collapse

Reklama


Autor Wątek: KSPPS użytkownik i hasło dla eWUS  (Przeczytany 4958 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
KSPPS użytkownik i hasło dla eWUS
« dnia: Lipca 22, 2015, 09:50:55 am »
Irytuje mnie konieczność utrzymywania synchronizacji dla haseł dla eWUS.
W związku z tym mam pytania:

1. Czy istnieje możliwość że wszyscy użytkonicy KS-PPS będą korzystali z jednego uzytkownika do eWUŚ bez dostępu do podglądania tego użytkownika i zmiany w KSPPS jego hasła?

2. Zakładając że takie eleganckie rozwiazanie z punktu 1 jest niemożliwe.
Czy są przeciwwskazania aby wszyscy korzystali z jednego użytkownika ale aktualizację hasła prowadzić np. skryptem?
Czyli wpisywać nowe hasła do eWUŚia w bazach KSPPS?

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KSPPS użytkownik i hasło dla eWUS
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 22, 2015, 15:39:15 pm »
Nie do końca rozumiem 1., ale jeśli chodzi o operatora w PPSie (loginu do PPS) tylko do eWUŚ, to tak, ale trzeba się będzie przelogowywać.

Co do 2. - o ile dobrze kojarzę, to hasło w bazie jest szyfrowane, więc skrypt musiał by pewnie przez Kamsoft być przygotowany.

Wg mnie, patrząc na konta do eWUSia po stronie NFZ, trzeba podać PESEL, aby takie konto otrzymać. W związku z tym, kto podłoży swoje konto, aby mogli z niego korzystać inni. Wiem, że nie da się za wiele bez znajomości hasła zrobić, ale na pewno podpada to pod jakiś mandat w przypadku kontroli GIODO. Z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa takie coś nie może mieć miejsca.

U moich klientów każdy pracownik ma pamiętać i umieć zmienić swoje hasło. Było z tym trochę płaczu na początku, ale teraz problemy są bardzo rzadkie.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
Odp: KSPPS użytkownik i hasło dla eWUS
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 23, 2015, 07:56:01 am »
Pomysł na eWUS proponowany przez NFZ jest delikatnie mówiąc metalowy.

Dlaczego cała przychodnia mająca centralny system musi mieć (wg NFZ wiele loginów)?

Z mojego punktu widzenia, jeśli moja aplikacja kontroluje dostęp do funkcji "sprawadź eWUS", a KSPPS kontroluje,  to aplikacja powinna móc użyć "profilu ogólnego" do komunikacji z NFZ. Upraszcza to dramatycznie zarządzaniem systemem. Oczywiście nalepiej byłoby posłużyć się certyfikatami cyfrowymi ale to już chyba za bardzo skomplikowane dla NFZ. W miejscu gadki o tym, że przecież ochrona danych itd nie mają sensu. Za dostęp odpowiada tak naprawdę administrator SZOI nadajac uprawnienia. Dlaczego musi to robić w SZOI a nie w KSPPS?

Niemniej, ponieważ nie istnieje coś takiego jak "profil ogólny dla komunikacji z NFZ" w KSPPS pomyślałem, że takim profilem może być profil pani "Zosi".
W tym przypadku wystarczyłoby pilnować terminu ważności hasła pani "Zosi" w SZOI i KSPPS i z funkcjonalnego punktu widzenia otrzymalibyśmy "profil ogólny". Takie rozwiązanie obchodzi chory pomysł NFZtu aby każde połączenie do eWUSia sygnowane było indywidulanym profilem (dziwię się, że żaden szpital nie podniósł takiego problemu).

Stąd pytanie czy ktoś ma pomysł jak skonfigurować KSPPS aby w JEDNYm miejscu zmieniać hasło dla eWUSia tak aby wszyscy userzy mogli korzystać z tego rozwiązania?


Dygresja.
W naszym kraju iPhone nie powstałby nigdy nie dlatego, że ludzie technicznie nie potrafiliby go zrobić ale dlatego, iż projektują systemy  na zasadziw będzie trochę płaczu ale się nauczą. Projektant z takim myśleniem nie przeżyłby 30 sekund w Apple. Dlatego my mamy KSPPSa a amerykanie iPhone. Nie oznacza to, że powinniśmy się z tym zgadzać.

 
« Ostatnia zmiana: Lipca 23, 2015, 08:04:08 am wysłana przez zukes »

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: KSPPS użytkownik i hasło dla eWUS
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 23, 2015, 08:00:41 am »
Zakładając, że to samo zaszyfrowane hasło u różnych operatorów ma taką samą postać w bazie - można by spróbować zrobić, powiedzmy trigger, który kopiowałby zaszyfrowane hasło "Zosi", do reszty operatorów podpiętych pod "Zosię".

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
Odp: KSPPS użytkownik i hasło dla eWUS
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 23, 2015, 08:04:36 am »
Takiego rozwiązania szukam

Offline Jo_eL

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 7
  • Pomógł? 1
Odp: KSPPS użytkownik i hasło dla eWUS
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 23, 2015, 08:20:17 am »
A nie prościej użyć opcji w KS-PPS "Załączenie komunikacji z eWUŚ WYŁĄCZNIE za pomocą jednego konta dostępowego do usługi"? (Moduł administracyjny - opcje - EWUS_1_KONTO [zmienna])

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
Odp: KSPPS użytkownik i hasło dla eWUS
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 23, 2015, 10:00:45 am »
Tak to jest to czego szukałem.

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
Odp: KSPPS użytkownik i hasło dla eWUS
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 27, 2015, 09:45:32 am »
czy ktoś wie jak wypełnic parametry aby ten mechanizm zadziałał?

Offline Jarasz

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Pomógł? 33
  • Bydgoszcz
Odp: KSPPS użytkownik i hasło dla eWUS
« Odpowiedź #8 dnia: Września 30, 2015, 14:30:12 pm »
Podbijam.
Ustawienie zmiennej EWUS_1_KONTO na tak, czy dodatkowo EWUS_OPERATOR też musi być ustawiony? Jeśli tak to jaką wartością?

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
Odp: KSPPS użytkownik i hasło dla eWUS
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 09, 2015, 23:06:12 pm »
Po ustawieniu opcji EWUS_1_KONTO na TAK

Wówczas przy parametrach do logowania się do EWUŚ pojawia się nowy box do "zacheckowania" - "Domyślne konto dla wszystkich użytkowników". Zaznaczasz i działa.

W parametrze EWUŚ_OPERATOR zapisuje się numerek - najprawdopodobniej indeks do zacheckowanego operatora eWUŚ.


 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 86
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]