collapse

Reklama


Autor Wątek: Odchudzenie bazy danych (firebird)  (Przeczytany 13382 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zupa

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Pomógł? 1
Odchudzenie bazy danych (firebird)
« dnia: Lipca 19, 2011, 11:58:34 am »
Witam serdecznie

Mam pytanie odnośnie bazy danych, a dokładniej kopii bezpieczeństwa, czy istnieje jakiś sposób by nieco zmniejszyć jej rozmiar? Szukałem na forum, ale nie znalazłem żadnych konkretów.
Ktoś mi sugerował że kamsoft ma jakieś narzędzie do takich operacji i że kosztuje to 400zł, ktoś coś wie na ten temat?

z góry dzięki serdeczne za odpowiedź

Offline marmot

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 65
  • Pomógł? 0
Odp: Odchudzenie bazy danych (firebird)
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 19, 2011, 12:04:51 pm »
są mozliwosc, np. tabela cieni ...

Offline zupa

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Pomógł? 1
Odp: Odchudzenie bazy danych (firebird)
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 19, 2011, 12:22:01 pm »
tam kawałek wyżej, tuż pod moim nickiem jest napisane "Kompletny nowicjusz". Naprawdę się cieszę że ktoś odpowiedział, ale błagam, jaśniej...

Offline marmot

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 65
  • Pomógł? 0
Odp: Odchudzenie bazy danych (firebird)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 19, 2011, 13:52:26 pm »
jak duza baza? z ilu lat ??

Offline zupa

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Pomógł? 1
Odp: Odchudzenie bazy danych (firebird)
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 19, 2011, 14:20:17 pm »
Sorry że się uniosłem, konkrety, baza ma już 3,5roku, sama jej wielkość to ok.176mb, waga kopii bezpieczeństwa to 19mb, i właściwie docelowo o to mi chodzi, wpisuje świadczenia w domu, a później przesyłam do placówki i moja poczta już odmawia przesyłania takiego załącznika.

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: Odchudzenie bazy danych (firebird)
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 19, 2011, 14:21:49 pm »
Możesz użyć zewnętrznego programu do tworzenia kopii bezpieczeństwa lub zobacz ten wątek -> http://forumpps.pl/index.php?topic=126.msg604#msg604 szczególnie fragment o stopniu kompresji lub zmień dostawcę poczty.
Pozdrawiam
Bartosz

Offline fobetor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Pomógł? 13
Odp: Odchudzenie bazy danych (firebird)
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 20, 2011, 09:11:46 am »
Witam

Najlepszą i najbardziej pewną metodą na odchudzenie bazy danych jest założenie nowej na przełomie roku. Po prostu w styczniu jak już dostanie Pan nową umowę instaluje Pan nowy program w lokalizacji innej niż poprzedni (np. KS2012 a nie KS) Dzięki temu powstaną dwa programy, które mogą bez przeszkód działać obok siebie (każdy ma swoją bazę). Nową umowę importuje Pan do nowego programu, i tylko go używa, a w razie konieczności zrobienia korekt do starego roku bądź podejrzenia pewnych rzeczy można odpalić stary program z danymi z zeszłych lat.

Ogólnie rozmiary bazy nie są wcale duże, wielokrotnie bazy przekraczają 1-2GB i wtedy można myśleć o takich zabiegach. Prędzej polecałbym użycie innej formy komunikacji, jeżeli to już musi być załącznik do maila to można założyć konto na www.google.pl tam powinny przechodzić większe załączniki.

Proszę zwrócić uwagę, że protokół smtp (wysyłanie maila) nie został stworzony z myślą o przesyłaniu plików i nie sprawdza ich poprawności, może się zdarzyć tak, że załącznik będzie uszkodzony.

Najlepszy do takich zastosowań jest protokół ftp (file transfer protocol) nie potrzebuje Pan dużo miejsca bo baza jest mała więc koszt wynajęcia takiego miejsca na serwerze powinien być niski.
Pozdrawiam
Piotr Dobielski
p.dobielski@gmail.com
535-556-657

Offline maciejj

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Pomógł? 64
  • Wielkopolski OW NFZ
Odp: Odchudzenie bazy danych (firebird)
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 20, 2011, 12:58:37 pm »
Sorry że się uniosłem, konkrety, baza ma już 3,5roku, sama jej wielkość to ok.176mb, waga kopii bezpieczeństwa to 19mb, i właściwie docelowo o to mi chodzi, wpisuje świadczenia w domu, a później przesyłam do placówki i moja poczta już odmawia przesyłania takiego załącznika.

a nie lepiej wpisane świadczenia w domu wyeksportować do excela i w pracy import?

Offline Jarasz

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Pomógł? 33
  • Bydgoszcz
Odp: Odchudzenie bazy danych (firebird)
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 20, 2011, 13:37:49 pm »
Sorry że się uniosłem, konkrety, baza ma już 3,5roku, sama jej wielkość to ok.176mb, waga kopii bezpieczeństwa to 19mb, i właściwie docelowo o to mi chodzi, wpisuje świadczenia w domu, a później przesyłam do placówki i moja poczta już odmawia przesyłania takiego załącznika.

a nie lepiej wpisane świadczenia w domu wyeksportować do excela i w pracy import?

Za taki zabieg o którym piszesz export/import chyba trzeba zapłacić (dodatkowa licencja na import świadczeń). Przy podejściu które stosuje gwizdziuch ma dodatkowo zapewnioną kopię bezpieczeństwa przechowywaną w innym miejscu niż zainstalowany program:)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3183
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Odchudzenie bazy danych (firebird)
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 20, 2011, 14:33:55 pm »
Rozmiar bazy (chyba 3 razy większa od czystej bazy) a tym bardziej kopii jak dla mnie jest bardzo mały. Ja do wszystkich wymienionych porad dodaję jeszcze pracę zdalną.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline maciejj

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Pomógł? 64
  • Wielkopolski OW NFZ
Odp: Odchudzenie bazy danych (firebird)
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 20, 2011, 18:36:57 pm »
Sorry że się uniosłem, konkrety, baza ma już 3,5roku, sama jej wielkość to ok.176mb, waga kopii bezpieczeństwa to 19mb, i właściwie docelowo o to mi chodzi, wpisuje świadczenia w domu, a później przesyłam do placówki i moja poczta już odmawia przesyłania takiego załącznika.

a nie lepiej wpisane świadczenia w domu wyeksportować do excela i w pracy import?

Za taki zabieg o którym piszesz export/import chyba trzeba zapłacić (dodatkowa licencja na import świadczeń). Przy podejściu które stosuje gwizdziuch ma dodatkowo zapewnioną kopię bezpieczeństwa przechowywaną w innym miejscu niż zainstalowany program:)

zgadza się, ale wysyłając co kilka chwil bazę mailem ,lub w inny sposób zawsze istneje ryzyko uszkodzenia bazy(która może się ujawnić dopiero po pewnym czasie), pomyłkę podczas odtwarzania .... itp. Ale to tylko sugestia była.

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1306
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Odchudzenie bazy danych (firebird)
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 20, 2011, 21:45:33 pm »
są mozliwosc, np. tabela cieni ...
Napisz coś więcej o tym bo wiele osób to interesuje.
Rozumiem, że szukasz kawalerki i kobiety ale może znajdziesz chwilę czasu, żeby to opisać?

Offline zupa

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Pomógł? 1
Odp: Odchudzenie bazy danych (firebird)
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 27, 2011, 10:30:13 am »
Z kolei ja przepraszam, że nie odpisałem, skorzystałem z porady odnośnie exportu do excela a potem importu, metoda płatna, jednakże pomocna.

Offline bartolinio

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Pomógł? 4
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Odchudzenie bazy danych (firebird)
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 03, 2011, 09:20:24 am »
Sorry że się uniosłem, konkrety, baza ma już 3,5roku, sama jej wielkość to ok.176mb, waga kopii bezpieczeństwa to 19mb, i właściwie docelowo o to mi chodzi, wpisuje świadczenia w domu, a później przesyłam do placówki i moja poczta już odmawia przesyłania takiego załącznika.

przecież to nie jest duża baza, powiedziałby nawet, że to malizna, wystarczy, jak ktoś wcześniej zasugerował, zmiana dostawcy email'a, niektórzy umożliwiają wysyłanie załączników do 100MB
u mnie baza z 3 lat ma ponad 5GB

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3280
  • Pomógł? 108
Odp: Odchudzenie bazy danych (firebird)
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 08, 2011, 11:02:09 am »
u mnie baza z 3 lat ma ponad 5GB

a mozna wiedziec na jakim silniku bazy pracujesz i ile masz stanowisk klienckich ?

pozdrawiam

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 107
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 7
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9327 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3280 Wiadomości
Michał Michał
3183 Wiadomości
karolweksler
3093 Wiadomości
09061303
3036 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1626 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:14 - 713KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 25.

[Pokaż zapytania]