collapse

Reklama


Autor Wątek: Kolejka oczekujacych- Protetyka  (Przeczytany 7034 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mlutek

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Pomógł? 3
Kolejka oczekujacych- Protetyka
« dnia: Grudnia 15, 2016, 22:13:36 pm »
Witajcie:)
Co prawda juz byla o tym dyskusja, lecz nie moge jej niestety znaleźć.
Moje pytanie brzmi....
Kiedy usuwacie pacjenta z kolejki oczekujących na Protetykę...
Czy w momencie i przyjścia na I pomiar?
czy tez w momencie ostatecznego wydania gotowej protezy.
Ja skreślam w momencie wydania gotowej protezy a nie w momencie przybycia na pomiar...
pozatym jak sie przyjdzie na pomiar protezy to tej wizyty nie wpisuje sie do rozliczenia a jedynie do karty pacjenta.. wiec wydaje mi sie ze to jest bez sensu...
Kazdego pacjenta obchodzi średni czas oczekiwania na wykonanie protezy a nie ilosc wizyt i pobrania miar i innych rzeczy...
Druga sprawa to pacjenci na protezę sa u mnie zapisani do kolejki protetycznej dopiero po odbyciu weryfikacyjnej wizyty stomatologicznej na ktorej ocenia sie stan zdrowia jamy ustnej i uzgadnia sie z pacjentem harmonogram wykonywania protez..
bo tak naprawdę nie wiadomo czy pacjenta można zapisać na protetyke jesli sie go nie zna i wyznaczyć termin wykonania protezy...
W/g mnie to jest logiczne, nie wiem jednak czy zgodne z prawem...
NFZ Mazowiecki czepia mnie sie o kolejki oczekujących i prosi o wyjaśnienie, jednak przedtym wole sie jeszcze zaznajomić z innymi osobami co maja podobne problemy...
Pozdrawiam i czekam na wskazowki
dzieki

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Kolejka oczekujacych- Protetyka
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 16, 2016, 01:03:12 am »
Za Podkarpackim OW NFZ:
Cytuj
Wykonanie świadczenia przez danego świadczeniodawcę Skreślenie następuje w chwilą rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, zatem data skreślenia to data rozpoczęcia udzielania świadczenia.
W przypadku:
-poradni, jest to data przyjęcia pacjenta,
-pracowni fizjoterapii, jest to data rozpoczęcia zabiegów, a nie data ich zakończenia,
-leczenia protetycznego w stomatologii, jest to data pobrania wycisku, a nie data oddania protezy,
-oddziału, jest to data przyjęcia na oddział, a nie data wypisu ze szpitala,
-zabiegu na oddziale, jest to data przyjęcia na oddział.

Za Centralą NFZ (punkt II):
http://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/komunikat-dla-swiadczeniodawcow,6720.html

Za KS podczas polemiki nad zasadnością powyższych i pomimo powyższych w dużym skrócie:
NFZty tego nie wymagają.

Pomimo interpretacji KS, jednak podczas kontroli NFZ raczej powoła się na wytyczne zgodne z tym, co pisze centrala.

Cytuj
pozatym jak sie przyjdzie na pomiar protezy to tej wizyty nie wpisuje sie do rozliczenia a jedynie do karty pacjenta.. wiec wydaje mi sie ze to jest bez sensu...
Czy coś jest bez sensu czy nie to raczej nie jest ważne, bo jak góra każe.... To, że wpisuje się coś do karty, a nie do rozliczenia (dokładnie do informacji o skreśleniu w kolejce) nie znaczy, że jest to robione poprawnie.

Cytuj
Druga sprawa to pacjenci na protezę sa u mnie zapisani do kolejki protetycznej dopiero po odbyciu weryfikacyjnej wizyty stomatologicznej na ktorej ocenia sie stan zdrowia jamy ustnej i uzgadnia sie z pacjentem harmonogram wykonywania protez..
W niczym to nie przeszkadza wg mnie. Pacjent na weryfikację czeka w ramach kolejki do miejsca wykonania, a jak się zakwalifikuje na protezę, wpisujemy go do kolejki protetycznej.

Cytuj
NFZ Mazowiecki czepia mnie sie o kolejki oczekujących i prosi o wyjaśnienie, jednak przedtym wole sie jeszcze zaznajomić z innymi osobami co maja podobne problemy...
Warto zapytać w konkretnym NFZ, co ona na ten temat myśli (piję do podsumowania tematu przez KS, wcześniej przytoczonego), nawet anonimowo.

PPS - technicznie da się poprawnie sytuację takiego skreślenia obsłużyć (weryfikowałem co idzie do xmla w raportach kolejek i SWIAD). Nie jest to jednak super przyjazne.
Somed - działa od niedawna.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline mlutek

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Pomógł? 3
Odp: Kolejka oczekujacych- Protetyka
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 08, 2018, 19:51:05 pm »
Witam.
jak sobie radzicie z wykreśleniem pacjenta z kolejki oczekujących na protetykę?
chodzi mi konkretnie o KSPPS?
Pacjenta się wykreśla w momencie pobrania wycisku z listy, jednak PPS oczekuje aby mu podać pozycję usługi. wiec jeśli w tym dni nie ma żadnej usługi a pobiera się tylko wycisk to nie bardzo można skreślić pacjenta, PPS nie pozwala na taką opcje, trzeba coś wpisać, skreślić i dopiero później modyfikować ta pozycję ( ja tak sobie radze ale może jest inny sposób????).
Pozatym jak już jest pacjent skreślony z listy oczekujących to jak wpisać mu do rozliczenia, datę wpisu do kolejki oczekujących jeśli juz został wcześniej skreślony?
PPS nie daje takiej możliwości....
Ja wtedy tylko tworze raport z protezami i ręcznie modyfikuje xml dodając pozycje umieszczenia w kolejce... ale może jakiś jest inny sposób?
Próbowałem wcześniej modyfikować pozycję dzięki której miałem wykreślonego pacjenta i wypełnione pole skreślenia pacjenta, ale jak jest rożnica 3 dni, PPS automatycznie mi usuwa pozycje kolejki i mam puste pole...
Czy jest jakis sposob na to w PPS-ie? aby nie robie tego ręcznie?
Problem juz byl chyba gdzieś tutaj opisywany ale nie moge znalesc tego watku wiec proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: Kolejka oczekujacych- Protetyka
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 08, 2018, 19:58:59 pm »
Usuwam pustą wizytą bez usług, a zawsze można wpisać w dniu wycisku np 1605 na 00,01 lub 02 jak chcesz coś mieć (aby lekarz wpisał w kartę)
Później w tej wizycie rozliczam protezę.
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline drzew6

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 120
  • Pomógł? 4
Odp: Kolejka oczekujacych- Protetyka
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 08, 2018, 20:05:31 pm »
Ja robię podobnie .W dniu wycisku tyko wypełniam tylko  ICD10 i ICD9 i zapisuję wizytę (wtedy usuwa się pacjent z kolejki). W dniu oddania protez wpisuję już wszystko (icd9,icd10 i usługę).

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Kolejka oczekujacych- Protetyka
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 08, 2018, 21:12:22 pm »
Dokładnie tak samo (była to sugestia z KS też i dla pewności sprawdzałem pod SWIAD czy się dobrze podpina i było ok). Oczywiście w dniu rozliczenia zmiana dat świadczenia/produktu na założonym wcześniej epizodzie.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline mlutek

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Pomógł? 3
Odp: Kolejka oczekujacych- Protetyka
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 09, 2018, 08:43:36 am »
OK, Dzięki....
nie wiem czemu jak robiłem podobnie jak radzicie to przy zmianie daty świadczenia, usuwało mi sie pole z datą kolejki...
Sprawdziłem, faktycznie mozna zmienić tylko trzeba uważać przy zatwierdzaniu, aby nie wykreślić pola kolejki, bo przy zatwierdzaniu pokazuje sie komunikat, ze data kolejki z datą świadczenia przekracza 3 dni...
Postaram się to lepiej sprawdzić abym później nie musiał ręcznie modyfikować xml-a.
Pozdrawiam

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: Kolejka oczekujacych- Protetyka
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 06, 2018, 14:06:39 pm »
Jest jakaś możliwość zrobienia protezy (poza prywatką :) ) pacjenta nieumieszczonego w kolejce ?
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: Kolejka oczekujacych- Protetyka
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 06, 2018, 14:59:03 pm »
Jest jakaś możliwość zrobienia protezy (poza prywatką :) ) pacjenta nieumieszczonego w kolejce ?
Trochę się wyjaśniło. Córka chce oddać miejsce w kolejce matce. Można tak robić ? Ewentualnie jak to poprawić ?
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Kolejka oczekujacych- Protetyka
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 06, 2018, 22:35:02 pm »
Ja usłyszałem kiedyś w NFZ akurat w przypadku okulistyki, że nie można oddawać miejsca w kolejce. Może się coś zmieniło, ale nie słyszałem na ten temat nic.
Ogólnie i teoretycznie możesz zadziałać tak, że dawcę usuniesz z datą rejestracji jako pomyłka rejestratora i zarejestrujesz biorcę z taką samą datą. Jednak wiesz sam, co za tym idzie - korekty kolejek miesięcznych od tej za miesiąc, w którym powstała rezerwacja. Tak czy inaczej jest to metoda naciągana merytorycznie, technicznie na pewno przejdzie.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: Kolejka oczekujacych- Protetyka
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 07, 2018, 19:34:34 pm »
NFZ nie wymaga aby każdy pacjent protetyczny czekał w kolejce. Są poradnie, które robią protezy teoretycznie na bieżąco i w XML jest przekazywana wizyta z informacją, że pacjent nie oczekiwał w kolejce i NFZ to weryfikuje pozytywnie.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Kolejka oczekujacych- Protetyka
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 07, 2018, 22:53:29 pm »
NFZ nie wymaga aby każdy pacjent protetyczny czekał w kolejce. Są poradnie, które robią protezy teoretycznie na bieżąco i w XML jest przekazywana wizyta z informacją, że pacjent nie oczekiwał w kolejce i NFZ to weryfikuje pozytywnie.
Tylko podejrzewam, że w tym przypadku kolejka jest i to niekoniecznie mała. Oczywiście, jak w każdej poradni, możesz pacjenta bez kolejki przyjmować - technicznie przejdzie. Jednak jak masz znaczną kolejkę, pacjenci czekają po kilkanaście miesięcy, to uzasadnij, że kogoś przyjąłeś bez kolejki. Z daleka wygląda to na "kombinatorykę wyższą" (pomijam pacjentów z uprawnieniami dodatkowymi).
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: Kolejka oczekujacych- Protetyka
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 14, 2018, 11:28:51 am »
Nowa sprawa :)
W marcu omyłkowo przesunęli pacjenta w kolejce i poszło to w klx za luty z oceną na 28.02.
Dziś go przywrócę na pierwotny termin z wpisem - błąd rejestracji, to mam robić kolejną za luty, czy dopiero za marzec to poleci ?

klx za luty wygenerowany 9.03, dlatego ta zmiana była już w raporcie.
« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2018, 11:40:28 am wysłana przez cilazapril »
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Kolejka oczekujacych- Protetyka
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 14, 2018, 21:34:44 pm »
Jak rozumiem pacjent wpisany na termin z przyszłość w stosunku do daty 01.03?
Ogólnie - sprawdź dokładnie, co poszło w raporcie za luty, bo może być tak, że jak zmiana nastąpiła po 01.03, to wg daty oceny poszły stare terminy. Tak wg mnie powinno być.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: Kolejka oczekujacych- Protetyka
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 14, 2018, 21:54:16 pm »
Jak rozumiem pacjent wpisany na termin z przyszłość w stosunku do daty 01.03?
Ogólnie - sprawdź dokładnie, co poszło w raporcie za luty, bo może być tak, że jak zmiana nastąpiła po 01.03, to wg daty oceny poszły stare terminy. Tak wg mnie powinno być.
Data oceny 28.02, zmiana terminu nastąpiła 01.03 na dzień 07.03
W podglądzie raportu jest już nowa data na liście osób oczekujących, ale jak rozpakowałem .klx i przeglądam xml to nie widzę żadnych dat. Jest tylko:
Cytuj
<oczekujacy>
          <ident-pacj typ-id="P" id-osoby="xxxxxxxxxxx"/>
          <dane-osob imie="xxxxxxx" nazwisko="xxxxxxxxx"/>
          <lista kategoria="1"/>
        </oczekujacy>
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 100
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]