collapse

Reklama


Autor Wątek: komputer pod pps i edm  (Przeczytany 1584 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • Pomógł? 5
komputer pod pps i edm
« dnia: Sierpnia 20, 2014, 22:26:24 pm »
wątek może nie dotyczy problemu, ale jest to kwestia techniczna i dotyczy pps (jak uważacie, że lepiej w innym dziale to proszę to przenieście).

Mam pytanie w związku z perspektywą wprowadzenia EDM (odległą ale jednak) i koniecznością wymiany starego komputera (bo ledwo daje radę) planuję zakup nowego komputera z założeniem, że ma być on częścią (a w zasadzie podstawą) późniejszej sieci. Prowadzę niedużą poradnię obecnie jest 1 komputer z pps na Firebird, około 1000 świadczeń miesięcznie. Docelowo ma być 5-6 stanowisk, choć pewnie nie będą używane jednocześnie. Oczywiście z EDM i pps jeśli to rozwiązanie będzie miało sens.

Stąd pytanie na co zwrócić uwagę kupując komputer. Mnie się wydaje, że :
procesor- tu chyba nie ma co szaleć i5 spokojnie wystarczy może nawet coś słabszego tylko co?
ram tu pewnie co najmniej z 6 GB DDR3 i z 1600 MHz
dysk - SSD powinien poprawić szybkość dostępu do danych
system - win 7 home 62 bit (z przyzwyczajenia)
aha budżet ma być sensownie ale nie jakoś mega drogo :)

jakieś sugestie? bo szczerze mówiąc moja wiedza w tym zakresie jest znikoma.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: komputer pod pps i edm
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 22, 2014, 08:57:18 am »
Nie wiadomo jeszcze dokładnie ile producent dowali do PPSa, żeby obsługiwał w pełni EDM i na ile obciąży to system.

Na chwilę obecną PPS zarówno na stacjach roboczych jak i na serwerze ma bardzo małe wymagania (w porównaniu do innych znanych mi systemów).
Za stacja roboczą dla PPSa robiły mi nawet takie zabytki jak Duron 1400, 256MB RAM, 40GB HDD, Win XP. Na każdym współczesnym komputerze PC - PPS będzie śmigał jako klient. Ewentualnie można się zastanowić nad po leasingowymi komputerami klasy Intel Core2Duo, gdzie kompletny komputer z Win7Pro i monitorem 17" można kupić poniżej 800zł.
Co do serwera to u mnie w chwili obecnej PPS dalej śmiga na "tymczasowej" maszynie postawionej kilka lat temu.. Core2Duo ok 2,5GHz, 4GB RAM (niedawno dołożyłem bo przy 2 już dochodziło do limitu), dyski 80GB w raid1, Win7Pro 32bit. W takiej konfiguracji "serwer" bez problemu ciągnie rozliczenia 4 dużych umów (POZ,AOS,REH,STM) obsługiwanych przez ponad 20 stacji roboczych. Baza danych FB przekroczyła już 5,5GB...
I tutaj poważna uwaga do wydajności PPSa! Jeżeli planujesz używać PPSa z Firebirdem to na chwilę obecną na serwer polecam system operacyjny 32bit!!! Było już o tym kilkukrotnie na forum - PPS dalej jest skopany i pracuje kilka razy wolniej na systemie 64bit! Stacje robocze mogą być 64bit i to nie wpływa na wydajność. No chyba, że zamierzasz postawić nową instalację to wtedy wybierze bazę Oracle XE lub PostgreSQL i nie powinno już być problemu z 64bit.

Co do EDM to trzeba będzie się zastanowić przede wszystkim jak zrealizować ciągłą pracę w razie awarii systemu.. Nie wiem, czy nie trzeba zdublować maszyny na serwerze i utrzymywać synchronizację danych pomiędzy nimi..

Jeżeli ja miałbym budować system pod PPSa w małej przychodni z ograniczonym budżetem to poszedłbym chyba jednak w używane maszyny..
Jak już pisałem wyżej - stację roboczą kompletną można mieć za ok 800zł (core2duo, 4GB, 250GB, Win7pro) np malutkie, ładniutkie HP dc8000.
Na serwer można kupić albo jakiś typowy starszy kilkuletni serwer albo starszą stację graficzną np Dell Precision T7400 na procesorach Xeon i z nowymi dyskami SATA lub SAS (ewentualnie SATA SSD jak ktoś lubi). Taki serwerek można kupić w granicach 2000zł z lic na Win7Pro.
Przy cenie takiego rozwiązania można sobie pozwolić na zakup 2 maszyn i wykombinowanie jakiejś synchronizacji.

Pozdrawiam

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 92
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9303 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3074 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]