collapse

Reklama


Autor Wątek: Ciągłość dostępu do EDM  (Przeczytany 8601 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Ciągłość dostępu do EDM
« dnia: Września 12, 2014, 21:38:55 pm »
Witam, prosiłbym szanownych forumowiczów o poradę jak zapewnić ciągłość dostępu do EDM (jeden z wymogów formalnych) na wypadek awarii. Dotychczas przedstawia się to tak, że jest program na serwerze głównym z KS Somed (Oracle)- Acronis Backup& Recovery UR, który wykonuje co godzinę kopię różnicową dysków (karta RAID) serwera i automatycznie konwertuje je na dysk maszyny wirtualnej, którą można włączyć na serwerze nr 2 (z KS ADMED też w RAID) bo pracuje na Win 8.1 Prof. i ma Hyper-V. W praktyce wygląda to nawet fajnie, wystarczy około 20 minut aby wykonać pierwszy rozruch maszyny wirtualnej i skonfigurować dostęp sieciowy do tegoż wirtualnego serwera i program działa bez problemu na końcówkach no może jest trochę mniej prędki ale to nie problem. Martwi mnie tylko różnica w HZiCh tej na serwerze głównym i zarchiwizowanej w KS ADMED, niestety nie można do SOMEDA póki co importować XML-i z ADMEDA, tak aby bazy były zsynchronizowane
Jak Państwo radzą sobie w tej materii, czy stosujecie może jakieś typowo profesjonalne rozwiązania z macierzami i SCSI czy tam podobne rezerwowe serwery. Zawężam rozważania do sprzętu cenowo rozsądnego, chodzi o kilkutysięczny POZ  ;) a nie szpital. Serdecznie proszę o Państwa opinie, doświadczenia w tej materii.
Pozdrawiam

Offline Lastryko

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Pomógł? 6
Odp: Ciągłość dostępu do EDM
« Odpowiedź #1 dnia: Września 13, 2014, 19:15:57 pm »
[...] Zawężam rozważania do sprzętu cenowo rozsądnego, chodzi o kilkutysięczny POZ  ;) a nie szpital. [...]

Czyli o jakim budżecie kolega mówi?

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: Ciągłość dostępu do EDM
« Odpowiedź #2 dnia: Września 13, 2014, 19:58:16 pm »
Witaj,
Gdzie jest mowa, że jest to wymóg formalny? Czy kolega dysponuje może jakimś odwołaniem do przepisu/rozporządzenia/ustawy? Chętnie przeczytam coś takiego bo nie spotkałem się z tym jeszcze.

Proponuję dwa serwery (każdy serwer z dyskami w RAID1) w modelu Hyper-V Replica na bezpłatnym Hyper-V Server.
http://blog.kaluzny.pro/hyper-v-replica-w-workgroupie-czesc-1/
http://blog.kaluzny.pro/hyper-v-replica-czesc-2/
http://blog.kaluzny.pro/hyper-v-replica-czesc-3/
Co więcej - drugi serwer w Hyper-V Replica może być nawet w odrębnej lokalizacji na wypadek pożaru.

Albo macierz dyskową i dwa serwery z bezpłatnym Hyper-V Replica lub Citrix XenSever / VMware vsphere. I wtedy maszyny wirtualne znajdują się na macierzy. Dzięki mechanizmowi Live Migration - jest możliwe przeniesienie jednej maszyny wirtualnej z systemem, bazami danych itd. - na drugi serwer Hyper-V w ciągu kilku sekund. Są filmy w internecie z demonostracjami i widać tam, że przerwa w działaniu to strata dosłownie kilku pingów.

Offline Lastryko

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Pomógł? 6
Odp: Ciągłość dostępu do EDM
« Odpowiedź #3 dnia: Września 13, 2014, 20:54:47 pm »
Live Migration / vMotion to nie są tanie technologie ;)
Nie wiem czy budżet kilkutysięcznej przychodni to wytrzyma.

Szukając rozwiązań tanich, znalazłem dzisiaj coś takiego jak Open-E DSS v7.
Koszt podstawowej licencji to 640 EUR.
Obsługuje replikację synchroniczną. Kupując dwa serwery (stare) można zrobić
całkiem przyzwoitą macierz dla KS-PPSa (który nie ma specjalnie wygórowanych wymogów na IO).
Dodatkowo można kupić moduł do automatycznego failovera ().

Ale mam świadomość, że dla małych podmiotów to i tak za duże wyzwanie.
Najrozsądniej, w mojej opinii, byłoby umieszczenie systemów świadczeniodawców
w dedykowanej chmurze NFZtu (której oczywiście nie ma i nie będzie).

Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: Ciągłość dostępu do EDM
« Odpowiedź #4 dnia: Września 13, 2014, 22:32:37 pm »

Gdzie jest mowa, że jest to wymóg formalny? Czy kolega dysponuje może jakimś odwołaniem do przepisu/rozporządzenia/ustawy? Chętnie przeczytam coś takiego bo nie spotkałem się z tym jeszcze.


rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (§80 pkt. 3 )- "stały dostęp do dokumentacji dla osób uprawnionych"...... może oczywiście interpretuję przepis zbyt restrykcyjnie, ale perspektywa poczekalni pełnej " anonimowych" pacjentów (brak terminarza, listy deklaracji, historii wizyt) jako lekarza/właściciela przychodni wprawia mnie w przerażenie.
Proponowane przez Panów rozwiązania w praktyce wymuszają przejście na stałe z dysków fizycznych na wirtualne. Czy nie niesie to większego zagrożenia utratą danych w stosunku do np. RAID1 na dyskach fizycznych? Wygoda jest oczywista, elastyczność świetna, ale czy same pliki obrazu dysku twardego pomimo znajdowania się na macierzy/ karcie RAID nie są same w sobie jako po prostu pliki, bardziej podatne na awarię- z taką opinią, co prawda w prywatnej rozmowie z administratorem systemów informatycznych bankowych, spotkałem się. Co do kwot- Na EDM wraz z 2 serwerami i NAS-em, skanerem i drukarkami no i oczywiście oprogramowaniem, poszło około 20 tysięcy, myślę, że jeszcze ze 2-3 tysiące bym wytrzymał.....  ;)
Pozdrawiam i czekam na dalsze podpowiedzi.

Offline Lastryko

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Pomógł? 6
Odp: Ciągłość dostępu do EDM
« Odpowiedź #5 dnia: Września 13, 2014, 22:59:46 pm »
Dyski wirtualne (cokolwiek przez to jest rozumiane) nie są bardziej podatne na awarię.
Nie znam przesłanek to takiej tezy. Mam odrobinę doświadczenia
w pracy ze środowiskami wirtualnymi (vmware) i nie spotkałem się
ze szczególnymi przypadkami awarii.

Co do architektury rozwiązania to niewątpliwie należy rozpocząć
od utworzenia katalogu zagrożeń (czyli listy wszystkich potencjalnych awarii).
W konfiguracji 2 serwery + nas pojedynczym punktem awarii jest macierz
(i pewnie przełącznik sieciowy) i ten element trzeba zabezpieczyć.

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: Ciągłość dostępu do EDM
« Odpowiedź #6 dnia: Września 14, 2014, 19:35:41 pm »
Dzięki za info.
Przy takim budżecie, proponuję:
- dwa serwery fizyczne,
- każdy serwer fizyczny z dwoma dyskami w RAID1 (mirror)
- na każdym serwerze, na sprzęt zainstalowany bezpłatny Hyper-V Server 2012 i skonfigurowana Hyper-V Replica zgodnie z instrukcją, do której link podałem poprzednio
- na Hyper-V Server - maszyny wirtualne z bazami danych i czym tam potrzebujesz

Zastanów się jak jesteś w stanie zabezpieczyć się przed awarią prądu, awarią sieci lokalnej (awaria routera / switcha / uszkodzenie urządzeń sieciowych w ramach remontu budynku), awarią internetu (brak dostępu do ewusia / wyników badań / innych rzeczy, które być może wykorzystujesz)
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2014, 19:38:25 pm wysłana przez karolweksler »

Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: Ciągłość dostępu do EDM
« Odpowiedź #7 dnia: Września 14, 2014, 20:42:25 pm »
Dziękuję Panom za podpowiedzi, czyli trzeba przemyśleć przejście na rozwiązania wirtualne, zaletą jest wykorzystanie istniejących serwerów. Nad agregatem prądotwórczym albo centralnym UPS już od jakiegoś czasu myślę (chwilka braku prądu a 7 małych UPS-ów nieźle nachałasuje), w szafie sieciowej stary, 100Mbitowy 16portowy switch pozostał, kable sieciowe i narzędzia leżą w zapasie, co do internetu to DSL z Orange mnie rozpieścił, przez około 5 lat był niedostępny tylko jednego dnia przez kilka godzin, ale faktycznie, może trzeba pomyśleć o zapasowym 3g.
Pozdrawiam

Offline Lastryko

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Pomógł? 6
Odp: Ciągłość dostępu do EDM
« Odpowiedź #8 dnia: Września 14, 2014, 20:44:06 pm »
[...]
- na każdym serwerze, na sprzęt zainstalowany bezpłatny Hyper-V Server 2012 i skonfigurowana Hyper-V Replica zgodnie z instrukcją, do której link podałem poprzednio [...]

Z drobną uwagą, że jest to replikowane asynchronicznie,
przez co nie gwarantuje spójności bazy danych.

Offline Lastryko

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Pomógł? 6
Odp: Ciągłość dostępu do EDM
« Odpowiedź #9 dnia: Września 14, 2014, 20:59:59 pm »
...czyli trzeba przemyśleć przejście na rozwiązania wirtualne,...

To jest bardzo dobry kierunek. Odpadają problemy z reinstalacją na nowych serwerach
i nieudanymi aktualizacjami aplikacji.

Nad agregatem prądotwórczym albo centralnym UPS już od jakiegoś czasu myślę (chwilka braku prądu a 7 małych UPS-ów nieźle nachałasuje)

Centralny UPS to koszty.
(miejsce na baterie, dodatkowa klimatyzacja, zewnętrzny serwis i dedykowane pomieszczenie).
Poza tym nie stanowi alternatywy dla agregatu - jego czas pracy jest ograniczony.

w szafie sieciowej stary, 100Mbitowy 16portowy switch

Raczej się do niczego nie przyda.


Offline marcin3112

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 98
  • Pomógł? 9
Odp: Ciągłość dostępu do EDM
« Odpowiedź #10 dnia: Września 15, 2014, 11:38:22 am »
Przydałaby się jakaś interpretacja wyrażenia "stały dostęp do dokumentacji dla osób uprawnionych".
Biorąc pod uwagę realia ekonomiczno-organizacyjne i fakt że w wielu placówkach nie ma nikogo na stałe, to przerwa w działaniu systemu po większej awarii trwa przynajmniej do momentu przyjazdu technika bądź informatyka. W przypadku awarii sprzętu często słabym ogniwem wcale nie są serwery ani komputery pracowników, ale np. routery/modemy/switche, lubią się wieszać, padać po burzy albo po prostu po dłuższej eksploatacji - oczywiście w porządnym systemie EDM powinien być lepszej klasy sprzęt, ale to wszystko podnosi koszty.....

Offline kleksiq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 125
  • Pomógł? 1
Odp: Ciągłość dostępu do EDM
« Odpowiedź #11 dnia: Września 16, 2014, 10:00:42 am »
Gdybym miał nieograniczony budżet :) ....

2 x serwer CiB ( Cloud in a Box ) z Hyper-V
Serwer plików praktycznie odpada ale nie pogardziłbym Dell Equalogic itp.
Sieć oczywiście że redundantna po 2 kontrolery na sieć wewnętrzną oraz 2 na wymianę plików z macierzą. 

A tak na serio :) chłopaki na zachodzi kupują okazyjnie starsze modele Dell Poweredge z serii C ( cloud in a box )
http://www.ebay.com/itm/DELL-POWEREDGE-C6100-XS23-TY3-24B-8-x-L5630-96GB-NO-HDD-/131290297749?pt=COMP_EN_Servers&hash=item1e9182f595

I na ich przykładzie "uczą" się właśnie system center/hyper-v klastrów, bądź wpinają w swoje systemy jako ta ostania linia wsparcia. Kilka takich C6100 i miałbym wirtualizację stacji roboczych $_$.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Ciągłość dostępu do EDM
« Odpowiedź #12 dnia: Września 18, 2014, 10:26:42 am »
Usłyszałem dzisiaj w radio (EskaRock) i szukałem coś w necie o tym

http://wiadomosci.onet.pl/wroclaw/we-wroclawiu-powstalo-medyczne-centrum-przetwarzania-danych/t6dvm

http://www.wroclaw.pl/medyczne-centrum-przetwarzania-danych-na-ul-borowskiej

Ładnie, pięknie, cudnie...
W w/w artykułach akurat nie ma 2 kwestii które w radio poruszyły mnie najbardziej
- wywiad (chyba) z szefem tego ośrodka czy tez osoba która ten system opracowuje, który/a opowiadała jak to pacjent będzie mógł przyjść do lekarza, podać swoje imię i nazwisko a lekarz na smartfonie sprawdzi pełną jego historię leczenia.. - ja pier$%#$% jeżeli takie głupoty wygadują osoby odpowiedzialne za ten system to ja już podziękuję.. jak dla mnie to w dzisiejszych czasach nie ma bardziej niebezpiecznych urządzeń niż smartfony jeśli chodzi o ochronę danych!!!
- druga kwestia - nie pamiętam czy to też były słowa z wywiadu czy tylko wywód redaktora ale chwalili centrum, że jest najnowocześniejsze i ma zabezpieczenia nie do złamania!! takimi stwierdzeniami proszą się tylko o guza od ludzi którzy potrafią wszystko złamać.. kilka lat temu bodajże Minister Sikorski też się chwalił jakie to najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze systemy i serwery maja w MSZ.. i dostali po dupie

pozdrawiam

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Ciągłość dostępu do EDM
« Odpowiedź #13 dnia: Września 18, 2014, 10:33:33 am »
- druga kwestia - nie pamiętam czy to też były słowa z wywiadu czy tylko wywód redaktora ale chwalili centrum, że jest najnowocześniejsze i ma zabezpieczenia nie do złamania!! takimi stwierdzeniami proszą się tylko o guza od ludzi którzy potrafią wszystko złamać.. kilka lat temu bodajże Minister Sikorski też się chwalił jakie to najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze systemy i serwery maja w MSZ.. i dostali po dupie

Oj tam, po prostu rzucają wyzwanie ;)

Cytuj
Szpitale, przychodnie i gabinety lekarskie nie będą jednak musiały inwestować w zakup, utrzymanie i zabezpieczenie własnych systemów informatycznych, bo wszystkie wyniki badań i historie leczenia pacjentów ? i to z całego kraju, będą przechowywane w tzw. ?chmurze? w Medycznym Centrum Przetwarzania Danych.

Znaczy się będzie można papierową historię złożyć w samolocik i wysłać w "chmury"?

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 91
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]