collapse

Reklama


Autor Wątek: Zmiany w Somedzie.  (Przeczytany 28368 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Zmiany w Somedzie.
« dnia: Grudnia 08, 2015, 00:03:39 am »
Wrzuciłbym w "Nowości w KS-Somed" ale niestety temat zmarł śmiercią naturalną kilka lat temu.
Nie wszyscy obserwują nieoficjalny profil na facebooku kolegi z Kamsoftu a dziś pojawiła się tam garść informacji o najbliższych zmianach.
Link do profilu:
https://www.facebook.com/kssomed

W skrócie: koniec BDE, koniec rejestrów i wszystkie ustawienia w ini, łatwiejsza instalacja końcówek.

Cytuj
Testujemy już wersję 2015.03.1, wersję, która pożegnamy BDE. Dostępna będzie zarówno instalka dla wersji 2015.03.1 jak i aktualizacja o numerze 2015.03.0.04, po wgraniu której otrzymamy wersję 2015.03.1. Aktualizacja oraz instalka powinny pojawić się już niebawem. Na pewno przed świętami.
Ważna uwaga, ten jeden jedyny raz nie będzie aktualizacji różnicowej. Zmian w plikach bibliotek jest tak sporo, że aktualizacja różnicowa nie ma najmniejszego sensu, byłaby ona sporo większa, niż zwykła aktualizacja ZIP. Proszę wziąć to po uwagę podczas szukania i pobierania aktualizacji.

Cytuj
Aktualizacji oczywiście towarzyszyć będzie biuletyn. I oczywiście będą w nim opisane wszelkie nowości. Ale nim ta wersja i biuletyn trafią do użytkowników, z kilkoma, mam nadzieję ciekawymi informacjami chciałbym się podzielić. Tym bardziej, że z racji nieoficjalności tej strony, można napisać czasem to, czego w oficjalnych informacjach raczej nie zamieścimy.
Porzucamy rejestry! Tak, ta wersja nie będzie już korzystała z rejestrów systemowych (no, może jeszcze nie do końca, bo jak na razie biblioteka do drukarki fiskalnej rejestry będzie wykorzystać, no i jeśli czegoś nie da się po nowemu odczytać, odczytamy z rejestrów). Dlaczego tak, chyba nie trzeba tłumaczyć. Nowe systemy powodują, że nawet my, twórcy KS-SOMED, mamy problem ze zlokalizowaniem gdzie też te skubane wpisy się znajdują. A mogą się pojawić w local_machine, czasem w current_user, jak ktoś ma 64bitowy system to jeszcze trzeba brać pod uwagę, że jest coś takiego jak wow6432node, no a jak ktoś ma ewidentnie pecha, to mu się wpisy zwirtualizują. Połapać się w tym już nie sposób. Dlatego też zapominamy o rejestrach. Jeszcze będziemy je czytać, ale już nie wymagamy ich. A za niedługo w ogóle o nich zapomnimy. Do tego czasu będzie potrzeba przenieś informację w inne miejsce.

Cytuj
Rejestrów już nie ma, co w zamian. Najśmieszniejsze jest to, że wracamy do przeszłości. To znaczy zamiast rejestrów używamy starego, sprawdzonego pliku ini. Co nam to daje? Wbrew pozorom bardzo dużo. Po pierwsze w jednym pliku będziemy mieli ustawienia dostępu do bazy danych jak i pozostałe ustawienia systemu, w szczególności ścieżka, z której poszczególne końcówki pobierać będą pliki. Po drugie, od razu wiadomo, gdzie szukać ustawienia. Wchodzimy do katalogu KS-SOMED, otwieramy tekstowy plik kspl.ini i mamy wszystko jak na dłoni. Po trzecie, cóż, myślę, że jeśli dział IT danej przychodni będzie zmuszony instalować nową końcówkę, lub w ogóle będzie instalował system KS-SOMED na nowo, to będzie za nas toasty wznosił Emotikon wink. Dzięki temu, że mamy plik ini, dzięki temu, że plik ten może być wspólny dla każdej końcówki (tak, może być, dlaczego?. niebawem), wystarczy aby na serwerze dokonać odpowiednich w nim zmian i każda końcówka przy swoim uruchamianiu pociągnie owe zmiany i uruchomi się z nową konfiguracją. Niby fajne, ale to przecież nie jest aż tak bardzo przydatne. W końcu jak często konfiguracja jest zmieniana. Ciekawsze jest jednak coś innego. KSPL.EXE potrafi pobrać z serwera biblioteki, ale też inne pliki. Między innymi plik ini. Plik ten zastąpi wówczas plik ini znajdujący się na końcówce. Jeśli teraz to wszystko ze sobą połączymy, a więc brak rejestrów, cała konfiguracja w pliku ini, łącznie z konfiguracją połączenia do bazy danych, kspl.exe, który potrafi pobrać inne pliki, to wychodzi nam, że aby na nowej końcówce zainstalować KS-SOMED wystarczy utworzyć katalog, umieścić w nim trzy pliki (kspl.exe wystarczy, by był z wersji 2015.03.1.00, borlandmm.dll, oraz kspl.ini z jednym jedynym wpisem informującym o lokalizacji katalogu, z którego można pobrać aktualne biblioteki systemu KS-SOMED), uruchomić kspl.exe i zaparzyć sobie kawę. Jak wrócimy, powinniśmy w katalogu odnaleźć pełen system KS-SOMED z aktualnym plikiem kspl.exe (sam się potrafi zaktualizować do najnowszej wersji) oraz z aktualnym plikiem kspl.ini zawierającym informację o wszystkich potrzebnych informacjach w tym o połączeniu z baza danych. Słowem w pełni działający system KS-SOMED. O ile wcześniej zainstalowaliśmy też klienta bazy danych. Choć, nieoficjalnie, i z tym można sobie poradzić. Jeśli na serwerze w podkatalogu dbClient umieścimy klienta bazy danych w wersji instance (dla Oracle) lub gds32.dll dla firebirda, to mamy szansę, że bez instalacji klienta KS-SOMED połączy się z bazą danych. Katalog ten bowiem również zostanie na końcówkę skopiowany, a podczas uruchamiania dowolnego programu wchodzącego w skład systemu KS-SOMED katalog ten zostanie dodany do lokalnej wersji zmiennej środowiskowej PATH. Co powinno zapewnić, że klient zostanie odnaleziony i załadowany przez program. Te jednak rozwiązanie, bez instalacji klienta, jest rozwiązaniem nieoficjalnym. Do wykorzystania na własne ryzyko.

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Zmiany w Somedzie.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 08, 2015, 14:30:08 pm »
Trzymajmy więc kciuki za testerów, oby ich praca był owocna 8)
Najbardziej interesuje mnie zremasterowany sposób nadawania numerów stanowisk i czy nie spowoduje paraliżu w pobieraniu opłat, JGP, EDM itp. (np w przypadku serwerów terminalowych) :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2015, 14:56:40 pm wysłana przez Sorn »

Offline gringo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 815
  • Pomógł? 22
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zmiany w Somedzie.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 09, 2015, 09:53:39 am »
Z jednej strony się cieszę, że Somed idzie do przodu, z drugiej nie wiem, czy okres na taką zmianę jest dobry.
Koniec roku, nowe umowy.....
Mam trochę tych Somedów na różnych bazach i chętnie bym wcześniej przetestował różne możliwości aktualizacji.

Np.
1. przejście Somed B z Oracle 11 na nową wersję Somed B z Oracle 11 (Terminale na Linuksie)
2. przejście z Somed B z Oracle 10 na nową wersję Somed B z Oracle 12 itd., itp.
Czy KS udostępnia wersję testową nowego Somedu?

Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 556
  • Pomógł? 49
Odp: Zmiany w Somedzie.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 09, 2015, 12:58:40 pm »
Cóż, nigdy nie ma dobrego czasu na takie zmiany. Po Nowym Roku, nowe rozliczenia, które trzeba zaimplementować, później pewnie trzeba będzie wszystko przerobić, no bo przecież NFZu ma nie być :-), później są urlopy, więc jak przeprowadzić coś, co wymaga w pełni zaangażowania każdego z pracownika zespołu? Później znów Nowy Rok się zbliży i tak minąłby nam kolejny rok z odpowiedziami: "no na razie jeszcze pod BDE"

Offline Homar7

  • Sponsorzy Forum
  • Początkujący
  • *****
  • Wiadomości: 49
  • Pomógł? 3
Odp: Zmiany w Somedzie.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 09, 2015, 14:26:44 pm »
Cóż, nigdy nie ma dobrego czasu na takie zmiany...
A jak będzie ze zwolnieniami lekarskimi, będą w somedzie czy tylko przez ZUS ?

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 556
  • Pomógł? 49
Odp: Zmiany w Somedzie.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 09, 2015, 15:00:45 pm »
Dobre pytanie. Ostatnio nocami śpię, więc mogę być nie na bieżąco. Należałoby zadać pytanie w postacie takiej, czy nowy Prezes ZUS (a na pewno jest, lub niebawem będzie), czy nowy Minister Zdrowia nadal będą coś takiego chcieć mieć.
No bo właśnie na szybko robiliśmy receptę elektroniczną, już praktycznie mieliśmy wersję testową a tu... P1 już nie ma. Wydaje mi się, że EZLA dopiero od stycznia maja być, więc jeszcze jest czas na anulowanie projektu. Tak, może i sarkazm przebija z tej wypowiedzi, ale jeśli się poświęci czas na realizację czegoś, co potem okazuje się, że i tak nie wejdzie bo polityka, to się człowiekowi smutno robi.

Offline Sławek

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 285
  • Pomógł? 42
Odp: Zmiany w Somedzie.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 11, 2015, 11:26:23 am »
Przynajmniej jedno jest pewne, że nic nie jest pewne...

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Zmiany w Somedzie.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 14, 2015, 10:56:48 am »
http://www.kamsoft.pl/servlet/news_viewer/wiad?nr=11880

No i mamy.... kolejna aktualizacja już po nowemu. Teraz kto pierwszy się odważy zrobić aktualizację :D
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Zmiany w Somedzie.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 14, 2015, 11:13:49 am »
Robię właśnie drugą i k... mać...
Oczywiście że nie jest bezboleśnie i bezstresowo jak jest opisane w komunikacie o zmianach. W obu przypadkach somed sam nie odczytał parametrów połączenia do bazy.
Nowy ksplkonfigurator jest "dziwny" - okienko wprowadzania poświadczeń ma nieaktywne pole z nazwą użytkownika i mimo że było widać że jest tam wpisane "gabinet" to nie logował się, trzeba było wprowadzić hasło, kliknąć OK aby pole z nazwą stało się aktywne, ponownie wprowadzić nazwę użytkownika tak samo "gabinet" i hasło i dopiero łączy się do bazy.
W drugim przypadku wygląda na to że konfigurator nie potrafi zapamiętać ustawień, z tym właśnie walczę.
Za to jeśli się już uda zrobić "główne" stanowisko to bez problemu konfiguracja powiela się na klientów.
A i trzeba uczulić lekarzy bo przy wydruku recept muszą kliknąć "ptaszka" :D

W razie problemów może pomóc usunięcie kluczy XUSER i XPASS z rejestru.
Albo jak w drugim przypadku usunięcie pliku .ini i ponowne uruchomienie konfiguratora.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 14, 2015, 11:40:57 am wysłana przez neelix »

Offline gringo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 815
  • Pomógł? 22
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zmiany w Somedzie.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 14, 2015, 13:42:34 pm »
Ja sprawdzałem na dwóch bazach Oraclowych 11.2 i 10.2.
Puszczałem pełną instalkę, która działa tylko, jeżeli wcześniej był zainstalowany Somed, jeżeli go nie było, to instalator nie ruszy.
Pierwszy komunikat to"wpisy w rejestrze są uszkodzone".
Ręczne puszczałem instalatora ustawiałem dane do bazy i dostaję komunikat "nieprawidłowe hasło, dla użytkownika gabinet". Oczywiście przez BDE łączy się bez problemu.

Dzięki Neelix! pomogło usunięcie pliku ini.

Tak przy okacji, czy ktoś już stawiał Somed na Oracle 12?
Zmieniła się architektura w 12 i nie można używać zmiennych $ dla widoków w bazie a jak wiadomo jeden z nich w Somedzie ma nazwę "v$s". Coś z tym fantem KS zaradził, czy jeszcze nie używamy v. 12 ?
 


« Ostatnia zmiana: Grudnia 14, 2015, 14:29:12 pm wysłana przez gringo »
Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Zmiany w Somedzie.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 14, 2015, 15:23:33 pm »
Ja jeszcze poczekam w takim razie :)
Na razie zastanawiam się (na podstawie lektury) jak mam ustawić parametry w .ini opcje np. konfiguracji drukarki fiskalnej na dane stanowisko, jeśli jest opisane w instrukcji, że mamy poziomy [ALL] i [nazwa_uzytkownika_OS], a w przychodni jest X komputerów z taką samą nazwą użytkownika, bo akurat nie ma uwierzytelniania na poziomie OS, tylko logowanie do Somedu.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline gringo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 815
  • Pomógł? 22
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zmiany w Somedzie.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 14, 2015, 15:50:10 pm »
u mnie nastąpił dramatyczny spadek wydajności, praktycznie uniemożliwiający pracę. Zwiechy systemu, makabra - na szczęście robiłem na serwerze testowym. Coś nie tak....
Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Zmiany w Somedzie.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 14, 2015, 18:14:31 pm »
u mnie nastąpił dramatyczny spadek wydajności, praktycznie uniemożliwiający pracę. Zwiechy systemu, makabra - na szczęście robiłem na serwerze testowym. Coś nie tak....
Z tego co wiem, były z tym problemy ok roku temu i dlatego opóźniane było wejście w życie. Myślałem, że temu już poradzili. A po aktualizacji odwrotu nie ma raczej (tego nie wiem, ale sugerowanie kasowania wszystkich plików i brak kopii różnicowych nie za kolorowo wygląda).
Mam nadzieję, że odpowiednie zgłoszenie o wydajności pójdzie do KS.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Zmiany w Somedzie.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 14, 2015, 18:42:28 pm »
Mnie najbardziej martwi to co zostało zrobione z uprawnieniami w systemie.
Mam rozbudowany system uprawnień zależny od stanowiska itp.
Teraz aktualizacja automatycznie usunie mi z ról uprawnienia, które uzna za "standardowe" i każdemu pracownikowi nada te uprawnienia automatycznie. Nie ważne czy wcześniej je miał czy nie.
Czy możecie potwierdzić, że tak to działa? Mam informacje od kolegi, że w jego Somedzie nie zostały usunięte żadne uprawnienia z ról.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 14, 2015, 19:07:42 pm wysłana przez Sorn »

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 556
  • Pomógł? 49
Odp: Zmiany w Somedzie.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 14, 2015, 20:51:11 pm »
Nic mi nie wiadomo, aby uprawnienia i role się zmieniły. Co więcej nie mają prawa, bo one nie są uzależnione od stanowiska, a od operatora. A tu NIC nie zostało zmienione.

Co do problemów z połączeniem. To niestety jest problem instalowania do nowego katalogu przy zainstalowanym systemie. W czym rzecz. Hasła są kodowane. Kluczem kodowania jest licencja. I teraz tak, jeśli mamy w rejestrach zakodowane hasło, to KSPLkonfigurator nie odczyta go prawidłowo, bo instalka najprawdopodobniej nie przeniosła do nowego katalogu plikiu z licencją. Więc hasła nie da się odkodować.

I z drugiej strony, jeśli wpiszemy hasło KSPLKonfigurator je zapisze zakodowane. Ale zakoduje kluczem 0, bo brak licencji. I znów, po wgraniu licencji już nie rozkodujemy hasła, bo klucz się zmienił.

Tych problemów nie ma, gdy wgrywamy do istniejącego już katalogu KS-SOMED, bo tam licencja jest i zarówno odkodowanie rejestrów, jak i ponowne zakodowanie jest możliwe.

Oczywiście jest to już zmienione, w takich przypadkach po prostu hasło zapiszemy w pliku INI tekstem otwartym bo nie ma możliwości kodowania. I oczywiście napiszemy, aby jak tylko licencja się wgra, to należy ponownie hasło ustalić, aby otwarty tekst z pliku ini wyleciał, a pojawił się poprawny, zakodowany.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 94
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9303 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3074 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]