collapse

Reklama


Autor Wątek: Jak dobrać środowisko dla KS-PPS.  (Przeczytany 2980 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
Jak dobrać środowisko dla KS-PPS.
« dnia: Października 01, 2014, 08:09:01 am »
Jestem przed zakupem KS-PPS. Mam jednak wątpliwości jak dobrać środowisko dla KS-PPS.
1. Przychodnia ma 4 specjalistów pracujących równocześnie + rejestracja.
2. Przychodnia jest okablowana.
3. Czy wybrac Firebirda czy Oracla? Nie ukrywam że chodzi o koszty. Jeśli dla powyżej liczby użytkowników wszystko działa OK dla bazy Firebird to nie widzę powodu dla przepłacania.
4. Jaki serwerek. W dokumentacji Kamsoft opisana jest dość słaba maszynka - może faktycznie wystarczy. Interesują mnie jednak wasze doświadczenia co tak naprawdę powinno byc dla płynnej pracy?
5.Jakie są wasze doświadczenia z pracą KS-PPS na sesjach terminal serwera?
6. Czy może dla 5 stanowisk lepiej już kupić KS-SOMED (na tę chwilę cena dla mnie zaporowa)?
7. Jesli firebird to wersja 1.5 czy 2.0?
« Ostatnia zmiana: Października 01, 2014, 08:10:34 am wysłana przez zukes »

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Jak dobrać środowisko dla KS-PPS.
« Odpowiedź #1 dnia: Października 01, 2014, 08:39:56 am »
Jestem przed zakupem KS-PPS. Mam jednak wątpliwości jak dobrać środowisko dla KS-PPS.

Qcze to ktoś teraz kupuje PPSa ? Kiepsko to świadczy o innym oprogramowaniu na rynku.
Jak dla mnie PPS to - bardzo dobre rozwiązanie do rozliczeń z NFZ! ale jednocześnie bardzo kiepskie rozwiązanie do obsługi komercji = na chwilę obecna nie kupowałbym go jako zintegrowanego rozwiązania do pełnej informatyzacji przychodni.
Co wybrać zamiast niego... nie wiem.. jest kilka ciekawych rozwiązań na rynku ale żadnego w pełni polecić nie mogę.

Cytuj
1. Przychodnia ma 4 specjalistów pracujących równocześnie + rejestracja.

drobnica
czyli 4 stanowiska dla lekarzy + 1 rejestracja + serwer ?
proponuję licencję na 6 stanowisk dla PPSa

Cytuj
2. Przychodnia jest okablowana.

jeżeli sieć 100% sprawna i nie ma po drodze żadnego wifi to musi śmigać (na 100Mbit spokojnie daje radę a jak kiedyś przy awarii jednego ze switchy rackowych wstawiłem na chwilę HUBa 3Coma 10Mbit to też dał radę ;-) )

Cytuj
3. Czy wybrac Firebirda czy Oracla? Nie ukrywam że chodzi o koszty. Jeśli dla powyżej liczby użytkowników wszystko działa OK dla bazy Firebird to nie widzę powodu dla przepłacania.

FB jest mały, łatwy i przyjemny! Małe wymagania, łatwa obsługa, przyjemny serwis i naprawy ;-)
Niestety PPS jest dalej skopany i chodzi powoli jeżeli na serwerze z FB jest system Windows 64bit (a inny na chwilę obecną nie ma sensu ze względu na ograniczenie możliwości użycia więcej niż 3GB ramu :-/)
Poza tym, jeżeli wkopiesz się na początku w PPSa to jest później problem z przeniesieniem tego na Oracla jak się rozrośnie.. Nie znam jeszcze przypadku, żeby komuś się to w 100% bezboleśnie udało!
Co do Oracle to przy wielkości instalacji jaką potrzebujesz można spokojnie przez lata korzystać z darmowego OracleXE!
"Wady" Oracla? Trzeba mieć większą wiedzę do obsługi, trudniej robi się kopię bazy i ją serwisuje oraz mniej osób korzysta z PPSa na Oracle więc wsparcie użytkowników forum w razie problemów może być mniejsze.
Ja bym jednak wybrał OracleXE!

Cytuj
4. Jaki serwerek. W dokumentacji Kamsoft opisana jest dość słaba maszynka - może faktycznie wystarczy. Interesują mnie jednak wasze doświadczenia co tak naprawdę powinno byc dla płynnej pracy?

Nie znam systemu do rozliczeń który by miał mniejsze wymagania!
Przy ponad 20 stanowiskach chodzi to w miarę płynnie przy "serwerze" klasy Core2Duo 2,6Ghz, 3GB ramu (chwilę temu było 2GB i działało), 2x80GB SATA w raid1, Win7 Pro 32bit (niestety.. wydajność na 64bit leży :-/)
Niektóre stacje robocze to zabytki ala Duron 1400, 512MB (na 256 też chodziło), WinXP.
Przy Oraclu podejrzewam, że wymagania będą trochę większe ale będą też zalety jak możliwośc bezproblemowego wykorzystania serwera na 64bitach i z większym RAMem
Trzeba by tylko sprawdzić jakie ograniczenia ma obecna 12 wersja OracleXE bo o ile pamiętam to 10 czy 11 miała max 1GB ramu do wykorzystania i byłoby wąskie gardło :-/ Jednakże przy tak małej ilości użytkowników nawet to spokojnie wystarczy!

Cytuj
5.Jakie są wasze doświadczenia z pracą KS-PPS na sesjach terminal serwera?

Nie korzystałem ale na forum są użytkownicy którzy w tej kwestii podpowiedzą.

Cytuj
6. Czy może dla 5 stanowisk lepiej już kupić KS-SOMED (na tę chwilę cena dla mnie zaporowa)?

Jeżeli potrzebujecie system do pełnej informatyzacji a nie tylko rozliczeń z NFZ to trzeba by się nad czymś większym niż PPS zastanowić.

Cytuj
7. Jesli firebird to wersja 1.5 czy 2.0?

Tylko i wyłączenie 2.5.
A w razie problemów ze stabilnością przełączyć bazę w ClassicServer i będzie śmigać ;-)

Pozdrawiam

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
Odp: Jak dobrać środowisko dla KS-PPS.
« Odpowiedź #2 dnia: Października 01, 2014, 14:33:36 pm »
Dlaczego licencja na 6 stanowisk a nie 5?

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9299
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Jak dobrać środowisko dla KS-PPS.
« Odpowiedź #3 dnia: Października 01, 2014, 14:45:38 pm »
Ponieważ teoretycznie płaci się za ilość zainstalowanych, gotowych do pracy stanowisk. A serwer takim stanowiskiem też jest.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Jak dobrać środowisko dla KS-PPS.
« Odpowiedź #4 dnia: Października 01, 2014, 15:24:20 pm »
Ponieważ teoretycznie płaci się za ilość zainstalowanych, gotowych do pracy stanowisk. A serwer takim stanowiskiem też jest.

No właśnie, że nie.
Płaci się za ilość możliwych do jednoczesnej pracy stanowisk.
Pytałem o to kiedyś w Kamsofcie i tak mi to potwierdzili!
Zresztą wbudowana blokada działa właśnie na jednocześnie uruchomione.

Proponuję o jedną więcej licencję bo zawsze się może zdarzyć, że trzeba będzie coś pogrzebać w programie na serwerze kiedy wszystkie pozostałe stacje będą pracować, lub nagle się okaże, że np księgowość chce mieć wejście na żywca do programu, żeby zobaczyć stan rozliczeń (lub zrobić rozliczenia) albo się nagle okaże, że jeden komp w rejestracji to nagle za mało.

Pozdrawiam

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 90
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]