collapse

Reklama


Autor Wątek: korekta list POZ  (Przeczytany 5360 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline edysia0280

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Pomógł? 0
  • warmińsko - mazurskie
korekta list POZ
« dnia: Października 19, 2016, 17:29:13 pm »
mam problem muszę zrobić korektę list POZ z lat 2014-2015 NFZ przysłał mi listy z tych okresów . ale nie wiem jak mam się za to zabrać proszę o pomoc
 :-[

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: korekta list POZ
« Odpowiedź #1 dnia: Października 19, 2016, 20:23:53 pm »
korekty list POZ? czy może korekty rachunków za listy POZ?

Offline edysia0280

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Pomógł? 0
  • warmińsko - mazurskie
Odp: korekta list POZ
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 01, 2016, 10:36:31 am »
Korekty rachunków już zrobiłam  a teraz muszę zrobić  korekty list problem jest taki że pacjenci są już na innych umowach albo już  ich nie mam bo odeszli ze szkół ( medycyna szkolna) . dostałam listy z NFZ ale nie wiem jak dalej postąpić . :(

Offline Edward_B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2935
  • Pomógł? 154
Odp: korekta list POZ
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 01, 2016, 19:12:13 pm »
jeśli już nie masz pacjenta na liście to nic nie musisz robić
Edward z Kętrzyna

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: korekta list POZ
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 02, 2016, 08:45:43 am »
Mam spore wątpliwości co do robienia korekt list POZ - dlatego dopytaj nawet dwukrotnie osobę w NFZ czy masz je naprawdę robić, a jeśli to potwierdzi to nawet kogoś wyżej.

1. Listy POZ są weryfikowane na szczeblu centralnym. Nawet jak wyślesz nowe listy POZ to i tak nie zostanie przeprowadzona ponowna weryfikacja za ubiegłe miesiące/lata.
2. Rachunki są wystawiane na podstawie zweryfikowanych przez NFZ list NFZ. Skoro wystawiłaś już korekty to jaki sens jest wysyłać listę i co ona da? Inna sprawa co miałabyś z niej usunąć? Jeśli NFZ kwestionuje deklaracje to jest to w raporcie deklaracji nieuznanych i najzwyczajniej za nią nie płaci.
3. Pytanie czy okresy w listach POZ też nie są zamykane jak w przypadku raportów statystycznych. Masz jakieś pismo o odblokowaniu umowy w celu przesłania list POZ?

Dlatego kompletnie nie rozumiem konieczności robienia listy POZ za ubiegłe miesiące/lata.

Offline marek_piw

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Pomógł? 11
  • Lubelski OW
Odp: korekta list POZ
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 02, 2016, 12:45:28 pm »
Ja miałem podobnie w stosunku do weryfikacji wstecznej na listach POZ (zgony)
Wystawiłem tylko korekty do rachunków wg szablonu i nie wysyłałem list POZ wstecznie.
Podobnie jak mpi kompletnie nie rozumiem konieczności robienia listy POZ za ubiegłe miesiące/lata.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: korekta list POZ
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 02, 2016, 13:08:28 pm »
Potwierdzam to co koledzy powyżej piszą!

Offline ted

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Pomógł? 7
Odp: korekta list POZ
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 02, 2016, 15:23:04 pm »
Ale może wgrać te nowe raporty do programu i tam będzie widziała kogo dotyczą  i z jakiego powodu nie uznano
pacjentów

Offline edysia0280

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Pomógł? 0
  • warmińsko - mazurskie
Odp: korekta list POZ
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 02, 2016, 16:03:46 pm »
po kontroli wyszło że 5 dzieci ( pacjentów) ma złe grupy IIIB a powinny być grupy IIIA . po kontroli "zabrali" mi tych pacjentów i musiałam zrobić korekty rachunków . teraz mam zrobić poprawnie listy z tamtych lat i będę musiała zrobić jeszcze raz korekty rachunków skorygowanych . wiem paranoja ale tak sobie życzą . bo te dzieci fizycznie były ale powinny być na innym punkcie umowy . odwoływałam się od tego ale nie popuszczają

Offline edysia0280

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Pomógł? 0
  • warmińsko - mazurskie
Odp: korekta list POZ
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 02, 2016, 16:09:07 pm »
oddałam pieniądze za te dzieci ale Oni chcą list poprawnych i zrobić korekty rachunków jeszcze raz i oddać mi różnicę :(

Offline edysia0280

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Pomógł? 0
  • warmińsko - mazurskie
Odp: korekta list POZ
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 02, 2016, 16:11:31 pm »
raportów zwrotnych nie mam,  mam tylko podane dzieci z imienia i nazwiska . nie wiem jak mam się za to zabrać

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: korekta list POZ
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 02, 2016, 17:51:33 pm »
Nie zdarzyło mi się jeszcze coś takiego, no ale:
- jak chodzi o raport DEKL, to jak poprawiona została deklaracja danego pacjenta, to wystarczy wygenerować raport do danego okresu (ale kto to zweryfikuje, bo rzeczywiście idzie to centralnie).
- jak chodzi o część finansową, to można bez szablonu zrobić korektę ręcznie (dotyczy to okresów kiedy szablonów nie było, były tylko raporty ilościowe deklaracji). Ustawiamy się na rachunku, który trzeba skorygować, zatwierdzamy go (jak jeszcze nie jest) i naciskamy korekta - wtedy możemy zmienić krotności z jest na winno być. Po ustawieniu odpowiednich wartości dajemy ok, i dalej jak zwykle działamy.
Ale jak koledzy pisali, drążyłbym temat dalej z tymi korektami raportu deklaracji, bo coś to nie do końca sensownie wygląda.
« Ostatnia zmiana: Listopada 02, 2016, 19:45:44 pm wysłana przez 09061303 »
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: korekta list POZ
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 02, 2016, 22:39:04 pm »
Cieszę się, że inni się ze mną zgadzają. Ja bym w takim razie próbował do informatyków w NFZ dzwonić z pytaniem o sens. Chociażby z tego powodu, że nie wiesz jak to zrobić i moim zdaniem mogą być z tego spore problemy.

Części z tych pacjentów jak twierdzisz już nie masz. W PPS podajesz datę usunięcia deklaracji - jeśli nie usuwałaś pacjentów a jedynie deklaracje i jeśli PPS działa prawidłowo to teoretycznie powinien stworzyć prawidłową listę POZ za tamte okresy.
Ale to tylko teoria - myślę, że nie sprawdzana przez nikogo.

Druga sprawa: na moją wiedzę NFZ na podstawie jednej listy POZ nie jest w stanie wygenerować szablonu rachunku. Muszą zrobić weryfikację czy to na szczeblu wojewódzkim czy krajowym. Przyjmijmy teraz takie sytuacje:
lista POZ stan na 1 maja 2014, a więc wysyła się deklaracje te które były do tej pory (oczywiście usunięte nieuznane z poprzedniej listy) i dopisane w kwietniu. Dla lepszego zrozumienia mamy 2 nowe deklaracje w kwietniu: pacjent X z 10 kwietnia i pacjent Y z 20 kwietnia.
Nie dopisałaś pacjenta Y na czas i lista POZ poszła tylko z pacjentem X i na rachunku za tą listę masz uwzględnionego tylko pacjenta X. Dopisałaś Y z prawidłową datą 20 kwietnia ale dopiero 15 maja. Twoja strata. NFZ zapłąci za niego dopiero w liście za czerwiec a miesiąc wcześniej dostanie kasę jeszcze poprzedni świadczeniodawca.
Weryfikując teraz taką listę co zrobi NFZ? Zapłaci za tego pacjenta podwójnie? System "zignoruje" duble, żeby nie zapłacić?
To w takim razie odwrotna sytuacja. To ktoś inny wykazał deklarację z opóźnieniem? Wtedy NFZ będzie zarobiony bo w tamtym czasie ten drugi świadczeniodawca nie dostał kasy tylko Ty, a podczas tej weryfikacji nie wiem czy nie stracisz tego pacjenta (chociaż powinien się liczyć miesiąc listy, ale któż to wie jakie reguły panują podczas weryfikacji) i nikt za niego nie dostanie.

Ja osobiście nie znam narzędzi NFZ - w teorii jeśli i PPS i SZOI jest dobrze zaprogramowane to dałoby radę jakoś zrobić tą weryfikację, ale teoria a praktyka to dwie różne sprawy. Praktyka jednak nauczyła mnie być upierdliwym i pomimo że ktoś wymaga ode mnie rzeczy które wiem że są bezsensowne to poruszyć w tej sprawie kilka innych osób i często okazywało się że jednak czegoś robić nie muszę.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: korekta list POZ
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 03, 2016, 00:04:43 am »
Tylko mpi pamiętaj, że żeby być upierdliwym co do NFZ, to trzeba wiedzieć, a nawet więcej, wiedzieć na 200% o czym się mówi i mieć na to argumenty. Nie każdy niestety kto się zajmuje rozliczeniami wie jak chodzą tryby po jednej i drugiej stronie, dlatego czasem ciężko jest polemizować w niektórych przypadkach.
Nie jest to wypowiedź po kątem żadnego z użytkowników forum, tylko stwierdzenie na podstawie kilku dobrych lat praktyki.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline edysia0280

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Pomógł? 0
  • warmińsko - mazurskie
Odp: korekta list POZ
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 03, 2016, 17:46:37 pm »
W NFZ nie wiedzą jak to zrobić o i tyle mi pomogli mam to zrobić i koniec . Tłumaczę że deklaracje są nie aktywne bo po prostu są stare udostępnili mi listy z poprzednich lat i co z tego . Niektóre z tych deklaracji są na teraźniejszej umowie . powiedzieli żebym je dezaktywowała ale jak ja mam wyłapać np . pacjentów ze stycznia 2014 ? i jeszcze dopisać im prawidłowy rodzaj umowy ? dzieci odchodzą ze szkół wracają daty wycofania są różne . Prosiłam i tłumaczyłam . To jeden z "mądrzejszych powiedział żebym każdego z osobna wyłapała  :o 2700 deklaracji !!! z dwóch lat normalnie nie wiem do kamsoftu napisałam niewiem . rozliczam już ponad 10 lat ale jeszcze z tym się nie spotkałam

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 138
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 5
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]