collapse

Reklama






Autor Wątek: eWUŚ [1]  (Przeczytany 131641 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dobie

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 371
  • Pomógł? 8
  • Podlasie
Odp: eWUŚ
« Odpowiedź #45 dnia: Listopada 19, 2012, 08:07:15 am »
w Podlaskim umieszczono na SZOI komunikaty z lista osób którym stwierdzono niezgodnosci w ubezpieczeniu wynikające z niekompletnego przesłania dokumentów przez ZUS i KRUS i prosza by przedstawić u danych osób dokumenty potwierdzajace ubezpieczenie - i chyba jest to związane ze zbliżającym sie wejściem e-wusia od 01.01.2013 od kiedy to ma on obowiązywać.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9327
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: eWUŚ
« Odpowiedź #46 dnia: Listopada 19, 2012, 08:14:00 am »
Czyli heja, lista pod pachę i gonić po domach. Zajebiście, że to świadczeniodawcy mają uzupełniać luki w ewidencji.

Offline Tommy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Pomógł? 0
  • Wielkopolski Oddział NFZ
Odp: eWUŚ
« Odpowiedź #47 dnia: Listopada 19, 2012, 18:31:04 pm »
Jeszcze osobiście tematu w systemach pps i SZOI nie dotknąłem ale spróbowałem (także w NFZ) zorientować się jak ewunia ma działać. No i jestem mocno zatrwożony, bo od nowego, 2013 roku założenia są takie:
- w budowie jest nowy raport SWIAD, z miejscem na ok. 20-znakowy kod, który ma być automatycznie generowany w momencie sprawdzania pacjenta w ewuni. Wizyta ma być sprawozdawana z tym kodem, który ma być ?zaszyty? razem w raporcie statystycznym  i  co najważniejsze ? ma mieć charakter potwierdzenia dla świadczeniodawcy, że kiedy sprawdzał pacjenta w dniu jego wizyty, pacjent właśnie w tym danym dniu posiada(ł) uprawnienia. Czyli w praktyce można to zrobić jedynie pracując on-line
- druga opcja - jeśli nie sprawozdamy kodu, to pacjent będzie musiał złożyć oświadczenie, że jest ubezpieczony (na specjalnym formularzu) i sprawozdajemy, że takie oświadczenie zostało złożone
- trzecia możliwość ? wprowadzamy numer ubezpieczenia wskazując źródło jego pochodzenia.
Co Wy na to?

Offline ekspert1

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Pomógł? 13
Odp: eWUŚ
« Odpowiedź #48 dnia: Listopada 19, 2012, 18:58:18 pm »
wg mnie w zycie wejdzie pierwsza opcja, bo takie były założenia od początku, przynajmniej z tego co wiem. Natomiast pierwsza opcja ie wyklucza pozostałych, czyli w przypadku nie sprawdzania pacjenta ewusiem  z poziomu programu, weryfikujemy jego ubezpieczenie tak jak dotychczas.
Jeżeli pomogłem, kliknij 'Pomógł'.

Offline Seler

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 405
  • Pomógł? 8
  • MOW
Odp: eWUŚ
« Odpowiedź #49 dnia: Listopada 19, 2012, 19:17:57 pm »
Uruchomiłem działa, sam jestem tym zdziwiony  :o ...

Przeleciałem kilku pacjentów i z tego co zaobserwowałem to ubezpieczeni w ZUS-ie weryfikują się pozytywnie natomiast KRUS-owcy nie. Skądinąd wiem, że KRUS jeszcze pracuje nad dostosowaniem swojego systemu do wymagań  ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. Być może to dlatego CWU na dziury, oby zdążyli do końca roku, bo może być jatka  ;) .

Mam pytanie do tych którym też się udało uruchomić sprawdzanie ubezpieczeń w KSPPS. Nie macie wrażenia że "respond time" jest nieco za długi. Tak się zastanawiam, w tej chwili jest jeszcze bardzo mało użytkowników, system nie ma prawa być obciążony. Co będzie jak już wszyscy będą mieli dostęp do Ewusi, biedaczka nie wydoli, żeby zaspokoić wszystkich ...

Offline Seler

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 405
  • Pomógł? 8
  • MOW
Odp: eWUŚ
« Odpowiedź #50 dnia: Listopada 19, 2012, 19:58:07 pm »
... jeśli nie sprawozdamy kodu, to pacjent będzie musiał złożyć oświadczenie, że jest ubezpieczony (na specjalnym formularzu) i sprawozdajemy, że takie oświadczenie zostało złożone ...

Tommy czy umiesz powiedzieć co to za "specjalny formularz"?
 
Przeanalizowałem nowelę ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i z tego co widzę to od 1 stycznia 2013 r. art 50 p.6 mówi że "w przypadku niepotwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w sposób określony w ust. 1 lub 3 świadczeniobiorca po okazaniu dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, może przedstawić inny dokument potwierdzający prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, a jeżeli takiego dokumentu nie posiada, złożyć pisemne oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej. Następnie punkt 7 tego samego artykułu głosi że: "Świadczeniobiorca składający oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: ?Posiadam prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.?.  Jeszcze dalej w punkcie 8 jest mowa że "Oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, zawiera imię i nazwisko, adres zamieszkania, wskazanie podstawy prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, numer PESEL oraz wskazanie dokumentu, na podstawie którego świadczeniodawca potwierdził tożsamość świadczeniobiorcy, a w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL ? dane, o których mowa w art. 188 ust. 4 pkt 9. Świadczeniodawca albo niebędąca świadczeniodawcą osoba uprawniona w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o refundacji potwierdza podpisem na oświadczeniu dane identyfikujące dokument, na podstawie którego potwierdzono tożsamość.

Myślę że już czas aby pomyśleć o stosownym formularzu. Gdyby ktoś miał już jakieś zręby takowego dokumentu, to myślę ze społeczność forum będzie wdzięczna za jego udostępnienie. Wspólna praca naj jego doskonaleniem może przynieść pozytywne efekty.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9327
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: eWUŚ
« Odpowiedź #51 dnia: Listopada 19, 2012, 20:25:00 pm »
złożenie pisemnego oświadczenia o przysługującym mu prawie do świadczeń (Uwaga! Wzór oświadczenia określi Minister Zdrowia)

Offline ekspert1

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Pomógł? 13
Odp: eWUŚ
« Odpowiedź #52 dnia: Listopada 19, 2012, 20:51:53 pm »
mogę prosić o podlinkowanie takiego formularza?
Jeżeli pomogłem, kliknij 'Pomógł'.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9327
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: eWUŚ
« Odpowiedź #53 dnia: Listopada 19, 2012, 20:54:24 pm »
Jakby takowy istnial, minister pewnie da pod choinke

Wysyłane z mojego LT26i za pomocą Tapatalk 2

Offline KAMA

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Pomógł? 3
Odp: eWUŚ
« Odpowiedź #54 dnia: Listopada 19, 2012, 21:02:33 pm »
Witam.
http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=q491&ms=382&ml=pl&mi=382&mx=0&mt=&my=131&ma=030914
jest projekt więc niedługo pewnie będzie obowiązywać

Offline ekspert1

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Pomógł? 13
Odp: eWUŚ
« Odpowiedź #55 dnia: Listopada 19, 2012, 21:35:37 pm »
acha. dzięki wielkie.
Jeżeli pomogłem, kliknij 'Pomógł'.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9327
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: eWUŚ
« Odpowiedź #56 dnia: Listopada 19, 2012, 21:39:45 pm »
Czyli jest szansa, że będzie rozporządzenie na Mikołaja a nie pod choinkę :)

Offline Grumens

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Pomógł? 0
  • warmińsko - mazurski NFZ
Odp: eWUŚ
« Odpowiedź #57 dnia: Listopada 20, 2012, 08:39:32 am »
Czy w PPS sprawdzenie ubezpieczenia możliwe jest tylko przy rejestrowaniu wizyty?
« Ostatnia zmiana: Listopada 20, 2012, 08:42:25 am wysłana przez Grumens »
Pozdrawiam
Grumens

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: eWUŚ
« Odpowiedź #58 dnia: Listopada 20, 2012, 08:58:39 am »
Ciekawe jak mam w tym oświadczeniu pieczątkę przystawić w miejscu to tego przewidzianym... ?

Offline Tommy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Pomógł? 0
  • Wielkopolski Oddział NFZ
Odp: eWUŚ
« Odpowiedź #59 dnia: Listopada 20, 2012, 09:37:26 am »
Wracając do sedna, w rozliczeniach powstanie niezły bałagan. Korzystając z ewuni nie można będzie wprowadzić wizyty następnego dnia lub później, bo wygenerowany kod będzie obowiązywał dla danego dnia - poprawcie mnie proszę, jeśli się mylę. Jeśli będziemy chcieli to obejść, to każdej wizyty trzeba będzie podać, że pacjent złożył oświadczenie. A pacjent może tego odmówić (i słusznie) skoro on-line można zweryfikować jego uprawnienia. No i trzecia metoda - wklepywać dodatkowe dane związane z dokumentami ubezpieczeń ale tych pacjent też nie musi przedstawiać jw.
No i mamy błędne koło. Moim zdaniem wprowadzenie ewuni "wymusza" na świadczeniodawcach wprowadzenie systemu informatycznego i pracę on-line. Jak zatem w tej sytuacji rozliczyć świadczeniodawców, którzy samodzielnie nie prowadzą rozliczeń?
Czy macie podobne obawy i spostrzeżenia?

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 208
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9327 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3183 Wiadomości
karolweksler
3089 Wiadomości
09061303
3036 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1626 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]