimy na papierze dla siebie, dla NFZ nie mamy oczekujących, jest 0.  Pozdrawiam

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 132
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9324 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3183 Wiadomości
karolweksler
3085 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1625 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:14 - 713KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 25.

[Pokaż zapytania]