collapse

Reklama


Autor Wątek: PACJENT BEZ NUMERU PESEL  (Przeczytany 8412 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hanarafa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Pomógł? 1
PACJENT BEZ NUMERU PESEL
« dnia: Listopada 09, 2016, 11:38:16 am »
Jak rozliczyć pacjenta pracującego i ubezpieczonego w Polsce , ale bez nadanego numeru pesel?
Na SZOI jest wskazówka o treści [...] w komunikacie XML w atrybucie: typ id wpisać kod:
-D-dowód osobisty
-T-paszport
-I -inny dokument
ale ta informacja jest dla mnie kompletnie niezrozumiała. Pytanie zadane informatykowi naszego oddziału NFZ zostało de facto zlekceważone. Telefonicznie dowiedziałam się, że  pani musi się zastanowić, na mail'a nie dostałam odp.
Może ktoś ma doświadczenie, bo jest to mój pierwszy przypadek, ale sądzę, że będą następne i wolałabym być przygotowana.
Dziękuję z góry za pomoc
« Ostatnia zmiana: Listopada 09, 2016, 11:48:47 am wysłana przez hanarafa »

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9299
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: PACJENT BEZ NUMERU PESEL
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 09, 2016, 14:44:24 pm »
Potrzebny jest dokument ubezpieczenia, najlepiej zgłoszenie do ZUS z potwierdzeniem opłacenia składki.
W danych osobowych trzeba zaznaczyć, że to cudzoziemiec i wpisać numer paszportu oraz kraj pochodzenia. Później w uprawnieniach wpisać dokument potwierdzający ubezpieczenie.

Offline hanarafa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Pomógł? 1
Odp: PACJENT BEZ NUMERU PESEL
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 14, 2016, 10:09:39 am »
Raport przeszedł pomyślnie, dziękuję bardzo.
 :)

Offline hanarafa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Pomógł? 1
Odp: PACJENT BEZ NUMERU PESEL
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 14, 2016, 10:14:25 am »
Od siebie dodam, że w danych pacjenta należy koniecznie wpisać adres pobytu w Polsce, bo inaczej SZOI protestuje.

Offline hanarafa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Pomógł? 1
Odp: PACJENT BEZ NUMERU PESEL
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 06, 2016, 14:01:26 pm »
Chciałabym się podzielić najnowszą informacją. Pacjenci spoza UE a pracujący i ubezpieczeni w Polsce mają prawo do świadczeń, ale należy wystawić za wizytę fakturę, ponieważ płatnikiem tych świadczeń nie jest NFZ. Jak dowiem się więcej , rozwinę temat.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: PACJENT BEZ NUMERU PESEL
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 06, 2016, 16:28:54 pm »
A skąd ta wiadomość? Nie za bardzo się z tym zgodzę (chyba, że jakieś nowe rozporządzenie albo cuś). Płatnikiem (czy to oddzielna faktura czy wspólna wystawiana na podstawie szablonu - nie jestem pewien do końca, ale raczej wspólna, bo podstawa ubezpieczenia jest U) bezpośrednim świadczeniodawcy jest NFZ, co dalej w NFZcie się z tym dzieje, to już nas nie interesuje.
Z innej strony - dlaczego płatnikiem nie miałby być NFZ, skoro składki płacone są tak samo jak za Polaka z PESELem? Późniejsze zestawianie czy przesuwanie środków w samym NFZcie to - napisałem wyżej.
Nie wiem, może się mylę, ale w takim wypadku NFZ nie powinien płacić w jednej przychodni, którą rozliczam za pacjentów z Ukrainy bez PESELu np. zatrudnionych i zgłoszonych do ubezpieczenia czy z wykupionym ubezpieczeniem w NFZ.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline hanarafa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Pomógł? 1
Odp: PACJENT BEZ NUMERU PESEL
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 04, 2017, 14:58:34 pm »
Informacje taka uzyskałam u moich źródeł czyli w NFZ warm-mazur. Nie sprawdzałam jednak tej tego w rozporządzeniach.

PJ

  • Gość
Odp: PACJENT BEZ NUMERU PESEL
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 04, 2017, 16:02:53 pm »
Chciałabym się podzielić najnowszą informacją. Pacjenci spoza UE a pracujący i ubezpieczeni w Polsce mają prawo do świadczeń, ale należy wystawić za wizytę fakturę, ponieważ płatnikiem tych świadczeń nie jest NFZ. Jak dowiem się więcej , rozwinę temat.

Nie zgodzę się z tym. Bardzo często hospitalizujemy Ukraińców i NFZ normalnie za nich płaci: wypełniają oświadczenie o prawie do świadczeń z nr paszportu, a dla siebie - gdyby było konieczne - kserujemy paszport, zaświadczenie o ubezpieczeniu, kartę pobytu, etc.

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: PACJENT BEZ NUMERU PESEL
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 05, 2017, 22:55:16 pm »
@hanarafa: to co napisałeś "mają prawo do świadczeń, ale należy wystawić za wizytę fakturę" jest dla mnie sprzeczne. Bo albo mają prawo do świadczeń za pieniądze NFZ, albo należy wystawić im fakturę bo nie mają takiego prawa.
Ja widuję unijnych i innych na świadczeniach planowych i NFZ płaci. Pod kątem zagranicznych pacjentów na listach POZ nawet zmodyfikowano rok temu format list POZ. ;-)

Offline hanarafa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Pomógł? 1
Odp: PACJENT BEZ NUMERU PESEL
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 10, 2017, 09:38:15 am »
Wszystko pięknie tylko mój pacjent tkwi nadal w niewysłanych mimo, że wprowadziłam wszystkie potrzebne dane. Pacjent z Białorusi, pracuje legalnie , jest ubezpieczony w ZUS, ma polski adres, wpisany paszport i nic , tkwi w niewysłanych jak zaklęty. Dziele się tylko info jakie otrzymuję z NFZ, może sami nie wiedzą. Może w takim razie ktoś z Was jest w stanie wyjaśnić mi co jest na rzeczy?

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: PACJENT BEZ NUMERU PESEL
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 10, 2017, 09:53:53 am »
Wszystko pięknie tylko mój pacjent tkwi nadal w niewysłanych mimo, że wprowadziłam wszystkie potrzebne dane. Pacjent z Białorusi, pracuje legalnie , jest ubezpieczony w ZUS, ma polski adres, wpisany paszport i nic , tkwi w niewysłanych jak zaklęty. Dziele się tylko info jakie otrzymuję z NFZ, może sami nie wiedzą. Może w takim razie ktoś z Was jest w stanie wyjaśnić mi co jest na rzeczy?

Jeżeli jest PESEL to jako podstawę ubezpieczenia może być eWUŚ lub oświadczenie (czy inne dokumenty uprawniające).
Natomiast jeżeli pacjent nie ma jeszcze PESELu nadanego to eWUSia nie ma jak sprawdzić, więc w dokumentach uprawniających należy wpisać to co mamy (np zgłoszenie do ubezpieczenia) i pamiętać "zafajkować" spacją na ostatniej karcie zestawu świadczeń tą pozycje. PPS przepuści to wtedy do raportu.

Pozdrawiam

Offline hanarafa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Pomógł? 1
Odp: PACJENT BEZ NUMERU PESEL
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 12, 2017, 09:45:56 am »
Spróbujemy ruszyć  :)

Offline Dariusz Pawłowski

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 123
  • Pomógł? -2
  • w: Podkarpacki OW
    • Biurko Przeciwpancerne
Odp: PACJENT BEZ NUMERU PESEL
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 06, 2017, 11:56:06 am »
tkwi w niewysłanych jak zaklęty.

OK, ale podczas wysyłania powinien się pojawić jakiś komunikat błędu - przyczyna tego, ze pacjent pozostaje poza komunikatem SWIAD

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: PACJENT BEZ NUMERU PESEL
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 06, 2017, 15:07:10 pm »
Mówimy o PPSie czy o Somedzie, bo rejestr świadczeń a PPS to nie za bardzo.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 87
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]