collapse

Reklama


Autor Wątek: Pacjent pierwszorazowy w rehabilitacji a kontynuacja leczenia  (Przeczytany 8860 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rehmonia

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Pomógł? 1
Pacjent pierwszorazowy w rehabilitacji a kontynuacja leczenia
« dnia: Lutego 24, 2015, 23:27:36 pm »
Witam,
Mam pytanie odnośnie rejestracji pacjentów na zabiegi fizjoterapeutyczne. Według przepisów na listę oczekujących nie powinniśmy wpisywać osób objętych kontynuacją leczenia, tylko pierwszorazowych.

Nie wiem czy dobrze postępuję, przykładowo: pacjent, który w 2014 roku korzystał z zabiegów fizjot. z rozpoznaniem M17 (zwyrodnienia stawów kolanowych)  obecnie zgłasza się ze skierowaniem na którym ma inne rozpoznanie M51 (bóle grzbietu) Czy to jest pacjent pierwszorazowy czy z kontynuacją leczenia? Ja uznaję, że jest to pacjent pierwszorazowy i wpisuję go na listę oczekujących, gdyż zgłasza się z innym rozpoznaniem. 

Jak mam traktować pacjenta, który w 2014 roku korzystał z zabiegów  fizjoterapeutycznych  z rozpoznaniem M47 i obecnie zgłasza się do naszej placówki z tym samym rozpoznaniem M47 , czy to jest pacjent objęty kontynuacją leczenia? Czy po takim czasie jest to nowe świadczenie i wpisywać tego pacjenta do kolejki?

Według ustawy : Pacjent pierwszorazowy to świadczeniobiorca, który w ciągu poprzedzających 730 dni nie korzystał ze świadczeń w danym zakresie.
Czyli tak jakby jest to pacjent objęty kontynuacją leczenia. Dzwoniłam w tej sprawie do nfz i otrzymałam odpowiedź że te 730 dni odnosi się do AOS a  jeśli chodzi o rehabilitację to nie jest to sprecyzowane, więc trzeba podchodzić do tego indywidualnie.
Jak zatem w rehabilitacji podchodzić do tych kolejek oczekujących?
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2015, 23:29:41 pm wysłana przez rehmonia »

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Pacjent pierwszorazowy w rehabilitacji a kontynuacja leczenia
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 25, 2015, 08:48:46 am »
Według ustawy : Pacjent pierwszorazowy to świadczeniobiorca, który w ciągu poprzedzających 730 dni nie korzystał ze świadczeń w danym zakresie.
Czyli tak jakby jest to pacjent objęty kontynuacją leczenia. Dzwoniłam w tej sprawie do nfz i otrzymałam odpowiedź że te 730 dni odnosi się do AOS a  jeśli chodzi o rehabilitację to nie jest to sprecyzowane, więc trzeba podchodzić do tego indywidualnie.
Jak zatem w rehabilitacji podchodzić do tych kolejek oczekujących?

Nie wg ustawy tylko wg Zarządzenia do AOS!
Wałkujemy to w innych tematach odnośnie kolejek od początku roku!
Są dwie definicje pacjenta pierwszorazowego.
Jedna kolejkowa z ustawy - obowiązuje do wszystkich rodzajów - pacjent pierwszorazowy na dany problem zdrowotny, nie przyjęty w dniu zgłoszenia z wyznaczonym terminem - pacjent kolejkowy.
Drugą definicję zacytowałaś ale jest to definicja pacjenta pierwszorazowego dla porady pierwszorazowej w AOS tylko i wyłączeni!

Co do opisanych przypadków to ja bym w pierwszym przypadku wpisał do kolejki (różne rozpoznania) a w drugim niekoniecznie (to samo rozpoznanie nie musi oznaczać tej samej choroby - raz np ręka lewa a drugi raz ręka prawa - indywidualnie trzeba to traktować).

Pozdrawiam

Offline C.M. Legionów w Lęborku

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 667
  • Pomógł? 43
  • Centrum Medyczne "Legionów" w Lęborku
    • C.M. Legionów w Lęborku
Odp: Pacjent pierwszorazowy w rehabilitacji a kontynuacja leczenia
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 13, 2015, 10:06:01 am »
inne rozpoznanie=inna dolegliwość=nowe skierowanie=nowe miejsce w kolejce

Offline moniazaba

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Pomógł? 5
Odp: Pacjent pierwszorazowy w rehabilitacji a kontynuacja leczenia
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 21, 2015, 10:45:16 am »
Do tej pory wszystkich pacjentów wpisywaliśmy w kolejkę oczekujących. Teraz chciałabym to poprawić i tak jak piszecie kontynuacji zabiegów (to samo rozpoznanie) nie wpisywać do kolejki. Tylko jaki termin im zaproponować  - wcześniejszy niż termin w kolejce ?
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2015, 17:10:58 pm wysłana przez moniazaba »
Monika

Offline rehmonia

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Pomógł? 1
Odp: Pacjent pierwszorazowy w rehabilitacji a kontynuacja leczenia
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 21, 2015, 22:05:47 pm »
Termin ustalasz taki jaki masz po prostu nie wpisujesz do kolejki. Dlaczego pacjentów objętych kontynuacja leczenia miałabyś przyjmować wcześniej? To nie jest zasadne.

Offline moniazaba

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Pomógł? 5
Odp: Pacjent pierwszorazowy w rehabilitacji a kontynuacja leczenia
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 22, 2015, 12:18:31 pm »
Znalazłam taką informację na stronie NFZ:
pyt: Jak zakwalifikować pacjentów w rehabilitacji na zabiegi fizjoterapeutyczne. Ten sam pacjent, czasem kilka razy w oku, przynosi kolejne skierowanie na zabiegi (zazwyczaj z tym samym ICD10) ale nie jest to pierwsza wizyta u świadczeniodawcy.
Odp.: Pacjent pierwszorazowy - to osoba rejestrowana pierwszy raz, lub po raz kolejny, lecz na nowe świadczenie. Jeśli pacjent po zakończeniu leczenia, wraca do placówki (choćby z tą samą jednostką chorobową) powinien być traktowany jako pacjent pierwszorazowy.
Czyli do nas pacjent wraca po zakończeniu zabiegów, czyli znowu do kolejki ?
Monika

Offline gabfiz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Pomógł? 0
Odp: Pacjent pierwszorazowy w rehabilitacji a kontynuacja leczenia
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 04, 2016, 15:27:52 pm »
Znalazłam taką informację na stronie NFZ:
pyt: Jak zakwalifikować pacjentów w rehabilitacji na zabiegi fizjoterapeutyczne. Ten sam pacjent, czasem kilka razy w oku, przynosi kolejne skierowanie na zabiegi (zazwyczaj z tym samym ICD10) ale nie jest to pierwsza wizyta u świadczeniodawcy.
Odp.: Pacjent pierwszorazowy - to osoba rejestrowana pierwszy raz, lub po raz kolejny, lecz na nowe świadczenie. Jeśli pacjent po zakończeniu leczenia, wraca do placówki (choćby z tą samą jednostką chorobową) powinien być traktowany jako pacjent pierwszorazowy.
Czyli do nas pacjent wraca po zakończeniu zabiegów, czyli znowu do kolejki ?
Odgrzewam temat, gdzie znajdę to przydatne info. Zakładając "teoretycznie" że pacjentów którzy przynoszą kolejne skierowania na zabiegi będziemy traktować jako kontynuację to terminarz będzie zapełniony na kilka m-cy lub lat a w kolejce będziemy wykazywać "0".


 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 47
  • Kropka Ukrytych: 1
  • Kropka Użytkowników: 3
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9297 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3177 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3034 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]