collapse

Reklama


Autor Wątek: Pacjent spoza województwa / miasta kontynuacja leczenia POZ  (Przeczytany 10832 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline galaxy

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 6
  • Pomógł? 0
Odp: Pacjent spoza województwa / miasta kontynuacja leczenia POZ
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpnia 30, 2016, 15:53:55 pm »
Jako, że temat nie dawał mi spokoju napisałam również do Rzecznika Praw Pacjenta - odpowiedź była tożsama z odpowiedzią NFZ. Reasumując nie ma czegoś takiego jak kontynuacja leczenia w innym POZ- pacjent leczenie planowe kontynuuje tam gdzie jest jego deklaracja. Jedynie stan nagły, pogorszenie stanu zdrowia pozwala pacjentowi na korzystanie z POZ poza miejscem zamieszkania, bez konieczności składania nowej deklaracji. W opisanym przypadku w zasadzie placówka powinna pobrać opłatę od pacjenta, nie obciążać NFZ.
mpi - kontynuacja leczenia a przypadek nagły to dwie różne sprawy. W tym przypadku sam lekarz opisał sprawę jako kontynuacja leczenia. Nie włączył nowych leków, nie zmienił zaleceń poprzedniego lekarza.

Offline Seler

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 405
  • Pomógł? 8
  • MOW
Odp: Pacjent spoza województwa / miasta kontynuacja leczenia POZ
« Odpowiedź #16 dnia: Września 03, 2016, 23:11:03 pm »
Seler nie obraź się proszę za moją kąśliwą uwagę ;) ale tym bardziej porównując ludzkie zdrowie do chleba nie powinieneś dyskutować na temat "względów medycznych".

Bez obaw nie obrażam się. Rozdzielanie spraw medycznych od biznesowych prowadzi na manowce. Podstawą systemu poz jest cynizm organizacyjny polegający na wywieraniu na lekarzu presji w postaci konieczności przedkładania względów medycznych nad kwestie finansowe. Możemy udawać, że tego nie zauważany ale wówczas nie nażekajmy że jest tak źle.

Wyjaśnię Ci dokładnie cały system: ja nie płacę lekarzowi POZ. Ja razem z innymi płacę składki do jednego worka z którego finansowana jest między innymi działalność lekarza POZ u którego złożyłem deklarację ale również lekarza do którego się zgłoszę na wakacjach w przypadku opisanym w zacytowanym wcześniej zarządzeniu.

Super, przeczytaj co napisałeś! Obaj lekarze to odrębni swidczeniodawcy i każdy "robi" to za co mu zapłacono. Nie widzę powodu aby jeden pracował za drugiego. Tak to zostało ustalone.

przez jakiś czas jeździłem autem wynajętym w serwisie danej marki na Śląsku. Przeglądy robiłem w serwisie u siebie w K-P. Oczywiście nic za nie nie płaciłem. Rozliczenia były pomiędzy jednym a drugim serwisem. Podobnie za takiego pacjenta z innego OW dostajesz odrębne pieniądze z NFZ. Czy takie porównanie nie jest lepsze niż zakup chleba?

Bezsensowne, bo między świadczeniodawcami nie ma żadnej relacji biznesowej takiej jaka istnieje między serwisami.


Jako, że temat nie dawał mi spokoju napisałam również do Rzecznika Praw Pacjenta - odpowiedź była tożsama z odpowiedzią NFZ. Reasumując nie ma czegoś takiego jak kontynuacja leczenia w innym POZ- pacjent leczenie planowe kontynuuje tam gdzie jest jego deklaracja. Jedynie stan nagły, pogorszenie stanu zdrowia pozwala pacjentowi na korzystanie z POZ poza miejscem zamieszkania, bez konieczności składania nowej deklaracji. W opisanym przypadku w zasadzie placówka powinna pobrać opłatę od pacjenta, nie obciążać NFZ.
mpi - kontynuacja leczenia a przypadek nagły to dwie różne sprawy. W tym przypadku sam lekarz opisał sprawę jako kontynuacja leczenia. Nie włączył nowych leków, nie zmienił zaleceń poprzedniego lekarza.

Bardzo słusznie zrobiłeś! Niemniej jednak nie należy angażować RPP do interpretowania zasad udzielania świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Świadczenia finansowane ze środków publicznych udzielane są na podstawie umowy cywilno-prawnej zawartej między świadczeniodawcą a funduszem. Rzecznik Praw Pacjenta nie jest stroną i nic mu do tego. Trzeba trzymać się tej zasady. To bardzo ważne bo organ RPP bardzo często jest wykorzystywany przez pacjentów jako aparat przymusu wobec świadczeniodawcy a na to nie może być przyzwolenia.
« Ostatnia zmiana: Września 03, 2016, 23:25:13 pm wysłana przez Seler »

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 88
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]