collapse

Reklama


Autor Wątek: Cudzoziemiec z Rumuni pracujący w Polsce bez PESEL - jak rozliczyć ?  (Przeczytany 5396 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dumbolodz

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Pomógł? 0
Witam moi kochani forumowicze,
Mam pytanie zagadkę ( przynajmniej dla mnie) przychodzi do lekarza obywatel Rumuni, pracujący legalnie w Polsce. Chce się leczyć.
Pytanie zasadnicze jak go rozliczyć bo nie ma numeru PESEL, a cudzoziemiec z UE może tylko się leczyć na dokumenty UE : ekuz, poświadczenie lub s2

Macie jakieś pomysły??

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: Cudzoziemiec z Rumuni pracujący w Polsce bez PESEL - jak rozliczyć ?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 15, 2016, 11:09:24 am »
Paszport/jakaś karta pobytu + ZUA.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 15, 2016, 11:12:51 am wysłana przez Profesor Wilczur »

Offline dumbolodz

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Pomógł? 0
Odp: Cudzoziemiec z Rumuni pracujący w Polsce bez PESEL - jak rozliczyć ?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 15, 2016, 11:28:36 am »
To rozumiem że mam wybrać cudzoziemca z UE , dokument DO lub paszport i ZUA ? :)

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Cudzoziemiec z Rumuni pracujący w Polsce bez PESEL - jak rozliczyć ?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 15, 2016, 13:31:24 pm »
A deklaracje POZ przechodzą na tym?

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Cudzoziemiec z Rumuni pracujący w Polsce bez PESEL - jak rozliczyć ?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 15, 2016, 19:30:25 pm »
To rozumiem że mam wybrać cudzoziemca z UE , dokument DO lub paszport i ZUA ? :)
Niekoniecznie UE w sensie przepisów o koordynacji, bo nie rozliczasz go na ich podstawie - ale obcokrajowiec czy też cudzoziemiec. Jego identyfikatorem kombinacja danych z paszportu seria/numer paszportu, kraj wystawienia, instytucja wystawiająca, data wystawienia (najważniejsze kraj wydania i seria/numer, ale jestem zdania, że im więcej danych, tym lepiej), a potwierdzeniem ubezpieczenia jest zgłoszenie do ub. i dowód opłacenia składki (chyba, że może przedstawić coś innego).
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Ekert

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 241
  • Pomógł? 0
  • NZOZ Poznan (POZ+AOS)
Odp: Cudzoziemiec z Rumuni pracujący w Polsce bez PESEL - jak rozliczyć ?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 01, 2017, 20:00:38 pm »
Podpowiedz proszę, jak uprawnienia takiego pacjenta sprawdzić? Choćbym nie wiem jakie dokumenty wpisał, PPS mi pisze "Nie sprawdzono uprawnień pacjenta". Jedynie wpisanie Oświadczenia pacjenta daje na pasku informację "Obowiązuje oświadczenie pacjenta". I to jest niezależne od tego, czy chodzi o POZ czy AOS. Mam kłopot, bo deklaracje złożyło ostatnio kilkoro obcokrajowców. Niby zgodnie z opisami wpisuję do deklaracji wszystko, co się da - paszporty, adresy, ZUA. Nawet raz miałem potwierdzenie z ZUS w postaci zaświadczenia - i tak nie pokazuje się potwierdzenie uprawnień.
Czy to znaczy, że niezależnie od tego wszystkiego powinienem jeszcze przy każdej wizycie żądać oświadczenia?
A co z listą POZ? SZOI mi to odrzuca, a przecież pacjent płaci składki zdrowotne.
Pozdrawiam
Pozdrawiam wszystkich

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Cudzoziemiec z Rumuni pracujący w Polsce bez PESEL - jak rozliczyć ?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 01, 2017, 21:10:57 pm »
Kwestię wyświetlania info zostawmy, bo czasem PPS mam wrażenie coś nie tak pokazuje przy papierowych uprawnieniach. Teraz musisz więcej napisać, co i gdzie masz wpisane. Gdzie paszport, jakie ptaszki zaznaczone na karcie pacjenta.
Oświadczenie nie zaszkodzi na wszelki wypadek.
Jednak bardziej zastanawia mnie deklaracja, dlaczego jest odrzucana i z jakim błędem. Przerabiam najczęściej Ukrainców czy to w PPS czy Somed i co najwyżej mam ostrzeżenie - za dekl z ostrzeżeniem NFZ już płaci. Niestety czasem trzeba zadzwonić do NFZ, bo są różne tematy, ale da się to rozliczyć.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Ekert

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 241
  • Pomógł? 0
  • NZOZ Poznan (POZ+AOS)
Odp: Cudzoziemiec z Rumuni pracujący w Polsce bez PESEL - jak rozliczyć ?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 02, 2017, 01:31:18 am »
Mam w tej chwili 3 takie deklaracje. Wszystkie wypełnione tak samo. Wszystkie mają ZUA. Wszystkie mają podany NIP płatnika.
Ciekawe, że u wszystkich ZUS ZUA jest wpisany bez daty końcowej, ale na karcie pacjenta w zakładce Uprawnienia pojawiły się daty ważności - za 100 lat (w roku 2117).
Dwie osoby dodatkowo złożyły oświadczenia i bez problemu rozliczam ich wizyty u kardiologa.
Problemy zaczynają się w POZ.
Kiedy robię listę, plik nie chce się wyeksportować, bo wyrzuca 2 błędy: "Deklaracja 3663: Brak numeru NIP płatnika składek" oraz "Deklaracja 3664: Brak numeru NIP płatnika składek". A przecież wszystkie trzy mają podany NIP płatnika. W dodatku numery deklaracji, których komunikaty dotyczą, faktycznie są inne: 1750 i 1751 - doszedłem do tego doświadczalnie (deaktywacja tych deklaracji). Jedna z tych osób ma złożone ZUA i oświadczenie, a druga tylko ZUA.
Po deaktywacji tych dwóch deklaracji plik się generuje (czyli system nie woła o NIP płatnika w trzeciej deklaracji), za to zwrotka wyrzuca komunikat: Brak uprawnionej osoby bez numeru Pesel w CWU. (Ta osoba ma oświadczenie).
Załączam zrzuty okienek jednego z tych pacjentów (pozostali mają tak samo wypełnione).
Pozdrawiam wszystkich

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Cudzoziemiec z Rumuni pracujący w Polsce bez PESEL - jak rozliczyć ?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 02, 2017, 02:32:34 am »
Karta pacjenta - dane płatnika składek?
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Ekert

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 241
  • Pomógł? 0
  • NZOZ Poznan (POZ+AOS)
Odp: Cudzoziemiec z Rumuni pracujący w Polsce bez PESEL - jak rozliczyć ?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 02, 2017, 08:28:44 am »
Rzeczywiście - lista się wygenerowała.
Sądziłem, że zatrudnienie to informacja uzupełniająca, bo przecież NIP płatnika jest podany w ZUS ZUA.
Jednak nie można tu myśleć, tylko wypełniać co się da.
Dziękuję - pomogłeś. Pozdrawiam serdecznie
Pozdrawiam wszystkich

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 107
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]