collapse

Reklama


Autor Wątek: KSPPS przeniesienie z FB na Oracla  (Przeczytany 8282 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline comit

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Pomógł? 0
KSPPS przeniesienie z FB na Oracla
« dnia: Stycznia 29, 2015, 11:15:39 am »
Potrzebuje przenieść KSPPS z bazy FB na Oracla

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: KSPPS przeniesienie z FB na Oracla
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 29, 2015, 11:27:02 am »
Potrzebuje przenieść KSPPS z bazy FB na Oracla

Pozostaje życzyć powodzenia.. ;-)

A tak serio to podobno kilka poprawnych migracji już było i kilka osób na forum już się cieszy pracą na Oracle.

Pozdrawiam

Offline kmusial

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 1
  • Pomógł? 0
Odp: KSPPS przeniesienie z FB na Oracla
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 04, 2015, 15:01:26 pm »
Problemem przeważnie są błędy w bazie FB, które uniemożliwiają przeniesienie na ORA, ale da się to wykonać.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: KSPPS przeniesienie z FB na Oracla
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 04, 2015, 15:11:42 pm »
Problemem przeważnie są błędy w bazie FB, które uniemożliwiają przeniesienie na ORA, ale da się to wykonać.

Możesz sprecyzować o jakie błędy chodzi?
Czy jeżeli baza jest regularnie sprzątana fixem (gfix+gbak z odpowiednimi opcjami) i nie wykazuje on błędów to znaczy że jest ok pod migrację?

Pozdrawiam

Offline grzegorzx

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 4
  • Pomógł? 1
Odp: KSPPS przeniesienie z FB na Oracla
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 02, 2015, 05:13:45 am »
Robiłem to kilkanaście tygodni temu.
Procedura wygląda mniej więcej tak:
1. Zwrócić się do KAMSOFTU z prośbą o nowy plik licencyjny dla instalacji oracle
2. Z bazy Firebird trzeba z kilkunastu tabel wyeksportować dane do plików
2. Pobrać z KAMSOFTU instalację KSPPS - Oracle i ją zainstalować , najlepiej na jakimś innym kompie.
4. Uruchomić instalację i zaiportować pliki z danymi.
5. przygotować skrypty do backup'ow

oczywiście diabeł tkwi w szczegółach.

Moje uwagi (oraclem zajmuje się od 10 lat i mam kilka certyfikatów z tej technologii):
1. mitem jest jakiś szczególny wzrost wydajności po przejściu z firebirda do oracla w instalacjach jednostanowiskowych.
2. warto zrobić taką operację jeśli ktoś zna oracla i ma zestaw narzędzi do operowania na bazie oracla (np. Toad for oracle).

pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KSPPS przeniesienie z FB na Oracla
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 28, 2015, 18:05:51 pm »

Moje uwagi (oraclem zajmuje się od 10 lat i mam kilka certyfikatów z tej technologii):
1. mitem jest jakiś szczególny wzrost wydajności po przejściu z firebirda do oracla w instalacjach jednostanowiskowych.
2. warto zrobić taką operację jeśli ktoś zna oracla i ma zestaw narzędzi do operowania na bazie oracla (np. Toad for oracle).

pozdrawiam
Ad.1 Zgadzam się - czasem nawet szybciej działa Firebird.
Ad.2 Albo stary Dolphin, po nowemu KS-NBD, produkcji Kamsoftu. Oczywiście nie umywa się do Toada, ale czasem daje radę. No i jeszcze istnieje całkiem fajna i darmowa Orbada.

Na pewno zaleta Oracla - lepsza stabilność. Firebird przy otwartych połączeniach i zaniku prądu potrafi się często uszkodzić, w oraclu jest lepiej. Jak ktoś chciałby zainwestować w dodatkowy serwer - to oracle z linuxem fajnie działa (sprawdzone).

Migrację z FB do Oracla PPSa robiłem dwa razy i szczerze powiem wyszła ok - obie instalacja dalej pracują na zmigrowanej bazie. Oczywiście zanim powiedziałem, że robimy, była migracja testowa (dużo błędów rzeczywiście w FB może się zdarzyć; z tego powodu trzeba poprosić o licencję PPS Ora i jeśli nie wyjdzie nic z migracji testowej wrócić na licencję FB) - bez testu ciężko powiedzieć, że będzie ok. Jasne, że wszystko da się zrobić, ale ślęczenie nad pojedynczymi rekordami w celu poprawy, nie jest sposobem. Ogólnie można powiedzieć, że spójność struktury tabel pomiędzy Firebird i Oracle (pomijając to, że w Oracle tabele rozrzucone są pomiędzy dwa schematy) jest dość dobra.

Jak ktoś potrzebuje pomocy w temacie migracji Firebird-->Oracle w PPSie i Somedzie, proszę o kontakt na priv. Jest to niestety temat dość skomplikowany.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: KSPPS przeniesienie z FB na Oracla
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 29, 2015, 09:57:19 am »
Migrację z FB do Oracla PPSa robiłem dwa razy i szczerze powiem wyszła ok - obie instalacja dalej pracują na zmigrowanej bazie.

To ja mam 3 szybkie pytania ;-)
Jak duże to były bazy?
Ile mniej więcej trwała migracja?
Czy wszystkie dane zostały przeniesione i nie ma potrzeby utrzymywać PPSa na FB do obsługi "staroci"?

Pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KSPPS przeniesienie z FB na Oracla
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 29, 2015, 11:25:11 am »
Bazy w okolicach 1-1,5GB.

Migracja - baza zabrana w piątek po południu, serwer na linuxie ze zmigrowaną bazą odwieziony w poniedziałek rano. Jak wcześniej pisałem, robiłem testową migrację tydzień wcześniej i wiedziałem czego się mogę spodziewać przy migracji "produkcyjnej".

Rozmawiałem przed chwilą z przychodnią, w której była migracja w celu przypomnienia jak to wyglądało i potwierdziłem tylko, że:
- wszystkie dane się przeniosły
- nie utrzymywali PPSa do obsługi starych danych - zresztą nie mogliby. Zmieniony został w licencji wpis z Firebird na Oracle, nie dałoby się na tej samej licencji już odpalić Firebirdowej wersji. Trzeba by założyć, że migrację roimy w takim wypadku do licencji z nowym serwerem (wpis w licencji), może by wtedy się dało utrzymać oddzielną licencję, le w tym przypadku sensu takie działanie nie miało.
- przychodnia dodatkowo potwierdziła, że mieli po migracji dość dużo korekt (POZ - świadczenia->zgony i korekty deklaracji za poprzedni rok, AOS - korekty świadczeń i rachunków) i wszystko działało ok.

Dodał też, że jest zadowolony, że zdecydowali się na zmianę, bo (przy chyba 3 lub 4 stanowiskach) odczuli lekką poprawę działania (ale to już jest sprawa często dyskusyjna). Wcześniej Firebird był na zwykłym Win XP w rejestracji, teraz Oracle stoi na Dellu T110 na linuxie (może nie jest to demon szybkości, ale i tak nie jest w 100% wykorzystany).
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 80
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]