collapse

Reklama


Autor Wątek: Zgoda personelu na przetwarzanie danych osobowych  (Przeczytany 5357 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline puciol

  • Sponsorzy Forum
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 216
  • Pomógł? 7
Zgoda personelu na przetwarzanie danych osobowych
« dnia: Grudnia 03, 2013, 09:52:45 am »
Jak macie rozwiązaną kwestię zgody na przetwarzanie danych osobowych personelu ujętego w umowie z NFZ? Podpisują jakiś dokument przy zatrudnieniu, mają to ujęte w zakresie obowiązków, czy może istnieje jakaś niepisana umowa między pracodawcą a pracownikiem? A może nie ma takiej potrzeby wyrażania (lub nie) zgody na przetwarzanie danych w ramach realizacji umowy z NFZ? Jestem ciekaw, bo u mnie jeden z rehabilitantów napisał pismo, że wycofuje zgodę (choć nigdy jej nie wyrażał) co moim zdaniem kwalifikuje się do wycofania go z umowy.

Offline kalilech

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Pomógł? 20
  • Mazowiecki OW NFZ
Odp: Zgoda personelu na przetwarzanie danych osobowych
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 03, 2013, 10:40:16 am »
U mnie te sprawy reguluje Polityka Bezpieczeństwa Informacji, wdrożenie której w zakładzie jest zdaje się obowiązkowe. Jeśli pracownik nie wyraża zgody na przetwarzanie jego danych to i pensji otrzymać nie może, bo księgowość to też przetwarzanie jego danych. Również nie może mieć dostępu do danych pacjentów.

Offline puciol

  • Sponsorzy Forum
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 216
  • Pomógł? 7
Odp: Zgoda personelu na przetwarzanie danych osobowych
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 03, 2013, 10:54:47 am »
Jeśli pracownik nie wyraża zgody na przetwarzanie jego danych to i pensji otrzymać nie może, bo księgowość to też przetwarzanie jego danych. Również nie może mieć dostępu do danych pacjentów.
Chętnie bym mu ją odebrał. Ale nie wyraził zgody konkretnie na "przetwarzanie danych w ramach umowy z NFZ".

Offline kalilech

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Pomógł? 20
  • Mazowiecki OW NFZ
Odp: Zgoda personelu na przetwarzanie danych osobowych
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 03, 2013, 11:07:17 am »
To n ie może być pracownikiem ujętym w umowie z NFZ ani wykonywać żadnych czynności związanych z tą umową. Spytaj go, czy jak będzie pacjentem to również nie złoży deklaracji i nie zachce recepty - to też przetwarzanie danych  ;)
Powodzenia z takim pracownikiem. Może poproś go o zapoznanie się z ustawą o ochronie danych i z regulaminem zakładu pracy ..

Offline dana51

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 119
  • Pomógł? 8
Odp: Zgoda personelu na przetwarzanie danych osobowych
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 03, 2013, 19:51:29 pm »
U mnie jest to jednoznaczne z wypowiedzeniem umowy, jeśli pracował w ramach umowy z nfz.

Offline puciol

  • Sponsorzy Forum
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 216
  • Pomógł? 7
Odp: Zgoda personelu na przetwarzanie danych osobowych
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 04, 2013, 09:47:15 am »
U mnie jest to jednoznaczne z wypowiedzeniem umowy, jeśli pracował w ramach umowy z nfz.
Nasza działalność nie opiera się tylko na umowach z NFZ. Gdyby tak było, ten pracownik nie byłby mi już do niczego potrzebny. Widocznie gdzieś ktoś stwierdził, że stać nas na trzymanie pracownika, którego praca nie przynosi dochodów. Nic na to nie poradzę...
A wracając do myśli przewodniej postu: u Ciebie pracownik podpisuje w momencie zatrudnienia jakiś papier, że wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w ramach realizacji umowy z NFZ?

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9319
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zgoda personelu na przetwarzanie danych osobowych
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 04, 2013, 10:25:49 am »
A mnie zastanawia jedno. NFZ czy pracodawca przetwarza te dane według tego pracownika? Ktoś gdzieś sprzedaje te dane? Są gdzieś wykorzystywane (oprócz załącznika do umowy)?
Może niech się ten pracownik określi się co rozumie przez to pismo?
Czy podpisując umowę z bankiem o prowadzenie rachunku pisze do nich pismo: nie wyrażam zgody na przetwarzanie moich danych osobowych w ramach prowadzenia rachunku?
Może pracownik czegoś mocno nie zrozumiał? Za dużo siedzi na internecie po pijaku i ubzdurał sobie coś?

Offline gringo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 815
  • Pomógł? 22
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zgoda personelu na przetwarzanie danych osobowych
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 04, 2013, 12:04:59 pm »
A mnie zastanawia jedno. NFZ czy pracodawca przetwarza te dane według tego pracownika? Ktoś gdzieś sprzedaje te dane? Są gdzieś wykorzystywane (oprócz załącznika do umowy)?
Może niech się ten pracownik określi się co rozumie przez to pismo?
Czy podpisując umowę z bankiem o prowadzenie rachunku pisze do nich pismo: nie wyrażam zgody na przetwarzanie moich danych osobowych w ramach prowadzenia rachunku?
Może pracownik czegoś mocno nie zrozumiał? Za dużo siedzi na internecie po pijaku i ubzdurał sobie coś?

Teraz to się wycwanili. Dają w banku, czy telekomie umowę do podpisania z trzema klauzulami:
-zgoda na przetwarzanie danych w ramach usługi objętej umową,
-zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych
-zgoda na przetwarzanie danych i przesyłanie ofert handlowych od pomiotów trzecich...

Jak zaznaczysz wszystkie 3, to za-spamują cię  ;D
Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9319
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zgoda personelu na przetwarzanie danych osobowych
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 04, 2013, 12:32:03 pm »
Dlatego trzeba czytać co dają do podpisania :) Ja zaznaczam tylko, że zapoznałem się z regulaminem. A jeżeli już trzeba do daję e-maila stworzonego specjalnie dla takich sytuacji :D

Offline puciol

  • Sponsorzy Forum
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 216
  • Pomógł? 7
Odp: Zgoda personelu na przetwarzanie danych osobowych
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 04, 2013, 12:33:42 pm »
Może pracownik czegoś mocno nie zrozumiał? Za dużo siedzi na internecie po pijaku i ubzdurał sobie coś?
Nie mam pojęcia co miał na myśli pisząc pismo i skąd ten pomysł. Jak by nie było jego "dane wrażliwe" umieściłem w SZOI, co miesiąc "obracałem" nimi wysyłając w raportach do NFZ. Pewnie uznał, że jak nie będę mógł przetwarzać jego danych, to on nie będzie musiał zajmować się papierologią związaną z umową z NFZ. Zresztą zawsze na to narzekał.. Wycofałem więc z umowy, resztę zostawiłem jego przełożonemu :)

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9319
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zgoda personelu na przetwarzanie danych osobowych
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 04, 2013, 12:54:46 pm »
Dane wrażliwe, dane wrażliwe - ludzie to są przewrażliwieni na tym punkcie. Podejdź na ulicy i zapytaj dowolnej osoby jak się nazywa i gdzie mieszka, ciekawe czy ktokolwiek ci zdradzi.
A dokładnie te same osoby na "fejsie" wrzucą wszystko o sobie: gdzie mieszkają, jaki samochód mają, gdzie pracują, ile zarabiają, z kim spali wczorajszej nocy, kiedy wyjeżdżają za granicę tak żeby można ich było okraść, swoje gołe dupy, gołe dzieci dla pedofilów, info o tym, że idą srać z rana. Do tego klikają we wszystko jak leci jak tylko zobaczą, że gimnazjalistki bawiły się w słoneczko, w ten sposób rozsyłając scam we wszystkie strony. I wszystko jest ok.

Offline kalilech

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Pomógł? 20
  • Mazowiecki OW NFZ
Odp: Zgoda personelu na przetwarzanie danych osobowych
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 05, 2013, 12:37:12 pm »
Według mnie, to umieszczane w SZOI dane nie są danymi wrażliwymi (dane sensytywne). Dane te określone są w Ustawie o ochronie danych osobowych z 29.08.1997r. (Rozdział 3, Art. 27) Przetwarzanie danych to nie tylko ich przekazywanie ale również zbieranie i przechowywanie. Prawo do przetwarzania określa  między innymi Art. 23. Ten artykuł powinien wyjaśnić Twoje wątpliwości co do pretensji pracownika, który nie ma racji. Zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych powinien podpisać przed podjęciem pracy.

Offline przemyslaw.zelek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 63
  • Pomógł? 1
  • Kuj-Pom O/W NFZ
Odp: Zgoda personelu na przetwarzanie danych osobowych
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 09, 2013, 09:01:10 am »
Nie jestem prawnikiem, więc chętnie zabiorę głos w tej sprawie :)
Wydaje mi się, że kwestie przetwarzania/przekazywania podmiotom upoważnionym danych pracownika przez pracodawcę reguluje Kodeks Pracy - o ile jest to umowa o pracę. W przypadku umowy zlecenia/o dzieło / samozatrudnienia - musi to być zawarte w umowie, bo obowiązujący tu Kodeks Cywilny tych spraw nie reguluje.

Podobnie jest z danymi pacjentów. Możemy je przetwarzać i przekazywać nie na podstawie ind. zgody pacjenta, lecz na podstawie ustawy o świadczeniach zdrowotnych i zależnych rozporządzeniach.

W tej konkretnej sytuacji podstawą jest jak jest zatrudniony pracownik:
1. jeśli umowa o pracę i w zakresie obowiązków ma wykonywanie zabiegów na rzecz pacjentów NFZ - to sobie może cofać co tylko chce - i tak jest to nieskuteczne, bo przepisy wyższej rangi dają Ci prawo do przetwarzania jego danych osobowych
2. jw, ale nie "obsługuje" pacjentów NFZ - to i tak jego danych nie wysyłasz do NFZ - bo po co?
3. Umowa zlecenie/kontrakt jako podwykonawca (własna działalność gosp. pracownika) - zgody muszą być wyrażone przez pracownika w umowie.

Tak ja to widzę.

--
pozdrawiam
Przemek
pozdrawiam serdecznie
Przemysław Zelek

Offline puciol

  • Sponsorzy Forum
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 216
  • Pomógł? 7
Odp: Zgoda personelu na przetwarzanie danych osobowych
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 09, 2013, 12:15:52 pm »
jeśli umowa o pracę i w zakresie obowiązków ma wykonywanie zabiegów na rzecz pacjentów NFZ - to sobie może cofać co tylko chce - i tak jest to nieskuteczne, bo przepisy wyższej rangi dają Ci prawo do przetwarzania jego danych osobowych
Obawiam się, że w czasach kiedy został zatrudniony (wiele lat przed pierwszą umową z NFZ) nikt nawet nie wiedział co to są dane osobowe, a już na pewno nie pomyślał o wpisaniu tego w umowę o pracę czy zakres obowiązków :(
Poprosiłem naszego prawnika o opinię w tej kwestii, jak się wypowie to napiszę co i jak.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 155
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 4
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9319 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3183 Wiadomości
karolweksler
3081 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1625 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]