collapse

Reklama


Autor Wątek: czy ka??de icd-9 jest wymagane?  (Przeczytany 9686 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline plb1985

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Pomógł? 1
  • Podlaski OW
czy ka??de icd-9 jest wymagane?
« dnia: Lutego 06, 2009, 03:18:39 am »
Witam, rozliczam gabinet ginekologiczno-po??o??niczy. W zwiÄ?zku z rezygnacjÄ? z produkt??w niepunktowanych i wprowadzaniem tylko icd-9 chcÄ? zapytaÄ?:

1. czy obowiÄ?zuje mnie wprowadzanie icd-9, kt??re sÄ? zdefiniowane w s??owniku: tj. usg gin, usg po??, ktg, cytologia itd... (do tej pory zawsze wprowadza??em i to nie jest problemem)

2. czy obowiÄ?zuje mnie wprowadzanie icd-9, kt??re trzeba samodzielnie zdefiniowaÄ? zgodnie z:
Cytuj
Wszystkie kody bada?? laboratoryjnych sÄ? dostÄ?pne w programie. Po prostu wchodzisz do modu??u s??owniki -> ICD9 -> dodaj lub modu?? rozliczenia -> s??owniki -> dodaj => w polu badanie wpisujesz C53, a w polu materia?? 09 i jeszcze wybierasz wersje s??ownika 5 -> OK i masz dodanÄ? morfologiÄ?. I tak niestety ka??de badanie.
(http://forumpps.pl/index.php?topic=703.msg3292#msg3292)
czyli morfologia, mocz, glukoza itd. 

3. muszÄ? sam znale??Ä? gdzie?? kody tych bada??, tak? (tu http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/rmz_art190_1_zal_6_27062006.pdf znalaz??em kody bada??, ale dot. to poz - stÄ?d te wszystkie moje wÄ?tpliwo??ci, czy w aos mam te?? wprowadzaÄ? bad. lab. do icd-9

4. celem upewnienia siÄ? - mam rozumieÄ?, ??e od stycznia w produktach wprowadzam tylko porady punktowane?


ProszÄ? o wyrozumia??o??Ä? i z g??ry dziÄ?ki za odpowied??.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2009, 03:52:41 am wysłana przez plb1985 »

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: czy ka??de icd-9 jest wymagane?
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 06, 2009, 07:40:32 am »
W zwiÄ?zku z rezygnacjÄ? z produkt??w niepunktowanych i wprowadzaniem tylko icd-9 chcÄ? zapytaÄ?:

Chyba raczej z rezygnacjÄ? z bezsensownego pomys??u. I gdzie by??o powiedziane, ??e wpisujÄ?c zerowe procedury i trzeba by??o wpisywaÄ? icd9?

1. czy obowiÄ?zuje mnie wprowadzanie icd-9 (...)
2. czy obowiÄ?zuje mnie wprowadzanie icd-9 (...)

Tak

3. muszÄ? sam znale??Ä? gdzie?? kody tych bada??, tak?

Przecie?? jak chcesz dodaÄ? badanie to wyskakuje ca??a lista tych bada??, wiÄ?c po co je szukaÄ??

4. celem upewnienia siÄ? - mam rozumieÄ?, ??e od stycznia w produktach wprowadzam tylko porady punktowane?

Taa

Najlepiej ju?? teraz przyzwyczajaÄ? siÄ? do icd9 bo podobno od lipca majÄ? siÄ? bardziej przydawaÄ? ;)

Offline plb1985

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Pomógł? 1
  • Podlaski OW
Odp: czy ka??de icd-9 jest wymagane?
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 06, 2009, 13:10:15 pm »
Chyba raczej z rezygnacjÄ? z bezsensownego pomys??u. I gdzie by??o powiedziane, ??e wpisujÄ?c zerowe procedury i trzeba by??o wpisywaÄ? icd9?

owszem te?? uwa??a??em to bezsens, ale informacje wyp??ynÄ???y od niekompetentnej osoby, a Waszego forum jeszcze nie zna??em :)

Przecie?? jak chcesz dodaÄ? badanie to wyskakuje ca??a lista tych bada??, wiÄ?c po co je szukaÄ??

mhm, ze znalezieniem badania nie mia??em problemu, kwestia tylko wyboru materia??u, kt??rych jest tam troche i nie do ko??ca wiem, jaki materia??, w jakim badaniu (bo chyba niekt??re w zale??no??ci od laboratorium wykonuje siÄ? z r????nych materia????w - czy mo??e mylÄ? siÄ???)

naprawdÄ? wielkie dziÄ?ki


i jeszcze jedna kwestia... co prawid??owo powinienem wpisywaÄ? w icd-9 w poradach za 4 i 9 punkt??w? je??li nie ma ??adnej procedury to 89.00, natomiast je??li mam np. ginekologiczne usg to wpisaÄ? 88.772 oraz 89.00 czy tylko 88.772?


a porada recepturowa chyba nie wymaga badania, wiÄ?c icd-9 zostawiaÄ? w og??le puste?


Przepraszam za tyle, zapewne prostych pyta??, ale je??li ju?? robiÄ? to chcÄ? to robiÄ? tak, jak trzeba

Jeszcze raz dziÄ?ki i pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2009, 17:26:23 pm wysłana przez plb1985 »

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: czy ka??de icd-9 jest wymagane?
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 08, 2009, 01:02:01 am »
i jeszcze jedna kwestia... co prawid??owo powinienem wpisywaÄ? w icd-9 w poradach za 4 i 9 punkt??w? je??li nie ma ??adnej procedury to 89.00, natomiast je??li mam np. ginekologiczne usg to wpisaÄ? 88.772 oraz 89.00 czy tylko 88.772?

a porada recepturowa chyba nie wymaga badania, wiÄ?c icd-9 zostawiaÄ? w og??le puste?


We wszystkich typach porad wpisywa?? bym kod 89.00 nawet w recepturowej, poniewa?? w zarzÄ?dzeniu 80/2008 jasno napisano ??e je??li udzielana jest porada recepturowa to musi byÄ? przynajmniej przeprowadzone badanie podmiotowe. A najlepiej wiÄ?cej wpisaÄ? procedur medycznych udzielonych pacjentowi ni?? mniej.

porada recepturowa -??wiadczenie obejmujÄ?ce ordynacjÄ? lek??w, kt??rego  celem jest kontynuacja leczenia specjalistycznego, powiÄ?zana min. z weryfikacjÄ? dawek zaordynowanych lek??w, zawierajÄ?ce co najmniej badanie podmiotowe. Porada recepturowa nie mo??e byÄ? realizowana czÄ???ciej ni?? co 14 dni, jak r??wnie?? w odstÄ?pie kr??tszym ni?? 14 dni w stosunku do innych typ??w porad,
Pozdrawiam
Bartosz

Offline Slawek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Pomógł? 1
  • ŚOW NFZ
Odp: czy ka??de icd-9 jest wymagane?
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 08, 2009, 21:34:50 pm »
A m??j ?šOW odrzuca poradÄ? kompleksowÄ?, je??li wpiszÄ? ICD-9 inne ni?? 89.00 - np. dodatkowo USG.
Co wojew??dztwo to inne obyczaje...

Offline Ekert

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 241
  • Pomógł? 0
  • NZOZ Poznan (POZ+AOS)
Odp: czy ka??de icd-9 jest wymagane?
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 08, 2009, 23:59:06 pm »
A ja siÄ? podzielÄ? swoimi do??wiadczeniami - chocia?? dotyczy por. kardiologicznej, a nie ginekologicznej.

Od dawna (??e nie pamiÄ?tam od kiedy) wprowadzam tylko te ICD-9, kt??re stanowiÄ? podstawÄ? do okre??lenia, czy porada jest specjalistyczna, czy nie. Tak kiedy?? okre??lono, ??e je??li ma byÄ? specjalistyczna, to musi byÄ? co najmniej EKG z 12-toma lub wiÄ?cej wyprowadzeniami, czyli 89.512 oraz ??e nale??y podawaÄ? tylko kod ICD-9 odpowiadajÄ?cy "wa??niejszej" procedurze. Czyli je??li by??o badanie og??lne 89.00 + EKG 89.512 = nale??a??o wpisaÄ? tylko 89.512. Wprowadza??em ten jeden jedyny kod, chyba ??e by??y dodatkowo badania laboratoryjne, RTG czy ECHO serca, to te??. Kod 89.00 podawa??em wy??Ä?cznie dla porady recepturowej. Nawej jak by??y w??r??d produkt??w te wszystkie bezwarto??ciowe (o warto??ci "0") - podawa??em je jako procedury, a nie produkty. W tym roku mam tak samo jak w 2008 na li??cie te wszystkie bezwarto??ciowe produkty, ale sprawozdajÄ? jak poprzednio.
Jeszcze siÄ? nie zdarzy??o, ??eby mi WOW NFZ zakwestionowa?? choÄ?by jedno ??wiadczenie z tego powodu.

Pozdrawiam
Pozdrawiam wszystkich

Offline Kamil

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Pomógł? -1
  • Warmińsko-Mazurski OW NFZ
Odp: czy ka??de icd-9 jest wymagane?
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 12, 2009, 13:09:37 pm »
Cytuj
Cytat: plb1985  Luty 06, 2009, 03:18:39
Cytuj
3. muszÄ? sam znale??Ä? gdzie?? kody tych bada??, tak?

Przecie?? jak chcesz dodaÄ? badanie to wyskakuje ca??a lista tych bada??, wiÄ?c po co je szukaÄ??

Nie do ko??ca. SkÄ?d np. wiadomo (bez znajomo??ci za??Ä?cznika http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/rmz_art190_1_zal_6_27062006.pdf), ??e ICD9 posiewu wymazu z gard??a to U.14.77.14. U to oczywi??cie bakteriologia, 14 - materia?? z gard??a, a co oznacza 77? Podobnie z kodami V.09.81.09 (antygen HBs), U.09.88.09 (VDRL) - skÄ?d siÄ? biorÄ? cyfry 81 i 88 - w KS-PPS nie mo??na ich wybraÄ?, trzeba je wpisaÄ? "z rÄ?ki".
A posiew moczu z antybiogramem - U.24.76.24 albo U.24.87.24 - co oznacza 76 i 87?
Jak np. oznaczyÄ? badanie mikroskopowe materia??u z pochwy - rozmaz bakterii?

Offline thecla

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Pomógł? 0
Odp: czy ka??de icd-9 jest wymagane?
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 16, 2009, 12:24:13 pm »
We wszystkich typach porad wpisywa?? bym kod 89.00 nawet w recepturowej, poniewa?? w zarzÄ?dzeniu 80/2008 jasno napisano ??e je??li udzielana jest porada recepturowa to musi byÄ? przynajmniej przeprowadzone badanie podmiotowe. A najlepiej wiÄ?cej wpisaÄ? procedur medycznych udzielonych pacjentowi ni?? mniej.

porada recepturowa -??wiadczenie obejmujÄ?ce ordynacjÄ? lek??w, kt??rego  celem jest kontynuacja leczenia specjalistycznego, powiÄ?zana min. z weryfikacjÄ? dawek zaordynowanych lek??w, zawierajÄ?ce co najmniej badanie podmiotowe. Porada recepturowa nie mo??e byÄ? realizowana czÄ???ciej ni?? co 14 dni, jak r??wnie?? w odstÄ?pie kr??tszym ni?? 14 dni w stosunku do innych typ??w porad,

[/quote]

Szuka??am r??wnie?? tej informacji i znalaz??am.  :D

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: czy ka??de icd-9 jest wymagane?
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 16, 2009, 13:32:55 pm »
We wszystkich typach porad wpisywa?? bym kod 89.00 nawet w recepturowej, poniewa?? w zarzÄ?dzeniu 80/2008 jasno napisano ??e je??li udzielana jest porada recepturowa to musi byÄ? przynajmniej przeprowadzone badanie podmiotowe. A najlepiej wiÄ?cej wpisaÄ? procedur medycznych udzielonych pacjentowi ni?? mniej.

wydaje mi siÄ?, ??e ??le by?? wpisywa?? bo w obecnej wersji ICD-9 (5) 89.00 dotyczy porady lekarskiej w POZ (89.0 - czynno??ci z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i pielÄ?gniarskie)

teraz jest wyszczeg??lnione np. badanie ginekologiczne (89.26), badanie neurologiczne (89.13) itd...

Edit:
Przejrza??em obejmuje/nie obejmuje i przy 89.00 jest ??e obejmuje poradÄ? specjalistycznÄ?, to ja ju?? nie wiem co mam wybieraÄ?... :)
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2009, 13:45:10 pm wysłana przez mpi »

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: czy ka??de icd-9 jest wymagane?
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 16, 2009, 13:44:00 pm »
Wydaje mi siÄ?, ??e nie ka??de badanie w poradni specjalistycznej jest badaniem specjalistycznym, a ju?? tym bardziej przy poradzie recepturowej.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: czy ka??de icd-9 jest wymagane?
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 16, 2009, 13:52:48 pm »
ok, ale napewno poradni specjalistycznej nie mo??na zaliczyÄ? do podstawowej opieki zdrwotnej

problem tylko polega na tym, co w miÄ?dzyczasie dopisa??em w moim po??cie.
Pozycja nadrzÄ?dna czyli 89.0 wskazuje ??e 89.00 to poradal lekarska w POZ, jednak w opisie obejmuje/nie obejmuje do 89.00 zaliczajÄ? poradÄ? lekarskÄ? specjalistycznÄ?

moim zdaniem jedno zaprzecza drugiemu - tylko kt??rÄ? racjÄ? wybraÄ??

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: czy ka??de icd-9 jest wymagane?
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 16, 2009, 14:20:28 pm »
IdÄ?c tym tropem, ??e 89.00 dotyczy POZ wynika, ??e w poradniach specjalistycznych nie ma zwyk??ego badania lekarskiego.
Mo??e i jest badanie badanie ginekologiczne i neurologiczne, a gdzie reszta? Innych bada?? wg icd9 v5 siÄ? nie wykonuje?

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: czy ka??de icd-9 jest wymagane?
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 16, 2009, 14:31:17 pm »
Ja dodam ??e sprawozdaje procedurÄ? ICD9 89.00 wg s??ownika v5 w AOS od sierpnia i OWNFZ weryfikuje pozytywnie takie ??wiadczenia. Bo jak nie 89.00 to co mamy wpisywaÄ?, procedura ICD9 w AOS jest obligatoryjna. Je??li od lipca wejdzie do AOS JGP to s??ownik procedur ICD9 te?? pod tym kÄ?tem zostanie przystosowany.


edit:;)
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2009, 15:32:51 pm wysłana przez pav »
Pozdrawiam
Bartosz

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: czy ka??de icd-9 jest wymagane?
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 16, 2009, 14:56:08 pm »
ja te?? do lutego w??Ä?cznie wykazywa??em 89.00 ale okulista od kilku lat wykazuje na przyk??ad w ka??dej us??udze co najmniej 95.0 (og??lne i podmiotowe badanie oka) i r??wnie?? jest OK.

je??li w wersji 5 pojawi??y siÄ? konkretne badania specjalistyczne (ja potrzebowa??em ginekologicznego i neurologicznego - innych nie szuka??em to nie wiem czy sÄ?) to chyba te powinny byÄ? wprowadzane?

je??li nie ma innych bada?? specjalistycznych to rzeczywi??cie najrozsÄ?dniejszym rozwiÄ?zaniem jest 89.00 ale zauwa??cie, ??e taki temat jak poruszane dzi?? korekty za rok 2007 mogÄ? siÄ? pojawiaÄ? i w dodatku nie bÄ?dziemy mieli nic do powiedzenia. jak kto?? za rok w NFZ stwierdzi, ??e 89.00 to z??y kod to bÄ?dzie prosta wym??wka - "przecie?? w pozycji 89.0 jest wyra??nie napisane...", odwrotnie te?? fundusz moze wymagaÄ? b w opisie jest ??e obejmuje poradÄ? specjalistycznÄ?...

a wiÄ?c niezale??nie jak wporwadzimy (89.00 czy np. 89.26) NFZ mo??e kiedy?? kazaÄ? poprawiaÄ?...

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: czy ka??de icd-9 jest wymagane?
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 16, 2009, 15:36:09 pm »
jak kto?? za rok w NFZ stwierdzi, ??e 89.00 to z??y kod to bÄ?dzie prosta wym??wka - "przecie?? w pozycji 89.0 jest wyra??nie napisane...", odwrotnie te?? fundusz moze wymagaÄ? b w opisie jest ??e obejmuje poradÄ? specjalistycznÄ?...

a wiÄ?c niezale??nie jak wporwadzimy (89.00 czy np. 89.26) NFZ mo??e kiedy?? kazaÄ? poprawiaÄ?...

Nie popadajmy w paranojÄ?. Musieliby najpierw wprowadziÄ? w icd9 wszystkie mo??liwe badania specjalistyczne.
A w kwestii poprawiania czego?? takiego to pod naporem ??wiadczeniodawc??w wycofaliby siÄ? z takiego pomys??u w 5 minut.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 138
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 30.

[Pokaż zapytania]