collapse

Reklama


Autor Wątek: Infrastruktura sieciowa do EDM  (Przeczytany 15797 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 06, 2015, 11:19:05 am »
Mam pytanie odnośnie sprzetu . Rozliczam poradnie, która ma kontrakt w ramach PSY. Musimy kupić 4 komputery  3 stacjonarne i jeden laptop. Pytanie jakie warunki muszą spełniać by póxniej dobrze funkcjonowały w ramach EDM. - Poradnia jest utworzona przez Stowarzyszenie i muszę przygotować zapytanie ofertowe. Do kompletu drukarki. Tak więc specjalistów w temacie prosze o podpowiedź jakie musza być warunki do spełnienia.

Wszystko zależy od tego na jakim systemie będzie się prowadziło EDM i czy będzie to system który będzie "stał u Was" czy zdalna usługa którą ktoś Wam będzie świadczył. W pierwszym przypadku większe koszty sprzętu, pomieszczeń (serwerownia zgodna z wymogami ustawowymi..), własnego personelu IT do nadzoru na tym ale samo oprogramowanie taniej. W drugim przypadku praktycznie cała odpowiedzialność za działanie systemu jest po stronie dostawcy, wy musicie mieć tylko sprawne komputery i łącze do internetu ale koszty licencji i serwisu będą wyższe!

Co do sprzętu to nie wiem czy jesteście w stanie zrobić zapytania ofertowe i zakup na sprzęt używany ale jeżeli tak to jest to jedna z najbardziej ekonomicznych opcji na tą chwilę. Poniżej jeszcze kilka przykładów opisze.

KS-PPS działa na czymkolwiek, my mamy kilkuletnie komputery i jest ok.

Potwierdzam to co napisał kolega. PPS ma obecnie baaardzo małe wymagania odnośnie sprzętu i to jest również jednym z jego atutów! Za serwer dla kilkunastu klientów spokojnie może robić komp/serwer klasy Core2Duo ok 2,5Ghz, 4GB ramu (przy małej bazie nawet 2GB!) i systemem nie serwerowym (XP Pro, 7 Pro, 8 Pro (?) ). Natomiast na komputerze klienckim (przy PPSie na bazie Firebird) da się spokojnie pracować na zabytkach ala Athlon XP 1700+, 512MB ramu i WinXP. Oczywiście na chwilę obecną nie polecam kupowania już takich zabytków bo za niedużo więcej można mieć przyzwoity sprzęt!

Cytuj
Co do zapytania to zależy jaką kasą dysponujesz ale ja bym poszedł w procek i3 z trochę większym zegarem, 4-8gb ram, mam dobre doświadczenia z płytami głównymi Asus, DVD Samsung, HDD dowolny, fajnie jakby miał np 3 lata gwarancji, zasilacz jakiś markowy minimum (jakościowe) Chieftec.
Fajnie jak za obudowę dasz 200zł a nie 100 i jak ma usb3 z przodu. Jak masz trochę rezerwy to tania grafa Geforce.

Od kilkunastu lat między innymi buduję i serwisuję komputery i jestem wielkim entuzjastą technologii. Powyższe Twoje twierdzenia popieram z tym, że "wyleczyłem" się już z budowania komputerów do firmy. Na tą chwilę to nie ma sensu! Na rynku są tony fajnego, taniego, markowego sprzętu poleasingowego sprowadzanego z zachodu!
Za ok 800zl można mieć gotowego do pracy kompa np HP na Core2Duo, 4GB ram, 300GB dysk z Win7 Pro i monitorem LCD. Przy tej kwocie można sobie pewnie pozwolić na zakup jednego kompa więcej niż potrzeba i przeznaczyć go na ewentualne awarie innych (szanse awarii nie większe niż przy nowych kompach). Do tego kupuje się wszystkie komputery identyczne więc wdrożenie i serwisowanie jest dużo łatwiejsza.
Firmy sprzedające taki sprzęt wystawiają oczywiście FV i dają gwarancję własną (1-6 miesięcy zazwyczaj). Ostatnio jestem bardzo zadowolony z zakupów w jednej z firm z Bielska-Białej.
To samo dotyczy serwerów i laptopów!
Na tani a mocny "serwer" pod PPSa polecam stare stacje graficzne (np Fujitsu Celcius M470) z ewentualną wymianą dysków na nowe.
Koszt to np ok 1600zł za M470 Xeon W3520 (i7) 2.66 GHz (4 rdzenie) / 8 GB / 120 SSD / DVD-RW / Windows 7 Prof. + Quadro FX 1800.
Pod "serwer" zmieniłbym trochę konfigurację przez zakupem, np grafikę wymieniłbym na najtańsza, a jeden dysk SSD zastąpił dwoma nowymi 1TB albo 4 starymi WD VelociRaptor 160GB (tak zrobiłem). Płyta główna w tym kompie ma możliwość uruchomienia raid 0,1,5 i 10!

Cytuj
Do tego Win8.1.

Ja bym jednak pchał się jeszcze w Win7 (co niestety w przypadku nowego sprzętu jest już prawie niemożliwe ;-(

Cytuj
Jak chcesz to podeślij mi na PW zapytanie ofertowe. Sprawdzę Ci a jeśli chodzi o samą dostawę sprzętu to chętnie złożę swoją ofertę.

A to tak wolno ? ;-)

Pozdrawiam

Offline ded

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Pomógł? 1
    • Uslugi informatyczne Ciechanów
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 06, 2015, 14:53:45 pm »
Takie poleasingowe delle maja kilka wad. Krótka gwarancja o której wspomniałeś. W przypadku laptopów np brytyjska klawiatura. Jak się domyślasz też jestem z branży i zdarzały mi się delle np ze spuchniętymi kondensatorami (a kupowane w hurtowni więc z oficjalnego źródła). Dla nie-informatyka to się robi trochę kłopotliwe. Do tego są elementy nietypowe np zasilacze więc przy zakupie który planujesz jeden obowiązkowo "na narządy".

Sam mam w firmie serwer Dell t20 i za tą kasę jest rewelacyjny a nie ma przeciwwskazań aby zamontować w nim i7, 3 dodatkowe kości RAM więc nawet na potrzeby średniej firmy by wystarczył po dobrym tuningu.

KSPPS mam obecnie na HP N54L ale moja baza jest bardzo mała. Sprzęt fajny ale przy obecnych cenach Dell wydaje się lepszy.

Nie zgodzę się co do Windows. Niedługo po premierze Win8 miałem dylemat czy kupić 12 laptopów na potrzeby szkoleń z systemem 7 czy 8 (jedne i drugie były dostępne). Zdecydowałem się na 8 i nie żałuję. Jak ktoś ma problem z kafelkami to wystarczy zmiana shella, win8 nawet dla zwykłego usera jest lepszy niż 8. Obecnie nie ma problemów z kompatybilnością, lepiej zarządza energią, szybko się włącza i ekspresowo usypia i hibernuje. Ja korzystając z biurowych aplikacji (tych trochę bardziej wymagających) nawet na 4gb ram nie czuję dyskomfortu.

Co do pytania o konfig to jeśli komputery lepsze i pod PPSa + zwykłe biurowe duperele to może warto pójść w dyski SSD. 120GB już kosztuje rozsądnie i jak nie wgrywamy za dużo softu to wystarczy. Tym bardziej, że jest serwer.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 104
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3074 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]