collapse

Reklama


Autor Wątek: Elektroniczna dokumentacja  (Przeczytany 12365 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ciesla

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Pomógł? 1
Elektroniczna dokumentacja
« dnia: Września 08, 2016, 21:28:49 pm »
Witam.
1. Czy odbiera ktoś wyniki bezpośrednio do KS-Somed z zewnętrznej pracowni RTG. Jeżeli tak to w jaki sposób?
2. Czy można rozwiązać jakoś problem wizyt domowych jak mamy tylko "elektroniczną" kartotekę?
3. Jak pacjent podpisze upoważnienie do dokumentacji jak również zgodę na badanie itp. to i tak musimy to przechowywać w papierowej kartotece czy skanujecie i papier do zniszczenia?

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Elektroniczna dokumentacja
« Odpowiedź #1 dnia: Września 08, 2016, 21:48:20 pm »
Ad.1 Jak dobrze pamiętam, to za pomocą protokołu HL7. W tym momencie nie pamiętam czy idzie z Somedu tylko zlecenie do zewn. systemu i odbierany jest wynik, czy też w Somedzie jest RIS.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: Elektroniczna dokumentacja
« Odpowiedź #2 dnia: Września 08, 2016, 22:23:13 pm »
Hej, pracuję z EDM w somedzie ponad 2 lata, praktyka wygląda tak:
1. SKierowanie na badania pacjent otrzymuje papierowe wydrukowane z programu ale somed wysyła je również przez OSOZ do laboratorium i przez OSOZ wyniki wracają i doklejają się do wizyty jak pacjent pojawi się na kontrolę
2. W dniu wizyty domowej otwieram wizytę pacjenta a następnie zawieszam, a wpisuje następnego czy tam innego dnia. Jak Ci zależy, to możesz mieć tablet czy laptop i wpisywać sobie u pacjenta zdalnym dostępem ale mija się to z celem, szkoda czasu na takie rozwiązania
3. W rejestracji mam skaner szczelinowy (skanuje szybko, sam pobiera kartki i skanuje je obustronnie). Skany trafiają z automatu do dokumentacji pacjenta. Papier ląduje w niszczarce lub oddajemy pacjentowi
Pozdrawiam

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Elektroniczna dokumentacja
« Odpowiedź #3 dnia: Września 08, 2016, 23:09:20 pm »
1. Pytanie było o pracownię RTG. Nie znam pracowni, która jest przygotowana do wymiany danych. Komunikacja przynajmniej w moich okolicach jest tylko z laboratoriami. HL7 lub OSOZ. Obecnie się zmieniły warunki finansowe i wygląda to korzystniej niż w ubiegłym roku. Między innymi z powodu dość sporych cen - wtedy w jednej przychodni wybrali Eryka.
2. Jak ja ruszę z EDM to raczej będzie jeden laptop na wizyty domowe, zestawione łącze VPN i praca na kompie u pacjenta w domu.

Offline ciesla

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Pomógł? 1
Odp: Elektroniczna dokumentacja
« Odpowiedź #4 dnia: Września 09, 2016, 16:57:27 pm »
A jak się ma sprawa z KS-Admed? Bo instrukcja niewiele mówi... Mam rozumieć że trzeba postawić nową bazę ORACLE? Czy mam się połączyć do obecnej bazy? Jeżeli do obecnej bazy to w jaki sposób?

Offline Sławek

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 285
  • Pomógł? 42
Odp: Elektroniczna dokumentacja
« Odpowiedź #5 dnia: Września 09, 2016, 18:41:31 pm »
KS-Admed jest aplikacją działającą na Firebird, należy go zainstalować na innym komputerze niż serwer i jeżeli zostanie podpisana HZICH to jest zapisywana w bazie KS-ADMED. Istnieje także możliwość przesyłania HZICH poprzez ADMED na serwer w Kamsofcie, ale to dość kosztowne rozwiązanie ponieważ płaci się ryczałt miesięczny plus za ilość przesłany plików.

Pozdrawiam

P.S.
Co do wizyt domowych z tabletem to może warto się zapoznać z :
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kamsoft.wizyta&hl=pl
« Ostatnia zmiana: Września 09, 2016, 18:44:24 pm wysłana przez Sławek »

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Elektroniczna dokumentacja
« Odpowiedź #6 dnia: Września 09, 2016, 19:42:20 pm »
W jaki sposób ma być przechowywana archiwizowana elektroniczna dokumentacja w formie elektronicznej, to kierunek ustawa o dokumentacji i inne powiązane, bo sam nie chcę tego interpretować. Jednak, o ile pamiętam, jednak mogę się mylić, ma to być inna baza, a czy oddzielna maszyna niekoniecznie.

Jak chodzi o KS-Admed, to może działać na Firebird jak i na Oraclu na chwilę obecną też (na Oraclu mam postawione jakieś dwa lata temu i działają, na FB nie mam ani jednego przypadku). Ogólnie (technicznie od strony samej bazy, bez wymogów ustaw) w Firebirdzie Admed ma oddzielny plik, w Oracle da się postawić go już na oddzielnym schemacie w tej samej bazie.

Teraz kwestia oddzielnego komputera/serwera/bazy dla Admeda - mam przypadki postawienia bazy somedu i admeda na jednej bazie decyzją przychodni. W momencie przedstawiania kwestii cen całości w tych przypadkach padła decyzja, żeby tak to zrobić, ponieważ tak czy inaczej mała przychodnia często nie ma możliwość zapewnienia serwerowni zgodnej z wymogami, więc i tak całe spełnianie warunków zapisanych w ustawach bierze w łeb. Głównymi wytycznymi w tych przypadkach, było odseparowanie serwera bazy danych od dostępu ogólnego zarówno do hardware'u (zamknięcie go przynajmniej w szafie serwerowej pod kluczem) jak i OSu/bazy (Linux do którego nie musi się logować nikt, stoi tam tylko baza) oraz odpowiednie podejście do backupów bazy. W dalszej części zabezpieczenie dostępu do komputerów i aplikacji (somedu) dla osób nieuprawnionych. Pomijam antywirusy, bo to raczej standard.

Niestety, ale zawsze padało stwierdzenie, że na więcej nie ma pieniędzy.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: Elektroniczna dokumentacja
« Odpowiedź #7 dnia: Września 09, 2016, 19:49:37 pm »
Mpi, sorki nie dopowiedziałem, oprócz wyników laboratoryjnych, przez osoz przechodzą również,opisy rtg.

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Elektroniczna dokumentacja
« Odpowiedź #8 dnia: Września 21, 2016, 13:44:31 pm »
Jednak, o ile pamiętam, jednak mogę się mylić, ma to być inna baza, a czy oddzielna maszyna niekoniecznie.
Kiedyś był taki zapis wprost sugerujący osobną jednostkę (nie tylko nośnik) obecnie takiego zapisu nigdzie nie mogę znaleźć.
W grę wchodzi jednak wymóg "stosowania środków bezpieczeństwa adekwatnych do zagrożeń;" po wcześniejszej analizie zagrożeń.
Jednym z takich zagrożeń jest zniszczenie jednostki centralnej, awaria dysku itp.
Kopia bezpieczeństwa powinna zabezpieczać dokumentację przed utratą w wyniku uszkodzenia nośnika lub utraty całej jednostki (komputera).
Co w przypadku gdy na tym samym dysku przechowywany jest oryginał i kopia? Placówka medyczna traci całą dokumentację.
Odpowiedzialność spadnie na Administratora Danych czyli właściciela/dyrektora/prezesa.

Offline Grzegorz_L

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 11
  • Pomógł? -2
Odp: Elektroniczna dokumentacja
« Odpowiedź #9 dnia: Września 26, 2016, 00:01:03 am »
z lekka może rozświetlę temat.
Dlaczego KS-Admed i po co takie rozwiązanie?
z tego co przeczytałem w tym wątku  nie d o końca osoby wyjaśniające rozumieją do czego jest Adamed

aspekt Prawny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania
Rozdział 8
Szczególne wymagania dotyczące dokumentacji prowadzonej w postaci elektronicznej
§ 80. 
1)  zabezpieczenie dokumentacji przed uszkodzeniem lub utratą;
oraz
3) stały dostęp do dokumentacji dla osób uprawnionych oraz zabezpieczenie przed dostępem osób nieuprawnionych;

jest jeszcze

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 18 maja 2011 r.
w sprawie rodzaju i zakresu oraz sposobu przetwarzania dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
tutaj mamy rozdział 5
Dokumentacja prowadzona w postaci elektronicznej
1) zabezpieczenie dokumentacji przed uszkodzeniem lub utratą;
3) stały dostęp do dokumentacji osobom uprawnionym oraz zabezpieczenie przed dostępem osób nieuprawnionych;

szczególnie istotny dla zapytania jest zapis pkt 3 "stały dostęp do dokumentacji".

założenia powstania produktu Adamed  to :
1. wymagana bezwzględnie kopia dokumentacji medycznej - historii zdrowia i choroby ( nie mylić z kopią bazy danych KS-Somed czy KS-PPS)
2. ciągły dostęp do dokumentacji w razie awarii systemu macierzystego.
jest też aspekt udostępniania dokumentacji historii zdrowia i choroby do kontroli organów upoważnionych, ale to nie jest tematem wątku.

aby zrozumieć po co jest w ogóle KS-ADAMED należy zastanowić co się stanie jeśli w jednostce, w której pracuje np. jednoczenie 25 pracowników medycznych (lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, itp...)  awarii ulegnie system macierzysty. i to nie tak, że baza się przywiesi tylko np. spali się płyta główna serwera.
rzadko, która jednostka ze względów budżetowych  ma redundantny system przełączający się on-line na bazę zapasową. tak więc przewrócenie pracy systemu to min. jeden dzień roboczy.
w tym czasie przychodnia musi pracować, a pracownicy muszą mieć dostęp do historycznych wersji historii zdrowia i choroby.

tu od razu mamy pytanie czy jedna baza czy dwie.

dlatego nie zgadzam się z tym co pisze Sorn. Adamed nie pełni roli kopii zapasowej someda, tylko samej dokumentacji i umożliwia jest przeglądnie w razie awarii systemu macierzystego. to co pisze 09061303 też kompletnie ma się nijak do koncepcji Admeda
« Ostatnia zmiana: Września 26, 2016, 00:37:00 am wysłana przez medicalbenefit »

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Elektroniczna dokumentacja
« Odpowiedź #10 dnia: Września 26, 2016, 15:54:47 pm »
dlatego nie zgadzam się z tym co pisze Sorn. Adamed nie pełni roli kopii zapasowej someda, tylko samej dokumentacji i umożliwia jest przeglądnie w razie awarii systemu macierzystego. to co pisze 09061303 też kompletnie ma się nijak do koncepcji Admeda
Konkretnie z czym się nie zgadzasz? Rozmowa dotyczy archiwizowania dokumentacji medycznej a nie backupów bazy. Gdzie napisałem, że Admed jest kopią someda? Jest kopią dokumentacji medycznej HZICH i formularzy, które placówka zdecyduje się archiwizować online w osobnym systemie aby spełnić wymogi ws. prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej. Odniosłem się tylko do przetrzymywania obydwu baz na tej samej maszynie, co wg. mnie jest kiepskim rozwiązaniem i naraża Administratora na przykre konsekwencje w przypadku awarii.

Offline Grzegorz_L

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 11
  • Pomógł? -2
Odp: Elektroniczna dokumentacja
« Odpowiedź #11 dnia: Października 04, 2016, 12:18:33 pm »
Mr. Storn. nie zamierzam się spierać. jeśli to zostało odczytne jako krytyka z mojej strony to przepraszam. z tego o czytałem w wątku osoby odpisujące nie bardzo czują  ideę Admedu.
Stąd mój post. Proszę spytać kolegę Sławka, że wiem co piszę. Jeśli ktoś chce, może korzystać z mojej sporej wiedzy zdobytej przez długie lata wdrażania softu KS. czy to będzie Somed, Pps, Medis, Solab, FKW, ZZL, ASW, integracje pomiędzy systemami KS, integracje z urządzeniami, labami, RIS/PACS-ami, Oracle'ami itp...

wracając do tematu.
Admed został wprowadzony by wypełnić 2 wymogi ustawy: 1. archiwizacja EDM oraz 2. dostęp do EDM dla pracowników medycznych w razie awarii systemu dziedzinowego.
niech każdy sobie odpowie na pytanie jaka będzie dostępność  EDM w drugim przypadku gdy Admed będzie na tej samej maszynie.
chodzi o to by nie traktować Admeda tylko jako kopi zapasowej EDM ale redundandnego systemu zapewniającego dostęp do EDM w czasie np. awarii serwera na którym stoi oracle i Somed.

Offline ciesla

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Pomógł? 1
Odp: Elektroniczna dokumentacja
« Odpowiedź #12 dnia: Października 05, 2016, 11:02:20 am »
Moim zdaniem Ks-Admed w dużej mierze jest narzędziem stworzonym do spełnienia wymogów ustawy. Ciężko by było aby podczas jedno dniowej awarii korzystało z niego 5 lekarzy na raz oraz kolejna kwestia jeżeli posypała by się cała baza na koniec dnia i miał bym kopię z poprzedniego dnia nie znalazłem narzędzia w Ks-Somed które umożliwiło by wczytanie do odtworzonej bazy plików dokumentacje medycznej z Ks-Admed.

Offline Grzegorz_L

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 11
  • Pomógł? -2
Odp: Elektroniczna dokumentacja
« Odpowiedź #13 dnia: Października 26, 2016, 14:50:44 pm »
Co do celowości rozwiązania Admed pod kątem zgodności z ustawą masz rację. nie spotkałem się by ktoś kto ma uruchomiony Admed używał go  inaczej niż tylko jako w kwestii spełnienia wymogów prawnych. w założeniu można instalację admeda postawić na bazie oracle i skonfigurować KAZDEMU pracownikowi medycznemu dostęp do admeda. Admed ma  możliwości zarządzania uprawnieniami, więc to tylko kwestia chęci, gdyż uprawnienia z systemu dziedzinowego (bo admed współpracuje także z Solabem i Medisem przechowując HZiCh z tych systemów) nie przenoszą się do Admeda. Dlatego pisałem o dodatkowej ręcznej konfiguracji dostępów dla każdego pracownika.
Dodatkowym argumentem, który może być wykorzystany na korzyść Admed jest możliwość udostępnienia możliwości przeglądania dokumentów HZiCh dla organów kontrolnych. na dziś każą sobie drukować. ale można (jak ktoś chce) założyć konto w Ademdzie i dodać widoczność dokumentów z zakresu kontroli dla kontrolera.

Co do drugiej części posta nie ma i nie sądzę by kiedykolwiek była możliwość odtworzenia czegoś w Somedzie z XML-i HZiCH. z prostego powodu. mechanizm tworzenia formularzy, wypisywania recept, skierowań, i ewidencji samych usług ma tyle możliwości konfiguracji, że po prostu nie da się zaplanować wszystkich ścieżek, które prowadzą do powstania wynikowego i siłą rzeczy okrojonego dokumentu XML jakim jest HZiCh. to jakby żądać od Photoshopa by po wczytaniu pliku JPG nasz rysunek miał wszystkie warstwy z jakich stworzono rysunek.

Dlatego pisałem wcześniej, że polityka backupowa (zwłaszcza przy EDM) to być albo nie być przetwarzanych danych i nie można traktować Admeda jako kopii zapasowej 

Offline Grzegorz_L

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 11
  • Pomógł? -2
Odp: Elektroniczna dokumentacja
« Odpowiedź #14 dnia: Października 26, 2016, 14:53:33 pm »
mam pytanie do ciesla?


czy pytania
1.Czy odbiera ktoś wyniki bezpośrednio do KS-Somed z zewnętrznej pracowni RTG. Jeżeli tak to w jaki sposób?
2. Czy można rozwiązać jakoś problem wizyt domowych jak mamy tylko "elektroniczną" kartotekę?
3. Jak pacjent podpisze upoważnienie do dokumentacji jak również zgodę na badanie itp. to i tak musimy to przechowywać w papierowej kartotece czy skanujecie i papier do zniszczenia?

są aktualne?
mogę postarać się odpowiedzieć na pytania, jeśli to jeszcze ważne?

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 108
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]