collapse

Reklama


Autor Wątek: Zaktualizowane wytyczne i rekomendacje w zakresie bezpiecznego przetwarzania EDM  (Przeczytany 19472 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PanDB

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Pomógł? 7
Odp: Zaktualizowane wytyczne i rekomendacje w zakresie bezpiecznego przetwarzania EDM
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 29, 2014, 20:44:53 pm »
mam po 50-tce i z komputerami do czynienia zanim niektórzy z reformatorow się urodzili . Tu nie chodzi o obsługę , ale o sens.
 Od 2000r z wlasnej inicjatywy mam tylko elektroniczna bazę na accessie . sam napisałem . Rp, skierowania drukuje zanim NFZ o tym pomyślał . Ale ad rem.

 
 Zobaczcie, ile czasu zajmują aktualizacje, policzcie ich ilość przez caly czas istnienia PPS i pomnóżcie przez sciągniecia instalacje , wywalenia . Pól życia zawodowego to zajmuje.  Kolejki raporty kody literki cyferki , to najważniejsze. ,
recepty refundacjie , wskazania , choroby , zakresy ......


Ps właśnie zrobiłem korekte z 2010r. Ot tak sobie NFZ przypomniał  o swoich 126 zl , ale to ,że mi jest winny juz nie , Musiał bym prosić o odblokowanie itd.....

Wiem to daje prace całej armii ludzi , ale.... co to ma wspólnego z meritum istnienia "służby" zdrowia
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 29, 2014, 20:50:25 pm wysłana przez PanDB »

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Zaktualizowane wytyczne i rekomendacje w zakresie bezpiecznego przetwarzania EDM
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 29, 2014, 20:57:56 pm »
(...) sam napisałem (...)

ciągle się chwalisz  ;D a to tak jak ja bym się Tobie chwalił, że potrafię ręcznie badać piersi  8)

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zaktualizowane wytyczne i rekomendacje w zakresie bezpiecznego przetwarzania EDM
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 29, 2014, 21:01:31 pm »
A nie umiesz? Chociaż z drugiej strony lepiej nie badaj bo jeszcze coś z tego wyjdzie :P

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Zaktualizowane wytyczne i rekomendacje w zakresie bezpiecznego przetwarzania EDM
« Odpowiedź #18 dnia: Kwietnia 29, 2014, 21:02:32 pm »
No właśnie chodzi mi o to że umiem i się nie chwalę  :P

Offline PanDB

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Pomógł? 7
Odp: Zaktualizowane wytyczne i rekomendacje w zakresie bezpiecznego przetwarzania EDM
« Odpowiedź #19 dnia: Kwietnia 29, 2014, 22:17:44 pm »
oj tam oj tam . Tylko taki jeden mi wytknął żem stary i nierefolmowalny . A ja tylko sklerozę mam
Cytat: gessiu


Od jakiegoś czasu widzę, że zaczynają pisać. I to nawet Ci grubo po 50-tce co bym pomyślał, że są nie reformowalni i ..............................., ale Ci co zaczęli idą dalej i wbrew pozorom mają więcej czasu na leczenie bo sprawy formalne (skierowania, recepty) załatwiają 4-5 kliknięciami.  Każdy będzie miał swoje argumenty i swoje racje, ale postępu nie zatrzymamy.

To mnie młody 'podniecił ....
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 29, 2014, 22:23:09 pm wysłana przez PanDB »

Offline Seler

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 405
  • Pomógł? 8
  • MOW
Odp: Zaktualizowane wytyczne i rekomendacje w zakresie bezpiecznego przetwarzania EDM
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 30, 2014, 00:27:48 am »
No to jeszcze powiedz, że serwerownie (obszar krytyczny) masz bez okien.
Ja mam małą serwerownię na 40 szaf i cholera mam okna.

Zrozumiałbym te wymagania gdyby podobne były określone dla
dokumentacji tradycyjnej ale nie są.
Karty pacjentów mogą być w drewnianych szafkach zamykanych
na jakiś prosty kluczyk
.

Dokładnie tak, pod przychodnią mam ławeczkę. Srają na nią ptaki oraz przesiadują żule. Nigdy jednak nie miałem poczucia, że stanowią oni zagrożenie dla papierowej dokumentacji medycznej.

Zupełnie inaczej w przypadku EDM. Brzęczy mi w uszach jak jeden mówi do drugiego: Stasiek jak by my skroili takie cudo co tera doktory mają, to ile flaszek mogliby my mieć za to?

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Zaktualizowane wytyczne i rekomendacje w zakresie bezpiecznego przetwarzania EDM
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 30, 2014, 08:39:08 am »
Zobaczcie, ile czasu zajmują aktualizacje, policzcie ich ilość przez caly czas istnienia PPS i pomnóżcie przez sciągniecia instalacje , wywalenia . Pól życia zawodowego to zajmuje.  Kolejki raporty kody literki cyferki , to najważniejsze. ,
recepty refundacjie , wskazania , choroby , zakresy ......

Jak to było?
INFORMATYZACJA POZWALA NA SZYBKIE ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW KTÓRYCH BEZ KOMPUTERÓW W OGÓLE BY NIE BYŁO ;-)
Czy jakoś tak ;-)

A co do korekty za 2010 to mały pikuś i chleb powszedni.. Nam właśnie wymyślili weryfikację koincydencji na Oddziale REH za 2008 rok i chcą zwrotu za jeden osobodzień 01.01.2008 dla hospitalizacji która była na przełomie 2007/2008 a dzień koincydencji był na początku grudnia 2007 ;-)
Do tego dodam że u nas ta hospitalizacja podzielona jest na 2 części i część z 2007 rok jest w Pakiecie Świadczeniodawcy a część z 2008 już w PPSie. Oczywiście każda część ze swoim nr zestawu... bo inaczej się wtedy nie dało. Tu się dopiero można załamać ;-)

Pozdrawiam

Offline PanDB

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Pomógł? 7
Odp: Zaktualizowane wytyczne i rekomendacje w zakresie bezpiecznego przetwarzania EDM
« Odpowiedź #22 dnia: Kwietnia 30, 2014, 08:58:00 am »
cała swoja bazę mogę wsadzić na pedriva . zabrać do domu połknąć , by był bezpieczny . Rano do WC - chwila , czopek glicerynowy jako klucz do sejfu i to jest ochrona danych .
Jednym słowem cały ten EDM mam w d....

Kończę z nimi , następny aneks - nie podpisuje obojętnie czego będzie dotyczył ..
Ps . najgorsze jest to ,że Tzw. młode pokolenie , lekarzy , informatyków , itd nie widzi innej możliwości , jak komplikowanie sobie życia w imię kontroli nad wszystkim i pseudo panowania . Nie zna czsów normalnych w miarę , gdy nie bałeś sie sprzedac sasiadiw szafy , lub pozyczyc cukru i nie byc posadzanym o przestestwo skarbowe..

I w Putinie chyba nadzieja ,że "the Day after."... sprowadzi wszystko do właściwych proporcji..

Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: Zaktualizowane wytyczne i rekomendacje w zakresie bezpiecznego przetwarzania EDM
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 30, 2014, 09:03:05 am »
Przydał by się Antek i jego spiskowe teorie.... :) A może lobby centrów przetwarzania danych, kolokacja serwerów jest remedium na większość bolączek proponowanych rozwiązań.... tyle, ze tu nie będzie za przysłowiowe pińcet ;)....
....czy ktoś już na forum wcześniej napisał o budowie centrum danych przez kamsoft??? czy mi się przewidziało. No i widzicie, Antek wcale niepotrzebny. :-X

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zaktualizowane wytyczne i rekomendacje w zakresie bezpiecznego przetwarzania EDM
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 30, 2014, 09:08:06 am »
Kończę z nimi , następny aneks - nie podpisuje obojętnie czego będzie dotyczył ..

We wrześniu konkurs :)

Przydał by się Antek i jego spiskowe teorie.... :)

Inaczej będziesz śpiewał jak dane z P1 będą wypływać dziurami wielkimi jak Amazonka :) Znając "budżetowych" pracowników to pewnie zapiszą loginy i hasła na tablicy, którą później przez przypadek pokażą w tv przy okazji przecinania jakiejś wstęgi :D
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2014, 09:10:32 am wysłana przez Paweł »

Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: Zaktualizowane wytyczne i rekomendacje w zakresie bezpiecznego przetwarzania EDM
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 30, 2014, 09:30:32 am »
... nie pokażą, bo to pewnie karteczki pod klawiaturą ;).
Masz rację Paweł, tylko aby przytamować Amazonkę wycieków danych to systemy gaśnicze, kraty, kamerki i drzwi na czytnik niekoniecznie są potrzebne tylko ZDROWY ROZSĄDEK i dobre rozwiązania programowe. Bo inaczej ta karteczka gdzieś się znajdzie(dobrym miejscem jest mała tablica korkowa obok monitora w rejestracji na kartki przypominajki), albo karta cipowa w kieszeni fartucha w socjalnym...

AA co do wieku lekarzy i EDM- w moim POZ dzielimy się z koleżanką jeśli chodzi o wiek +- 50 po równo. I to jest kwestia chęci dorównania sobie, co w naszym, bardzo najeżonym ambicjami zawodzie jest kluczowe  8).
Pozdrawiam

Offline marcin3112

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 98
  • Pomógł? 9
Odp: Zaktualizowane wytyczne i rekomendacje w zakresie bezpiecznego przetwarzania EDM
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 30, 2014, 10:40:41 am »
Ale wytyczne i rekomendacje to nie to samo co obowiązujące przepisy prawa, dobrze byłoby ustalić , które z wymienionych zaleceń mają podstawę prawną i muszą być bezwzględnie przestrzegane, a które to tylko wymysł piszących dokument. Przykładowo kontrola dostępu do pomieszczeń może być realizowana przez przepustki, powinno wyjść taniej niż system elektroniczny.

Offline puciol

  • Sponsorzy Forum
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 216
  • Pomógł? 7
Odp: Zaktualizowane wytyczne i rekomendacje w zakresie bezpiecznego przetwarzania EDM
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 30, 2014, 11:22:23 am »
Obszary  o  podwyższonym  poziomie  bezpieczeństwa  typu:  gabinet  lekarski,  laboratorium,  powinny
spełniać następujące wymagania:
1.  Izolację fizyczną w postaci bezpiecznych drzwi,
2.  Kontrole  dostępu  w  postaci  przynajmniej  jednego  z  zabezpieczeń:  karta  dostępowa
z czytnikiem elektronicznym, przepustka, 
3.  Instalację przeciwpożarową,
4.  Monitoring wizyjny drzwi wejściowych,
5.  Zastosowanie monitoringu zdarzeń, systemu wykrywania włamań,
6.  W  związku  z  przetwarzaniem  danych  medycznych  zaleca  się  stosowanie  zabezpieczeń,  np.
krat w oknach 

Po przeczytaniu całego postu od a-z, wstałem z fotela i dokonałem audytu bezpieczeństwa  placówki, w której pracuję. I tak:
1. Drzwi są. Bezpieczne, bo tapicerowane.
2. Kontrola dostępu do gabinetu w postaci pielęgniarki p. Basi - jest.
3. Z tym gorzej - hydrant zastawiony szafą, ale jest. Poza tym 300 m w linii prostej od budynku OSP - chyba się liczy?
4. Monitoring wizyjny w drzwiach w postaci sprzątacza p. Józka - w brudnym obuwiu żaden złodziej się nie dostanie ;D
5. W tej kwestii leżymy, chociaż nie zapisane jest czy zdarzenie lub włamanie ma być monitorowane przed, w trakcie czy po. Jeżeli po, to ok. Monitorujemy..
6. Są, ale w innym budynku to chyba się nie liczy?
Ponadto serwer na szafce z lekami przy otwartym oknie, jeszcze do niedawna wi-fi, do którego każdy mógł się podłączyć i leciał na skargę do dyrektora placówki jak blokowałem dostęp lub nie zmieniane od lat hasła pań w rejestracji zapisane na wspomnianej tu  tablicy korkowej. Nie mogę tylko zrozumieć dlaczego jeszcze wiszą, przecież wszyscy pacjenci już dawno wkuli je na pamięć wchodząc do rejestracji przez bezpieczne drzwi z napisem NIE WCHODZIĆ w celu poszukiwania pielęgniarki lub rejestratorki, które w tym czasie omawiają właśnie w trakcie trzeciego śniadania jak to będzie gdy wprowadzą EDM: ...dzisiaj gdzieś widziałam, nie pamiętam gdzie, że to już tylko 92 dni zostały...
Czy zatem potrzebuję czegoś więcej?

Offline Lastryko

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Pomógł? 6
[...]
5. W tej kwestii leżymy, chociaż nie zapisane jest czy zdarzenie lub włamanie ma być monitorowane przed, w trakcie czy po. Jeżeli po, to ok. Monitorujemy.. [...]

System wykrywania włamań (IDS) z definicji działa "po".
"Przed" to by były systemy wykrywania prób włamania.

Sam nie wiem czy ogarnęło mnie czarnowidztwo czy też autor tego wymogu
był kompletnie oderwany od rzeczywistości ale nie widzę możliwości by
nawet duże szpitale skutecznie i prawidłowo uruchomiły tego typu rozwiązania.



Offline puciol

  • Sponsorzy Forum
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 216
  • Pomógł? 7
System wykrywania włamań (IDS) z definicji działa "po".
"Przed" to by były systemy wykrywania prób włamania.
Kolega Lastryko nie wychwycił sarkazmu w mojej wypowiedzi :) Pisząc o włamaniach na pewno nie miałem na myśli bezpieczeństwa sieci, a raczej notoryczne włamania do szafki z kawą, cukrem i śmietanką ;D Sprawcy nadal pozostają nieznani.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 88
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]