collapse

Reklama


Autor Wątek: Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED  (Przeczytany 23191 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lekarz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Pomógł? -7
Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED
« dnia: Listopada 16, 2016, 20:51:53 pm »
Witam,
Zakładam oddzielny watek tematu bazy danych Oracle w oprogramowaniu KS-Somed, w ostatnim czasie głośno na rynku odnośnie EDM - Elektronicznej Dokumentacji Medycznej i coraz więcej znajomych zadaje pytania jak będzie w przyszłości? jak poradzi sobie oprogramowanie, które mamy w przychodniach z EDM, jeśli bazy będą "puchnąć" w zastraszającym tempie, jakie są ograniczenia Oracle względem danych oraz na jakie ceny musimy się przygotować jako użytkownicy takiego rozwiązania. Zapraszam do dialogu.
Pozdrawiam

Offline whois

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 68
  • Pomógł? 0
Odp:
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 17, 2016, 08:37:06 am »
"Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED"

A Ty przypadkiem nie wspominałeś kilkukrotnie, że od kilku lat nie używasz SOMEDA a produkt konkurencji ?
Skąd taka troska ? Po raz kolejny zaczynasz bić pianę o Oracle'a.

Trochę to wygląda na...

Offline lekarz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Pomógł? -7
Odp: Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 17, 2016, 09:04:08 am »
Masz racje, że nie używam Someda ale sporo moich znajomych używa i nikt nie może konkretnie napisać mi na forum i wyjaśnić co będzie w przyszłości i jakie konkretnie ceny będą Oracla. Mam znajomych co zapłacili prawie 20 tyś zł za pełną wersje Oracla, ponieważ mieli ograniczenia w pracy z programem i zastanawiam się czy tak musi być i czy jest taka konieczność u pozostałych. Nie bije piany tylko szukam konkretnej odpowiedzi. Uważam, że temat nie jest wyczerpany....

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 17, 2016, 09:11:13 am »
Ogólnie wg mnie w poprzednim wątku, gdzie temat był wałkowany, wszystko zostało powiedziane.

Jeśli jest dużo danych, zajmuje to dużo miejsca - od tego nie ucieknie się, także czy to Oracle czy MS SQL Server - baza spuchnie. Przeskok na EDMa - jest to duża zmiana pod kątem ilości przechowywanych danych (wg mnie załączniki np. pdf powinny być pchane do bazy, ale to tylko moje zdanie) i nie ma opcji, żeby nie było diametralnego skoku w stosunku do tego jak ktoś opisuje wizyty w zakresie podstawowym czy też tylko rozliczeniowym.

Z darmowych baz to jeszcze bym tutaj widział Postresa; Firebird - niekoniecznie dobre rozwiązanie.

Opcja na darmowego oracla dla użytkownika lekarz - somed stawia na jednym serwerze (komputerze) z Oracle11XE, Admeda stawia na drugim serwerze (komputerze) z Oracle11XE. Jak się zapychał będzie admed, stawia go na 3 serwerze (komputerze) z Oracle11XE - przekonfigurowuje połączenie do admeda i działa dalej. W pewnym momencie ma farmę serwerów, ale ma darmową bazę ;) Oczywiście powyższe z przymrużeniem oka jest.

Jak widzę po podejściu lekarzy, z którymi mam kontakt, są oni skłonni wydać pieniądze przynajmniej na Oracla czasowego (z pełną świadomością że za 2 lata trzeba będzie je wydać jeszcze raz; są to też jednoosobowe gabinety). Problemem dla nich raczej jest niewiadoma co będzie w przyszłym roku w zakresie NFZtu i realiów wtedy padnujących.

Nikt nie zagwarantuje cen Oracla - jak żadnych innych, dlatego pytanie nie jest uzasadnione. Pod kątem wyceny Oracla - napisałem to wcześniej - bazujmy na konkretnym przypadku. Podaj przykład realiów w danej jednostce, wycenię Ci pełnego Oracla przynajmniej w dwóch opcjach. Stwierdzenie, że ktoś dał 20k za Oracla bez info jakie ma ptorzeby, nic nie mówi. Chętnie sprzedać można oczywiście Oracla na procesor bez ograniczenia na usera i systemy danego producenta - ale będzie to i ponad 40k (rząd wielkości), zawsze większy jest przecie zarobek.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline gringo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 815
  • Pomógł? 22
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 17, 2016, 09:48:40 am »
Znam odpowiedź na pytanie co nas czeka.
Bez względu na to z jakiego rozwiązania korzystamy, podmioty lecznicze muszą w swoich budżetach planować inwestycje w IT. Pozostaje kwestia kalkulacji, czy utrzymywać zaplecze techniczne w przychodni, czy lepiej wybrać system, który utrzymuje w chmurze firma zewnętrzna. I tak lekarze  i rejestracja muszą mieć dostęp do komputerów (pytanie tylko, czy serwer będzie nasz w przychodni, czy w chmurze). Rok temu liczyłem koszty obu rozwiązań i byłem bardzo zdziwiony, bo wyszło, że chmura z mocno reklamowanym systemem medycznym wyszła drożej w tzw. abonamencie miesięcznych w porównaniu z KS-Somed na Oracle. Moim zadaniem docelowo wszystko pójdzie w cloud systemy, ale gdy spadną ceny abonamentów. Co do Oracle i Ks-Somed, myślę że wkrótce pojawi się oferta z innym systemem bazodanowym, darmowym i lepszym niż FB.
Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!

Offline lekarz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Pomógł? -7
Odp: Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 17, 2016, 09:59:26 am »
Dziękuje za zainteresowanie tematem, poniżej przedstawiam link do poprzedniej rozmowy na temat Oralce ...
http://forumpps.pl/index.php?topic=8056.90
Jeśli chodzi o Twoje sugestie 09061303 odnośnie farmy serwerów to moim skromnym zdaniem nie jest dobre rozwiązanie ze wzdlędu na prostę przyczynę ilości serwerów.
Opisz proszę 09061303 jeśli możesz sytuacje dotyczącą placówki liczącej 7 lekarzy POZ + 1 REH + 5 pielęgniarek, jaka cena wtedy będzie się plasować w przypadku Oracle (2 przykłady podane przez Ciebie)
Czy jest jakieś inne rozwiązanie dotyczące pominięcia płacenia Tak olbrzymich kwot co 2 lata za serwer Oracle tymczasowy?
Dziękuje i pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 18, 2016, 00:19:50 am »
@gringo
Zgadzam się całkowicie z Tobą. Ostatnie wyliczenie robiłem co prawda na podstawie Oracla 11XE, ale przy inwestycji w ogólnie pojętą serwerownię (komputery lekarze tak czy inaczej muszą mieć) i wyszło mi, że inwestycja w serwerownię (szafa, switche, serwer bazy, serwer dostępowy, jakiś nas, klima - jak chodzi o inwestycję w stosunku do innych tak czy inaczej nie była duża) + licencje na aplikację zacznie się im zwracać po niecałych dwóch latach w stosunku do wyceny firmy proponującej rozwiązanie abonamentowe.

Jak mówisz o Postgre... w kontekście innego systemu, to nigdy nie wiadomo - tylko co z integracją, pewnie tych instalacji raczej nie obejmie. Się zobaczy...

@lekarz
Co do "układanki" serwerów mam podobne zdanie, dlatego w akapicie na końcu użyłem, że jest to rozwiązanie z przymrużeniem oka - bez sensu, ale z darmową bazą (skoro to priorytet).

Jeśli zakładamy, że każdy użytkownik z tych 7+1+5=13 to jest user NUP (nazwany z imienia i nazwiska user łączący się za pomocą aplikacji do bazy) i ASFU (baza tylko na aplikacje Kamsoft), to mamy:
- licencja terminowa 2 lata ASFU NUP TERM (13userów) + prawo do aktualizacji 1rok - 3640+2080=5720zł netto
- licencja bezterminowa ASFU NUP (13userów) + prawo do aktualizacji 1rok - 10400+2080=12480zł netto

- ASFU CPU bezterminowa, na procesor (nieważna ilość userów) + prawo do aktualizacja 1rok - 39000+7500=46500zł netto

Co do jednego nie jestem pewny - czy prawa do aktu. nie trzeba wykupywać co rok.

Powyższe nie jest cennikiem, mogłem się gdzieś pomylić :)

Ogólnie wycena przytoczona wcześniej na ok. 20k zł, to o ile dobrze pamiętam jest cena Oracla wg cennika sprzed ok. roku do dwóch lat - był to Oracle 10 na procesor bezterminowa i na dowolne aplikacje nie tylko KS - opcja najlepsza. Ale po zmianie cennika, cena jest zabójcza, bo bez asysty ok. 70k zł netto.

Inne rozwiązania? Na chwilę obecną działać na Firebird, to raz. Przejść na inne oprogramowanie (czy to pomoże, bo tam baza nie rozrośnie się - pewnie się rozrośnie, ale inna baza może będzie mieć inne warunki finansowania). Trzy - osobiste moje zdanie jest takie, że oracle'owi z takimi cenami średnio zależy na małych klientach (zasada jak kupi - ok, jak nie kupi - przeżyjemy). Ale to tylko moje osobiste zdanie.
« Ostatnia zmiana: Listopada 18, 2016, 00:24:58 am wysłana przez 09061303 »
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Edward_B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2935
  • Pomógł? 154
Odp: Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 18, 2016, 07:26:25 am »
Ostatnio otrzymaliśmy taki cennik
Edward z Kętrzyna

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 18, 2016, 08:44:40 am »
My przy okazji wyceny małej instalacji Medisa dostaliśmy taką ofertę na bazę

Cytuj
KS-MEDIS wymaga bazy komercyjne i na wersji XE nie będzie działał.
W tej chwili koszt zakupu komercyjnej, bezterminowej wersji bazy SE2 ASFU dla 10 użytkowników, to kwota około 9500 zł netto.

Pozdrawiam

Offline bart

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1498
  • Pomógł? 117
  • Dolnośląski OW
Odp: Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 18, 2016, 11:23:42 am »
Należy tu zwrócić uwagę na licencje typu ASFU (Application Specific Full Use)
http://wiki.dis2.waw.pl/MediaWiki/index.php?title=ASFU
bo to  będzie Oracle tylko dla aplikacji KS i żadnej innej.

Offline lekarz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Pomógł? -7
Odp: Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 18, 2016, 12:30:29 pm »
Witam,
Szukając innych rozwiązań?!.
O ile mi wiadomo to PostgreSQL jest silnikiem Open Source, więc nie ma ograniczeń.
Edward_B pisałeś wcześniej, że używasz od jakiegoś czasu oprogramowania drEryka, czy płacisz za bazę danych PostgreSQL, na którym stoi Eryk, czy są ograniczenia wielkości danych jeśli chodzi o skanowanie dokumentacji w przychodni?.
Napisz jak to wygląda z Twojego punktu widzenia, może zmiana oprogramowania to najlepsze wyjście z tej sytuacji niż płacić za Oracle 20tyś zł co 2 lata.
Pozdrawiam

Offline Edward_B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2935
  • Pomógł? 154
Odp: Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 18, 2016, 13:00:45 pm »
Tak ma jedna przychodnia DrEryka na bazie PostgreSQL, ale nie orientuję się jak jest pojemna. Wiem, że nie ma oddzielnego płacenia za nią, a wszystko jest w cenie zakupu programu i ilości stanowisk. Cenowo na początku roku 2015 wyglądało to tak dla czterech lekarzy:
Zgodnie z ustaleniami dotyczacymi ilości i rodzaju stanowisk oprogramowania drEryk łączna wartość jednorazowego zakupu licencji wraz z dostępem do Asysty Technicznej i wszystkimi aktualizacjami jakie ukażą się na przestrzeni roku, wynosi:
5 302,02 zł netto + VAT = 6 521,48 zł brutto Opłata w kolejnym roku użytkowania wynosi: 2 829,01 zł netto + VAT = 3 479,68 zł brutto
Naliczony został rabat w wysokości 15%, cena po rabacie wynosi:
4 506,72 zł netto + VAT = 5 543,26 zł brutto
Wartość przydzielonego rabatu wynosi: 795,30 zł netto + VAT = 978,22 zł brutto. Jak to teraz wygląda to nie wiem, pomagam tam z doskoku jak coś jest pilnego, a tak to jest asysta telefoniczna.
Edward z Kętrzyna

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 18, 2016, 23:35:03 pm »
@Edward_B @PiotrSz
To bazujemy dokładnie na takim samym cenniku z małymi zaokrągleniami (Wasze oferty to ASFU NUP, nie TERM -> ciekawe co osoba tworząca ofertę powiedziała by na temat obowiązku wykupu asysty. Ja usłyszałem dziś - nie papier, tylko słowa, że teoretycznie Oracle asysty nie weryfikuje, więc nikt nie kupuje, ale jak trzeba aktualizacji to może być problem; przy Medisie na 10 pełnym w 10.2.0.1 mogą być już problemy - trzeba 10.2.0.4 minimum). Medis nie pójdzie na XE, bo działa m.in. na pakietach Java'owych, których XE nie obsługuje.

@bart
Masz racje, ale w przychodniach, które obsługuję, nie ma na Oraclu nic innego jak Kamsoft, także pytanie czy potrzeba fulla.

@lekarz
PostgreSQL jest bazą na takich prawach jak Firebird, za nie nie płacimy. Chyba, że nasz Urząd Skarbowy powie, żeby się samemu opodatkować, bo mamy z tego korzyści jako działalność gospodarcza :)
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline lekarz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Pomógł? -7
Odp: Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 21, 2016, 09:04:13 am »
Witam,
Kolego 09061303 piszesz, że Oracle jest darmowy jak Firebird, zgadzam się, ale darmowa wersja Oracle posiada ograniczenia dotyczące nie tylko wykorzystania pamięci Ram serwera ale także wykorzystania ilości rdzeni procesowa (o ile dobrze pamiętam, niech mnie ktoś poprawi) oraz najważniejsze ograniczenie darmowej wersji Oracle to fakt, że ma ograniczoną pojemność bazy (wertowaliśmy to w poprzednim wątku) co łączy się bardzo z wprowadzeniem EDM w podmiotach leczniczych, jeśli chodzi o silnik PostgreSQL nie ma ograniczeń wielkości danych i baza nigdy nie będzie za duża aby system nie mógł pracować.
Pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Oracle - to co Nas czeka z KS-SOMED
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 21, 2016, 10:12:06 am »
W poprzednim poście napisałem, że Postgres jest darmowy jak Firebird, nie Oracle. Oracle tak jak napisałeś jest darmowy z obostrzeniami - wielkość danych użytkownika, procesor, ram.
Cytuj
i baza nigdy nie będzie za duża aby system nie mógł pracować
Licencyjnie - zgodnie z aktualnymi warunkami - tak, wydajnościowo - już niekoniecznie. Na pewno Postgres lepiej poradzi sobie niż Firebird, zależnie jeszcze na jakim sprzęcie (hardware i OS) będzie stał.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 156
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9317 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3181 Wiadomości
karolweksler
3078 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]