collapse

Reklama


Autor Wątek: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ  (Przeczytany 28013 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 16, 2016, 09:49:07 am »
mam tylko minutkę dlatego wkleję to co napisałem w grupie na facebooku jakiś czas temu:
Cytuj
"po pierwsze i chyba najważniejsze w przepisach jest napisane, że średnio W SKALI KRAJU mają dostać po 400zł brutto, czyli część może dostać mniej a część więcej
po drugie jak w przychodni nie ma związku zawodowego zrzeszającego tylko pielęgniarki i położne to porozumienie trzeba zawrzeć z izbą.
po trzecie w umowie są podane konkretne kwoty o jakie wzrasta stawka kapitacyjna i jakie trzeba przeznaczyć na podwyżki czyli ostateczna kwota podwyżki co miesiąc może być inna bo różna będzie liczba zadeklarowanych pacjentów.
po czwarte o sposobie podziału decyduje pracodawca (czyli jednej pielęgniarce może dać więcej a innej mniej) oczywiście po pozytywnej opinii izby."

Podsumowując: wg mnie nigdzie nie jest napisane, że każda pielęgniarka w przychodni ma dostać po 400zł. To 400zł jest ŚREDNIO W SKALI KRAJU czyli w mojej przychodni mogą dostać po 300zł a w innej po 500zł.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 16, 2016, 09:57:29 am »
Ja dostałem info z LOW, że wystarczy kopia porozumienia z pielęgniarkami a nie z izbą. Co do cen podwyżki, macie też położną, która wg cennika podwyżkowego jest dużo lepiej opłacana I to łącznie powinno zrekompensować niedobory na stawce pielęgniarki I brak za pielęgniarki praktyki. U mnie na 4000 tyś pacjentów- mam 2 środowiskowe, 1- praktyki I połóżną na 1/2- wystarczy. I pamiętajcie, że do 400 brutto ale z pochodnymi pracodawcy...
Pozdrawiam

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 16, 2016, 10:36:16 am »
Michał nie zgodzę się z Tobą.
Są 3 możliwości podziału podwyżek:
1. związki
2. izba
3. samodzielne zadecydowanie o podziale

Nawet w oświadczeniu podajesz który sposób wybrałeś:
Cytuj
(...)oświadcza, iż dokonał podziału środków, o których mowa:
1) w § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. poz. 1628), zwanego dalej ?rozporządzeniem Ministra Zdrowia? w okresie od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia 31 sierpnia 2016 r.; albo
2) w § 4 ust. 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia w okresie od dnia 1 września 2016 r. do dnia 31 sierpnia 2017 r.1,
- odpowiednio do możliwości wynikających z formy prowadzenia działalności leczniczej, poprzez:
1)zawarte porozumienie; albo
2) pozytywnie zaopiniowany sposób podziału środków
- o których mowa w § 2 ust. 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia; albo
3) w sposób, o którym mowa w § 2 ust. 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Różnica pomiędzy tymi sposobami jest czytelna w przypadku innym niż POZ czyli w §2 - tutaj jest jasno napisane, że średnio ma być 400zł ale w punkcie który mówi o możliwości samodzielnego podziału środków (bez związków czy izb) jest że w takim przypadku dajemy po równo wszystkim. I taka jest różnica.

Natomiast Michał jeśli wszyscy wyjdą z założenia że to w skali kraju i ja dam 300 bo ktoś inny może dać 500 to raczej tej średniej nie osiągniemy :). Chyba że jednak masz rację i to chodzi o to że każdy daje tyle ile mu wychodzi z tej podwyżki - jedni mniej niż 400zł (np. 1700 deklaracji i jedna pielęgniarka) a inni więcej (np. 2750 deklaracji i 1 pielęgniarka to wyjdzie pewnie ponad 550zł). To by miało sens.
Ale w takim razie jak daję samodzielnie bez związków i izb to po prostu wyliczam kwotę jaką dał NFZ i sprawiedliwie dzielę przez liczbę etatów? A może uzależniam od liczby deklaracji na każdą pielęgniarkę? Ale co z deklaracjami na pielęgniarki które już nie pracują?
A może jednak muszę dać po 400zł nawet jak dostanę mniej?

PS. A na pozytywną opinię z izb długo się czeka? Czy to od ręki się załatwia?

Ja dostałem info z LOW, że wystarczy kopia porozumienia z pielęgniarkami a nie z izbą. Co do cen podwyżki, macie też położną, która wg cennika podwyżkowego jest dużo lepiej opłacana I to łącznie powinno zrekompensować niedobory na stawce pielęgniarki I brak za pielęgniarki praktyki. U mnie na 4000 tyś pacjentów- mam 2 środowiskowe, 1- praktyki I połóżną na 1/2- wystarczy. I pamiętajcie, że do 400 brutto ale z pochodnymi pracodawcy...
Pozdrawiam

W załączniku w którym sprawozdajesz podział środków masz słowo "odpowiednio" które moim zdaniem dyskwalifikuje wykorzystanie środków "łącznie".



Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 16, 2016, 11:00:35 am »
Witam, mpi, słowo odpowiednio nie dotyczy rodzaju zawodu medycznego tylko formy prowadzonej działalności gospodarczej- czasem są to umowy kontraktowe, umowy zlecenie,  najczęściej umowy o pracę. Pozdrawiam

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 16, 2016, 12:08:12 pm »
Rozmawiałem telefonicznie z przewodniczącą izby w Bydgoszczy i mówiła, że świadczeniodawcy różnie dzielą otrzymane na podwyżkę środki. W mojej przychodni obliczam łączną kwotę podwyżki (liczba deklaracji w poszczególnych zakresach x odpowiedni współczynnik x kwota stawki kapitacyjnej przeznaczona przez NFZ na podwyżkę) i dzielę przez liczbę wszystkich pielęgniarek i położnych (każda jest zatrudniona na pełnym etacie) i tą kwotę otrzymuje każda pielęgniarka i położna (oczywiście jest to kwota brutto).
Telefonicznie dostałem potwierdzenie, że taki sposób rozdysponowania środków jest prawidłowy. Czekam jednak na pocztę z oficjalną pozytywną opinią.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 16, 2016, 12:51:55 pm »
Przepraszam. Słowo "odpowiednio" jest w umowie a nie w załączniku 6a. Jest ono tak umieszczone, że nie przekonuje mnie iż dotyczy to formy zatrudnienia. Ale prawnikiem nie jestem więc być może źle to interpretuję.

Cytuj
(...)
1) dla okresu od stycznia do sierpnia 2016 r. włącznie:
a) w przypadku stawki określonej w § 10 ust. 2 pkt 1 ? kwotę w wysokości 0,19 zł (słownie: zero, 19/100 złotych),
b) w przypadku stawki określonej w § 10 ust. 3 pkt 1 ? kwotę w wysokości 0,20 zł (słownie: zero, 20/100 złotych),
c) w przypadku stawki określonej w § 10 ust. 4 pkt 1 ? kwotę w wysokości 0,59 zł (słownie: zero, 59/100 złotych),
2) dla okresu od września do grudnia 2016 r. włącznie:
a) w przypadku stawki określonej w § 10 ust. 2 pkt 1 ? kwotę w wysokości 0,38 zł (słownie: zero, 38/100 złotych),
b) w przypadku stawki określonej w § 10 ust. 3 pkt 1 ? kwotę w wysokości 0,40 zł (słownie: 40/100 złotych),
c) w przypadku stawki określonej w § 10 ust. 4 pkt 1 ? kwotę w wysokości 1,18 zł (słownie: jeden, 18/100 złotych),

3. Uzyskane środki, o których mowa w ust. 2 należy przeznaczyć na wzrost wynagrodzeń odpowiednio: pielęgniarek, położnych, pielęgniarek lub higienistek szkolnych udzielających świadczeń w umowach, zgodnie ze wskazaniami § 3 ust. 2 i § 4 ust. 6 ?rozporządzenia zmieniającego?.

EDIT:

Nie doczytałem, że w załączniku 6a oprócz wywalenia artykułu który będzie obowiązywał od września 2019r została jeszcze jedna "kosmetyczna" zmiana wprowadzona:

Cytuj
- przeznaczył w całości kwotę, wynikającą z iloczynu kwot wzrostu stawek określonych w umowie, z uwzględnieniem współczynników korygujących oraz populacji na listach świadczeniobiorców/uczniów pozytywnie zweryfikowanej do rozliczenia, w zakresach:
1) świadczenia pielęgniarki poz;
2) świadczenia położnej;
3) świadczenia pielęgniarki/higienistki szkolnej.1
Wcześniej trzeba było podać jaką kwotę. Jest to więc odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie co z nadwyżką ponad 400zł, ale też wg mnie świadczy o tym, że tylko tą kwotę mam przeznaczyć na podwyżkę a więc jak wychodzi mniej niż 400zł nie muszę dokładać.
Pozostaje tylko kwestia czy mogę wykorzystać kwotę z położnej na pielęgniarkę i co to są równe kwoty - czy bierzemy pod uwagę etaty bez względu ile pielęgniarka ma deklaracji czy jednak nie.

Chyba bezpieczniej jest uzyskać pozytywną opinię z izby pielęgniarskiej niż dzielić na podstawie § 2 ust. 6 bo tej opinii NFZ nie powinien kwestionować a nasz podział mogą i wtedy zabranie środków i kara do 5%.

Pytanie do Was: długo się czeka na taką opinię?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 16, 2016, 13:09:05 pm wysłana przez mpi »

Offline ndakota

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Pomógł? 7
Odp: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ
« Odpowiedź #21 dnia: Stycznia 19, 2016, 11:56:46 am »
A co w przypadku równego podziału środków dla jednej położnej w poradni posiadającej na siebie 5000 aktywnych deklaracji z podwyżką po 20 groszy każda? Powinna dostać 1000 zł podwyżki? Sprawa jest teoretyczna, ale położna może mieć przecież ponad 6000 deklaracji na siebie.
Pomogłem? Wiesz co robić! :)

Offline Kiwi

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Pomógł? 0
Odp: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 19, 2016, 13:14:50 pm »
A co z pielęgniarkami współpracującymi, na które nie zbiera się deklaracji, im też trzeba zapewnić podwyżkę? Z własnych środków? bo ze stawki kapitacyjnej nie wystarczy.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ
« Odpowiedź #23 dnia: Stycznia 20, 2016, 08:51:37 am »
A co z pielęgniarkami współpracującymi, na które nie zbiera się deklaracji, im też trzeba zapewnić podwyżkę? Z własnych środków? bo ze stawki kapitacyjnej nie wystarczy.

Dla nich to chyba kolejna nowinka jest
http://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/komunikat-dla-swiadczeniodawcow,6803.html

Pozdrawiam

Offline Anita

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Pomógł? 0
  • Kujawsko-Pomorski
Odp: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ
« Odpowiedź #24 dnia: Stycznia 25, 2016, 11:10:46 am »
U nas w ośrodku pracuje jedna położna która nie jest zatrudniona na podstawie umowy o prace tylko wystawia nam rachunek, czy ona tez powinna dostać podwyżkę?

Offline elamaciek2

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Pomógł? 3
Odp: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ
« Odpowiedź #25 dnia: Stycznia 26, 2016, 06:39:10 am »
KLR Szczecin zamieścił artykuł wyjaśniający : klr.szczecin.pl/Komunikat__podwyzki_dla_pielegniarek_i_poloznych_autor__W_Fabian-ab9-9-2080.html
To co wychodzi z iloczynu wzrostu stawki i podopiecznych po weryfikacji powinno być wypłacone. W rozporządzeniach MZ jest mętnie opisane że NFZ ma możliwość wydania postanowienia o "zwrocie środków" - będą mieli dane ile powinna wynosić podwyżka i jak się nie będzie zgadzać załącznik 6a to mogą to zrobić.
W sprawie podwyżki dla pielęgniarki "praktyki" : w 2015 miał miejsce znaczący wzrost stawki lekarza mam dane od kilku lekarzy poz wyszło miesięcznie więcej (za deklaracje lekarza poz) 3-3,7 tys.zł. Doszły nieco większe koszty badań ale nie tyle. Podobno zarz. 2/2016 podwyższa nieco stawkę 40-65rż czyli jeszcze trochę dojdzie. W NFZ Szczecin jest aneks do umowy można pobrać i przeliczyć.
W 2015 w AOS w większości obcięli umowy np. jak ktoś nie wziął "pakietu" to już miał -15% ale u lekarza poz wzrosło.
Podsumowując - środki na podwyżkę dla pielęgniarki "praktyki" są, jak ktoś chce to 400 na "etat" miesięcznie wypłaci i specjalnie nie zbiednieje. A jak ktoś nie chce to nie wypłaci ale bez tłumaczenia że "nie ma z czego" - bo jest.
P.S. Tych kilku lekarzy których mam dane jeszcze się zastanawia. Tłumaczę im że jak ktoś zasługuje na podwyżkę to środki są ale na razie analizują problem. Twierdzą że "nie zauważyli" 3 tysięcy na rachunku więcej.
P.S.2 Dla "informatyka" też parę złotych mogą dołożyć. Mnie nic nie dołożyli.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2016, 07:19:37 am wysłana przez elamaciek2 »

Offline Manioo SE

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1011
  • Pomógł? 77
  • Zachodniopomorski OW
Odp: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ
« Odpowiedź #26 dnia: Stycznia 26, 2016, 08:21:48 am »
A jak będzie się odbierać kwotę podwyżki od pielęgniarki/położnej po permanentnych wstecznych weryfikacjach  :P
jakąś bardzo skomplikowaną tabelkę w excelu trzeba będzie opracować  ;)

« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2016, 08:23:50 am wysłana przez Manioo SE »
kto przeżyje zdrowy będzie,
kto umiera zdrowy już

" Jeśli chcesz - znajdziesz sposób,
jeśli nie chcesz - znajdziesz powód "
...........................................................
Spechej pomalu. Pozdrawiam.

Offline PaulinaSz

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 323
  • Pomógł? 0
Odp: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ
« Odpowiedź #27 dnia: Stycznia 28, 2016, 14:46:26 pm »
proporcjonalnie do ilości zgłoszonych godzin pracy.  140 pacjentów to jest 1/20 etatu jeśli patrzeć na max. liczbę zadeklarowanych pacjentów.


Jeśli chodzi o to która ma dostać podwyżkę to nie chyba tylko te co zbierają deklaracje a wszystkie z POZ.
niech Allah będzie z nami od 1 stycznia 2015 r.

Offline PaulinaSz

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 323
  • Pomógł? 0
Odp: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ
« Odpowiedź #28 dnia: Stycznia 28, 2016, 14:49:35 pm »
A jakie wielkości deklaracji podać .Te co są złożone do pielęgniarki czy te co uznał NFZ w ramach weryfikacji. Mam przychodnie. Jest kilka pielęgniarek . Około 10% niezweryfikowanych deklaracji. I co teraz na piechotę przeliczać ile odjąć każdej w odpowiednich przedziałach wiekowych????



Ja dostałam informacje z moje OW że nie liczy się podwyzki na podstawie ilości zadeklarowanych pacjentów, raczej godzinowo, bo ma być średnio na etat 400 zł
niech Allah będzie z nami od 1 stycznia 2015 r.

Offline jedrek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Pomógł? 0
  • zachodniopomorskie
Odp: oświadczenie o wzroscie wynagrodzenia dla pielęgniarek w POZ
« Odpowiedź #29 dnia: Stycznia 28, 2016, 21:23:43 pm »
Mam pytanko, czy KS-PPS może w jakiś sposób pomóc w wysyłaniu tych comiesięcznych oświadczeń?
Czy coś robimy odnośnie tych podwyżek elektronicznie czy wszystko papierowo?
Czy przy wystawianiu rachunku lub weryfikacji deklaracji coś się zmienia?

U mnie sytuacja wygląda tak: pielęgniarki POZ, 4 z nich są w spółce, 2 są zatrudnione.
Jak powinno to być liczone? Na wszystkie 6 pielęgniarek po równo?

Dzięki za każde rozjaśnienie sprawy.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 66
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3074 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]